راهنمای سایت
جستجو:
ورود کاربران
 
 
فراموشی کلمه عبور
رای دهید

شناخت لوازم آرایش مناسب

چنانچه نحوه عملکرد صنایع آرایشی را درک نکنید –خوب ، بد، زشت- قربانی تبلیغات غلوها و نیرنگ های آن خواهید شد و این امر به نفع شما نیست.

سازندگان لوازم آرایش چگونه می توانند با ترفندهای قانونی شما را گمراه کنند؟

یکی از فریبنده ترین  ویژگی های صنعت آرایش، عدم درخواست سازمان مواد غذایی و دارویی (FDA) از سازندگان لوازم آرایش جهت اثبات ادعاهای خود می باشد. (هیچ یک از محصولات آرایشی و یا ترکیبات آرایشی پیش از فروش عمومی، مورد بررسی یا آزمایش FDA قرار نمی گیرند. این نکته به این معناست که سازندگان لوازم آرایش بدون ارایه ی مدارکی، تنها در مورد مزایای محصولاتشان صحبت به میان می آورند. قوانین تولید دارو بی نهایت سختگیرانه تر از قوانینی می باشند که به لوازم آرایش می پردازند. چنانچه یک شرکت تولیدی دارو ادعا نماید که آنتی هیستامین می تواند مانع عطسه شود آن محصول باید دارای ترکیبات خاصی در دُزهای مشخصی باشد تا از سوی FDA پذیرفته شود. چنین قانونی برای آسپرین و بی حس کننده های دیگر داروهای ضد اسید معده و سایر داروهایی که در حوزه داروشناسی قرار می گیرند نیز صادق می کند. اما در بررسی محصولات آرایشی این گونه نیست. یک شرکت سازنده لوازم آرایش می تواند ادعا نماید که محصولش تمام فواید ذکر شده را دارد از صاف کردن مو گرفته تا بستن منافذ و ترمیم پوست، بدون آن که مجبور باشد این فواید را اثبات کند. تنها البته برای موفق نشان دادن محصول آرایشی به مشتری بدون اثبات آن از طریق FDA میلیون ها راه وجود دارد.

علاوه براین قوانین  فدرال در مورد واقعیت آگهی ها چطور؟

به طور کلی این مسئله مربوط به کمیسیون تجارت فدرال (FTC) و کمیسیون ارتباطات فدرال(FTC) می باشد اما آن طور که باید نه. به عنوان مثال می توانم موارد زیادی را ذکر کنم که محصول با داشتن جملاتی مثل آشکار شده است که به نظر می رسد که این گونه حس می شود که مشابه، به تجربه آن می ارزد که و موارد مشابه دیگری از این گفته ها تاثیری معجزه آسا داشتند. با وجود چنین جملاتی به نظر می رسد شرکت به مشتری دروغ می گوید چون نتایج منعکس شده ذهنی می باشند و نه واقعی ممکن است احساس کنید چربی های شما ناپدید شده یا جوان تر شده اید یا چهره روشن تری پیدا کرده اید اما اتفاقی نیفتاده جز این که خود را متقاعد کرده اید که اتفاقی رخ داده است. آگهی های آرایشی همیشه مبالغه آمیز هستند.

یکی از روش های دیگری که سازندگان لوازم آرایشی مطابق آن به اثبات ادعاهای خود می پردازند تولید اطلاعات جهت اثبات تاثیر محصولات شان می باشند این کار سختی نیست چون آزمایشگاه ها می توانند به کمک شرکت های آرایشی بیایند و از ادعاهای شرکت ها حمایت نمایند. تست آزمایشگاهی می تواند با استفاده از پروتکل های غیر علمی فواید معجزه آسای هر محصول را بیان کند.

به عنوان مثال مطالعاتی جهت اثبات این نکته صورت گرفته که یک مرطوب کننده چروک های ناشی از خشکی روی یک طرف صورت را کاهش می دهد و نسبت به طرف دیگرصورت تاثیر ندارد. شگفت انگیز آن که قسمتی از صورت که تحت تاثیر مرطوب کننده بود 150 درصد بهتر بود.  هر مرطوب کننده ای همین نتایج را دارد.

جدای از عدم وجود قوانین و تحقیقات لازم جهت مجوز علمی تولید آگهی ها از لحاظ روانی انگیزه ی فراوانی به خانم ها می دهند.

 

لوازم آرایش مورد تایید متخصصین

سازندگان لوازم آرایش با جملاتی نظیر «تست شده توسط متخصصین امراض پوستی»، «هیپوآلرژیک» و «جهت پوست های حساس»، «تست آزمایشگاهی» و «تحقیقات نشان داده که» به ادعاهای خود رنگ علمی می دهند. اما در پس این ادعاها غیر از فریب و شبه واقعیت چیز دیگری وجود ندارد. اساساً هیچ یک از واژه های مذکور معنای واحدی ندارند چون قوانینی وجود ندارد که به آنها مفهومی استاندارد بدهد. به همین دلیل سازندگان لوازم آرایش مجبور به اثبات ادعاهایشان نمی باشند. واژه «تست شده توسط متخصصین امراض پوستی این که کدام متخصص تست را انجام داده یا این که چه چیزی تست شده را مشخص نمی کند. جهت پوست های حساس این مفهوم را می رساند که این محصول موجب جوش های سر سیاه نمی شود. اما اطلاعات در مورد این نتیجه کجاست؟ فرض کنید تستی صورت گرفته آیا این تست روی صورت شخصی انجام شده که هرگز در طول عمرش لکه ای در چهره نداشته؟ بدون شک این نتایج متفاوت از نتایج خواهد بود که روی چهره ی فردی که از جوش رنج می برده صورت گرفته است.

