راهنمای سایت
جستجو:
ورود کاربران
 
 
فراموشی کلمه عبور
رای دهید

نگاهی به کتاب 'پرعکس ترین چهره های جهان'

 

کتاب عکاسی "پر عکس ترین چهره های جهان" که به تازگی در بریتانیا منتشر شده به زندگی ده چهره برجسته جهانی پس از اختراع دوربین عکاسی می پردازد.

این شخصیت ها شاید پر عکس ترین چهره های تاریخ عکاسی نباشند ولی قطعا از مهمترین شخصیتهای هنری، سیاسی و ورزشی زمان خود بوده اند که سوژه مورد علاقه بسیاری از عکاسان مطرح معاصر خود بوده اند.

تصاویر و زندگینامه چهار چهره سیاسی، پنج ستاره عالم سینما و موسیقی و یک شخصیت ورزشی در این مجموعه آمده است.

ملکه ویکتوریا، ملکه بریتانیا در قرن نوزدهم، مهاتما گاندی رهبر ناسیونالیست هند، آدولف هیتلر،رهبر حزب نازی آلمان، ، جان اف کندی، رئیس جمهور مقتول آمریکا، گرتا گاربو، مریلین مونرو،اودری هپبورن و جیمز دین ستاره های هالیوود، الویس پریسلی ستاره موسیقی راک اند رول و محمد علی (کلی) بوکسور مسلمان آمریکایی ده چهره ای هستند که به اعتقاد رابین  میور گرد آورنده و مولف کتاب پر عکس ترین چهره های عکاسی شده در زمان خود بوده اند.

ناشر این کتاب نشنال پرتریت گالری است.

همچنین نمایشگاهی از تاریخ ششم ژوئیه در نشنال پرتریت گالری لندن برگزار شده که اصل عکسهای منتشر شده کتاب را همراه با تعدادی دیگر از عکسهای این شخصیتها به نمایش گذاشته است. این نمایشگاه هر هفته به یکی از این ده چهره اختصاص دارد که نخستین آنها الویس پریسلی بود.بخش اعظمی از عکسهای کتاب متعلق به سالهای 1950 و 1960 هستند یعنی زمانی که پنج چهره کتاب یعنی جان اف کندی، مریلین مونرو، جیمز دین، اودری هپبورن و محمد علی (کلی) در سالهای طلایی شهرت شان به سر می بردند.

عکس روی جلد پر عکس ترین چهره های جهان

 

