راهنمای سایت
جستجو:
ورود کاربران
 
 
فراموشی کلمه عبور
رای دهید

تغذیه برای داشتن موهایی پرپشت، براق، قوی و نرم

شادابی راز زیبایی است. بدون شادابی هیچ زیبایی به دست نمی آید.

                                                                                   کریستین دیور

 

وقتی موی شما درخشان، براق و پر از چین و شکن باشد، احساس شادابی، جذابیت و طراوت می کنید. با رنگ و مدل زیبایی مو قادرید توجه دیگران را به خود جلب کنید. با داشتن موهایی خوش رنگ و خوش مدل می توانید بر روی هر شخصی تاثیر گذاشته و همه سرها را به طرف خود برگردانید. حال چگونه می توانید چنین موهایی زیبایی داشته باشید.

موهای سالم و زیبا نه تنها برای دیگران خوشایند است بلکه شما هم با داشتن آن اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت. موهای ما تا حدودی بیانگر احساسات و شخصیت ماست. در واقع وقتی کسی تغییری در موهایش می دهد شناختن او کاری دشوار است.

همه ما خواهان موهایی پرپشت و سلامت هستیم. بهترین راه برای داشتن موهایی فوق العاده بلند کردن آن است.ما در اینجا اطلاعات لازم را برای محافظت از مو و داشتن موهایی سلام را  در اختیارتان می گذاریم. از همین امروز شروع کنید. شما دارید با موهایتان کاری می کنید که توجه همسرتان را به خود جلب کنید و از دیدن موهایتان لذت ببرید دست یافتن به موهای زیبا کار دشواری نیست.

 

چگونه رشد مویی سالم و انبوه داشته باشیم

همانند پوستتان، موهای شما نشانگر وضعیت تغذیه تان است پشت هر موی زیبایی یک تغذیه مناسب نهفته است. هیچ محصولی مناسب مو به اندازه تغذیه مناسب برای سلامت و جلوگیری از آسیب و شکنندگی مو وجود ندارد. برخلاف پوست، مو قادر به ترمیم خود نیست پس اگر موهایتان دچار آسیب و شکنندگی شده است بهتر است به جای خرید شامپوها و محصولات گران قیمت مشکل خود را با تغذیه مناسب و از لحاظ درونی حل کنید.

دو تا سه ماه بعد از اینکه رژیم زیبایی ما را آغاز کردید تغییرات به وجود آمده را در موهایتان مشاهده خواهید کرد به طور معمول موهای پوست سر 2.5 سانت در ماه و یا 15 سانت در سال رشد می کند. اما این سرعت جنبه همگانی ندارد و در افراد مختلف متغییر است و می تواند کمتر یا بیشتر باشد همچنین با افزایش سن میزان سرعت رشد مو در افراد کاهش می یابد. در کل منظورم این است که برای داشتن موهایی سالم نیاز به صبر و حوصله است.

 

غدد موی خود را تغذیه کنید

غدد ترشحی مو در تمام بدن وجود دارد اما از همه بیشتر در سر هستند که موهای بیشتری در آنجا رشد می کند. بعد از تولد هیچ غده مویی به وجود نمی آید، پس باید از این غدد محافظت کنید. منظورم این است که هیچ محصولی قادر نیست بیشتر از مویی که خود دارید موی شما را افزایش دهد.

یک فرد معمولی حدودا 120000 تار مو روی سر خود دارد. افراد بلوند کمی بیشتر از این میزان، مو مشکی ها و مو خرمایی ها در همین حد و مو قرمزها کمی کمتر از این میزان مو دارند.

غدد مویی در فرق سر شما  همچون جیب کوچکی است که هر کدام از تارهای موی شما سر از یک سلول آن در آورده اند. ریشه هر تار مو توسط بافت های متصل اطراف آن تغذیه می شود. هر غده مویی نیازمند مخزنی از اکسیژن، مواد غذایی و مرطوب کننده است تا بتواند به خوبی رشد کند. به همین دلیل است که جریان خون در پوست سر در رشد مو از اهمیت بالایی برخوردار است.

هر غده مویی دارای یک یا چند غده ترشحی چربی است که چربی تولید می کند. این چربی طبیعی از فرق سر و مو محفاظت می کند و از خشکی آن جلوگیری می نماید. دلیل اینکه چرا اکثر افراد مو فرفری، موهایی خشک دارند این است که حرکت غدد چربی در موهای صاف و بلند راحت تر از موهای مجعد و فر است.

 

ساخت موهایی درخشان و پرپشت، یک تار در هر ثانیه

آن بخش از مو که روی سر قرار دارد و قابل مشاهده است را تار مو (Shaft) می نامند. هر تار مو شامل سه لایه متحدالمرکز است. پوشش مو (کوتیکول) پوسته مو (کورتکس) و مغز مو (مدولا).

- پوشش مو خارجی ترین لایه است که از بخش داخلی مو محافظت می کنند. این لایه نازک و بی رنگ است آسیب در این لایه باعث می شود تا مو بد شکل به نظر برسد. همچنین این لایه پر منفذ، رطوبت را جذب می کند.

- پوسته مو لایه میانی مو است. پروتئین های موجود در پوسته مو خاصیت ارتجاعی به مو می دهد پوسته مو دارای ملانین است که به مو رنگ می دهد . ملانین به پوست رنگ قهوه ای یا مشکی می دهد در حالی که فوملانین باعث قرمزی مو می شود. موی بلوند  در نتیجه وجود مقدار بسیار کم ملانین در پوسته سر است. وقتی که دیگر ملانین در ریشه مو تولید نشود مو بدون رنگ دانه رشد کرده و سفید می شود. 