«هیپوآلرژیک» کلمات بی مفهومی هستند به این معنا که بعید است این محصول موجب عکس العمل آلرژیک شودو در این مورد نیز بدون استفاده از دلایل مستند هر شرکتی می تواند موضوع خود را مشخص نماید محصولات بسیاری را دیده ام که «برای پوست های حساس بهتر می باشند» در حالی که حاوی داروی گیاهی، عطر، کافور، الکل و ده  ها هزار ترکیبات مشکل زای دیگر بوده و موجب به وجود آمدن واکنش های پوستی شده اند.

واژه های «تست آزمایشگاهی»، «تحقیقات ما نشان داده» ممکن است کاملا خوب و نیکو باشند اما اگر تحقیق توسط آزمایشگاه شرکت صورت گرفته باشد حاوی اطلاعاتی بی طرفانه نیست اگر چه تست های آرایشی بسیاری در جهان صورت می گیرد اما به همان اندازه رقابت حیرت آوری نیز بین آنها وجود دارد.

به  عنوان مثال شرکت های تولید کننده و فروشنده ی ترکیبات گیاهی و عصاره های شفابخش و جوانی، مدرکی برای اثبات مفید بودن این ترکیبات برای پویت ندارند. نبود تحقیق های مستقل، شگفت انگیز است برخلاف تعهدات توخالی در مورد ترکیبات عجیب مصرف کننده به این امید از آنها استفاده می کند که شاید این لوسیون یا آن کرم سرچشمه جوانی باشد.

مطمئناً این چین نیست، در واقع، پافشاری در استفاده از عصاره گیاهان جادویی یا فرآورده های فرعی حیوانات توجه مصرف کننده را از ترکیباتی که مفید بودن آنها برای پویت ثابت شده دور می کند. تحقیقات بر روی ترکیباتی مثل ضد آفتاب ها، گلیسیرین، سیلیکون ها، اسید سالیسیلیک، داروهای ضد عفونی موضعی، اسیدهای هیدروکسی آلفا، انواع مختلف آننتی اکسیدان ها و داروهای ضد سوزش می باشند که اثرشان کاملا اثبات شده است.

از سال 1978 در آمریکا ، 1993در استرالیا، و از 1997در اتحادیه اروپا در درج فهرست ترکیبات محصولات آرایشی برای گریم و یا مراقبت از پوست و مو الزامی شده است. چه برای گریم و چه برای مراقبت از پوست و مو.

ترکیبات آرایشی باید برحسب مقدار به کار رفته فهرست شوند و ترتیب آن به این شکل است که از مقادیر فراوان آغاز شده و به مقادیر اندک ختم می شوند و به همین دلیل است که طی آن مصرف کننده می تواند ماهیت آنچه که خریداری کرده را بیابد. هر قدر که این فهرست دقیق تر و واقعی تر باشد بهتر است . برای یک شیمیدان هزارن ترکیب آرایشی جهت ساخت انواع محصولات وجود دارد. اما تمایز قایل شدن بین اسامی ترکیبات کاملاً اختصاصی برای مصرف کننده کار راحتی نیست حتی اگر شما اطلاعات مناسبی از ترکیبات آرایشی داشته باشید که بعضی از مصرف کنندگان دارند. البته مقدار دقیق ترکیبات و مشخصات فرمول ها از طریق خواندن فهرست ترکیبات قابل تشخیص نمی باشد.

نمی خواهم افراد را از خواندن فهرست ترکیبات منصرف کنم. کاملاً برعکس ولی فهرست ترکیبات فقط شامل مروری کلی می شود. بعضی از ترکیبات بسیار خوب در مقدار معینی بهترین عملکرد را دارند و چنانچه بین ترکیبات اولیه نباشند فاقد تاثیر خواهند بود.

کار من این است که به شما کمک کنم تا دریابید که چه ترکیبی موثر است و چه ترکیبی موثر نیست و بهترین مقادیر برای نتیجه گرفتن و سرانجام انتخاب محصول کدامند.

 

بهترین محصولات طبیعی

در دنیای آرایشی به راستی چیزی به نام لوازم آرایش «کاملاً طبیعی» وجود ندارد اگر هم موجود باشد مناسب پوست نیست. این گفته ها که ترکیبات طبیعی برای پوست بهتر می باشند پایه ی واقعی و ثبات علمی ندارند. مفهوم طبیعی نه تنها مبهم است بلکه درست نمی باشد و هر شرکت سازنده لوازم آرایشی از آن برای بیان مفهومی متفاوت بهره می جوید. اگر شرکتی بخواهد محصولات خود را طبیعی جلوه دهد این توانایی را دارد و مهم نیست که شامل چه موادی باشد. هدف FDA این است تا مفاهیم رسمی برای استفاده از واژه هایی خاص مثل طبیعی به وجود آورد . پس شرکت ها می توانند از این واژه در برچسب های آرایشی استفاده کنند.

علاوه بر این در مجله مصرف کننده این گونه ذکر شده است با واژه طبیعی گمراه نشوید این واژه اغلب در کلاهبرداری های پزشکی به عنوان عاملی برای منحرف کردن ذهن اشخاص به کار می رود. این واژه بیان می کند که یک محصول ایمن تر و مطمئن تر از درمان های کلاسیک است. اما لزوما مترادف با ایمنی نیست. چون برخی گیاهان در صورت مصرف ممکن است موجب مرگ شوند.... و هر محصول –ساختگی یا طبیعی- اگر قدرتمند باشد همانند دارو عمل کرده و می تواند باعث عوارض جانبی باشد.