فهرست

1- ملکه ویکتوریا

2- مهاتما گاندی

3- آدلف هیتلر

4- گرتا گاربو

5- جان اف کندی

6- مرلین مونرو

7- اودری هپبورن

8- جیمز دین

9- اولویس پریسلی

10- محمد علی کلی

ملکه ویکتوریا 1901- 1819

نخستین چهره این کتاب ملکه ویکتوریا، ملکه قدرتمند بریتانیا در قرن نوزدهم است که 64 سال از عمر 82 ساله اش را بر بریتانیا و مستعمرات آن حکومت کرد. ملکه ویکتوریا در میان حکمرانان بریتانیا بیشترین مدت سلطنت را دارا بوده است.ملکه ویکتوریا در سال 1819 به دنیا آمد و تنها فرزند خانواده اش بود. او در سال 1837 در سن هجده سالگی بجای عمویش ویلیام پنجم بر تخت سلنطنت نشست و تا زمان مرگش در سال 1901 حکمران بریتانیا بود. او در سال 1841 در سن 21 سالگی با شاهزاده آلبرت ازدواج کرد که حاصل آن 9 فرزند بود. ملکه ویکتوریا پس از درگذشت همسرش در سال 1861 تا پایان عمر عزادار او بود و همیشه لباس سیاه می پوشید.ملکه ویکتوریا از محبوب ترین چهره های خاندان سلطنتی بریتانیاست. در زمان او امپراتوری بریتانیا از لحاظ وسعت به پهناورترین امپراتوری جهان و تاریخ بریتانیا تبدیل شده بود. گستردگی اش از استرالیا و هند تا کانادا و غرب آفریقا ادامه داشت. بریتانیا در زمان سلطنت ملکه ویکتوریا  به دلیل علاقه خود و بیش از آن همسرش شاهزاده آلبرت به علم، فرهنگ و هنر از لحاظ علمی وهنری بسیار پیشرفت کرد. موزه ویکتوریا و آلبرت در لندن یادگار فعالیت های هنردوستانه او همسرش است.اختراع دوربین عکاسی و شکل گیری و پیشرفت هنر و صنعت عکاسی همه در دوران سلطنت ملکه ویکتوریا اتفاق افتاد. طبیعی بود که عکاسی در سالهای ابتدایی به دلیل گرانی و دشواری آن تنها منحصر به عکاسی از اشراف می شد و به ندرت عامه مردم به آن دسترسی داشتند.( همانطور که نخستین دوربین عکاسی در دوران قاجار وارد ایران شد و برای سالها عکاسی فقط به عکس گرفتن از خانواده سلطنتی تعلق داشت.) ملکه ویکتوریا و خانواده سلطتنی نیز از نخستین سوژهای عکاسی در تاریخ عکاسی بریتانیا بودند. بنا به نوشته رابین میور نویسنده کتاب "پر عکس ترین چهره های جهان" مشخص نیست که نخستین عکس از خانواده سلطنتی چه زمانی گرفته شده، اما عکسی که در سال 1854 توسط ویلیام ادوارد کیلبرن از ملکه ویکتوریا و همسرش شاهزاده آلبرت و هشت فرزندش برداشته شده قدیمی ترین عکسی است که تاکنون برجای مانده است.نخستین عکس کتاب عکسی است که در سال 1854 در باغ قصر باکینگهام از خانواده سلطنتی  گرفته شده که بنا به نوشته رابین میور از نخستین عکسهایی است که از خانواده سلطنتی با لباس غیر رسمی برداشته شده است.

 

مهاتما گاندی 1949 - 1869

دومین شخصیت کتاب به یکی از مطرح ترین چهره های سیاسی دنیا در قرن بیستم تعلق دارد.مهاتما گاندی آزادیخواهی بود که پس از سالهای مبارزه با استعمار بریتانیا سرانجام موفق شد در سال 1947 هند را از زیر سلطه بریتانیا بیرون کشد و استقلال هند را اعلام کند.مهاتما گاندی در سال 1869 در هند متولد شد و در سال 1882 در سال سیزده سالگی ازدواج کرد. گاندی بین سالهای 1891-1888 در لندن به تحصیل حقوق مشغول بود و بین سالهای  1914- 1893 در آفریقای جنوبی در زمینه حقوق مشغول به کار بود در همان سالها بود که فعالیت های سیاسی – اجتماعی خود را برای بدست آوردن حقوق جامعه هندیان آفریقای جنوبی آغاز کرد.او در سال 1915 به هند رفت و به فعالیتهای ناسیونالیستی خود شدت بخشید تا  سرانجام در سال 1930 به دلیل مخالفت آشکارا با سلطه بریتانیا بر هند به مدت دو سال به زندان افتاد. با پایان جنگ جهانی دوم روند انتقال قدرت به هندیها آغاز شد و نهایتا این کشور در سال 1947 مستقل اعلام شد. مهاتما گاندی در روز 30 ژانویه 1949 در سن 79 توسط یک هندوی افراطی به قتل رسید.تصویر پیرمرد سیه چرده و ریز نقشی با سر تراشیده و عینک پنسی اولین تصویری است که از گاندی، قهرمان ملی هند در ذهن مردم نقش می بندد. این تصاویر از گاندی بدون شک نام هند ومبارزه با استعمار بریتانیا را تداعی می کند و او را به عنوان نماد ضد استعمار و میهن پرستی قرن بیستم معرفی می کند.در کتاب علاوه بر عکسهایی از دوران مبارزات گاندی در هند و سالهای پایانی عمر او چندین عکس از دوران نوجوانی و جوانی او نیز به چشم می خورد که اغلب این عکسها در انگلستان برداشته شده اند.

