راهنمای سایت
جستجو:
ورود کاربران
 
 
فراموشی کلمه عبور
رای دهید

اندام

اندام متناسب و خوش ترکیب در حفظ ظاهر شخصی نقش تعیین کننده ای دارد و او را جوان تر از حد معمول نشان می دهد. تعداد انگشت شماری از  خانم ها بی آن که کوشش زیادی به خرج دهند دارای اندامی تراشیده و متناسب هستند و درو کمرشان حتی در بزرگسالی تغییر چندانی نمی کنند. به راستی این قبیل افراد استثنایی هستند. اما برای بیشتر ما خانم ها دیر یا زود زمانی فرا می رسد که که دامنها قدری تنگ می شود. دکمه دامن یا کمربند به سختی بسته می شود و اندام ما کم کم به یک راست گوشه شباهت پیدا می کند!

این تغییر یکی از ویژگی های آغاز میانسالی است هر چند که احتمال دارد چنین وضعی برای دختران و خانم های جوان نیز اتفاق بیفتد به هر حال تنگ شدن کمر دامن هشداری است که باید به آن توجه کرد. اگر مایلید حتی الامکان جوان تر به نظر برسید از اندام خود نیز ماند صورتتان مراقبت کنید.

 نمی خواهم وارد مقوله رژیم های لاغری و ورزش شوم . فقط ذکر این نکته را لازم می دانم که رژیم غذایی را که –گاهی بعضی خانم ها تا سر حد جنون به  آن می چسبند –ما اختراع نکرده ایم. در روزگاران گذشته نیز خانم ها رژیم غذایی می گرفتند . اما علت رژیم گرفتن آنها برخلاف امروز مسله کاهش وزن نبود زیرا در آن روزگاران زنان چاق و چله از محبوبیت بیشتری برخوردار بودند و مردان نیزچنین زنانی را می پسندیدند  هدف آنان از گرفتن رژیم غذایی در درجه نخست حفظ تندرستی و بهبود پوست بدن بود . در کتابهای زیبایی قدیم به خانم ها توصیه شده است : که سالی یکبار رژیم بگیرند و مدت چهل روز جز سبزی و میوه های پخته و آب چیزی نخورند. این روش برای شفاف کردن پوست بدن بود نه تناسب اندام!

 

رژیم طولانی با پرتقال

در یکی از کتابهای قدیمی مطالب عجیب و جالب توجهی درباره این نوع رژیم ها نوشته شده است. از جمله این که یک بارونس (همسر بارون  Baroness) زیبای فرانسوی در دربار «لویی فیلیپ» پادشاه فرانسه مدت 40 سال چیزی جز پرتقال نخورد و این در حقیقت طولانی ترین وبی سابقه ترین رژیم تاریخ است. گفته می شد که این بانوی فرانسوی در هشتاد و چهار سالگی چشمانی شفاف و درخشنده و پوستی به شادابی پوست دختران جوان داشت! او یک دو جین پرتقال برای صبحانه یک دوجین برای ناهار و یک دوجین هم برای شام می خورد و همراه آن فقط یک برش نان میل می کرد .

نویسنده این کتاب قدیمی افزوده است :

- من به هیچ کس توصیه نمی کنم که چنین رژیمی بگیرد. طبیعت افراد با یکدیگر تفاوت می کند. اما به طور یقین بیشتر زنان معمولا از طاقت و تحمل زیاد برخوردارند از انسان که بگذریم در میان جانوران شترا ز چنین موهبتی برخوردار است به خوردن مقداری خار بیابان بسنده می کند اما توانایی قابل تحسینی از خود بروز می دهد.  

یک نمونه دیگر همسر یک مارکی فرانسوی در قرن نوزدهم بود که در حدود یکصد سال عمر کرد. این زن استثنایی مدت 50 سال بجز میوه پخته و کباب شده و سبزی هایی که در سوپ مرغ پخته شده بود غذای دیگری نخورد. از مایعات چیزی جز آب نمی نوشید و در خلال 40 سال آخر عمرش اندکی نبات به آب آشامیدنی خود اضافه کرد.

البته دو نمونه ای که در بالا ذکر شد از موارد نادرست و گرنه بیشتر نیاکان ما  خود را به خاطر گرفتن رژیم لاغری یا انجام تمرین های ورزشی به زحمت نمی انداختند و چاق و تپل بودن را به عنوان نشانه طبیعی میانسالی می پذیرفتند. تازه اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم بود که رژیم گرفتن مد شد آن هم به صورت خیلی ساده و ابتدایی افراد فقط گاهی یکی دو روز غذا نمی خوردند و این  فقط به خاطر حفظ سلامت بود. بعدها برای نخستین بار مصرف قرصهای لاغری متداول شد.