پس لوازم آرایشی طبیعی کدام اند؟ سوال خوبی است می تواند به معنای همه چیز و هیچ چیز باشند برای اغلب شرکت های آرایشی به معنای دارا بودن عصاره های گیاهی همراه با یک سری ترکیبات آرایشی می باشد.


شرکت هایی مثل Areda که ادعا می کنند محصولات شان کاملاً منطبق بر مواد طبیعی است. فهرستی از ترکیبات خاص همراه با منابع طبیعی ارایه می دهند که اگر چه اطلاعات مفیدی می باشد. اما هم چنان مصرف کنندگان را به اشتباه هدایت می کند. به عنوان نمونه سولفات آمونیاک، نوعی پودر شوینده استاندارد است و در فهرست مواد درج شده روی برچسب Areda این ماده حاوی روغن نارگیل برشمرده شده است. آیا ترکیب سولفات آمونیاک، نمک اسید سولفوریک است که خنثی شده است. البته برای پوست مضر نیست و من به کسی نمی گویم که از سولفید آمونیاک پرهیز کند اما این نکته دلیل بر صحت عملکرد آن نمی باشد باید اشاره کنیم که Areda دارای محصولات آرایشی گسترده ای می باشد که از جمله رنگ های آرایشی، پوشش دهنده ها و .....

حتی اگر محصولی کاملا طبیعی وجود داشته باشد شما حاضر نیستید آن را روی پوست خود امتحان کنید. تصور کنید بسته های گیاهی، میوه ها و سبزیجات در یخچال قرار دارند اگر فاقد مواد نگهدارنده باشند چه اتفاقی خواهد افتاد؟ طی چند روز کپک زده یا پژمرده و پوسیده می شوند. محصولات محافظ پوست دارای نگهدارنده های کاملاً غیر طبیعی می باشند و وجود این نگهدارنده ها از بسیاری جهات ارزشمند و مفید است. مطابق نظر بسیاری از شیمیدان ها لوازم و محصولات آرایشی با نگهدارنده ی قابل اطمینان به ما کمک می کند تا از خطر آلودگی میکروبی که می تواند موجب بروز مشکلات برای پوست لب ها و چشم ها گردد نجات پیدا کنیم.

بسیاری از ترکیبات طبیعی می توانند موجب آلرژی، سوزش و حساسیت های پوستی گردند. فکر کنید در مورد این که چگونه گروهی از مردم در برخورد با بسیاری از گیاهان دچار تب یونجه می شوند و جالب این که این گیاهان اغلب در لوازم آرایش وجود دارند. در محصولات محافظ کننده ی پوست بیشتر از مرکبات استفاده شده اما اغلب ما در حالی که مشغول پختن غذا می باشیم می دانیم لیمو موجب سوزش پوست می شود واژه طبیعی بیانگر فواید موجود در ترکیبات یک محصول نمی باشد. اعتقاد داشتن به این که واژه ی طبیعی مترادف با محصولات مراقبت کننده ی پوست خوب یا لوازم آرایشی بهتر است موجب هدر دادن پول شما و احتمالاً آسیب به پوست تان می گردد اکثر باور این نکته برای بسیاری از خانم ها مشکل است.

تمام ترکیبات زیر می توانند موجب سوزش پوست، عکس العمل های آلرژیک حساسیت پوستی و حساسیت های نوری شود. عصاره بادام، ادویه جات، گل حنا، ریحان، ترنج، دارچین، مرکبات، گل میخک، شکوفه شبدر، کره کاکائو؛ روغن گشنیز، روغن تخم پنبه، رازیانه، ر.غن گل شمعدانی، میوه تو سرخ، روغن استوخودوس، لیمو، علف لیمو، لیمو ترش، مرزنجوش  پوست درخت بلوط، انبه، نعناع بیابانی، گل رز، آویشن و ....

ممکن است این ترکیبات موجب عکس العمل های آلرژیک شود. در حالی که تردید دارم روغن های گیاهی یا سبزیجات برای پوست مفید باشند انواع مختلف سیلیکون مفید بوده و خواص بسیاری برای پوست دارند. اما زرق و برق دار کردن و تبلیغ این ترکیبات کار بسیار مشکلی می باشد. سیلیکون ها در بیش از 80% محصولات آرایشی مراقبت از مو و پوستی که خریداری می کنید وجو د دارند.

اما به ندرت در مورد آنها چیزی می شنوید چون سازندگان لوازم آرایشی فکر می کنند مصرف کنندگان این ترکیبات را حساس یا فریبنده و شیمیایی می دانند البته ترکیبات طبیعی مفید و جود دارند و بسیار هم فراوانند اما هنگامی که از منابع شان استخراج شده و با لوازم آرایش ترکیب می گردند از اثراتشان کاسته شده یا تغییر خاصیت می دهند.

 

آگهی های آرایشی فریبنده

روش های بی شماری را جهت عرضه محصولات مراقبت از پوست و زیبایی برای شما گفتیم اما نتیجه این روش ها چیزی جز شگفت زدگی نیست. این فریب ها حتی اگر مبهم و غیر منطقی باشند باز خریداران را جلب می کنند.