 

آدولف هیتلر 1945 -1889

آدولف هیتلر، رهبر حزب نازی آلمان، سومین چهره کتاب پر عکس ترین چهره ها های جهان است. از هیتلر به عنوان شرور ترین و منفورترین ترین شخصیت قرن بیستم نام می برند. نام او با جنگ جهانی دوم و جنایات این جنگ پیوند خورده است. کشتار صدها هزار نفر در کوره ها آدم سوزی را در جریان جنگ جهانی دوم به او نسبت می دهند.تبلیغ و نشان دادن قدرت و عظمت حزب نازی نیاز به وسیله ای داشت که هیتلر برای به تصویر کشیدن ابهت ارتشش از عکاسی و فیلمبرداری بهره جست. فیلمهای رنی ریفنشتال از جمله پیروزی اراده که از برجسته ترین آثار تاریخ سینما است، نقشی اساسی در تبلیغات حزب نازی داشتند. عکاسی نیز کاربردی در هیمن اندازه داشت. عکسهای مردی با سبیلی کوچک ( که به واسطه همین عکسها به سبیل هیتلری معروف شد) در حال سخنرانی های پر حرارت خود و یا با دست برافراشته کم کم وسیله ای شد برای تبلیغ بیشتر حزب. این عکسها به تدریج به نماد حزب نازی آلمان تبدیل شدند.آدولف هیتلر در سال 1889 در اتریش به دنیا آمد. پس از اینکه نتواست در رشته هنرهای زیبابه دلیل  رد شدن در امتحان ورودی دانشگاه شرکت کند، به ارتش پیوست و در جنگ جهانی اول به صلیب طلایی شجاعت دست یافت. او در سال 1932 به منظور شرکت در انتخابات ریاست جمهوری آلمان به تبعیت این کشور در آمد. در سال 1933 هیتلر به مقام صدر اعظمی آلمان دست یافت.در سال 1936 برلین میزبان المپیک شد. این المپیک موقعیت ویژه ای برای هیتلر بود که بتواند به وسیله عکس و فیلم، پروپاگاندای وسیعش را در کنار اخبار ورزشی در سراسر جهان مطرح کند.فیلم المپیاد: جشن زیبایی ساخته ریفنشتال در جریان همین رقابتها ساخته شد.ارتش آلمان به رهبری هیتلر در سال 1939 هیتلر به لهستان حمله کرد و عملا آتش جنگ جهانی دوم برافروخته شد. آدولف هیتلر در 30 آوریل 1945 درست یک هفته پیش از سقوط آلمان نازی خود را کشت. در کنارهای تصاویر هیتلر بعضا عکس یک سگ و یک زن دیده می شد که از این دو به عنوان عزیزترین های هیتلر یاد می کردند. این زن که اوا براون نام داشت، معشوقه او بود که همراه هیتلر در روز 30 آوریل خود را کشت.

 

گرتا گاربو 1990 – 1905

گرتا گاربو ستاره سوئدی سینما که در هر دو دوره سینمای صامت و ناطق می درخشید چهره چهارم کتاب است. گابرو که نام اصلی او گرتا گوستافسون است در سال 1905 در استکهلم به دنیا آمد. در پانزده سالگی به عنوان مدل در یک فیلم تبلیغاتی برای نخستین مقابل دوربین فیلمبرداری قرار گرفت.گاربو ستاره شهیر دهه 1930 هالیوود بود و در کنار او از بازیگران زن دیگری چون جون کرافورد، بت دیویس و کاترین هپبورن در آن سالها نیز نام برده می شد. او در طول دوران بازیگری اش چهار بار نامزد دریافت اسکار بهترین بازیگر زن شد گاربو در سال 1925 قراردادی با کمپانی مترو گلدوین مه‌یر امضا کرد و در طول 16 سالی  که با این کمپانی قرار داد داشت کمتر بازیگر زن هالیوودی توانست از لحاظ شهرت به پای او برسد.عکسهایی که به تناوب از او در آن سالها بر روی جلد مجله های مختلف هنری و مد از جمله ونیتی فر به چاپ می رسید نشان از علاقه عکاسان به عکاسی از او داشت. بسیاری از عکسهای مشهور گاربو توسط سسیل بیتون (1980-1904) یکی از برجسته ترین عکاسان مد و پرتره جهان برداشته شده است.با کناره گیری ناگهانی گاربو از دنیای بازیگری در سن 36 سالگی که در اوج شهرت و محبوبیت بود عکسهای کمتری نیز از او به چاپ رسید البته علت اصلی کم عکس بودن او پس از سال 1941،انزوای او و ظاهر نشدنش در محافل عمومی بود. گرتا گاربو که هیچگاه ازدواج نکرده بود در سال 1990 در نیویورک درگذشت.