- مغز مو داخلی ترین لایه مو است. این لایه سبب انعکاس نور در تارهای مو می شود دلیل اینکه مو در روز و هنگام بودن در معرض نور خورشید متفاوت به نظر می رسد همین است.

 

سر خود را تغذیه کنید

موی سالم به دو عامل بستگی دارد :

1- داشتن پوسته سر سالم همراه با غدد مویی سالم

2- رساندن مواد مغذی لازم به بدن برای ساختن موهایی قرمزی، درخشان و شفاف

برای داشتن پوسته سر سالم نیاز به پروتئین، چربی های سالم، آب پاکیزه، ویتامین و مواد معدنی به میزان لازم است اگر از هر کدام این مواد بیش از میزان مورد نیاز استفاده شود به جای اصلاح دست به خرابکاری زده اید. به عنوان مثال مصرف بیش از حد مواد مغذی باعث ریزش مو می شود تا زمانی که رژیم زیبایی ما را دنبال می کنید. بدون هیچ آسیب و عوارض جانبی موهایی سلامت خواهید داشت.

 

 

برای داشتن موهایی اعجاب انگیز به میزان کافی پروتئین مصرف کنید

بسیاری از افراد بر این باورند که درمان مو با شامپو آغاز می شود اما در واقع داشتن موهای زیبا با آنچه که می خورید آغاز می شود؟ 97 درصد مو پروتئین است پس قبل از هر چیز باید راجع به آن صحبت کرد.

میزان مصرف پروتئین تعریف کننده بافت مو است بدون پروتئین اندک می تواند بافت مو را تغییر دهد. این امر سبب خشکی، نازکی، ضعف و شکنندگی مو شود. همچنین کمبود پروتئین بر رنگ مو نیز تاثیر می گذارد. طبق مطالعات دکتر مارتا. اچ، استیپانوگ استاد دانشگاه کرنل مصرف کمتر از 7 درصد کالری از پروتئن (یا کمتر از 26 گرم از وعده 1500 کالری) باعث تغییر در رنگدانه های مو می شود. در چنین شرایطی موها دارای بی رنگی و یا رنگی متفاوت می شوند.

یکی از عناصر اصلی مو، کراتین است که به مو استحکام می دهد. کراتین از آمینواسیدها (به ویژه از سیستین ) تشکیل شده است. به دست آوردن کراتین از مواد غذایی غیر ممکن است زیرا  کراتین در بدن در اثر تجزیه پروتئین ها تشکیل می شود.

غذا خوردن از منابع پروتئینی متفاوت، می تواند به شما اطمینان دهد که آمینو اسیدهای کافی محافظ مو را در اختیارتان می گذارد در میان لیست نه مورد غذای زیبایی من، پروتئین در شاه ماهی، ماست، گردو و میگو وجود دارد. منابع پروتئینی دیگر بوقلمون؛ قزل آلا، مرغ، گوشت قرمز، سویا، تخم مرغ، آجیل و لبنیات است.

 

امگا-3 مصرف کنید

بدن شما برای رشد موها نیاز به چربی دارد چرا که حدوداً 3 درصد تار مو را لیپیدها تشکیل می دهند. به علاوه بر ساخت غشا سلولی در پوشش مو و همچنین برای جلوگیری از خشکی این لایه بدن نیاز به چربی طبیعی دارد.

کمبود  اسیدهای چرب سبب بروز بیماری هایی چون اگزما و کهیر می شود. این شرایط روی پوست سر تاثیر گذاشته و باعث شوره سر می گردد. کمبود اسیدهای چرب باعث خشکی، شکنندگی و ماتی مو می شود.

احتمالا تا به حال اسیدهای چرب امگا- 6 کافی را از غذاهایی که می خورید دریافت کرده اید اما بیش از هر چیز به امگا- 3 نیاز دارید. از میان لیست نه مورد غذای زیبایی من غذاهایی چون گردو، شاه ماهی و اسفناج دارای امگا –3 هستند. منابع دیگر شامل قزل آلا، میگو، ساردین، شاهدانه، گردو، تخم کدو، سویا و غلات سبوس دار.

 

افسانه زیبایی

مایونز مو را درخشان و براق می کند.

شاید فکر می کردید موادی که در مایونز وجود دارند مثل تخم مرغ، آب لیمو و روغن به نرمی مو کمک می کنند. گرچه مالیدن مایونز به مو به خاطر بویی که دارد خیلی کار خوشایندی نیست، اما در هیچ منبع علمی تا به حال گفته نشده که مایونز مو را براق می کند فقط استفاده از آن روی مو باعث درد سر هنگام شستشوی مو است اما باید بدانید تنها وقتی موها مبتلا به شپش می شوند درمان با مایونز توصیه می شود. زیرا مایونز شپش ها را می کشد. برای داشتن موهای براق و نرم بهترین درمان مصرف اسیدهای چرب امگا-3 است که در آجیل، آووکادو و روغن زیتون وجود دارد. این اسیدهای چرب به سلامت و درخشندگی موها کمک می کند بدون اینکه موها بدبو شوند و چرب و سنگین به نظر برسند.

 

آب برای مو اعجاب آور است

حدود 12 تا 15 درصد از مو را آب تشکیل داده است. مصرف آب به خاطر فواید بسیاری که در سیستم و عملکرد داخلی بدن دارد بسیار ضروری است. هر سلول و هر غده مویی به آب نیاز دارد. همچنین آب برای انتقال آمینواسیدها، ویتامین ها، مواد معدنی ودیگر مواد مغذی به پوسته سر لازم است و باعث می شود تا پوست سر سلامت باشد.

