راهنمای سایت
جستجو:
ورود کاربران
 
 
فراموشی کلمه عبور
رای دهید

سبک زندگی براساس رژیم زیبایی 

اگر اندام زیبا را در بطری های نوشیدنی می فروختند همه اندامی زیبا داشتند.

                                                                                                       شر

تا به اینجا اطلاعاتی در مورد داشتن پوستی نرم و لطیف موهایی صاف و براق، ناخن هایی بلند، کشیده و محکم، دندان هایی سالم و سفید و چشمانی درخشان و بینا را در اختیارتان گذاشتم. از شما خواستم که به زیبایی خود از فرق سر تا نوک پا اهمیت بدهید .

اما عادت کردن و وفق دادن خود با این عادت های غذایی تنها قسمتی از این سفر هستند. رژیم زیبایی بدون در نظر گرفتن جنبه های دیگری از زندگی روزانه که در ظاهر و احساس شما نقش دارند نمی تواند رژیم کاملی باشد اکنون قصد دارم در مورد فعالیت های جسمی و فشارهای عصبی و کاری که اطراف شما را احاطه کرده است صحبت کنم. پس علاوه بر اینکه با شما در مورد بهترین غذاها و تغذیه ای که مناسب برای زیباییتان است سخن می گویم در مورد سبک زندگی که بر روی ظاهر شما تاثیر می گذارد از جمله فعالیت های فیزیکی و رفتاری نیز صحبت خواهم کرد در این جا به بهترین سبک های زندگی که آن را کشف کرده و به کار بسته ام اشاره می کنم.

 

حفظ اندامی زیبا و متناسب

شاید در عرض چند سال گذشته به عنوان یک زن تغییرات زیادی را در بدنتان مشاهده کرده باشید. شاید اندکی چاق و بدنتان افتاده شده باشد. شاید در بعضی از قسمت های بدنتان که هرگز تصورش را نمی کردید چربی اضافه انباشته شده باشد. اگر چنین تغییراتی قابل مشاهده نباشند اما در سلامتی جسمانی شما موثرند. برای افزایش اعتماد به نفس، انرژی، داشتن جسمانی زیبا و فریبنده قطعا ورزش را باید به فعالیت های روزانه تان اضافه کنید.

 

فواید زیبایی و سلامتی ورزش

علاوه بر فواید سلامتی متعددی که ارائه داده شده است ورزش سبب بهبود شرایط روحی و جسمی می شود. اندام متناسب بخش بزرگ و حیاتی جذاب به نظر رسیدن است. علاوه بر تمام اینها ورزش کالری می سوزاند و باعث می شود زیبا و متناسب به نظر برسید . بدن احتیاج به میزان مشخصی انرژی دارد بیشتر از این میزان کالری است که در بدن تبدیل به چربی می شود. ورزش هایی که در آنها از وزنه استفاده می شوند بسیار مهم هستند چرا که سبب ساخته شدن عضلات می گردند و از آنجا که عضلات فعال ترین بافت سوخت و ساز در بدن هستند هر چه بیشتر عضله بسازید کالری بیشتری می سوزانید حتی اگر بنشینید و فعالیتی نداشته باشید ورزش نه تنها اندام شما را زیبا می کند بلکه از چاقی که یکی از مهم ترین دشمنان سلامتی و عامل بیماری هایی چون دیابت، سرطان و ناراحتی قلبی است نیز جلوگیری به عمل می آورد.

داشتن اندامی زیبا و جسمی سالم تنها یک بعد از فواید ورزش است. بعدهای دیگر احساس خوبی است که ورزش به شما می دهد ورزش سبب نشاط و از بین رفتن فشار عصبی می شود تحقیقات نشان داده اند که ورزش میزان سروتونین (عکس العمل شیمیایی مغز که باعث حس راحتی و آرامش می شود) را در بدن افزایش می دهد تنها 30 دقیقه نرمش باعث می شود تا ضربان قلب 60 تا 75 درصد افزایش یافته و در نتیجه انرژی بیشتری در بدن آزاد شود. ورزش همچنین دست به تولید اندورفین می زند هورمونی که سبب از بین رفتن دردهای طبیعی و داشتن روحیه ای خوب می شود.