 

جان اف کندی 1963-1917

جان اف کندی بدون شک یکی از مشهورترین روسای جمهور آمریکاست. عوامل زیادی به شکل گرفتن این شهرت کمک کرده اند که شاید مهمترین آنها ترور او در سال 1963 بود که همچنان در هاله ای از ابهام است و هنوز اسناد تازه ای از این اتفاق به دست می آید.اما به جز آن، عوامل دیگری در شکل گیری شهرت جان اف کندی نقش داشته اند. او جوانترین کسی بود که تا آن زمان به ریاست جمهوری ایالات متحده برگزیده می شد و نخستین رئیس جمهور این کشور بود که مذهب کاتولیک داشت. همچنین شایعاتی در خصوص ارتباط پنهان او با مریلین مونرو ستاره سینما و نقش او در سیاست خارجی آمریکا در مقابل کشورهای کمونیستی از جمله عواملی بود که به اشتهار او می افزود.جوانی و خوش پوشی رئیس جمهور کندی او و همسر زیبایش، ژاکلین را به یکی از سوژه های مهم خبرنگاران و عکاسان تبدیل کرد.مرگ ناگهانی او و رسیدگی به پرونده قتلش و ازدواج ژاکلین با اوناسیس، میلیونر یونانی پس از مرگ کندی، نام او و همسرش را حتی پس از مرگش برای سالها در اخبار نگه داشت و عکسهایی از او که در زمان حیاتش هیچگاه منتشر نشدند پس از مرگش مرتب در نشریات مختلف چاپ می شدند.جان فیتز جرالد کندی در سال 1917 از پدر و مادری ایرلندی در نیویورک به دنیا آمد. او در سال 1946 به عنوان مسئول حزب دموکرات بوستون برگزیده شد و در سال 1953 به عنوان سناتور وارد سنای آمریکا شد. کندی در سال 1957 به جایزه ادبی پولیتزر دست یافت و در سال 1960 در سن 43 سالگی در رقابتی فشرده با ریچارد نیکسون به ریاست جمهوری آمریکا انتخاب شد. او در سال 22 نوامبر 1963 در شهر دالاس در ایالت تگزاس توسط لی هاروی اسوالد به قتل رسید.

 

مریلین مونرو 1962 - 1926

مریلین مونرو یکی از سرشناس ترین ستاره های تاریخ سینماست او نیز مانند جان اف کندی (شایعاتی درباره ارتباط این دو بر سر زبانها بود) بخش عمده ای از شهرتش را پس از مرگش زود هنگامش به دست آورد. او بارها از سوی مجلات و آژانس های مختلف به عنوان مشهورترین و جذاب ترین زن قرن بیستم انتخاب شده است.او علاوه بر اینکه همیشه در صدر اخبار هالیوودی بود و عکسهایی که پاپاراتزی ها از او می انداختند سوژه مورد علاقه عکاسان هنری نیز بود. کمتر کسی در هالیوود به اندازه مریلین مونرو توسط عکاسان صاحب نام و برجسته دنیا عکسبرداری شده است. برونو برنارد" مشهور به "برنارد هالیوود"، "سام شاو"، " کارتیه برسون"، "سسیل بیتون"،"داگلاس کرکلند" و "برت استرن" از جمله عکاسانی هستند که عکسهای آنها از مریلین مونرو جزو آثار پر ارزش تاریخ عکاسی هستند.بسیاری از نقاشی ها و طرح هایی که پس از مرگ "مریلین مونرو" از او کشیده شده، متاثر از آثار "اندی وارهول"هستند. مدل این طرح ها که عموما در آنها از رنگ های تند و شاد استفاده شده،عکسی است که در سال 1952 " فرانک پاوولنی" عکاس آمریکایی از " مریلین مونرو انداخته است.مریلین مونرو با نام اصلی نورما جین مورتنسن در سال 1926 در لس آنجلس به دنیا آمد در شانرده سالگی برای نخستین بار ازدواج کرد در سال 1944 توسط عکاسی کشف شد و در سال 1946 با کمپانی فاکس قرن بیستم قرارداد بازی در فیلم امضاء کرد.او در سال 1956 با آرتور میلر، نمایشنامه نویس سرشناس آمریکایی ازدواج کرد و به یهودیت تغییر مذهب داد. مشهورترین فیلمهای او بعضی ها داغشو دوست دارن و خارش هفت ساله اند.جسد او در 5 اوت 1962 در خانه اش کشف شد که علت مرگ او مصرف بیش اندازه قرص خواب آور اعلام شد.