 

فیبر برای گیسوان رها شده از سم

 فیبرها باعث انتقال غذا به معده و روده می گردند. فیبر باعث هضم غذا می شود همانطور که می دانید عدم هضم غذا باعث می شود تا مواد مغذی به بدن جذب نشود و همین مساله روی موها تاثیر گذاشته و سبب خشکی مو می گردد.

فیبر در کاهش سموم از بدن کمک موثری است. وقتی غذاها به سرعت از بدن خارج نمی شوند سموم در روده ها ساخته می شوند. بعضی از متخصصان پوست بر این باورند که این سموم سبب مشکلات در پوست سر و مو می شود. این سموم جذب موی سر شده و مانع دریافت مواد معدنی از جمله جیوه، آهن، آلومینیوم، مس، سرب، آرسنیک و نیکل توسط سلول های مو می شوند.

برای اینکه از بروز چنین مشکلی جلوگیری کنید باید روزانه حداقل 20 تا 25 گرم فیبر مصرف کنید. مصرف بیش از این مقدار اشتهای شما را می گیرد و باعث لاغری و تناسب بدن می شود.

 

ویتامین های با ارزش برای داشتن موهایی قوی و براق

بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی تجاری ادعا می کنند که این محصولات رشد مو را سریع کرده، باعث تقویت تارهای مو شده و از ریزش مو جلوگیری می کنند. اما باید بگوییم اگر شما رژیم غذایی مناسبی داشته باشید به هیچکدام از این محصولات نیاز ندارید. حتی استفاده از بعضی از این محصولات باعث می شود که مواد مغذی که از غذاها دریافت می کنید خنثی شوند. در ادامه به چند ویتامین که برای سلامت پوسته مو و افزایش رشد و فراوانی تارهای مو لازم است اشاره می کنیم:

 

بتا کاروتن/ ویتامین A

ویتامین Aنقش موثری در رشد و سلامت سلول ها و بافت های بدن از جمله سلول های پوسته و موی سر دارد. ویتامین Aبه عنوان یک آنتی اکسیدان حلال چربی به تولید و محافظت از چربی (سیبوم) در پوسته سر کمک می کند در حالیکه کمبود این ویتامین منجر به شوره سر می شود. از طرف دیگر افزایش مصرف ویتامین A(بستگی به ترکیبات آن دارد) هم باعث ریزش مو می شود. بهترین روش برای دریافت ویتامین Aمصرف بتا- کاروتن است چرا که بدن آن را تبدیل به ویتامین Aمی کند. در میان لیست نه مورد غذای زیبایی من میزان قابل توجهی بتا کاروتن در سیب زمینی، اسفناج، کیوی و گوجه فرنگی است. همچنین می توانید با غذاهایی نظیر کدو، هویج، فلفل، انبه، طالبی و زردآلو بتا کاروتن را به رژیم غذایی تان اضافه کنید. در زمیان لیست نه مورد غذای زیبایی من ویتامین Aدر ماست و قزل آلا وجود دارد.

 

مجموعه ویتامین B

 بدون ویتامین B رشد مو کنده شده و تارهای مو ضعیف و شکننده می شود. بعضی از مشتقات ویتامین B از ریزش مو جلوگیری کرده، بعضی به تولید کراتین کمک می نماید و بعضی دیگر به جریان خون در پوسته سر کمک می کنند. ویتامین  B6 به تولید ملانین که به مو رنگ می دهد کمک می کند. یکی از مهم ترین محصولات تجاری این روزها بیوتین (B7) است چرا که کمبود این ویتامین سبب ریزش مو می شود. بعضی از شامپوها اگرچه حاوی بیوتین هستند اما هیچ تضمینی وجود ندارد که آیا این شامپوها در عدم ریزش مو موثر هستند یا خیر. ویتامین B6، B12 و فولیت (B9) همگی به شکل گیری سلول های خونی که اکسیژن را به مو رسانده و در رشد و سلامت مو موثر هستند کمک می کنند. همان طور که قبلا خواندید مجموعه ویتامین Bهمه با هم کار می کنند و کمبود یکی از آنها سبب نقص در عملکرد گروه های دیگر می شود. غذاهای مختلف، ویتامین B مختلف دارند بنابراین تنوع غذایی منجر به دریافت تمام مجموعه ویتامین B می شود. در میان لیست نه مورد غذای زیبایی من بهترین منبع تیامین (B1) و بیوتین(B7) گردو، بهترین منبع ریبوفلاوین (B2) و اسید پانتوتنیک (B5) ماست، بهترین منبع نیاسین (B3) قزل آلای وحشی، بهترین منبع فولیت (B9) اسفناج و بهترین منبع کوبالامین (B12) که تنها از منابع حیوانی به دست می آید میگو است. اسفناج، گردو و قزل آلا بهترین منبع پیرودوکسین (B6) هستند.

 

 

افسانه زیبایی

آب لیمو مو را براق می کند

درست است یا غلط این افسانه زیبایی تا حدودی درست است. اگر آب لیمو را روی موهایتان بمالید و در محیطی بسته بمانید هیچ اتفاقی نمی افتد حتی موهایتان را خشک تر هم می کند برای مشاهده درخشندگی مویتان مقدار زیادی عصاره لیمو را به موهایتان بمالید در این حین اسید سیتریک لیمو جذب موهایتان می شود و باعث باز شدن منفذهای پوشش مو می گردد. در این شرایط مو نسبت به نور خورشید حساس می شود. ترکیب اسیدها، اکسیژن و اشعه ماوراء بنفش خورشید باعث درخشیدن مو می شود. عصاره لیمو با انجام فعل و انفعالاتی در درخشندگی مو موثر است. به این عمل اکسیداسیون کاتالیز اسید گفته می شود.

