راهنمای سایت
جستجو:
ورود کاربران
 
 
فراموشی کلمه عبور
رای دهید

کمکهای طبیعت به سلامت و زیبایی

زمانی نه چندان دور، روش های درمانی «مادربزرگ ها» مورد تمسخر و ریشخند خاص و عام قرار می گرفت و بسیاری از افراد به اصطلاح روشنفکر و متجدد علاقه ای به این نسخه های قدیمی نشان نمی دادند. برای مثال وقتی به دکتر خودم  گفتم که با مخلوط کردن و آمیختن عسل، سفیده تخم مرغ و آب  لیمو می توان شربتی برای درمان سرفه ساخت از این حرف خنده اش گرفت و پوزخندی تحویلم داد. با این حال زمانی که فرزندانم کوچک بودند و هر زمستان مبتلا به برونشیت می شدند. این تنها چیزی بود که به آنها آرامش می بخشید و خیلی زود سرفه شان قطع می شد. من نیز خود از این شربت می نوشیدم. هر یک از دوستان من هم که این مداوا را انجام داده بودند. سخت به آن پای بند شدند.

امروزه بسیاری از مردم باور کرده اند که نیاکان ما زمانی که برای درمان بیماری ها از مواد موجود در طبیعت و نعماتی که خداوند در اختیار بشر قرار داده کمک می گرفتند خوب می دانستند که چه کار می کنند حتی پزشکان بیش از پیش به اثرات درمانی بسیاری از روش هایی که مادربزرگان به اصطلاح اُمّل و قدیمی انجام می دادند متقاعد شده اند. مثلاً مادر بزرگان ما بر این باور بودند که استنشاق بخاری که از کتری در حال جوش متصاعد می شود بهترین درمان خروسک یا خناق است. دستگاه های بخور الکتریکی که امروزه پزشکان به کار می برند در حقیقت از همان اصل پیروی می کند یا آن که برای تسکین سینه پهلو روغن کافوری گرم را روی سینه می مالیدند و با یک تکه پارچه پشمی یا فلانل آن را می پوشاندند. یک روش درمانی دیگر تجویز دم کرده بابونه صحرایی برای دیسانتری (اسهال خونی) یا حالت تهوع بود. نوشیدن این دم کرده برای رفع خماری و کسالت صبحگاهی نیز بسیار نافع است. نیاکان ما از این قبیل درمانهای گیاهی بسیار تجویز کرده اند که در عین سادگی از اثرات معجزه آسایی برخوردارند.

امروزه تعداد زیادی از اقلام دارویی که در زمینه پزشکی به کار می رود از مشرق زمین  نیز از فرهنگ ملی سرخپوستان آمریکای لاتین سرچشمه گرفته است که همگی منشا گیاهی دارند. از جمله این گیاهان داروها می توان از سنبل الطیب، شیرین بیان گنه گنه، و «کیورر» (Surare). (یعنی عصاره خشک گیاهی سمی که در سابق سرخپوستان آمریکا نوک نیزه های خود را به این سم آغشته می کردند و امروزه در طب به عنوان داروی تخدیر کننده عضلات استعمال می شود) و همچنین از داروی «روولفیا» (Rauwolfia) نام برد که از گیاه «زراوند» بزرگ تهیه می شود. برگهای این گیاه خاصیت ملین دارد و مار گزیدگی را علاج می کند. از این رو به آن «گل مار» یا «ریشه مار» نیز گفته اند. عصاره ریشه این گیاه برای درمان اختلالات فکری و فشار خون نافع است.

دانشمندان بیش از هر زمان دیگری در طب سنتی کشورهای گوناگون جهان به جست و جو و کاوش پرداخته اند و هدفشان بیشتر یافتن گیاهان شفابخشی است که از آنها می توان در علم پزشکی جدید استفاده کرد. چندی قبل یک زن انگلیسی مدت ده ماه آزگار در جنگل های «آمازون» واقع در آمریکای جنوبی و در میان قبایل گوناگون به سر برد تا به جمع آوری گیاهان دارویی بپردازد. این بانوی انگلیسی بیشتر در جست و جوی گیاهانی بود که قبلاً پزشکان جادوگر آن منطقه آنها را شناسایی کرده و برای مداوای افراد قبیله، مورد استفاده قرار داده بودند. این زن سخت کوش سرانجام موفق به جمع آوری گیاهانی شد که برای درمان چاقی، تسکین اعصاب، قطع خونریزی داخلی، درمان سوختگی، سلامت دندانها، پیشگیری از آبستنی یا بلعکس. درمان نازایی به کار می رفت و امروزه در پزشکی مصارف گوناگون دارد.