 

اودری هپبورن 1993 - 1929

سالهای 50 و 60 میلادی سالهایی بودند که عکاسی چهره و مد به اوج خود رسیده بود و ستارگان خوش چهره سینما مناسب ترین سوژه برای روی جلد مجله های مد و بیل بورد های تبلیغاتی بودند. در این میان تصاویر کسانی چون مریلین مونرو، جیمز دین، مارلون براندو و اوا گاردنر بیش از بقیه دیده می شد.اودری هپبورن نیز از جمله کسانی بود که محبوبیت ویژه ای نزد عکاسان داشت. چهره کودکانه او تصویری متفاوت از چهره های معمول ستارگان شهیر آن زمان داشت.هپبورن در سال 1929 در بروکسل از پدری انگلیسی و مادری از اشراف هلندی به دنیا آمد و در ده سالگی همراه با مادرش به هلند مهاجرت کرد و در نوجوانی آموختن باله را آغاز کرد و در  18 سالگی برای آموختن بیستر به لندن رفت. هپبورن فعالیت بازیگری اش را از بیست سالگی با بازی در نمایشی در لندن آغاز کرد و در سال 1951 در برادوی بر روی صحنه رفت. ازهمان سالها جلوی دوربین سینما قرار گرفت اما مهمترین فیلمش تعطیلات رمی بود که برای آن اسکار بهترین بازیگر زن را بدست آورد. بانوی زیبای من، سابرینا و صبحانه در تیفانی از فیلمهای مهم او هستند. هپبورن در سال 1993 بر اثر ابتلا به سرطان درگذشت.او علاوه بر اینکه از مشهورترین بازیگران زن زمان خود بود، به عنوان مدل لباس نیز نامش در سالهای 50 و 60 میلادی مطرح بود. در کتاب "پرعکس ترین چهره های جهان" نیز عکسهایی که از او برای مجله های مد چاپ شده در کنار عکسهایی سینمایی او آمده است. آخرین عکس بخش هپبورن به زمانی بر می گردد که او سفیر یونسکو بوده و به کشورهای محروم جهان سفر می کرد این عکس که کمی پیش از مرگش گرفته شده او را همراه پسرکی که فقط پوستی بر استخوان  دارد، نشان می دهد. در میان عکسهایی که از اودری هپبورن گرفته شده عکسهایی که سسیل بیتون و فیلیپ هاسمن از او  گرفته اند جزو شناخته شده ترین ها هستند.

 

