راهنمای سایت
جستجو:
ورود کاربران
 
 
فراموشی کلمه عبور
رای دهید

هیسترکتومی

(زهدان برداری یا درآوردن رحم)

هیستروکتومی یا در آوردن رحم را می توان یکی از اعمال جراحی مهم برشمرد. برخی مواقع ممکن است لوله های رحم (فالوپ) یا هر دو تخمدان یا یکی از آنها نیز برداشته شود که البته قبل از انجام عمل جراحی، پزشک متخصص این مطلب را با بیمار خود در میان خواهد گذاشت.

در آوردن رحم بدون برداشتن تخمدان ها

اگر تخمدان ها دست نخورده باقی بمانند ترشح هورمون ها ادامه داشته و همچنان بر تندرستی شما اثر مثبت خواهند داشت. البته باید بدانید که در عین حال قاعدگی یا عادت ماهانه و انقباض های عضلانی دردناک قطع می گردد. ترشح هورمون ها تا فرارسیدن دوران یائسگی بهنگام ادامه خواهد داشت که در این موقع ترشح هورمون ها نیز متوقف می شود.

اما اگر یائسه باشید در آن صورت تغییرات هورمونی نخواهید داشت.

 

در آوردن رحم با برداشتن یک تخمدان

اگر یک تخمدان در طی عمل جراحی برداشته شود تخمدان دیگر همچنان به طور طبیعی به وظایف خود عمل خواهد کرد و هیچگونه درمان هورمونی توصیه نمی شود.

 

در آوردن رحم با برداشتن هر دو تخمدان

اگر هر دو تخمدان برداشته شود عدم ترشح هورمون ها موجب بروز تغییرات زیر می شود:

1- یائسگی نابهنگام

2- گر گرفتگی

3- حالتهای ناپایدار احساسی

4- احساس ناتوانی در انجام کارهای روزمره

برای جلوگیری از ایجاد چنین حالاتی، پزشک شما ممکن است هورمون هایی را به صورت قرص یا «کپسول های کاشتنی» تجویز نماید.

 

سه عمل جراحی متداول زهدان برداری

1- زهدان برداری کامل :

برداشتن رحم و گردن رحم : تخمدانها دست نخورده می مانند.

 

 

2- برداشتن لوله های رحم و تخمدان با عمل جراحی

برداشتن رحم، گردن رحم، هر دو تخمدان و لوله های رحم.

 

 

3- زهدان برداری به روش ورتهایم*

برداشتن رحم،گردن رحم،بخشی از مهبل(واژن)،

هر دو تخمدان و لوله های رحم

*ورتهایم : (عمل جراحی وسیع برای درمان سرطان گردن رحم که در آن رحم، گردن رحم، قسمت بالای مهبل، لوله های رحمی، تخمدان ها و غدد لنفاوی موضعی با عمل جراحی برداشته می شود. )

 

عمل جراحی هیستروکتومی (برداشتن رحم) ممکن است به دلایل گوناگونی توصیه شود اما عموما برای سلامتی و رهایی از درد و ناراحتی پیشنهاد می گردد. هیستروکتومی ابداً حالت زنانگی را کاهش نداده دچار اختلال نیز نمی کند بلکه برعکس به دلیل بهره مندی  از تندرستی کامل،  اعمال جنسی به خوبی صورت پذیرفته و ترس از حاملگی ناخواسته هم  از بین می رود. به همین دلیل استفاده از قرص های ضد بارداری کاملا بی مورد است.

یکی از پیامدهای عمل هیستروکتومی با توجه به قطع عادت ماهانه، اضافه وزن است که البته با مراقبت به موقع قابل کنترل می باشد. حالت افسردگی پس از عمل جراحی ممکن است ناشی از خستگی مداوم و عدم توانایی انجام کار با همان سرعت قبل باشد اما بهبودی تدریجی طی چند هفته این مشکل را حل خواهد کرد.

 

ترمیم واژن یا مهبل

نیروی جاذبه زمین بر روی اندام های واقع در لگن خاصره تاثیر می گذارد و در صورت انبساط و ضعف بافت های حفاظتی و در برگیرنده موجب پایین افتادگی آنها می گردد. حد تحتانی لگن (کف لگن)  استحکام و حالت ارتجاعی خود را پس از به دنیا آمدن نوزاد از دست می دهد و همین امر منجر به پایین افتادگی زهدان یا رحم می شود. در برخی مواقع ممکن است فقط دیواره مهبل ضعیف شده حالت پایین افتادگی پیدا کند.