اگر چنین کشفیاتی در برهه دیگری از زمان صورت می گرفت شاید فقط به گزارشی درباره آداب و رسوم عجیب و مسخره قبایل بومی وحشی و بی تمدن  و خرافاتی منحصر می شد. در حالی که کشفیات او امروزه به آزمایشگاه های معتبر دارویی تحویل داده می شود تا دریابند چگونه می توان از اسرار دیرین همین بومیان وحشی و جنگل نشین در جهت درمان بیماری های  انسان امروزی بهره گرفت!

به همین طریق در زمینه وسایل آرایشی نیز علم جدید به بازیابی مواد طبیعی و رو شهای آزمایش شده سودمند روی آورده است. در حدود پنج دهه قبل یعنی در سال 1961 در همایشی که مشترکاً از سوی «انجمن دارویی آمریکا» و «انجمن آمریکایی پیشرفت علوم» برپا شده بود «دکتر گلن ج. اسپراندیو» استادیار بخش دارویی دانشگاه «پردیو» واقع در ایالت «ایندیانا» از غذاها و خوراکی های طبیعی به عنوان منبع اولیه «سالمترین موادی که باید در لوازم آرایش به کار برد» یاد کرد او گفت :

- لوازم آرایش باید آن قدر خوب باشد که بتوان آن را خورد !

و افزود که او و دو تن از همکارانش موفق شده اند از «هلو» و «خامه» لوسیونی درست کنند که برای پوست صورت بسیار نافع است. این پزشک  آمریکایی همچنین اعلام داشت که برای پیشگیری و درمان خشک شدن پوست صورت کرم موثری تدارک دیده اند که ماده اصلی آن را نوعی نشاسته تشکیل می دهد. او در خاتمه سخنانش ضمن برشمردن شماری از خوراکی های طبیعی گفت که برخی از میوه ها و سبزی ها، روغن ها و چربی ها و دیگر خوراکی های طبیعی نه تنها لوازم آرایشی و بهداشتی سالم و بی ضرری هستند بلکه در پاره ای موارد از مواد تجاری موجود در بازار نیز برای سلامت و شادابی پوست موثرترند.

در حقیقت، در تهیه تعدادی از فرآورده های آرایشی جدید، خوراکیهای متعدد و گیاهان و علفهای گوناگون به کاررفته است کرمها و لوسیونهایی ساخته شده اند که حاوی لیمو، خیار، تخم مرغ، توت فرنگی، شیر و عسل می باشند و گذشته از انواع و اقسام شامپوهای تخم مرغی، با آمیزه ای از گیاهان فرانسوی، سر شاخه های اسپانیایی، گیاهان همیشه سبز آمریکای شمالی، خزه های مناطق مدیترانه، پرتقال مخصوص (پاراگوئه) و گیاهانی از مشرق زمین و گلهای گوناگون، روغنهای مخصوص استحمام روانه بازار شده است. همچنین از ترکیب بابونه، گل گاو زبان، جعفری ایتالیایی و زنبق آبی، یک لوسیون پاک کننده پوست ساخته شده است. لوسیون دیگری نیز مخصوص حمام ساخته شده که فقط از شیر خالص تهیه شده است و می دانیم که در روزگاران پیشین، شیر از جمله مواد خوراکی بود که استحمام با آن از لحاظ تأمین زیبایی شهرت زیادی داشت.

همه اینها، بخشی از روشهای جدیدی است که با استفاده از مواد موجود در طبیعت برای مراقبت از زیبایی و سلامت در نظر گرفته شده است . این لوسیونها گاهی به قیمت گزاف به فروش می رسد، حال آن که با ترکیب چند ماده ساده و ارزان به آسانی می توان موادی بهتر و مؤثرتر از آنها را در خانه تهیه کرد.