جیمز دین 1955 – 1931

در تمام تاریخ سینما و هالیوود شاید هیچ بازیگری به اندازه جیمز دین با توجه به حضور کوتاهش در سینما شهرت نداشته باشد. شاید او هم مانند دو چهره دیگر این کتاب ( کندی و مونرو) بخشی از شهرتش را پس از مرگ اتفاقی و زودرسش به دست آورده است. اما به هرحال عکسهایی که از او گرفته شده حاکی از آن است که این بازیگر در زمان خود نیز به شهرت قابل توجه ای دست یافته بود.دهه پنجاه میلادی آغاز شکل گیری فرهنگ تازه ای در آمریکا بود، فرهنگ جوانان سرکش و بی قید نسبت به سیستم بسته آمریکای پس از جنگ. هنر و جامعه آمریکایی در حال تغییر بود و فیلمهای چون وحشی و اتوبوسی به نام هوس و شکوه علفزار نشان از آن می داد که نسل متفاوتی از جوانان به روی کار می آیند. در این میان جیمز دین با سه فیلم شرق بهشت، غول و شورش بی دلیل، هر سه با موضوع محوری جوان سرکش جایگاه ویژه ای در میان این نسل پیدا کرد. جیمز دین مجموعا در سه فیلم بلند حضور داشت که آخرین آن، شورش بی دلیل کمی پس از مرگش نمایشش عمومی پیدا کرد. رابین میور نویسنده کتاب علت بخشی از پر عکس بودن جیمز دین مرتبط با روابط دوستانه او با عکاسان مطرح آن زمان می داند برای مثال دین با جیمز استاک از عکاسان آژانس مگنوم و مجله لایف روابط صمیمانه ای داشته و خود می دانسته دوستی با عکاسان می تواند بودن تصویر او را روی جلد نخست مجلات کمک کند.مشهورترین عکسی که استاک از دین گرفته، آن است که دین با سیگاری گوشه لب در روزی بارانی در میدان تایم نیویورک در حال قدم زدن است. استاک علاوه بر عکسهایی که صرفا برای مجلات از جیمز دین می انداخته، از فیلمهای او نیز عکاسی می کرده که شاید معروفترین آنها صحنه ای باشد که جمیز دین در فیلم شورش بی دلیل در جریان یک درگیری چاقو در دست دارد.جیمز بایرون دین در سال 1931 در ایالت ایندیانای آمریکا متولد شد. در 18 سالگی به کالیفرنیا رفت و در آنجا تحصیلاتنش را در رشته تئاتر دانشگاه یو سی ال ای آغاز کرد. نخستین نقش نمایشی را در 1950 بازی کرد و سال پس از آن به نیویورک رفت تا در نمایشهای جدی تر بازی کند. در سال 1952 به اکتورز استودیو رفت و زیر نظر لی استراسبرگ در کنار مارلون براندو و مونتگومری کلیف به یکی از برجسته ترین بازیگران مکتب "متد اکتینگ" بدل شد.نخستین نقشش را در فیلم شرق بهشت ساخته الیا کازان و به فاصله چند ماه دو فیلم غول (جورج استیونس) و شورش بی دلیل ( نیکلاس ری) را پشت سرهم بازی کرد. جیمز دین در روز 30 سپتامبر 1955 در سن 24 سالگی در سانحه رانندگی کشته شد.

 

الویس پریسلی 1977 – 1935

بدون شک نام راک اند رول و الویس پریسلی هرکدام دیگری را به یاد می آورند، ستاره موسیقی راک اند رول هنوز پس از گذشت نزدیک به سی سال از مرگش همچنان برای خیلی ها بهترین خواننده عمرشان محسوب می شود.الویس به نوعی ادامه جیمز دین در دنیای موسیقی است. صحنه موسیقی آمریکا در سالهای پس از جنگ جهانی دوم مطلقا در اختیار خوانندگانی چون فرانک سیناترا و دین مارتین بود.موسیقی متفاوت او با ترانه های معترضش که از زندگی عادی و مردمی و نه عاشقانه های خیالی سرچشمه گرفته بود پایه گذار روی کار آمدن موسیقی کسانی چون باب دیلان، رولینگ استونز، بیتلها و بروس اسپرینگستین شد.دهه های شصت و هفتاد میلادی اوج سالهای تقلید از الویس بود و جوانان آن سالها که شیفته موهای روغن زده او و لباسهای تنگ و رنگارنگش بودند. این جوانان هر روز در عطش دیدن تصویر تازه ای از بت شان بودند تا در شباهت به سلطان راک اند رول از دیگران پیشی بگیرند.این کار نیاز به شکار الویس توسط عکاسان داشت.بخشی از سالهای اوج شهرت پریسلی مصادف بود با سالهایی که عکاسان پرتره بیش از هر زمان به ستارگان سینما و موسیقی توجه داشتند. سالهایی که مریلین مونرو و اودری هپبورن نیز در اوج بودند. بیشترین عکسهای الویس را که تعدادی از آنها در کتاب آمده، آلفرد ورتایمر انداخته است. او که دستیار یک عکاس تبلیغی بود کار حرفه اس اش را با عکاسی از الویس شروع کرد و به کمک این عکسها بود که به یکی از سرشناس ترین عکاسان دوره خود تبدیل شد.الویس ارون پریسلی در سال 1935 در ایالت می سی سی پی به دنیا آمد. نخستین قراردادش را در بیست سالگی امضا کرد و در سال 1958 در اوج محبوبیت به ارتش فرا خوانده شد که بازتاب گسترده ای در میان هوادارانش داشت. در 1967 با پریسلا بیولوی 21 ساله ازدواج کرد. حاصل این ازدواج دختری به نام لیزا ماری بود که بعدها به ازدواج مایکل جکسون در آمد. الویس پریسلی در روز 16 اوت 1977 به دلیل نارسایی قلبی در گذشت.