به عنوان مثال محصولات ضد پیری چقدر جالب بود اگر واقعاً وجود داشت یک جراح زیبایی برایم می گفت که اگر محصولات ضد پیری کارآیی داشتند یا تا حدی ادعای خود را ثابت می کردند. من اکنون بیکار بودم. خانم های بسیار جوان به این جا می آیند تا چروکهایشان را رفع کنند چون این  عمل تنها کاری است که اثری دراز مدت دارد. وقتی که موضوع ضد پیری به میان می آید همه به امید جوان تر ماندن و زیباتر بودن آن را امتحان می کنند حتی اگر در معرض نور  آفتاب هم قرار نگیرند نمی توانند آن چه که در گذشته بر سر پوست شان آمده را جبران نمایند چون در دوران کودکی بدون هیچ گونه عوامل محافظتی زیر آفتاب می رفتند.

به این علت جراح زیبایی شده ام چرا که جراحی زیبایی هرگز منسوخ نمی شود هزاران محصول مراقبت کننده ی پوست ادعای برطرف نمودن چروک ها یا جلوگیری از پیر شدن پوست را دارند. آنها معجونی از ترکیبات و فرمول ها هستند و ترکیبی یک دست در میان آنها وجود ندارد در حالی که همگی ادعا می کنند که مانع از پیر شدن می شوند ولی هنوز کسی نتوانسته جلوی چروک شدن پوست را بگیرد و یا چروک را کم عمق تر کند محصولات زیادی وجود دارند که می توانند پوست را بهتر کنند اما چروک های پوست هیچ یک از ما با محصولات مراقبت کننده ی پوستی که خریداری کرده ایم برطرف نشده است.

 

اجتناب از عوامل پیری زودرس

این روش بسیار موثر به  نظر می رسد اما تنها ویژگی بی نظیر این محصول خاص این است که حاوی ضد آفتاب می باشد. این ماده می تواند به شکل شگفت انگیزی به پوست کمک نماید اما برخلاف ادعا چروک را از بین نمی برند. متاسفانه در این مورد ضد آفتاب خوبی وجود ندارد چون با این که ممکن است مانع سوختن ناشی از اشعه ی UVB شود ولی دارای مواد ضد آفتاب مقاوم در برابر UVA نمی باشد. و اشعه های UVAموجب بروز سرطان پوست و چروک می شوند اگر یک محصول دارای اوبنزدن، دی اکسید تیتانیوم یا اکسید اوزنگ نباشد به سادگی نمی تواند پوست را در مقابل اشعه UVAخورشید حفظ کند. ضد آفتاب هایی که دارای مواد حفاظتی UVAمی باشند می توانند از آسیب مداوم جلوگیری کنند. آسیب های ناشی از خورشید مثل هر آسیب دیگری است و پوست می تواند تا حدی خود را ترمیم نماید. اگر شما آسیب رساندن به پوست خود را ادامه دهید ترمیم را غیر ممکن می سازید. تمام مرطوب کننده ها به پوست فرصت می دهند تا با حفاظت از عملکرد ممانعتی پوست خود را ترمیم نماید اما این که ترمیم بیش از این حد باشد یا نباشد برای هر محصول ثابت گردد.

 

چربی های تقویت کننده،  بهترین مواد مراقبت کننده پوست می باشند:

لیپیدها، چربی هستند و پوست شما نیز نوعی از لیپید است لیپیدها در لایه های بین سلولی پوست قرار دارند. اگر لیپیدی که مشابه لیپیدهای پوست می باشد در محصولات مراقبت کننده ی پوست به کار گرفته شوند عالی است ترکیباتی مثل گلیسیرین، کلسترول و اسید هپالوریک، تقریباً همه مرطوب کننده ها دارای مجموعه ی متغییری از این نوع ترکیبات هستند.

 

ترکیبات گیاهان دارویی

ترکیبات گیاهان دارویی نوعی از گیاهان با خواص دارویی هستند مثل بوته ها و گل ها و یا عصاره ی گیاهانی که به شکل عصاره یا روغن موجود هستند آیا آنها واقعی می باشند؟ ترکیبات گیاهان دارویی زیادی وجود دارد مثل چای سبز، عصاره درخت کولا، گیاهان برگ دار، مثل بید، ریشه اسید گلیسرتیک و ریشه بردوک از سوی دیگر ترکیبات طبیعی فراوانی نیز وجود دارند –از لیمو تا توت فرنگی ، روغن استوخودوس- که برای بسیاری از پوست ها مشکل زا می باشند. این مشکلاتی نظیر خارش یا انسداد منافذ پوست.

 

ما شیارهای پوست شما را صاف می کنیم؟

چه فکری می کنید صاف می کنیم فقط یک معنی دارد. پوست خشک ظاهراً چروک به نظر می رسد و اگر مرطوب کننده استفاده کنید نرم تر می شود اما روز بعد مرطوب کننده اثر خود را از دست می دهد. اگر پوست خشکی دارید و مرتب مرطوب کننده را به کار نبرید چروکها بر می گردند. مرطوب کننده شما را از شر چروک ها رها نمی کند. آگهی ها نمی گویند که این محصول، چروک ها را رفع خواهد کرد. فقط این گونه ظاهر سازی می کنند در واقع این خودستایی از مرطوب کننده ها است.

 

شیارهای سطحی

به واژه «سطحی» توجه کنید. این واژه در آگهی های تبلیغاتی بسیار استفاده می شود. «خطوط سطحی» خطوط ناپایدار و موقتی هستند که به خاطر خشکی پوست و نه به دلیل آسیب زدگی از خورشید به وجود می آیند. چروک های سطحی در صورت استفاده از مرطوب کننده از بین می روند و این شگفت انگیز است. در مورد چروک های سطحی نباید نگران باشید. چروک های دایمی مثل خطوط خنده بین چشم ها و پیشانی با مرطوب کننده برطرف نمی شوند. واژه سطحی گمراه کننده است. چون مربوط به خطوط و چروک هایی نمی شود که مدنظر خانم ها است.