 

سوزاندن کالری با ورزش

تعداد کالری هایی که در طی فعالیت های متفاوت می سوزانید بستگی به فاکتورهای مختلفی از جمله وزن و نوع آن فعالیت یا ورزش دارد در ادامه مثالی اورده ایم در مورد شخصی که حدودا 75 کیلوگرم وزن دارد و برای هر کدام از فعالیت های نام برده شده 20 دقیقه وقت صرف می کند.

 

نکته

این اعداد در افراد مختلف متفاوت هستند ما در این جا فقط به عنوان نمونه آن را آورده ایم.

دوچرخه سواری (سرعت متوسط)                                        191

دوچرخه سواری (از نوع ثابت، سرعت زیاد )                        250

 

ورزش مغز: یوگا و تای چی

در طول ده سال گذشته ای دو ورزش به رسمیت شناخته شده و افراد زیادی آن را می شناسند تا جایی که در دنیا این دو محل را ورزش مغز می نامد.

 

ورزش مغز: یوگا و تای چی

در طول ده سال گذشته ای دو ورزش به رسمیت شناخته شده و افراد زیادی آن را می شناسند تا جایی که در دنیا این دو محل را ورزش مغز می نامند. این شکل ورزش آن قدر شناخته شده است که جزئی از تمارین باشگاه های بدنسازی  می باشد. دلیل اینکه بسیاری از زنان به این ورزش گرایش دارند این است که این ورزش سبب آرامش ذهن و فکرشان می شود.

یوگا قدمتی بالغ بر 5000 سال دارد و به این دلیل که تحرک در آن کم است برای هر فرد در هر سنی مناسب است وقتی به طور مرتب تمرین شود ورزشکاران کم کم متوجه تاثیرات مثبت جسمی و روحی آن می شوند.

اگر دنیای یوگا را تجربه کرده باشید حتما می دانید که انواع مختلف دارد یوگا تمارین مختلف دارد که هر کدام بر روی بخش خاصی از بدن تاثیر می گذارند و فواید خاص خود را دارند هاتایوگا که مهم ترین و معروف ترین شکل یوگا در کشورهای غربی است بر روی شیوه تنفس و فرم بدن تمرکز می کند اشکال دیگر یوگا اهداف دیگری نظیر درمان تمرکز و آرامش دارد. اما فرم یوگا هر چه که باشد به شما کمک می کند تا به هر آنچه که می خواهید برسید. برای اینکه بدانید کدام شکل یوگا برای شما مناسب است باید در کلاس های یوگا ثبت نام کرده و آن را امتحان کنید.

تای چی برای هر شخصی که تمایل به قدرت، زیبایی و راحتی دارد مناسب است این ورزش چینی قدیمی شامل حرکاتی بدون فشار است که تعادل بدن را حفظ می کند.

حرکات تای چی آرام نرم و از روی تفکر است چینی ها تای چی را به حرکت کرم ابریشم درون پیله تشبیه می کنند حرکات آرام تا جایی که لایه لایه پیله از هم شکافته شود. در تای چی بدن دائما در حال حرکت است اما تحت کمنترل تمرین تای چی روزانه 20 دقیقه سبب رها شدن از استرس افزایش انعطاف قدرت و توان بدن بدون هیچ تورم و آسیب دیدگی می شود.

 

پیلت (Pilate)

اغلب دیگران از من می پرسند که چطور تناسب اندامم ار حفظ کرده ام و من یا خوشحالی به آنها می گویم: «پیلت» تمارین پیلت تناسب بدن را برای سال ها حفظ می کند این روش در سال 1900 به وسیله یک بوکسور و بدن ساز آلمانی به نام جوزف پیلت بنیان گذاری شد. طبق این روش حرکات فیزیکی که مبتنی بر تنفس صحیح و حرکات کششی است سبب قوی شدن و تعادل بدن می شود. او همچنین تجهیزات خاصی را برای این ورزش در نظر گرفت که در طول تمارین از بدن محافظت کند. سیستم پیلت از تمارین بخصوصی تشکیل شده است که طبق دستورالعمل خاصی می بایست اجرا گردند. در پیلت تمارین با دقت فوق العاده و تکرار کمتری انجام می شوند. نتیجه مثبت پیلت در دقت اجرای آن مشاهده می شود نه در تعداد آنها دراین ورزش تمارینی که روی زمین انجام می شوند تحت عنوان matworkهستند.