1- اگر رحم پایین بیفتد به دو طریق قابل درمان است :

هیستروکتومی کامل از راه مهبل و یا برداشتن گردن رحم یعنی همان قسمتی که بیرون آمده است.

2- اگر بافت اطراف مهبل ضعیف شده باشد صرفاً ترمیم مهبل ضرورت دارد.

کلیه بخیه ها درونی و قابل انحلال است و هیچ گونه اثری از زخم و جای آن در خارج رویت نمی شود.

اگر صرفاً ترمیم مهبل صورت گرفته و رحم و تخمدان ها دست نخورده مانده اند عادت ماهانه یا قاعدگی انجام خواهد شد و امکان بارداری نیز وجود دارد و پدیده یائسگی نیز به موقع رخ خواهد داد.

دوران نقاهت پس از عمل جراحی هیستروکتومی مهبلی طولانی تر از هیستروکتومی شکمی است و از آنجایی که نیروی جاذبه ی زمین همچنان بر اندام های داخلی تاثیر گذار است باید از بلند کردن اجسام سنگین و در نتیجه فشار آوردن به شکم و اندام های داخلی آن اجتناب نمود.

یادگیری چگونگی انقباض کف لگن و تحت کنترل در آوردن آن بسیار مهم است و باعث می گردد دوران نقاهت سریع تر سپری شود زیرا انقباض و انبساط درست و به موقع ماهیچه های شکمی تاثیر بسزایی در حفظ و نگهداری اندام های داخلی لگن خاصره دارد.

محل استقرار کف لگن در لگن خاصره

 

 

محل استقرار رحم در لگن خاصره

 

 

 

برداشتن رحم از دو طریق امکان پذیر است :

1- ایجاد یک برش بر روی شکم (شکاف یا برش شکمی)

2- از راه مهبل یعنی همان شیوه ای که طفل به دنیا می آید.

اگر عمل هیستروکومی(برداشتن رحم) از طریق شکاف یا برش شکمی صورت پذیرد، جای زخم ناشی از آن به صورت افقی یا عمودی  با قی خواهد ماند. محل عمل با چند بخیه یا یک بخیه سر تاسری دوخته می شود و پس از بهبود و التیام جراحت فقط یک برش افقی یا عمودی بسیار کمرنگ باقی می ماند.

اگر عمل جراحی از طریق مهبل انجام شود جای عمل به هیچ عنوان نمایان نیست و بخیه ها تدریجاً در نسوج حل خواهد شد.

در هر صورت قسمت فوقانی مهبل با نخهای جراحی قابل انحلال دوخته می شود که البته پزشک متخصص محل جراحی را شش هفته پس از عمل معاینه خواهد کرد.

 

 

رعایت چند نکته پیش از عمل

سیگار کشیدن ممنوع

استعمال دخانیات بویژه سیگار دیواره نای و مخاط شش ها را تحریک می نماید. داروی بیهوشی نیز بر شدت آن افزوده در نتیجه باعث سرفه های پیاپی می شود و دروان نقاهت را طولانی تر می کند. بنابراین در صورت امکان دو یا سه روز پیش از عمل از کشیدن سیگار خودداری فرمایید. شاید این خود موقعیت مناسبی برای ترک سیگار باشد.

 

حرکات نرمشی

پیش از عمل جراحی توصیه می شود حرکات نرمشی زیر را انجام دهید.

1- به پشت بخوابید و زانوها را خم کرده یک دست را درست زیر دنده ها (تقریبا انتهای معده) قرار دهید. با یک نفس عمیق هوا را به داخل ریه ها ببرید به طوری که احساس کنید به هنگام دم دستتان بالا می آید و سپس هوا را بیرون بفرستید.

این عمل را سه یا چهار بار در ساعت انجام دهید. و اگر احیانا در گلو یا دهان خود وجود خلط را احساس کردید آن را با سرفه خارج کنید.

 

2- به پشت بخوابید پاها را دراز کنید و کف پا را از مچ نیرومندانه و با دقت بچرخانید. این نرمش به گردش خود در پاها کمک بسیاری می نماید.