 

امروز آغاز کنید فردا جوان شوید

اولاً مفهوم این جمله به این معنی نیست که فردا جوان می شوید. پس دقیقاً فردا چه چیزی جوان است؟ یعنی فردا خود را جوان تر می بینید. این جمله ها اشاره به تاثیری دارد که دوست دارید داشته باشد. حتی اگر جمله بگوید خود را جوان تر می بینید چقدر انتظار دارید فردا خود را جوان تر ببینید؟ پنج دقیقه یک ساعت؟ یک روز؟ جوان تر دیدن خود در فردا می گوید که به زودی اتفاقی برای چروک هایتان خواهد افتاد اما فقط قصد آنها امید دادن به شماست.

 

پوست لطیف اطراف چشم

تبلیغ کنندگان از شما می خواهند از کرم های چشم فقط اطراف چشم هایتان استفاده کنید. به این معنا که بایستی لوسیون جداگانه ای برای خریداری کنید در حالی که ترکیبات این محصولات به ندرت دارای فرمول خاص و فوق العاده ای برای اطراف چشم هستند. دلیلی وجود ندارد که کرم چشم برای بدن استفاده نشود و یا لوسیون صورت اطراف چشم استفاده شود. تنها وقتی که پوست اطراف چشم متفاوت از پوست بقیه چهره باشد کرم خاصی لازم است شاید در این حالت مرطوب کننده امولسیون بهتر باشد اما این امر مربوط به هر کرم چشمی نمی باشد.

 

ظاهراً حلقه های سیاه ناپدید می شوند

واژه ی ظاهراً دوباره تکرار شده است. پس مراقب باشید کرمی وجود ندارد که بتواند قسمت های پف کرده یا حلقه های سیاه را رفع کند. به هر حال پوست خشک می تواند پف کرده به نظر برسد. و پوستی که به طور طبیعی تیره است را تیره تر کند. احتمال دارد مرطوب کننده های دور چشم از مقدار تیرگی و پف چشم ها بکاهد.

دلیل دیگر ظهور حلقه های تیره گردش خون سطحی است که در زیر پوست نازک اطراف چشم وجود داشته و البته به  وسیله محصولات مراقبت کننده ی پوست مرطوب نمی شود.

 

رفع گودی دور چشم

به جز واژه ی ظاهراً واژه ی کاملاً هم ادعا را از بین می برد. مطابق معنای کاملاً یعنی تاثیر اما نه تاثیر واقعی پس این جمله در واقع نمی گوید که اگر از این محصول استفاده کنید. اتفاقی می افتد.

در اینجا گودی نمی تواند و نباید از بیرون بهبود یابد. اگر این محصولات تاثیر داشتند لازم نبود خانم ها مدام رژیم بگیرند . چرا که این مواد را برای از بین بردن چربی در بدن استفاده می کردند. و هیچ کس دچار اضافه وزن نمی شد اگر چربی از طریق بعضی روش های خارجی از بین  می رود. برای بدن به شدت خطرناک بوده و مشکلات جدی برای سلامتی به وجود می آورد.

 

کرم شب

در این جا پیشنهاد می شود که گاهی اوقات کرم ها نیز می توانند به تولید مجدد سلول ها و از بین بردن آسیب های پوستی کمک کنند.

شما می توانید با یک مرطوب کننده کارهای مفیدی انجام دهید و پوست سالم تر و صاف تری  داشته باشید اما همه این روش ها موقتی بوده و به  محض استفاده نکردن از آنها همه چیز به حالت قبل باز می گردد. اگرمی شد نحوه تولید مجدد سلول ها را تغییر داد هیچ کس دچار چروک، آفتاب سوختگی و سرطان پوست نمی شد.

 

روش های بسیار پیشرفته و انحصاری

قانون انحصار فقط به این معنا است که شرکت قادر است فرمول یا ترکیبات را به شکلی خاص ارایه دهد یا آن که فرمول یا ترکیبات موجود دارای استفاده ای خاص هستند. هیچ یک از این دو به اثبات نرسیده است. یک شرکت می تواند فرمول بد یا خوب، ادعایی صحیح و یا حتی غلط را به انحصار درآورد. اغلب شرکت های سازنده لوازم آرایشی اصل هزاران امتیاز دارند. اما این که این امتیازها تا چه حدی پیشرفته هستند هرگز بیان نمی شود.

 

ژل ترمیم ظاهر پوست

این گونه به نظر می رسد که این ژل فقط روی قسمتی خاص تاثیر می گذارد. اگر دقیقا گوشه چشم هایتان چروک باشد قسمت های دیگر پوست که چروک ندارد تحت تاثیر ژل قرار نمی گیرد اما این  آگهی چنین نکته ای را اثبات نمی کند.

 

نتایج آزمایشات ادعای ما را تایید می کنند

اما کدام نتایج؟ تقریبا در اکثر موارد شرکت های سازنده لوازم آرایش نتایج خود را نشان می دهند. کدام یک توسط منبع دیگر اثبات شده  یا منتشر شده و در دسترس عموم جهت مطالعه قرار گرفته است؟ این بدان معنا است که شما فقط باید گفته های شرکت را در نظر بگیرید.