 

ویتامین C

ویتامین C در داشتن موهایی زیبا و پوسته سر سالم عنصری حیاتی است. اسیدهای این ویتامین در افزایش جریان خون در پوسته سر و سلامت مویرگهایی که از غدد مویی محافظت می کنند ضروری هستند اگر روزانه غذاهای حاوی ویتامین C کافی مصرف نکنید، هرگز قادر نخواهید بود تا گیسوانی زیبا و فریبنده داشته باشید. در واقع کمبود ویتامین C سبب شکنندگی مو می شود. در میان لیست نه مورد غذای زیبایی من ویتامین C در آلبالو، کیوی، سیب زمینی، اسفناج، گوجه فرنگی موجود است. همچنین ویتامین C در غذاهای چون فلفل، پرتقال، توت فرنگی، لیمو و بروکلی یافت می شود.

 

ویتامین E

به دلیل اینکه آنتی اکسیدان محلول در چربی است ویتامین E از روغن طبیعی پوسته سر محافظت می کند . همچنین این ویتامین در حفاظت از غشا لیپیدها با آنتی اکسیدان های دیگر همکاری می کند تا جریان خون را در پوسته سر افزایش دهد در میان لیست نه مورد غذای زیبایی من ویتامین E   در کیوی، اسفناج،  گوجه فرنگی و گردو وجود دارد. دیگر منابع ویتامین E شامل ریشه گندم، تخم آفتاب گردان، روغن تخم آفتاب گردان، بادام، هلو، آلو، کلم، مارچوبه و آووکادود است

 

مواد معدنی ضروری برای گیسوانی زیبا و درخشان

چیزهایی خوب همیشه در بسته بندی های کوچک  است. برای داشتن موهایی زیبا نیاز به مواد معدنی به مقدار کم دارید با این که بسته های بزرگ کادو اغوا کننده هستند اما اغلب هدایای با ارزش را در بسته های کوچک قرار می دهند این مواد معدنی در رشد مو رنگ و بافت آنها تاثیر شگرفی دارد. خوشبختانه مواد معدنی مورد نیاز بدنتان در لیست نه مورد غذای زیبایی من گنجانده شده است.

 

آهن

آهن در سلامتی مو نقش موثری دارد چرا که کمک می کند تا سلول های خونی اکسیژن لازم را به غدد مویی برساند. اگر چه کم خونی یکی از مهم ترین دلایل ریزش مو در زنان است اما حتی اگر کم خون هم نباشید. می تواند یکی از دلایل ریزش مو باشد این گواه آن است که زنان مبتلا به ریزش مو (یا طاسی) اغلب دچار کمبود آهن هستند. برای این زنان مکمل های آهن در رشد موهایشان موثر است. کمبود آهن سبب خشکی و شکنندگی مو نیز می شود. در میان لیست نه مورد غذای زیبایی من بهترین منبع آهن اسفناج و گوجه فرنگی است. منابع دیگر حیوانی شامل گوشت گاو، بوقلمون، اردک، مرغ، میگو و تخم مرغ است. منابع گیاهی، آهن، سویا، عدس، لوبیا و سبوس است. باید یاد آور شوم که آهن منابع گیاهی به اندازه آهن منابع حیوانی قابلیت جذب در بدن را ندارند پس برای افزایش قابلیت جذب آهن این منابع لازم است در هر وعده غذایی ویتامین C نیز مصرف شود.

 

ورای رژیم زیبایی

سبک زندگی برای داشتن موهای درخشان و فریبنده

برای داشتن موهای فریبنده، مقاوم و زیبا این دستورات را رعایت کنید.

- ورزش کنید

روزانه وقتی را به ورزش اختصاص دهید حتی برای چند دقیقه ورزش جریان خون را در پوسته سر افزایش داده و موجب می گردد اکسیژن و مواد غذایی به غدد مویی که باعث سلامت مو می شوند انتقال یابد.

 

- از کاهش وزن سریع اجتناب کنید 

حقیقت تلخ این است که رژیم به هر حال باعث ریزش مو می شود. کاهش وزن سریع همچون شوکی برای بدن است که تغییراتی در متابولیسم بدن داده و در رشد مو تاثیر می گذارد. اگر در عرض یک ماه بیش از 10 درصد وزن بدن خود را کم کنید. (حدوداً 7 کیلو) ریزش مو پیدا خواهید کرد. به علاوه کمبود مواد غذایی سبب ضعیف  شدن و شکنندگی تارهای مو می شود و رشد مجدد مو را متوقف می کند.

 

- از رژیم های کم پروتئین دوری کنید

97 درصد مو را پروتئین تشکیل داده است. اگر گیاهخوار هستید توجه داشته باشید که به میزان کافی پروتئین مصرف کنید. رژیم هایی که فقط در آنها از برنج و میوه استفاده می شود پروتئین کافی برای داشتن موهایی زیبا را به بدن نمی رساند.

 

- اگر سیگاری هستید، همین حالا سیگار را ترک کنید

سیگار رادیکال های آزاد تولید می کند سموم را در خون جاری کرده و در انتقال مواد غذایی به مو و پوسته سر اختلال ایجاد می نماید.