بیایید سری به کشور ایتالیا بزنیم. در شهر (فلورانس) واقع در آن کشور، داروخانه کوچکی وجود دارد که در سال 1612 میلادی توسط راهبان کلیسای (سانتا ماریا) تأسیس شد. در حال حاضر، در این داروخانه، مواد آرایشی طبیعی که از روی  فرمول راهبان قدیمی ساخته شده به معرض فروش گذاشته می شود. از سراسر جهان برای خرید این فرآورده ها به آن مکان مراجعه می کنند. در میان این  فرآورده ها، پودر ریشه زنبق برای دندان، یک پماد تقویت کنندۀ مو( تهیه شده از جوانه های گیاهان بهاری) و یک کرم صورت به نام ( شیر زیبایی) به چشم می خورد که فرمول و دستورالعمل آن در مطالب قبل آورده شده است.

در امریکا نیز وضع به همین منوال است. یک داروخانه مجهز در «نیویورک» یکی از ویترینهای خود را به نمایش خیار واقعی و فرآورده هایی که از آن به دست می آید اختصاص داده است. در این ویترین یک ظرف دهان گشاد بسیار بزرگ به رنگ سبز دیده می شود که رویش نوشته شده است : «آب خیار خالص» و در کنار آن قوطی های حاوی کرم صورت خیار  صابون هایی که از خیار ساخته شده به چشم می خورد صاحب این داروخانه می گوید :

- مردم به مواد طبیعی علاقه مند شده اند و علاوه بر فرآورده های تهیه شده از خیار میزان تقاضا برای خرید صابون روغن نهنگ، شامپوی ماء الشعیر و یک شامپوی انگلیسی که از عصاره نیشکر ساخته به میزان چشمگیری افزایش یافته است.

داروخانه دیگری که در همان حوالی مصرف چای بابونه، مریم گلی و پوست درخت «سینکونا» (Cinchona) (که از آن داروی گنه گنه تهیه می کنند) را برای تقویت مو، و آرد بادام را برای پوست صورت تبلیغ می کند. در حالی که این هر دو داروخانه تا دیروز مواد آرایشی شیمیایی می فروختند!

ضمناً دو موسسه زیبایی، برای نخستین بار در روش های درمانی خود از مواد طبیعی بهره جستند. یکی از این موسسات با استفاده از مواد خوراکی نظیر : عسل، تخم مرغ، آرد جو و خیار، کرمهایی  مخصوص صورت تهیه کرد و دیگری به مشتریان خود انواع گیاهان و روغن های طبیعی را برای شادابی و سلامت پوست توصیه نمود. صاحب این مغازه در روزهای اول به من گفت :

- واقعاً خنده دار است ما برای حفظ و درمان پوست به روش مصریان باستان بازگشته ایم!

اما اکنون از کاری که شروع کرده است بسیار شادمان است.

اهالی  شهر «پاریس» پایتخت کشور فرانسه در زمینه بهره جویی از لوازم زیبایی طبیعی راه و روش خاصی برگزیدند. دو موسسه عمده زیبایی در این شهر استفاده از سبزی ها را برای حفظ و مراقبت از پوست باب کردند. مجله مشهور «پاری ماچ» نوشت که توجه سازندگان لوازم آرایش بیش از پیش به روشهای قدیمی جلب شده است و کرم صورت جدیدی با استفاده از میوه «پاپایا» (عنبه هندی)  کرم دیگری از عصاره آب میوه ساخته اند که رمز زیبایی «سوفیالورن» را تشکیل می دهد.

 

پاپایا

مجله «وگ» نیز نوشت که میوه ها و سبزی ها به زودی بازار لوازم آرایش را قبضه خواهند کرد.

به این ترتیب استفاده از مواد طبیعی به جای مواد آرایشی آغاز شد اما هیچ یک از اینها برای نیاکان ما خبر تازه ای به شمار نمی رفت. زیرا کتابهای قدیمی زیبایی سرشار از این گونه روش های درمانی برای مراقبت از پوست و مو است که به طور مرتب به خوانندگان خود توصیه کرده اند که برای زیبایی و سلامت خود از مواد طبیعی از قبیل آب خربزه، لیمو ترش، خیار، توت فرنگی، لوبیای سبز، تخم مرغ، عسل، شیر، خامه، دوغ، آرد بادام، سبوس، جو، روغن نارگیل، روغن زیتون، روغن کرچک، روغن بادام، چربی حیوانی، شیره گلها، علفها و گیاهان و الکل (به صورت استعمال خارجی) استفاده کنند