 

تاثیر بالون بر لایه های خارجی پوست و کاهش شدید چروک های سطحی

آزمایشات بسیاری برای اثبات این ادعا انجام دادم اما پس از بررسی ترکیبات مشخص شد این محصول تنها منجر به سوزش پوست و تورم آن می شود. پوست متورم موقتاً چروک کمتری دارد. این آگهی به شما نمی گوید که بسیاری از متخصصین امراض پوستی در مورد استفاده از این محصول هشدار می دهند که ممکن است باعث خارش پوست شده و نهایتا موجب آسیب دیدن پوست شود.

 

ماساژ درمانی پوست

واژه ماساژ همیشه واژه خوبی است اما چه نوع ماساژی؟ ماساژ دورانی پوست بسیار موثر به نظر می رسد. از لحاظ ترکیبی تمام کرم ها بر پوست تاثیر می گذارند. اگر هدف تحریک گردش خون باشد مالیدن هر کرم روی پوست این کار را انجام می دهد. کرم عامل تحریک نیست. بلکه حرکت انگشتان شما است که کرم را روی پوست می مالد. اما پیشنهاد آگهی این است که ماساژ تنها روش تحریک گردش خون می باشد.

 

نفوذ عمیق

نفوذ، واژه ای است بسیار موثر ولی ابهام برانگیز تقریباً هر ترکیب آرایشی، اگر از ملکول های بسیار کوچک تشکیل شده باشد در پوست نفوذ خواهد کرد. بسیاری از لوازم آرایشی دارای مولکول های درشت هستند واژه لایه ها نیز اغلب اضافه کرده تا شما را گیج کنند. لایه های پوست از نظر میکروسکوپی آن قدر ظریف اند که کرم می تواند در آن نفوذ کند.

 

تجدید جوانی

پوست می تواند تا حدی خود را بازسازی کند. البته اگر پوست را در مقابل آسیب با آفتاب سوختگی یا سوزش حفظ کنیم این کار عملی خواهد بود.

 

پاکسازی عمیق

باید دانست چه میزان از عمق مد نظر است؟ اگر محصولی بتواند عمیقا پاک سازی کند- واقعا عمیق- شما دچار خون ریزی می شوید. در این مورد  پاکسازی عمیق احتمالا به معنای تمیزی است. شرکتهای سازنده لوازم آرایش این راه کار را تجویز می کنند و معتقدند محصولات تمیز کننده عمیق این توانایی را دارند که در منافذ نفوذ کرده و جوش های سرسیاه را بیرون آورند. راه هایی برای دفع محتویات جوش های سرسیاه وجود دارد اما پاکسازی عمیق این کار را انجام نمی دهد.

 

محصولات ملایم

محصولاتی که تحت عنوان ملایم با پوست توصیف می شوند اغلب دارای ترکیباتی سوزش آورند. تا زمانی که آن را روی پوست نمالیده اید. متوجه این موضوع نخواهید شد و احتمالا بعدا هم نخواهید فهمید. چون سوزش همیشه در سطح پوست مشخص نیست.

 

تغذیه پوست با پروتئین

ملکول های پروتئین بزرگتر از آن هستند که بتوانند از منافذ پوست عبور کنند. شما نمی توانید پوست را از بیرون تغذیه کنید. تغذیه پوست مرحله بسیار بسیار پیچیده ای است که فقط وابسته به غذا، مواد معدنی، ویتامین و مواد شیمیایی استفاده شده نیست. بلکه نیازمند مراحل گوارش پیچیده ای است تا مواد شیمیایی را دقیقاً به جایی که مورد نیاز هستند ارسال کند. افزودن پروتیئن خوب است اما وقتی در سطح پوست به کار می رود نمی تواند تاثیری روی پوست داشته باشد فروشندگان لوازم آرایش مباحث دیوانه واری را  از این تاثیرات مطرح می کنند.  

 

ترکیبات گران، قیمت  بالا

اگر این جمله درست باشد، خیلی خوب  است. اما نمی توانیم از شرکت های سازنده بخواهم که چنین شواهدی را به من نشان بدهند. از آنها نام  تولید کنندگانشان را درخواست کردم تا بفهمم محصولات آنها درجه چند است پس از صحبت با چندین تولید کننده ترکیبات لوازم ارایشی فهیمدم که این ترکیبات تفاوت زیادی با سایر محصولات مشابه ندارند. به  عنوان مثال Du Pont یکی از بزرگترین تولید کنندگان اسید گلیکولیک- یکـی از ترکیبات مهم و اساسی بـرای صنعت لـوازم آرایشی –می باشد. این ترکیب مـورد نیاز تمام شرکت های تولیدی است.

 

آرایش مانع آلودگی پوست

این نکته اصلا درست نیست. شاید ذرات جامد موجود در کرم پودر، پودرها، رژ لبها بتوانند پوست را از  آفتاب محافظت کنند اما در مقابل آلودگی اینطور نیست. آلاینده های غیر عالی مثل دود اگزوز اتومبیل و بخارات صنعتی دیگر دقیقاً از طریق مرطوب کننده  ها و مواد آرایش جذب می شوند.

 

قابلیت صاف کنندگی محصول

به اعتقاد این شرکت ها، عملکرد فوق به علت وجود عصاره ی گیاهان حاوی ویتامین می باشد. اما گیاهان ویتامینه یا گیاهانی مثل بابونه، لیمو یا نعناع را روی پوست خود بمالید. سپس ببینید چه احساسی دارید. تفاوتی را حس نمی کنید. جز عکس العملی آلرژیک هیچ تاثیری ندارند. اغلب مقدار ویتامین  ها و عصاره های گیاهی مورد استفاده در لوازم آرایش اغلب مقدار ویتامین ها و عصاره های گیاهی مورد استفاده در لوازم آرایش آنقدر جزیی می باشد که روی پوست قابل تشخیص نیستند. البته چنانچه مقادیر قابل توجهی استفاده شود بسیاری از ویتامین ها و عصاره های گیاهی روی پوست تاثیر می گذارند. اما نه مثل نرم کننده ها و ترکیباتی که موجب نرمی پوست می شود معمولا روغن ها، موم ها، نرم کننده ها و ترکیباتی شبیه گلیسیرین که روی پوست می لغزد و به نرمی آن کمک می کند برای پوست مفید می باشند.