 

- از فشار عصبی بپرهیزید

فشار عصبی با ریزش مو رابطه مستقیم دارد. استرس مزمن در جریان خون پوسته سر، اختلال ایجاد کرده و باعث می شود اکسیژن و مواد مغذی به غدد مویی نرسد. فشار چه جسمی و چه روحی از رشد مو جلوگیری می کند. و در عرض دو تا سه ماه ریزش مو به اوج خود می رسد. خوشبختانه با بهبود شرایطی روحی این ریزش و از دست دادن مو دوباره جبران می شود.

 

مس

علاوه بر نقشی که در ساختار ساقه مو دارد، در رنگ مو نیز حیاتی است. به دلیل اینکه مس در شکل گیری هموگلوبین ضروری است در رساندن اکسیژن به غدد مویی نیز موثر می باشد. اگر رژیم زیبایی مرا دنبال کنید دیگر لازم نیست نگران کمبود مس در بدنتان باشید. کمبود مس در بدن اغلب به  دلیل مشکلات ژنتیکی و یا عدم مصرف مکمل های روی رخ می دهد که البته این کمبود در بدن می تواند ارثی باشد.

 

سلنیوم

برای داشتن موهایی سالم بدون شک نیاز به سلنیوم داریم چرا که این ماده معدنی برای پوسته سر لازم است. سلنیوم با حفاظت از سلول ها در برابر آسیب رادیکال های آزاد به مو نرمی و خاصیت ارتجاعی می دهد. در عین حال مصرف بیش  از اندازه سلنیوم (سلنوسیس) سبب ریزش مو می شود. آجیل منبع خوبی از سلنیوم است. منابع دیگر سلنیوم ماهی تن، نان گندم، ریشه گندم، سیر، تخم مرغ و برنج قهوه ای است.

 

سیلیکون

این عنصر به فراوانی در طبیعت وجود دارد. هر چه بیشتر مواد معدنی را از خاک خارج کنیم میزان سیلیکون در طبیعت هم کاهش پیدا می کند. در بدن انسان سیلیکون منحصراً در پوست و مو وجود دارد. سیلیکون برای سلامت پوست سر، مهم است و سبب تقویت تارهای مو می شود. رژیم های دارای فیبر بالا میزان قابل توجهی سیلیکون دارند که این میزان بیشتر از همه در حبوبات وجود دارد. همچنین سیلیکون در موز، سبزیجات، برنج، سویا و غذاهای دیگر نیز یافت می شود.

 

سولفور

سولفوریک ماده معدنی مهم و حاوی «سیستین» یکی از آمینواسیدهایی است که در رشد مو موثر می باشد. سولفور به داشتن موهـایی قوی و بلند کمک می کند و در بسیاری از غذاهـا موجود است مثل تخم مرغ، گوشت، ماهی، لبنیات، پیاز و سیر.

 

روی

همه می دانیم که روی در داشتن موهایی فریبنده و پوستی سالم مهم است چرا که کمبود روی سبب ریزش مو و حتی ریزش مژه ها می شود. کمبود روی همچنین پوست سر را خشک و پوسته پوسته می کند. روی به عنوان یک آنتی اکسیدان از پوست سر (و دیگر جاهای بدن) در برابر صدمات رادیکال های آزاد محافظت می نماید. خیلی ها دچار کمبود روی هستند اما مصرف مکمل های آن بدن را در حالت تعادل میان روی و مس قرار می دهد. ماست به میزان قابل توجهی روی دارد. غذاهای دیگر حاوی روی شامل غذاهایی دریایی، گوشت گاو، تخم مرغ، غلات و آجیل.

 

استراتژی های غذایی در مورد موهای خشک، شکننده و دارای موخوره

اگر موهایی نرم، صاف و براق دارید به شما تبریک می گوییم چرا که یکی از استثنائات هستید. بسیاری از زنان از روش های بسیاری استفاده می کنند تا موهایی نظیر موهای شما داشته باشند.

موی بیمار، خشک و شکننده و در انتها ساقه آن، دو شاخه شده است. کنترل و فرم دادن موهایی که هیچگونه رطوبتی ندارند. کار سختی است اگر موهایتان مجعد است و دچار موخوره شده دیگر شرایط بدتری دارد چرا  که به جای داشتن موهایی کمند، کوهی از موخوره و کرک در برابرتان است. حال اگر می خواهید از شر موهای زبر، خشک و شکننده خلاص شوید برنامه غذایی رژیم زیبایی مرا دنبال کنید.

 

موی سفید: دوستش دارید یا از آن متنفرید؟

وقتی دوست من راشل اولین موی سفید را روی سرش دید فریادی از روی ترس کشید و به سرعت با موچین اش آن موی سفید را کند. شاید برای مدت کوتاهی از شر آن تار مو خلاص شود اما این همان روزی است که به ناچار همه ما با آن مواجه می شویم پس یا باید آن را بپذیریم و یا مثل راشل بکوشیم آن را سر به نیست کنیم! دلیل سفید شدن مو ژنتیکی است. همان طور که در بعضی از افراد موها زودتر و در بعضی دیرتر سفید می شود. سفید شدن (بی رنگ شدن) مو در هر شخصی زمان متفاوتی دارد و هیچ چیز قادر نیست در این روند اختلالی به وجود آورد. بـا این وجود قرار گرفتن در شرایـط خاصی سرعت سفید شـدن مو را از حد طبیعـی آن بیشتر می کند. اصلاح این روند به شما کمک می کند تا به مدت طولانی تری رنگ موی خود را حفظ کنید.