یکی از روش های زیبایی قدیمی که پیشینه اش به زنان کشور باستانی «گُل» (Gaul) (فرانسه امروز) می رسد استفاده از کف آبجو بود. در آن زمان بانوان صورت خود را با کف آن می پوشاندند و می گذاشتند خشک شود. سپس پس از نیم ساعت یا بیشتر صورت خود را با آب پاکیز ه می شستند. این راز هنوز هم از سوی برخی از زنان کشورهای اسکاندیناوی به کارمی رود. این زنان که دارای پوستی درخشنده و شاداب هستند می گویند که این ماده به منزله یک تقویت کننده پوست عمل می کند. و اصولاً جو در نسخه های مربوط به زیبایی و حفظ شادابی و سلامت پوست از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده است.

در این کتابهای قدیمی دستورالعمل هایی با استفاده از مواد طبیعی معمولی چاپ شده است که قرنهاست از نسلی به نسل دیگر انتقال یافته است. برای مثال می توان از تخم مرغ نام برد. مسیحیان اولیه در «رم » باستان از تخم مرغ برای تهیه ماسک صرت استفاده می کردند  و از آن تاریخ تاکنون زنان جهان از این روش برای مراقبت از پوست و موی خود بهره می جویند.

«ماری آنتوانت» ملکه فرانسه و  بانوان درباری لویی شانزدهم نیز از تخم مرغ ماسک می ساختند. در زمان ملکه «ویکتوریا» ملکه انگلستان هم تخم مرغ از هواخواهان زیادی برخوردار بود. امروزه نیز تخم مرغ یکی از نافع ترین مواد برای شادابی و سلامت پوست و مو به شمار می رود. و در طول 200 سال یا حتی 2000 سال هنوز اثر خود را از دست نداده است.

مجلات و روزنامه های جهان که گاه به صورت پراکنده به روش ها و دستورهای زیبایی قدیم اشاره می کنند و مثلاً می نویسند :

«آرنج خود را با آب لیمو ترش پاک کنید  یا روی صورت خود «آوکادو» بمالید یا موهای خود را با سرکه آب بکشید». اما در نایس کلوب که شما خواننده آن هستید همه این روش های قدیمی یکجا جمع آروی شده است. در نایس کلوب هم به مواد لازم اشاره کرده ام و هم طرز تهیه آن را برایتان نوشته ام . برخی از این روش ها شاید عجیب و مضحک و ابلهانه به نظر برسند اما در حقیقت چنین نیست و اثرات اعجازانگیز آنها به ثبوت رسیده است.

آوکادو (میوه ای است بیضی شکل یا گلابی شکل که در مناطق گرمسیری عمل می آید و دارای خاصیت غذایی است. هسته ای درشت دارد پوست   آن سبز رنگ یا مایل به سیاه است و گوشت  آن به رنگ سبز مایل به زرد می باشد درخت  آن در بعضی مناطق ایران نیز می روید و میوه اش در برخی از بازارهای میوه کشور ما یافت می شود )

 

 

 

گردآوری و تنظیم : نایس کلوب

برگرفته از کتاب زن و زیبایی نوشته دبورا راتلج ترجمه سیروس گنجوی

 

برچسب ها:


مطالب دیگر:

اشتراک
نظر شما
نام:
نظر:  
عضویت در خبرنامه نایس کلوب
  
جستجو در سایت بر اساس کلمات کلیدی:

صفحه اصلی | درباره ما | قوانین و مقررات سایت | تماس با ما | راهنمای سایت | تبلیغات در سایت
عضویت در سایت | معرفی سایت به دوستان

E-mail: info@nicecloob.com
Phone: 09198145162 - 09381578776
آدرس: بابل - خیابان بابلسر - کوچه آخوندی - ساختمان مانلی
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
لطفاً پیش از استفاده از سایت صفحه راهنمای سایت را مطالعه فرمایید. استفاده از این سایت بدان معناست که شما قبلاً صفحه راهنمای سایت را مطالعه کرده و به مفاد آن واقفید.

به نایس کلاب امتیاز دهید