اولین چیزی که یک مربی پیلت باید به شما آموزش دهد این است که پیلت تنها یکسری تمارین ورزش نیست. بلکه روش و نگرشی برای افزایش حس هوشیاری بدن است. روش پیلت به عنوان یک نوع ورزش هوشمند شناخته شده است که برای ذهن روح و بدن فواید بیشماری دارد.

مربی پیلت من تارابریجر در اولین جلسه به من گفت که تمرکز پیلت در مرحله اول بر روی هسته بدن عضلات کمر، ران ها و باسن است و بعدها به قسمت های دیگر بدن هم گسترش پیدا می کند و در افزایش تعادل نیرو، فرم بدن و حرکات آن تاثیر می گذارد. پیلت سبب افزایش قدرت در ستون فقرات ماهیچه ها و مفاصل می شود. توجه خاص پیلت بر روی تقویت عضلات بالایی کمر و شانه هاست. وقتی تمارین با دقت و تمرکز ذهنی انجام شود تازه متوجه خواهید شد که بدنتان چقدر دارای عدم تعادل بوده و شما سالهاست بدون آنکه خود متوجه باشید دارید تاوان آن را می پردازید تا را برایم توضیح داد که پیلت این ضععف ها را برطرف نموده عملکرد بدن را بهینه کرده و به بدن می آموزد تا در مسیری موثر و پر انرژی فعالیت نماید و قدم بردارد. فواید کلی پیلت شامل ستون فقرات قوی، توان بالای بدنی افزایش حجم بافت عضلات، انعطاف پذیری فوق العاده تمرکز ذهنی قوی، افزایش متابولیسم، کاهش استرس انرژی زیاد و از همه مهم تر اندامی شکیل و زیبا.

آیا پیلت باعث از بین رفتن چربی های شکم شده وعضلات زیبا و قوی می سازد چطور؟ به این دلیل که سیستم پیلت بر پایه کشش و تقویت عضلات طراحی شده است. پیلت عرض کمر مرا کم کرده و به ران ها و باسنم فرم زیبایی داده است. همچنین احساس می کنم عضلات اطراف ستون فقرات و بازوهایم قوی تر شده اند. در کل پیلت تمام بدن را قوی ، شکیل و متناسب می کند. تارا برایم گفت که تمارین پیلت بیش از 500 نوع است (البته من حالا دیگر همه را آموخته ام) هر کدام از این تمارین روی قسمت خاصی از بدن تاثیر می گذارند پس اجرا و یادگیری تمام آنها ضروری است.

 

نصایح یک متخصص: پیدا کردن یک مربی مناسب پیلت

از تارا خواستم برای توضیح دهد که برای انتخاب یک مربی خوب پیلت باید چه نکاتی را در نظر گرفت او این اطلاعات  را در اختیارم گذاشت.

به دلیل اینکه این ورزش امروزه طرفداران زیادی دارد خیلی ها از آن برای سوجویی استفاده می کنند در صورتی که هیچ نوع اطلاعات و تجربه ای در این مورد ندارند پس شما باید برای پیدا کردن یک مربی مناسب و کلاس  های معتبر کمی وقت صرف کرده و خوب پرس و جو کنید.

روش اصلی پیلت توسط جوزف پیلت طراحی و تدریس می شد و امروزه تحت شیوه های به نام رومانا پیلت در بسیاری از کلاس ها تدریس می گردد. بعد از مرگ پیلت در سال 1967 روش های جدید دیگری به نام پیلت اضافه گردید که باعث فراموشی روش های قبلی و تکنیکی آن شد. در صورتیکه فرم اصلی پیلت و تمارین آن استانداردتر هستند او به افراد یا به روش رومانا و یا به روش های متفاوت دیگر پیلت می آموزد.

در مرحله اول باید به دنبال محیطی باشید که در آن احساس راحتی کرده و مربی که بتوانید به راحتی با او کار کنید. آیا کلاس های خصوصی را ترجیح می دهید یا گروهی؟ آیا ترجیح می دهید هنگام تمرین کردن دیگران هم کنارتان باشند؟ بعضی از کلاس ها فضای بیشتری دارند. به همین دلیل بخش هایی از سالنشان را به کلاس های خصوصی اختصاص می دهند آیا ترجیح می دهید مربی  تان جوان باشد یا میانسال؟ زن باشد یا مرد؟ سخت گیر باشد یا منعطف؟

پیدا کردن یک مربی مناسب کار مشکلی است چرا که مربی یا شما را در این راه دلسرد می کند و یا برعکس علاقه شما به این ورزش بیشتر می شود توصیه می کنم در ابتدا چنین مربی را امتحان کنید  و بعد آن کسی که برای شما از همه بهتر است را انتخاب کنید این کار به نفع شما هم می تواند باشد چرا که با نقطه نظرات چند فرد متفاوت آشنا می شوید. به غریزه خود اعتماد کنید.