در جوانی سلول هایی که به آنها ملانوسیت می گویند رنگ دانه هایی تولید می کنند که به موی ما رنگ می دهد. کاهش فعالیت ملانوسیت ها سبب سفید شدن مو می شود. یکی از دلایل کاهش فعالیت ملانوسیت ها افزایش سن است. سیگار کشیدن و اختلالات غده تیروئید هم یکی دیگر از دلایل سفید شدن زودرش موهاست.

ویتامین B12 یکی از آنتی اکسیدان های ضد سفیدی مو است . کمبود ویتامین B12  سبب سفید شدن زودرس مو می شود. این اتفاق در مورد بسیاری از افراد که در رژیم غذایی شان کمبود ویتامین B وجود دارد ( اگر چه گیاهخواران هم لازم است مکمل های B12 را به رژیم غذایی شان اضافه کنند) رخ می دهد. البته بعضی افراد به خصوص میانسالان در جذب این ویتامین مشکل دارند. هنگام مصرف ویتامین B12 اسید معده اشان فعال شده و مبتلا به مشکلات معده ای و روده ای می شوند. 

 

برنامه رژیم زیبایی

برای موهای خشک و شکننده

اگر برنامه غذایی مناسبی داشته باشید احتمالا پروتئین و مواد معدنی چون مس، سولفور، سلنیوم و سیلیکون کافی را دریافت می کنید. علاوه بر دستورالعمل های داده شده در این جا، برای داشتن موهای سالم به نکات زیر هم توجه کنید:

-  برای ساختن ساقه مو قوی آهن به اندازه کافی مصرف کنید.

- برای حفظ رطوبت داخلی موها، آب زیاد بخورید.

- اسیدهای چرب امگا-3 مصرف کنید. پوست سر برای تولید چربی به امگا- 3 احتیاج دارد.

- غذاهای سرشار از بتا- کاروتن را در رژیم غذایی تان بگنجانید. ویتامین A که در سلامت پوست سر ضروری  است از تجزیه بتا کاروتن به دست می آید.

- مجموعه ویتامین B که از خشکی و شکنندگی مو جلوگیری می کند را مصرف کنید. آنها همه با هم موثر هستند پس مطمئن شوید که از همه آنها استفاده می کنید.

- غذاهای سرشار از ویتامین C مصرف کنید.

- برای حفظ سلامت پوست سر و افزایش رشد موها غذاهای حاوی روی زیاد، مصرف کنید.

- برای محافظت از لیپیدهای پوست سر در برابر صدمات رادیکال های آزاد غذاهای حاوی ویتامین E مصرف کنید.

 

برنامه رژیم زیبایی

برای موهای سفید

- تمام عواملی که باعث سفید شدن موها می شود را اصلاح کنید. مثل اختلال تیروئید. بعد از درمان این اختلالات ممکن است موهای شما رنگ طبیعی خود را بازیابد.

- اگر مبتلا به بیماری های گوارشی و سوء هاضمه هستید خود را درمان کنید چرا که مشکلاتی نظیر این باعث می شود بدن قادر به جذب مواد مغذی نباشد.

- برای حفظ رنگ و بافت موها به اندازه کافی پروتئین را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

- به اندازه کافی ویتامین B12مصرف کنید.

- اگر سیگاری هستید، سیگار را ترک کنید.

- اگر عصبی هستید آرامش خود را حفظ کنید. فشار عصبی مزمن شما را دچار پیری زودرس کرده و موها را زودتر از موعد مقرر سفید می کند.

 

مواد مغذی برای جلوگیری از ریزش مو

این روزها زنان چه با مو و چه بی مو می توانند زیبا باشند. وقتی مجری تلویزیونی رابین رابرت به خاطر شیمی درمانی موهایش را از دست داد، کاملا طاس به برنامه نمایشی مد رفت و همچنان هم زیبا بود.

ریزش مو دو نوع است: شدید و دائمی (رو به طاسی) معمولی وموقتی (کم پشتی مو) ژن ها در ارتباط با ریزش مو رابطه مستقیم دارند. به عنوان مثال در هنگام بارداری درصد رشد موهای سر افزایش می یابد. پس از زایمان غدد چربی پوست سر فعالیت کمتری داشته و موها ریزش بیشتری پیدا می کنند. این روند می تواند هشدار دهنده باشد اما کاملا طبیعی است. خوشبختانه غدد چربی هنوز فعال هستند و با تغذیه مناسب بعد از چند ماه می توانند فعالیت خود را از سر بگیرند. هنگامی که موها شروع  به رشد می کنند. در ابتدا نازک هستند اما این موقتی است یک سندرم مشابه درست پس از اینکه خوردن قرص های ضد بارداری را کنار بگذارید نیز به همان شیوه  وارد عمل شده و شروع به فعالیت می کند.

 

برنامه رژیم زیبایی

مبارزه با ریزش و کم پشتی مو

- برای داشتن موهایی درخشان و رشد سریع و سلامتی موهایتان دستورالعمل های غذایی متناسب با سلامت مو را در این جا را مطالعه کنید.

- اگر آهن بدنتان کم است غذاهای پر آهن بخورید. همچنین سعی کنید به جای پخت و پز در ظروف تفلون در ظروف آهنی و فلزی غذا بپزید.

- در هر وعده غذایی روزانه تان به میزان کافی پروتئین و روی مصرف کنید.