 

یک داستان ترسناک و باور نکردنی

داستان وحشتناکی از دوران کودکی خود به خاطر می آورم که هنوز هم باورم نمی شود. صحت داشته باشد اما این داستان را به دفعات از زبان افراد مختلف شنیده ام و هر بار از یادآوری آن بدنم به لرزه افتاده است. در آن زمان گفته می شد قرص خاصی به بازار آمده است که زنان با مصرف آن هرچه دلشان بخواهد می توانند بخورند اما به جای چاق شدن لاغر می شوند زنانی که این قرصها را مصرف می کردند اشتهای زیادی پیدا می کردند و هر چه بیشتر می خوردند بیشتر  لاغر می شدند. این موضوع تعجب و حیرت همگان را برانگیخته بود. سرانجام تحقیقاتی درباره این قرصها آغاز گشت و براثر این تحقیقات معلوم شد هر قرص از تعدادی کرم کدوی کوچک تشکیل شده بود و وقتی این قرصها بلعیده می شد کرم ها در روده زنده و فعال می شدند. زنان تا خرخره غذا می خوردند اما در حقیقت تمامی این غذاها نصیب کرمها می شد. زنان روز به روز لاغرتر می شدند تا آن که سرانجام جان خود را از دست می دادند.

البته داستان وحشتناکی است اما تصور شخصی من آن است که چون مصرف این قرصها از لحاظ پزشکی برای سلامت انسان زیانبار تشخیص داده شده بود چنین داستانی را بر سر زبانها انداخته بودند که مردم را بترسانند و از خوردن این قرصها منع کنند. نمی دانم شاید همین ترس در زمان کودکی باعث شد که تا این تاریخ از خوردن هرگونه قرص گرد یا شربت لاغری اجتناب کنم.

 

تندرستی، حرف اول را می زند !

به هر حال قبل از چسبیدن به هر نوع رژیم لاغری یا ورزش بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. کتابهای مفیدی درباره رژیم غذایی و تمرین های ورزشی وجود دارد اما همیشه یادتان باشد که حرف اول را «تندرستی» انسان می زند. اگر سالم و تندرست نباشید اندام مانکنی به چه درد می خورد ؟ از این گذشته بسیاری از آقایان از جمله شوهر خود شما ممکن است مایل نباشند که همسرشان به خاطر رسیدن به آرزوی نهایی یعنی داشتن اندام مانکنی از خود یک چوب خشک بسازد. تردیدی وجود ندارد که داشتن وزن اضافی سلامت شخص را در معرض تهدید قرار می دهد. هدف از لاغر شدن در درجه نخست حفظ سلامت و شادابی است.

رعایت اعتدال در خورد و خوراک و انجام حرکات ورزشی چنانچه با روش های صحیح مراقبت از پوست همراه شود به جوانی و شادابی پوست شما کمک خواهد کرد.

 

یک آزمایش ساده برای چاقالوها

به یاد داشته باشید که بیشتر چاقی ها- چنانچه علت خاص  دیگری نداشته باشد –در نتیجه پرخوری و بدخوری انجام می شود. به ویژه خوردن چیزهایی که ما به اصطلاح آنها را هله هوله می نامیم. با کم خوردن دست کم می توان کمتر چاق شد یا اصلاً چاق نشد. از همین امروز دست به یک آزمایش ساده بزنید. هرگاه بی اراده به سوی تنقلات کشیده می شوید و خوراکی وسوسه انگیزی به دهان می گذارید مشابه ان را نیز درون سطل تمیزی بیندازید مثلا اگر دست می برید و آب نبات یا شکلاتی برمی دارید به جای یکی دو تا بردارید یکی را به دهان بگذارید و دیگری را به داخل سطل بیندازید آخر شب به سراغ این قلک مملو از خوراکی بروید و ببینید در طول روز بی آنکه خود متوجه باشید ذره ذره چه مقدار خورده اید به یقین خودتان هم باورتان نخواهد شد!

 

 

گردآوری و تنظیم : نایس کلوب

برگرفته از کتاب زن و زیبایی نوشته دبورا راتلج ، ترجمه سیروس گنجوی

 

برچسب ها:


مطالب دیگر:

اشتراک
نظر شما
نام:
نظر:  
عضویت در خبرنامه نایس کلوب
  
جستجو در سایت بر اساس کلمات کلیدی:

صفحه اصلی | درباره ما | قوانین و مقررات سایت | تماس با ما | راهنمای سایت | تبلیغات در سایت
عضویت در سایت | معرفی سایت به دوستان

E-mail: info@nicecloob.com
Phone: 09198145162 - 09381578776
آدرس: بابل - خیابان بابلسر - کوچه آخوندی - ساختمان مانلی
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
لطفاً پیش از استفاده از سایت صفحه راهنمای سایت را مطالعه فرمایید. استفاده از این سایت بدان معناست که شما قبلاً صفحه راهنمای سایت را مطالعه کرده و به مفاد آن واقفید.

به نایس کلاب امتیاز دهید