 

 

وضعیت بیمار پس از عمل

احساس درد و کوشش در جهت رفع آن

احساس درد در افراد پس از عمل جراحی هیستروکتومی (برداشتن رحم) متفاوت است. پس از به هوش آمدن با تزریق مسکن و سپس قرصهای ضد درد به بیمار می توان احساس درد و ناراحتی را تا حدی در وی کاهش داد. قرص های خواب آور نیز در صورت نیاز می تواند موثر باشد. تحرک در روزهای اولیه بهبود را تسریع می کند زیرا منجر به گردش خون و جلوگیری از لخته شدن آن می گردد. هر چه بیشتر تحرک داشته باشید درد کمتری احساس می نمایید.

 

رعایت رژیم غذایی

پس از عمل تا بیست و چهار ساعت اجازه خوردن و آشامیدن ندارید زیرا معده شما تا زمانی که کاملاً بی حرکت است نمی تواند کمترین نوشیدنی را قبول کند. به منظور جلوگیری از کمبود آب بدن یک سرم قطره ای از طریق ورید به شما تزریق می گردد. هنگامی که معده تان شروع به کار کند. سرم قطع  می شود زیرا تحرک معده نشانه آمادگی پذیرش غذاست شما می توانید ابتدا با نوشیدن جرعه جرعه آب تشنگی تان را رفع کنید و در صورت عدم احساس ناراحتی مجازید قهوه و آب میوه بنوشید به تدریج می توانید رژیم غذایی را تغییر دهید و غذاهای سبک و زود هضم مثل سوپ، بستنی و مقدار کمی حبوبات را به آن اضافه کنید. نان برشته سبوس دار میوه و سبزیجات را هم طی روزهای آینده می توانید میل نمایید. نوشیدن دو تا سه تنگ آب میوه نیز توصیه می گردد زیرا از عفونت جلوگیری نموده و اگر هوای بیمارستان گرم باشد اثر مطلوب و خوشایندی بر روی شما خواهد داشت.

 

تخلیه ادرار و مدفوع

در روز اول پس از عمل می توانید در تخت خود از لگن یا توالتی که بر روی چهار پایه نصب است استفاده نمایید. از آنجایی که مدت دو روز است که غذایی نخورده اید بنابراین دفعی صورت نمی گیرد. اما اگر تا روز سوم این وضعیت ادامه داشته باشد می توانید از شیاف برای خارج کردن گاز روده و مدفوع استفاده نمایید.

تا چهل وهشت ساعت پس از عمل مقدار اوره اندازه گیری می گردد. برخی اوقات لوله ای که به آن cathether می گویند از راه کف لگن خاصره به مثانه وصل می گردد بدین ترتیب خروج ادرار خود به خود صورت می گیرد و درون کیسه ای می ریزد. این کار منجر به تسریع التیام بافتها و نسوج محل عمل می شود.

 

حمام کردن

روز اول پس از عمل، بهیاران شما را در تخت خودتان می شویند. روز دوم می توانید دست و صورت خود را بشویید و بالاخره روز سوم قادر به حمام رفتن هستید. البته باید محل عمل را خشک نگه دارید در این مواقع پودر تالک برای خشک نگه داشتن زخم به هیچ عنوان توصیه نمی گردد زیرا باعث تحریک و سوزش محل جراحت می گردد.

 

ترشح از محل عمل و مهبل

پانسمان زخم روز بعد از عمل برداشته می شود این کار منجر به رسیدن هوا به پوست و التیام سریع محل عمل می گردد. بخیه ها پنج تا هشت روز پس از عمل کشیده شده که البته بستگی به نظر پرشک متخصص دارد.

ترشح مهبلی تا شش هفته پس از عمل ادامه دارد. اگر مدت ترشح بیش از شش هفته و رنگ مایع مترشحه قرمز روشن باشد باید پزشک خود را مطلع نمایید. نوار بهداشتی تان را مرتب عوض کنید تا باعث عفونت نشود.

 

عدم استفاده از تامپون*

از تامپون استفاده نکنید زیرا ممکن است ایجاد عفونت نماید. البته شاید شما مایل باشید از نوار بهداشتی خودتان مصرف کنید تا نوار بهداشتی بیمارستان از پوشیدن شلوارهای تنگ و چسبان جداً خودداری فرمایید زیرا مانع رسیدن هوا و جریان آن به محل زخم می شود.