- برای آنکه مطمئن شوید به میزان کافی ویتامین و مواد معدنی دریافت می کنید مولتی ویتامین مصرف نمایید. البته مراقب مکمل ها باشید. معمولاً یکی از دلایل ریزش مو مصرف بیش از اندازه مولتی ویتامین هاست. 

- از کاهش وزن سریع اجتناب کنید.

- نوشیدنی زیبا چای سبز مرا بنوشید. مطالعات نشان داده اند  که چای سبز در تولید چربی های پوست سر و  تولید هورمون های آندروژنیک آلوپیکا هم در زنان و هم در مردان موثر است.

 

نقش  آهن در زیبایی

بر طبق انجمن رژیم جهانی

زنان                                                                                          مردان

18 میلی گرم (سن بین 19 تا 50)                                       8 میلی گرم (سن19 به بالا)

8 میلی گرم (سن بین 51 به بالا)

تا اینجا می دانید که آهن کلید زیبایی است. مواد معدنی نقش مهمی در سلامت مو و ناخن ایفا می کنند. دو نوع آهن خوراکی وجود دارد آهن هم (از حیوانات استخراج می شود) ویک آهن هم (که از منابع گیاهی استخراج می شود). جذب آهن هم توسط بدن آسانتر است بدن 35 درصد از این آهن را از منابع حیوانی به دست می آورد. جذب آهنی که از منابع گیاهی است سخت تر است و بدن 2 تا 20 درصد از منابع گیاهی آهن به دست می آورد. ویتامین C جذب آهن منابع گیاهی را افزایش در حالی که کلسیم میزان جذب آن را کاهش می دهد.

 

سه منبع آهن حیوانی (راحت جذب می شود)

1- جگر مرغ، پخته (1000 گرم) یا  3 انس                           1.28 میلی گرم

2- گوشت گاو، نیم پز (85) گرم، یا 3 انس                             3.2 میلی گرم

3- بوقلمون، کباب شده، (100 گرم) یا  3  انس                      1.6 میلی گرم

 

پنج منبع آهن گیاهی (سخت جذب می شود)

1- سویا، پخته شده، 1 پیمانه                                               8.8 میلی گرم

2- عدس، پخته شده،  1 پیمانه                                             6.6 میلی گرم

3- شیره قند، 1 قاشق غذاخوری                                         3.5 میلی گرم

4- اسفناج تازه، پخته شده، 1/2 پیمانه                                  3.2 میلی گرم 

5- کشمش، 1/2 پیمانه                                                      1.5 میلی گرم 

 

علاوه بر سن و تغییرات هورمونی، دلایل کم پشتی مو عبارتند از :

- استفاده بیش از اندازه رنگ مو، مواد صاف کننده، فر کننده و سشوار که اصطلاحاً انقباض آلوپیکا نامیده می شود.

- صدمات فیزیکی غدد مویی نظیر سوختگی

- بیماری (مثل کم خونی و بیماری های تیروئید) یا عفونت (عفونت های قارچی)

- اختلالاتی که در توانایی بدن در جذب و هضم غذاها و مواد مغذی مشکلاتی به وجود می آورند.

- کاهش وزن سریع و عدم مصرف مواد  مغذی

- بعضی از درمان ها (مثل شیمی درمانی)

- یک عکس العمل ایمنی در بدن به نام آلوپیکا آرتا که در مقابل صدمات غدد مویی و ریزش موی شدید اتفاق می افتد. ریزش موی شدید آرتا تورتالیس نام دارد و ریزش کامل مو را آلوپیکا یونیور سالیس می نامند.

 

- فشار عصبی و نگرانی چه جسمی و چه روحی.

بسیاری از دلایلی که سبب کم پشتی مو می شوند. موقتی هستند بنابراین با درمان مناسب می توان آن را جبران کرد. ماساژ پوست سر جریان خون را در آن افزایش داده و سبب رشد مو می شود.

 

نصایح یک متخصص: درمان های مغذی مو

بر طبق گفته دکتر دیوید کینگسلی نویسنده کتاب درمان های ریزش مو و متخصص پوست و مو در نیویورک استفاده از شامپوها و نرم کننده های حاوی ویتامین و مواد معدنی نه تنها تاثیر مثبت در ریزش مو ندارند بلکه تنها تفاوتی که با شامپوهای معمولی دارند بالا بودن قیمت آنهاست. در اینجا من لیستی از مواد مفید برای ریزش مو طبق گفته دکتر کینگسلی آورده ام.

- کلاژن :در نرم کننده ها استفاده می شود. 

- روغن زیتون : فواید نرم کنندگی دارد به خصوص برای موهای زبر و خشک

- روغن کرچک : در نرم کننده ها به عنوان مرطوب کننده به کار می رود.

- پروتئین گیاهی: فواید تقویت و نرم کنندگی دارند (پروتئین گندم)

- ویتامین B 3(نیاسین) :وقتی تولیدات پایه ای نیاسین مثل اسید نیکوتنیک استفاده شود در رشد مو به خصوص در زنان بسیار موثر است.

- ویتامین B5(پانتونول) :در حفظ رطوبت تارهای مو موثر است.

- ویتامینE  ( جوهر سرکه):آنتی اکسیدان طبیعی که از مو در برابر آسیب اشعه ماوراء بنفش هم حفاظت می کنند.