هنگام انجام تمارین اطمینان حاصل کنید که حداکثر فایده را از پیلت می برید. کلاس های پیلت حتما باید دارای تجهیزات مخصوص باشند به خصوص کسی که طرز استفاده از دستگاه ها را به شما می آموزد باید متخصص باشد. پیلت در گروه های بیشتر از سه نفر جواب نمی دهد. چرا که تعداد زیاد باعث می شود که افراد نتوانند به راحتی و درستی از وسایل و تجهیزات استفاده کنند.

خیلی مهم است قبل از اینکه وارد کلاس ها و گروه های بزرگ تر شوید ابتدا تحت آموزش های تک نفره قرار بگیرید. گروه های بزرگ شامل افرادی با قدرت بدنی متفاوت و محدودیت های خاص خود هستند اگر توانایی مالی برای داشتن .کلاس های خصوصی ندارید سعی کنید حداقل 5 تا 10 جلسه اول را در کلاس های خصوصی شرکت کرده و بعد به کلاس های گروهی بروید (یا حداکثر ماهی یک بتر کلاس خصوصی داشته باشید). و یا گروه های سه نفری داشته باشید که مربی بتواند به تمام اعضا برسد.

اطمینان  حاصل کنید که مربی تان متخصص بوده و از اطلاعات لازم در این زمینه برخوردار است یک مربی پیلت باید آن قدر حرفه ای باشد که طرز استفاده صحیح از دستگاه ها را بداند. اگر از تجهیزات استفاده نادرست شود به مشتری آسیب جسمی می رسد.

 

برای زیبایی درونی و بیرونی: استرس کم

 در زندگی زیبایی درونی با داشتن تغذیه مناسب طبق لیست نه مورد غذای زیبایی که گفته شد و ورزش مدام به دست می آید. اما بخش دیگری در زندگی شما هم وجود دارد که نیاز به توجه دارد لازم است استرس و فشار عصبی را از خود دور کنید. استرس یکی از فاکتورهایی است که از زیبای شما کاسته و ظاهر ارام شما را از بین می برد. علاوه بر ورزش استراحت و آرامش نیز کلید زیبایی هستند. هر چه بیشتر احساس آرامش کنید بهتر و زیباتر به نظر می رسید.

 

فشار عصبی دشمن زیبایی

همه می دانیم که استرس، خستگی و نگرانی سبب ایجاد شرایط بد پوستی مثل جوش و چروک شده و افراد را پیرتر از سن واقعی شان نشان می دهد. اما برای سال ها هیچ شاهد و توضیح علمی برای ارتباط میان بدن ذهن وجود نداشت. تا اینکه در سال 2004 تحقیقاتی که در انجمن علمی ملی انجام شد نشان داد که میان استرس و پیری ارتباط مستقیم برقرار است. این تحقیق بر روی دو گروه  از زنان انجام  شد.

گروه اول همه دارای کوکانی بودند که بیمار بوده و گروه دوم همه دارای کودکان سالم بودند طبق این آزمایش در این زنان فعالیت تلومر (پوشش DNA: نوعی پوشش پروتئینی که به مرور در غشا سلولی وارد می شود) کمتر شده و فعالیت آنزیم هایی که از تلومر محافظت می کند کاهش می یابد. برعکس زنان گروه دوم حداقل 10 سال از گروه اول جوان تر به نظر می رسیدند.

استرس باعث ایجاد چین و چروک و شرایط پوستی مثل اگزما و جوش می شود تاثیرات استرس نه تنها خود را در صورت نشان می دهد بلکه بر بدن نیز تاثیر می گذارد.

 

لحظات آرامش را به زندگی تان اضافه کنید

در زندگی های پر مشغله فرصتی برای آرامش نیست. گاهی هفته ها و یا حتی ماه ها پیش می آید که هیچگونه استراحتی نداشته باشیم. منظور ما از این بخش طول مدت استراحت نیست بلکه می خواهیم بگوییم استراحت و آرامش را در برنامه روازنه تان داشته باشید حال هر چقدر که کوتاه باشد.