 

ما فقط از ترکیبات طبیعی استفاده می کنیم

ترکیبات مرکب برای پوست مضر هستند چون تقلبی و فرآورده گازوئیل می باشند مثل روغن معدنی،ترکیبات مرکب از منابع متنوعی به دست می آیند. اما از همه آنها به عنوان مواد طبیعی نامبرده می شود چون همه چیز از محیط اطراف ما تهیه می شود هیچ چیز شیمیایی نیست روغن های معدنی دقیقاً از مشتقات صنعت نفت می باشند. اما چه چیز  آنها غیر طبیعی است روغن های معدنی به طور شگفت انگیزی ترکیبات مناسبی برای مراقبت از پوست هستند شیمی دان های لوازم و محصولات آرایشی جهان آنها را به عنوان نرم کننده های عالی و کاملاً بی خطر می شناسند و مدرکی مبنی بر این ادعا که این ترکیبات موجب انسداد منافذ می شوند و برای پوست مضر وجود ندارد.

این که چرا روغن های معدنی را طرد باید کرد مبهم می باشد برای پوست های خشک خیلی بهتر خواهد بود که روزانه از روغن های معدنی به جای عصاره های گیاهی و مرطوب کننده ها استفاده کنید. بهتر است همواره از ماسک های صورت و آب درمانی استفاده کنید. به عبارتی بخار دادن و بیرون آوردن سموم پوست و برطرف نمودن بقایای مواد از منافذ پوست. ماسک های صورت می توانند جریان گردش خون و اکسیژن را تحریک کرده و سمومی که در منافذ پوست قرار دارند را خارج کنند.

در واقع این سیستم لنف، کلیه و جگر می باشد که سموم را از بدن دفع می کند نه پوست یا غدد عروقی. غدد  عروقی سیستم خنک کننده بدن هستند و آنها سموم تولید نمی کنند اکسیژن خود همانند یک سم عمل می کند چون موجب آسیب زدن به رادیکال های آزاد می شود.  

به هر حال چیزی در پوست و منافذ پوست که قابل بیرون کشیدن، مکیدن یا بیرون آوردن از پوست باشد وجود ندارد. اگر از سموم پوستی صحبت کنیم باید بدانیم دقیقا در مورد چه سمومی صحبت می کنیم؟ می خواهم کسی را پیدا کنم که نام سمومی را که می خواهیم از شر آنها خلاص شویم را به ما بگوید.

آن چه که باید از بین برود سلول های مرده پوست می باشند که منافذ پوست را می بندند و همینطور موهای ریزی که در آنجا رشد می کنند. این کار نیازمند استفاده مرتب از ماسک است زیرا این کار موجب دفع آنها می شود. هم چنین نیازمند تلاشی روزانه و استفاده از اسید سالسیلیک یا اسیدهای هیدروکسی آلفا می باشد که پوست را ورقه ورقه نموده و گاهی اوقات تجویز داروهایی مثل رتین A و دیفرین (که تولید سلولی را اصلاح می کند و بهبود می بخشد تا خرده های سلولی کاسته یا دفع شوند.) نیز موثر می باشد.

 

چربی پوست به دلیل کمی رطوبت

پوست شما چربی اضافی را به جهت حفاظت پوست در مقابل کاهش رطوبت تولید می کند. اگر پوست شما به حد کافی مرطوب باشد ترشح چربی متوقف می گردد. به همین دلیل برای افرادی که پوست چرب دارند استفاده از مرطوب کننده مهم است محصولات چرب نمی توانند کاری برای خشکی پوست شما انجام دهند. اگر این امر درست باشد فردی با پوست خشک هم ترشح چربی خود را دارد و بنابراین نباید پوستش خشک شود. خانم هایی که پوست خشک دارند وقتی که از مرطوب کننده استفاده نمی کنند. افزایش ترشح چربی پوست خود را حس نمی کنند. پوست های چرب اساساً نتیجه وراثت، ژنتیک و تاثیرات هورمونی می باشد و هیچ کس دقیقا نمی داند چرا بعضی افراد پوست چرب دارند و بعضی افراد پوست خشک. این که سطح پوست شما چرب است به این معنا نیست که لایه ی زیرین آن خشک بوده و نیاز به مرطوب کننده دارد.

اگر می توانستم به خانم ها بگویم که از مرطوب کننده استفاده نکنید و آنها نیز استفاده نمی کردند مشکلات ناشی از پوست چرب ترکیبی یا مستعد به جوش بسیار ، آنها برطرف می شد.

 

مرطوب کننده ها محافظ پوست نمی باشد

مرطوب کننده فشار را متوقف نمی کند پوست را تغذیه نمی کند وآسیب ناشی از نور خورشید را ترمیم نمی کند مگر این که دارای ضدآفتاب باشد اگر پوست شما دارای لایه خشکی باشد به دلیل صابون ها، شوینده ها، خشک کننده ها و تیونرهای حاوی الکل و یا ترکیبات خشک کننده دیگر (لیمو یا گریپ فروت)  می توان گفت استفاده زیاد از مرطوب کننده می تواند مشکل ساز باشد، چون مانع از ورقه ورقه شدن طبیعی پوست می شود و لایه های پوست خشک شده را بوجود می آرود.