 

چگونه از موی سالم، براق و پرپشت محافظت کنیم

همانند پوست، موی شما هر روز در معرض عوامل طبیعی است. در ادامه به چند مورد محافظت از موی سالم اشاره شده که باعث می شود موهای درخشان و فریبنده داشته باشید :

 

- موهایتان را کاملا با شامپو بشویید

ترکیب شامپو/ نرم کننده تاثیر چندانی در تمیزی مو ندارد. برای باز شدن منفذهای پوست سر، موهایتان را با آب داغ شامپو کرده و بعد برای بسته شدن این منافذ با آب سرد آب کشی کنید. آب کشی با آب سرد (و یا ترکیب آب و سرکه) منافذ غشاء پوست سر را بسته و سبب درخشندگی مو می شود. به یاد داشته باشید که شستشوی بیش از اندازه با شامپو، مواد معدنی و روغن طبیعی مو را از بین می برد.

 

- نرم کننده  مناسب جنس مویتان استفاده کنید

نرم کننده از وز شدن موی سر در طول روز جلوگیری می کند و بعضی از نرم کننده ها همانند محافظی در برابر صدمات اشعه خورشید هستند.

 

- برای خشک کردن موهای خیس آن را نپیچانید (اصطلاحاً چلاندن)

موهایتان را با یک حوله به آرامی خشک کنید و از هر گونه چلاندن و سابیدن مو خودداری کنید. حوله را به آرامی از ریشه تا ساقه مو بکشید تا خوب خشک شود.

 

- از سشوار در حد اعتدال استفاده کنید

استفاده از سشوار بیش از سه بار در هفته به مو آسیب می زند. از قرار دادن درجه سشوار روی خیلی داغ و یا اتوی مو تا حد ممکن خودداری کنید تا جایی که ممکن است اجازه دهید موهایتان به طور طبیعی و در معرض هوا خشک شود.

 

- سعی کنید مویتان رها باشد و در حد ممکن ان را نبندید

از کش ها و گیره هایی که موها را سفت می بندند دوری کنید، این نوع بستن مو یک حفره و خط عمیق روی مو می گذارد که باعث شکستن تار مو می شود. علاوه بر این هر بار که سعی می کنید موهایتان را باز کنید ساقه مو کشیده و نازک می شود، در نتیجه بعد از مدتی موها وز کرده به نظر می رسد.

 

- هر شش یا هشت هفته انتهای موهایتان را با قیچی مرتب کنید 

این کار باعث افزایش رشد مو نمی شود اما مانع از ایجاد موخوره در مو می گردد.

 

- تا جایی که می توانید مصرف مواد شیمیایی روی مو را به حداقل برسانید

روشن کردن رنگ مو، سبب خشکی و زبری مو می شود. مواد شیمیایی که برای فر و یا صاف کردن مو استفاده می شود. روی تارهای مو تاثیر گذاشته و استفاده بیش از اندازه از این محصولات شیمیایی باعث ریزش مو می شود. تا جایی که می توانید از رنگ کردن موها به طور پی در پی خودداری کنید. رنگ کردن مو و بلافاصله خشک کردن آن توسط سشوار شوک دو برابری به مو وارد می کند.

 

 

 

 

گردآوری و تنظیم : نایس کلوب

برگرفته از کتاب زیبایی در 28 روز ،  نویسنده: لیزا درایر  ،  مترجم: هانیه حق نبی مطلق

برچسب ها:


مطالب دیگر:

اشتراک
نظرات wayne
This web is great

شهرزاد
خیلییی عالی و کامل ممنون واقعا

مهریما
خیلی کامل و درست بود ممنون از شما.

نیما
فداتون بشم خیلی ممنون بابت اینکه این اطلاعاتو در اختیار ما گذاشتین

کیمیا
واقعا بابت سایت خوبتون ممنونم

مهسا
amazing:)

سمیر
واقعا عالی بود خیلی ممنون

سینشی
محشربود.فوق العاده

انا
عالی بود واقعا ;-)

نسرین
بسیار عالی وکامل بود ممنون

ریحانه
توضیع کامل بود ممنونم

مانیا
خوب نبوووود😊😕😑😟😒😈😈😈

فرزانه
مفیدوکامل تشکر

baja
طولانییییییییی

فریده
عالی بود

مهراوه
عالی بود خیلی ممون .

ایمان
عالی و بی نقض

فرنار
بسیار عالی سپاسگزارم

حمیده
خیلی خوب بود سپاس

آزاده
بینهایت لایییییییییک


متشکر

زهره
عالییییییییییییی

بهار
خیلی کامل، مفید و کاربردی بود ممنون

فاطی
افرین به علم افرین به خودم

عرفان
دمتون گرم موهاتون پرپشت

نگین
خیلی عالی بود سپاس

ارشیا
خدا رو شکر همه هم کارشناسن

هلن
خوب بود

ژونا
عالیییییی بود ممنون

مرصع
بد نبود...

سمیرا
اصن خوب نبود😔
نظر شما
نام:
نظر:  
عضویت در خبرنامه نایس کلوب
  
جستجو در سایت بر اساس کلمات کلیدی:

صفحه اصلی | درباره ما | قوانین و مقررات سایت | تماس با ما | راهنمای سایت | تبلیغات در سایت
عضویت در سایت | معرفی سایت به دوستان

E-mail: info@nicecloob.com
Phone: 09198145162 - 09381578776
آدرس: بابل - خیابان بابلسر - کوچه آخوندی - ساختمان مانلی
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
لطفاً پیش از استفاده از سایت صفحه راهنمای سایت را مطالعه فرمایید. استفاده از این سایت بدان معناست که شما قبلاً صفحه راهنمای سایت را مطالعه کرده و به مفاد آن واقفید.

به نایس کلاب امتیاز دهید