هر چیزی که باعث می شود ذهنتان از فشار و استرس زندگی رها شود می تواند در ارامش شما موثر باشد علاوه بر تمارین پیلت و یوگا در اینجا به چند روش مفید دیگر اشاره می کنیم:

در خانه یک اتاق و یا فضای کوچک را برای استراحت و آرامش خود اختصاص دهید:

بسیاری از کلاس های ورزشی منجر به اتاق های آرامش دهنده هستند این کار برای شما بسیار مفید است حتما لازم نیست  برای ایجاد این فضا جای بزرگی را در نظر بگیرید حتی می توانید قسمت کوچکی از اتاقتان باشد مهم این است که این فضا تنها به شما و تنهایی آرامش بخشتان تعلق داشته باشد شاید بخواهید یک صندلی یا تخت خواب راحت در این فضا داشته و یا از نور شمع و یا چراغ خواب استفاده کنید هر چیزی که باعث آرامش و احساس لذت در شما شود هنگامی که در چنین فضایی قرار می گیرید همه چیز را فراموش کنید راه حل این است که بسیاری از عوامل ناراحت کننده خارجی را از بین ببرید زنگ تلفن ، قسط های عقب افتاده، کار  و .... را به فراموشی بسپارید ذهنتان را از هر گونه استرس و فشار عصبی رها کنید.

 

تمرکز

تمرکز یکی از بهترین روش های به دست آوردن آرامش است به خصوص اگر تحت فشار عصبی زیادی قرار گرفته باشید. مطالعات نشان داده اند که تمرکز ضربان قلب و فشار خون را کاهش داده و حتی باعث افزایش میزان قدرت تفکر می شود. نکات مهمی که باید هنگام تمرکز در نظر داشته باشید عبارتند از فضای آرام، راحت کردن و آرامش عضلات، تمرکز روی یک چیز خاص (می تواند یک گل،نقاشی یا هر چیز دیگر باشد.) و تنفس صحیح شما باید در ذهنتان یک فضای آرام را به تصویر بکشید چیزی مثل یک باغ زیبا یا حتی می توانید تصور کنید کنار ساحل روی شن ها نشسته اید و به دریا نگاه می کنید تمرکز به مدت 10 دقیقه روزانه فواید زیادی دارد و می تواند از میزان فشار عصبی شما بکاهد. باید توجه داشته باشید که هنگام تمرکز اجازه ندهید هیچ چیز مخل افکار شما شود. شاید در ابتدا کار مشکلی باشد و زمان زیادی از شما بگیرد اما با تمرین بیشتر این مشکل برطرف خواهد شد.

 

به موسیقی مورد علاقه تان گوش دهید

گوش کردن به موزیک های زیبا و ملایم یکی از روش های دیگر آرام کردن ذهن است موسیقی ملایم از میزان ضربان قلب و شدت تنفس کاسته فشار خون را پایین می آورد و باعث می شود تا عضلات در حالت ارامش قرار گیرند. این کار به خصوص وقتی می تواند موثر باشد که قرار است یک روز سخت کاری را در پیش رو داشته باشید پس هنگامی که در ترافیک گیر کرده اید و یا حتی در رختخوابتان دراز کشیده اید سعی کنید با گوش کردن به موزیک درمانی یکی از روش های موثر درمان شناخته شده است طبق مطالعاتی که در دانشکده تمپل انجام شده افرادی که در طول روز به موسیقی گوش می دهند خیلی کمتر از کسانی است که علاقه ای به موسیقی ندارند تحت فشار عصبی هستند.

 

ماساژ

ماساژ یکی دیگر از راه های موثر برای رهایی از فشار عصبی است و بهتر است که قبل از ماساژ از روغن

های مفید مثل روغن بابونه و آووکادو استفاده شود. بسیاری از پرستاران و پزشکان بخش اورژانس بیمارستان ها برای کاهش استرس خود از ماساژ استفاده می کنند. طبق مطالعاتی که در دانشکده پرستاری امریکا انجام شده است.و افرادی که کارهای پر استرس و پر هیجان را انجام می دهند 50 دقیقه ماساژ و در عین حال گوش کردن موزیک می توانند حداقل 8 درصد از شر چنین فشار زیادی رهایی یابند.