 

مرطوب کننده های پوست چرب

نمی توانم محصولات مدعی این امر که  در واقع دارای چربی موم های چرب یا ترکیبات مسدود کننده منافذ پوست می باشند را بشمارم. شما وجود روغن های گیاهی، معدنی را تشخیص نمی دهید روغن نباشد اما با این وجود تحت نام هایی که ممکن است هرگز نشنیده باشید وجود دارند. علاوه بر این حتی اگر یک محصول فاقد روغن باشد شما هیچگونه اطلاعاتی در مورد تاثیر آن ندارید. حتی ترکیباتی که به عنوان عامل جوش زدن می شناسید ممکن است روی پوست شما تاثیری نداشته باشند. در بسیاری از تحقیقات آمده است که یکی از چرب ترین ترکیبات، روغن معدنی می باشد. شگفت آور این که با آن که بسیار چرب است اصلا موجب جوش نمی شود. هر چقدر خانم ها کمتر از محصولات مراقبت کننده ی پوست چرب یا مضر برای پوست استفاده کنند پوست بهتری خواهند داشت.

 

محافظت در برابر نورآفتاب

شب ها نمی توانید کاری کنید تا تاثیرات آسیب خورشید روی پوست را تغییر یا کاهش دهید و تنها در طول روز باید به فکر آسیب ناشی از خورشید باشید.

 

شهرت نام و مارک

این که تمام محصولات یک شرکت علی رغم قیمت، دارای کیفیت خوب باید باشند اصلا درست نیست به عنوان مثال Climiqueریمل های خوب و بعضی کرم پودرهای عالی را می سازد اما برخی از تیونرهایش دارای الکل بوده و بسیار سوزش آور است و پوست را خشک می کند. lancomرژگونه و ریمل های عالی تولید می کند اما کرم پودرهایش همراه با ضد آفتاب و دارای ترکیبات محافظ UVAنیستند. Revlonدارای کرم پودرهای عالی، ریمل های خوب و مداد لب های فوق العاده می باشد. اما کرم پودرهای Colos Stayاصلی بسیار غلیظ بوده و رنگ بعضی از کرم پودرهایشان خیلی صورتی، هلویی یا سرخ است.

تجربه می گوید که تمام محصولات ساخت یک شرکت خوب نیستند چه بسیار محصولات گرانی خریده ایم که کارآیی نداشته اند یا ما دوست نداشته ایم.

اما در پاسخ یک خانم به مارک لوازم آرایشی که اخیراً استفاده کرده، کاملا مشخص است معمولا پاسخ بسته به مقدار پولی است که آن خانم صرف محصول کرده معمولا وقتی از یک مارک معمولی خرید کرده باشد آرام این مسئله را بیان می کند اما اگر از یک مارک گران استفاده کرده باشد صدای او را در تمام اتاق می شنوید واقعیت این است که هزینه لوازم آرایشی ربطی به این ندارد که­ آیا برای شما موثر بوده یانه.

من لوازم آرایشی ارزان را دیده ام که عالی به نظر می رسیدند و برای پوست خوب بودند و هم چنین لوازم آرایش گرانی که به طور وحشتناکی برای پوست مضر بوده اند.

همچنین بسیار شنیده ایم که باید تمام محصولات مراقبت کننده ی پوست خود را از یک مارک خریداری کنیم چون این محصولات سازگار با یکدیگر تولید شده اند این امر دیدگاه مدیر فروش شرکت است. بسیاری از محصولات مراقبت کننده ی پوست حاوی ترکیباتی هستند که می توانند مشکل آفرین باشند. بعضی ها با داشتن ترکیبات سوزناک یا ترکیباتی که باعث بسته شدن منافذ می شوند و بعضی ها به خاطر نداشتن بعضی مواد- مثل حفاظت موثر در برابر خورشید.

چرا مارک خاصی از لوازم آرایش در مقایسه با محصول ارزان قیمت همان شرکت گران تر است؟ در تحلیل نهایی قیمت یک محصول با آنچه که در باراز به فروش می رسد معلوم می شود. شاید تمایل داشته باشید تا 20000 تومان برای یک کرم پودر بپردازید چون معتقدید محصول 20000 تومانی بهتر است. آنها نیز به همین دلیل محصولاتشان را به آن قیمت خواهند فروخت.

 

 

گردآوری و تنظیم : نایس کلوب

کتاب : دایره المعارف زیبایی الفبای زیبایی ، نویسنده: پائولا بیگون ، مترجم: مژده ودادی

 

برچسب ها:


مطالب دیگر:

اشتراک
نظر شما
نام:
نظر:  
عضویت در خبرنامه نایس کلوب
  
جستجو در سایت بر اساس کلمات کلیدی:

صفحه اصلی | درباره ما | قوانین و مقررات سایت | تماس با ما | راهنمای سایت | تبلیغات در سایت
عضویت در سایت | معرفی سایت به دوستان

E-mail: info@nicecloob.com
Phone: 09198145162 - 09381578776
آدرس: بابل - خیابان بابلسر - کوچه آخوندی - ساختمان مانلی
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
لطفاً پیش از استفاده از سایت صفحه راهنمای سایت را مطالعه فرمایید. استفاده از این سایت بدان معناست که شما قبلاً صفحه راهنمای سایت را مطالعه کرده و به مفاد آن واقفید.

به نایس کلاب امتیاز دهید