 

محمد علی (کلی) ... - 1942

در میان ده چهره کتاب تنها محمد علی کلی است که هنوز در قید حیات است و او همچنین تنهاشخصیت ورزشی این مجموعه است.تصویر ایستاده محمد علی خشمگین که با بالای سر حریفش، سونی لیستون پس از اینکه که او را در مسابقه قهرمان بوکس سنگین وزن جهان ضربه کرده، شاید مشهورترین عکس از این ورزش باشد.این عکس را نیل لیفر در سال 1965 انداخته و خود درباره این عکس می گوید: "لحظه ای رویایی برای هر عکاسی"، این عکس پس از آن در طول تمام سالهایی که محمد علی در رینگ بوکس بود به عنوان تبلیغ برای تهییج هواداران او و ایجاد ترس در دل حریفان او استفاده می شد.کاسیوس کلی (محمد علی) علاوه بر قدرت و عظمتی که در عرصه ورزش داشت در خارج از رینگ بوکس نیز به خاطر فعالیتهای اجتماعی اش از جایگاه ویژه ای برخوردار بود. او یکی از نمادهای جنبش ضد نژادپرستی در سالهای 1960 بود و حشر و نشرش با رهبران این جنبش مانند مالکوم ایکس و مارتین لوتر کینگ نام او را خارج از دنیای ورزش هم مطرح کرده بود. در سال 1964 او با گرویدن به مذهب اسلام نام خود را به محمد علی تغییر داد.او در سال 1967 به دلیل مخالفتش با جنگ ویتنام از رفتن به ارتش سرباز زد که منجر شد مدتی از از بوکس دور بماند و همچنین گذرنامه اش را نیز از دست دهد.محمد علی قهرمان بلامنازع بوکس سنگین وزن جهان در دو دهه نهایتا این ورزش را در سال 1981 برای همیشه کنار گذاشت.

در کتاب "پر عکس ترین چهره های جهان" عکسهای متنوعی از او چاپ شده است.عکسهایی که فیلیپ شالکه از او در هنگام تمرین در زیر آب برای مجله گرفته و یا عکسهایی که عباس عطار، عکاس ایرانی، هنگام نخستین سفر محمد علی به آفریقا برای مسابقه با جورج فورمن از او برداشته است.

 

برچسب ها: چهره های جهان ، چهره های معروف ، افراد معروف ، اشخاص معروف ، عکس افراد معروف ، پر عکس ها ، پر عکس ترینها ، پر عکس ترین چهره هال

برچسب ها:


مطالب دیگر:

اشتراک
نظر شما
نام:
نظر:  
عضویت در خبرنامه نایس کلوب
  
جستجو در سایت بر اساس کلمات کلیدی:

صفحه اصلی | درباره ما | قوانین و مقررات سایت | تماس با ما | راهنمای سایت | تبلیغات در سایت
عضویت در سایت | معرفی سایت به دوستان

E-mail: info@nicecloob.com
Phone: 09198145162 - 09381578776
آدرس: بابل - خیابان بابلسر - کوچه آخوندی - ساختمان مانلی
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
لطفاً پیش از استفاده از سایت صفحه راهنمای سایت را مطالعه فرمایید. استفاده از این سایت بدان معناست که شما قبلاً صفحه راهنمای سایت را مطالعه کرده و به مفاد آن واقفید.

به نایس کلاب امتیاز دهید