 

حمام آب گرم بگیرید

گرما باعث آرامش عضلات می شود و حمام گرم هم به ذهن آرامش می بخشد حمام را به آن شکل که می پسندید بیارایید از صابون و کرم های خوش بو و مورد علاقه تان استفاده نمایید در حمام شمع روشن کنید. بالش های مخصوص حمام در بازار موجود است آنها را هم می توانید مورد استفاده قرار دهید.

 

به مسافرت بروید

حتی اگر در مرخصی هم باشید باز هم رهایی از استرس ها راحت نیست کوهی از صورت حساب ها قبض های پرداخت نشده کارهای تعمیراتی خانه، خرید و خیلی دیگر از کارهایی که اگر بخواهید بنویسیدشان تبدیل به طوماری می شوند. برای فرار از این نگرانی های روزمره باید بکوشید گاهی همه چیز را فراموش کنید. برای بسیاری از افراد سفر به یک جای گرم ترجیحا کنار دریا ایده آل است. از طرف دیگر خیلی ها هم ترجیح می دهند به جاهای سردسیر سفر کنند. هیچ فرقی ندارد مهم این است که سفر شما را جوان می کند.

 

خواب زیبایی

دلیل اینکه به آن خواب زیبایی می گویند این است یک خواب عمیق کامل و پر آرامش به شما کمک می کند تا سلامت باشید وزن کم کنید قوه تمرکزتان افزایش یافته خوش اخلاق و همیشه سرحال باشید به یک چنین خوابی خواب زیبایی می گویند. حتما تا به حال تجربه کرده اید که بعد از یک خواب راحت احساس بهتری دارید.

خواب می تواند صدماتی که در طول روز به بدن وارد شده مثل استرس، اشعه خورشید، بیماری وغیره را

ترمیم کنید. هنگام خواب بدن فرصت پیدا می کند که سلول های اسیب دیده را بازسازی نماید. استخوان های جدید را بسازد و شروع به جوان کردن بافت ها و عضلات کند. این نوع ترمیم ها در هنگام بیداری هم اتفاق می افتد اما خواب به بدن اجازه می دهد بدون اینکه هیچ نوع انرژی صرف شود ترمیم بافت های آسیب دیده انجام گردد. در هنگام خواب سیستم ایمنی بدن شارژ شده و فعالیت های شیمیایی بدن تنظیم می شود علاوه بر این فکرهای بکر در نیمه شب به ذهن انسان خطور می کند. اگر مشکلی دارید و به دنبال راه حل مناسبی برای آن می گردید با فکر کردن به آن بخوابید. 

 

خواب لاغری

تحقیقات نشان دهنده رابطه مستقیم میان خواب و وزن است. افرادی که به اندازه کافی نمی خوابند بیشتر از افراد عادی غذا می خورند چرا که هورمون هایشان علیه آنها فعالیت می کنند آیا تا به حال برایتان اتفاق افتاده که بعد از یک شب بی خوابی، روز بعد اشتهایتان بیشتر شده باشد؟ به هورمون های «ژرلین» و «لپتین» خوشامد بگویید.

لپتین و ژرلین با هم کار می کنند تا حس گرسنگی را کنترل نمایند. ژرلین در روده تولید شده و اشتها را تحریک می کند. لپتین در سلول های چربی تولید شده پیامی به مفز می رساند که شما سیر هستید. مطالعات نشان داده است که وقتی کم می خوابید میزان تولید لپتین کاهش یافته بنابراین بعد از غذاخوردن احساس سیری نمی کنید کمبود خواب همچنین میزان تولید زرلین را که باعث تحریک اشتها می شود افزایش می دهد. در این شرایط شما ناخودآگاه بیش از میزانی که می بایست غذا می خورید. در واقع افرادی که کمتر از هفت ساعت در شبانه روز می خوابند بیشتر از دیگران دچار اضافه وزن هستند.

برای اثبات این نظریه آزمایشاتی در دو دانشگاه شیکاگو و دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا بر روی دوازده مرد که در مرز بیست سالگی بودند انجام شد. به این دوازده نفر اجازه ندادند که به مدت دو شب بخوابند در طول این دو شب پزشکان میزان هورمون ها اشتها و فعالیت های آنها را در نظر داشتند بعد از دو شب بی خوابی میزان لپتین (کنترل کننده اشتها) پایین آمده و میزان تولید ژرلین (تحریک کننده اشتها) بالا رفت. این گروه اشتهای زیادتری پیدا کرده و بیشر از قبل به غذاهای پر نمک پر چربی و قند تمایل پیدا کردند. محققان از اینکه این هورمون ها در چنین مدت زمان کوتاهی واکنش نشان داده اند متعجب شدند. 

مطالعات دیگری در دانشگاه استنفورد در همین زمینه بر روی 1000 نفر انجام شد. طبق این مطالعات افرادی که در شبانه روز کمتر از هشت ساعت می خوابیدند نه تنها تولید لپتین کمتر و ژرلین بیشتری داشتند بلکه چربی بدنشان هم بیشتر از گذشته شده بود. وقتی میزان خواب در شبانه روز از هشت ساعت به پنج ساعت کاهش یابد 4 درصد به چربی بدن اضافه شده که این 4 درصد چیزی معادل 7 کیلو اضافه وزن است.

 

غلبه بر بی خوابی

بیدار شدن با چشمانی پف آلود و سیاهی دور چشم یکی از عواقب شایع بی خوابی است. اگر برای خوابیدن مشکل دارید چند راه حل به شما پیشنهاد می کنم:

 دوش آب گرم بگیرید

اگر حمام خوبی د اشته باشید و بعد در رختخوابی راحت دراز بکشید بدنتان تمایل بیشتری به خوابیدن دارد اگر وقت دارید مدتی در وان حمام دراز بکشید. شمع های معطر و صابون های خوشبو کننده بیشتر به شما کمک می کنند.

 

 پنجره را باز کنید

هوای تازه و معتدل بهترین شرایط داشتن خوابی راحت را برایتان مهیا می کند. سعی کنید دمای اتافتان را همیشه ر درجه مطلوب خود نگه دارید.

 

راحت باشید

 نوع تشک و بالشتی که انتخاب می کنید در راحتی خواب شما نقش عمده ای دارد. خوابیدن در تشک و بالشتی کهنه و کثیف خیلی خوشایند نیست.

 

نگرانی هایتان را قبل از رفتن به رختخواب یادداشت کنید

سعی کنید قبل از اینکه چراغ را خاموش کنید و به رختخواب بروید تمام ناراحتی ها و نگرانی هایتان را

روی کاغذ بیاورید و ذهنتان را خالی کنید. اگر فکر بکر و یا عقیده شفافی دارید آن را هم یادداشت نمایید با این روش دیگر هنگام خواب سعی نمی کنید چیزی را به یاد آورید.

 

برنامه خواب منظمی داشته باشید

بدن شما به هر چیزی به راحتی عادت می کند. اگر در زمان مشخصی به رختخواب بروید و صبح ها در یک ساعت معین از خواب بیدار شوید بدنتان ممنون شما خواهد بود. حتی در روزهای تعطیل هم این عادت را حفظ کنید. پرده ها را بکشید چشمانان شما می داند چه وقتی از روز است و این پیام را خیلی راحت به مغزتان مخابره می کند وقتی چشمان شما تاریکی را حس می کند غدد کاجی بدن شروع به تولید ملاوتونین کرده و باعث احساس خواب می شود. از طرف دیگر بدن می داند که زمان فعالیت در روز است. پس هنگام خواب چه روز و چه شب پرده های اتاق را بکشید و فضای اتاق را تاریک نگه دارید تا بدن با درک تاریکی دست به تولید ملاتونین بزند.

 

ساعت را پنهان کنید

بودن ساعت کنار بستر خوابتان باعث استرس و عصبی شدن شما می شود. اگر می توانید صفحه ساعت خود را بپوشانید تا دیگر نگران گذشت زمان نباشید.

 

کافئین را از برنامه تان حذف کنید

برای بعضی ها حتی مقدار کمی کافئین در روز باعث می شود تا 12 ساعت آینده در خوابیدن مشکل داشته باشند اگر به کافئین حساسیت دارید از نوشیدن قهوه، چای کافئین دار و شکلات شیرین خودداری کنید. اگر مطمئن نیستید که کافئین برایتان مشکل ساز است یا نه به مدت یک هفته از این نوشیدنی ها دوری کنید و ببینید آیا تغییری در وضعیت خوابتان حاصل می شود یا خیر. 

 

از الکل دوری کنید

نوشیدن یک لیوان نوشیدنی الکلی باعث می شود بدخواب شده و در طول شب چندین بار از خواب بیدار­شوید.

زود شام بخورید

خوردن غذای زیاد قبل از خواب باعث می شود احساس ناراحتی و سنگینی کرده و به سختی بخوابید همچنین غذاهای چرب دیرتر هضم می شوند بنابراین ممکن است شب ها در خواب شما اختلال ایجاد کنند خوابیدن با شکم پر سبب سوزش معده و مشکلات دیگر می شود از خوردن غذاهای سنگین قبل از خواب خودداری کنید. دست کم دو ساعت قبل از رفتن به رختخواب غذا بخورید.

 

از خوردن غذاهای تند بپرهیزید

غذاهای تند سبب سوزش معده شده و ناراحتی معده باعث می شود که نتوانید خواب راحتی داشته باشید مراقب خوردن غذاهایی که دارای ادویه های تند هستند باشید.

 

صبح ها ورزش کنید

ورزش کردن در شب درست قبل از رفتن به رختخواب باعث ایجاد اختلال در وضعیت خواب شما می شود چرا که باعث بیدار شدن سیستم بدن افزایش دما و متابولیسم و هوشیاری بدن می گردد. در کل ورزش کردن در صبح و در ساعات بعدازظهر بهترین روش برای آماده کردن بدن برای این است که شب خواب و استراحت راحتی داشته باشید.

 

سیگار نکشید

طبق تحقیقات بسیاری سیگار تاثیری منفی بر روی خواب تان دارد آزمایشاتی که  بر روی دو گروه از افراد سیگاری و غیر سیگاری انجام شده حاکی از این است که سیگاری ها خیلی کمتر از غیرسیگاری ها به خواب عمیق فرو می روند به خصوص در ساعات اولیه شب علاوه  بر این توجه داشته باشید که تنباکو یک ماده تحریک کننده است که منجر به اختلالات خواب می شود.

 

هنگام خواب یک چیز مختصر بخورید

یک لیوان شیر گرم 15 دقیقه قبل از رفتن به رختخواب سبب آرام شدن سیستم عصبی بدن می شود شیر

دارای کلسیم است که به طور مستقیم بر روی ناهمواری های عصبی کار کرده و باعث آرامش آنها می شود. همچنین می توانید یک لیوان چای داغ را نیز امتحان کنید.

 

اطمینان حاصل کنید که آیا هنگام خواب مشکل تنفسی دارید یا خیر

اگر احساس می کنید خوب نمی خوابید خر خرمی کنید و بارها از خواب می پرید به دلیل  اینکه نمی توانید خوب تنفس کنید حتما به پزشک مراجعه نمایید این اختلال تنفسی یکی از شایع ترین دلایل عدم داشتن خوابی راحت است به محض اینکه معالجه شدید خواهید دید که چقدر راحت می خوابید و در طول روز انرژی بیشتری دارید و ثابت شده است که در چنین شرایطی افراد خیلی صراحت تر وزن کم می کنند.

حال با تغذیه و نکاتی که برای داشتن ظاهری زیبا و سلامت بیان کردم آشنا شده اید. برای اینکه به طور عملی به چنین زیبایی برسید صفحه را ورق بزنید و رژیم زیبایی خوشمزه مرا شروع کنید.

 

 

 

گردآوری و تنظیم : نایس کلوب

برگرفته از کتاب زیبایی در 28 روز ،  نویسنده: لیزا درایر  ،  مترجم: هانیه حق نبی مطلق

 

 

برچسب ها:


مطالب دیگر:

اشتراک
نظر شما
نام:
نظر:  
عضویت در خبرنامه نایس کلوب
  
جستجو در سایت بر اساس کلمات کلیدی:

صفحه اصلی | درباره ما | قوانین و مقررات سایت | تماس با ما | راهنمای سایت | تبلیغات در سایت
عضویت در سایت | معرفی سایت به دوستان

E-mail: info@nicecloob.com
Phone: 09198145162 - 09381578776
آدرس: بابل - خیابان بابلسر - کوچه آخوندی - ساختمان مانلی
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
لطفاً پیش از استفاده از سایت صفحه راهنمای سایت را مطالعه فرمایید. استفاده از این سایت بدان معناست که شما قبلاً صفحه راهنمای سایت را مطالعه کرده و به مفاد آن واقفید.

به نایس کلاب امتیاز دهید