*تامپون (Tampon) وسیله‌ای بهداشتی به شکل استوانه است که خانم‌ها در ایام عادت ماهانه همانند نوار بهداشتی، اما به گونه‌ای متفاوت از آن استفاده می کنند. بر خلاف نوار بهداشتی که در زمان استفاده بر روی سطح آلت تناسلی زنانه قرار می‌گیرد، تامپون در داخل واژن فرو می‌رود و با جذب خون، مانع بیرون آمدن آن از بدن می‌شود. جنس این وسیله بهداشتی معمولاً از پنبه است و با استفاده از یک ابزار فروکننده (Applicator) در داخل واژن قرار داده می‌شود و پس از استفاده، به وسیله نخی که در انتهای آن وجود دارد به بیرون کشیده می‌شود. نوع دیگری از این وسیله بهداشتی، تامپون انگشتی است که بدون فروکننده فروخته می‌شود و با دست در محل خود قرار می‌گیرد.

 

نفخ یا گاز معده

گاز معده اغلب منجر به احساس درد در قسمت شکم می شود عرق نعنا، قرص های زغال یا حداقل دو شیاف در روز می تواند در برطرف کردن نفخ شکم سودمند باشد. تنفس عمیق و تحرک به خارج شدن گاز معده کمک بسیاری می کند. پس روی تخت بنشینید به طرف راست و چپ بچرخید از تخت پایین بیایید و چند حرکت نرمشی انجام دهید پس از آن احساس راحتی نموده گاز معده نیز دفع می شود.

 

استفاده صحیح از بالش در حالات گوناگون

روی تخت بنشینید.

3 بالش به طور عمودی روی هم بگذارید تا پشتتان صاف باشد.

 

زیر زانوها بالش نگذارید زیرا ممکن است منجر به لخته شدن خون گردد.

 

به یک طرف بخوابید.

دو بالش زیر سرتان بگذارید

بالشی که زیر شکم است از کشیدگی و درد آن می کاهد.

با دستها بالش را بغل کنید.

 

زانوی بالایی را خم کرده روی بالش بگذارید.

 

نرمش های  مناسب پس از برداشتن رحم

روز اول

تنفس ( هر ساعت سه تا چهار نفس عمیق بکشید)

تنفس شکمی

به پشت دراز بکشید، زانوها را خم کرده یک دست را روی شکم تان بگذارید طوری که با هر دم و بازدم منقبض و منبسط شود. این عمل به حرکت گاز معده کمک کرده احساس ناراحتی را از بین برده ماهیچه های شکمی را به تحرک وامی دارد و در نتیجه خون در بافت محل عمل جریان پیدا می کند و زودتر التیام می یابد.

 

با هر دم و بازدم شکم بالا و پایین می رود.

 

سرفه

هنگامی که به هوش آمدید خود را در حالت خوابیده به پشت می یابید. در این وضعیت سرفه کردن کار راحتی نیست. برای احساس درد کمتر می توانید زانوها را خم کرده دست هایتان را روی محل عمل (البته روی پانسمان) بگذارید سپس به آرامی سرفه کنید. با این  کار بخیه محل عمل باز نمی شود. معمولاً بیهوشی، ریه ها را خشک و تحریک پذیر می نماید. در نتیجه همیشه در گلوی خود احساس ناراحتی می کنید. یک سرفه آرام می تواند خلط را بیرون آورده ریه ها را پاک کند.

اگر عمل هیستروکتومی شکمی نبوده لازم نیست در هنگام سرفه کردن دستها را روی شکم تان بگذارید.

 

در سه حالت زیر اگر از بالش استفاده کرده دست های خود را  روی پانسمان محل عمل بگذارید راحت تر سرفه می کنید.

 

جریان خون

برای اینکه خون به خوبی در پاها جریان داشته باشد و لخته نشود پاها را دراز کرده و کف پا را از مچ به بالا و پایین حرکت داده سپس دایره وار بچرخانید این عمل را در هر ساعت 30 مرتبه انجام دهید.

حرکات مچ پا برای کمک به گردش خون

 

روز دوم

نرمشهایی برای لگن خاصره

در صورتی که کیسه ادرار داشته باشید قادر نخواهید بود کف لگن خاصره را به درستی منقبض نمایید پس باید تا برداشتن کیسه صبر کنید. اگر عمل هیستروکتومی (برداشتن رحم) از طریق مهبل انجام گرفته باشد باید پس از برداشتن کامل پانسمان نرمشهای زیر را انجام دهید. البته حتماً باید پزشک خود را نیز در جریان بگذارید.

پاهایتان را در حالت نشسته یا خوابیده درزا کرده کمی از هم باز کنید هرگز پاها را روی هم نگذارید (زیرا ممکن است باعث لخته شدن خون در ماهیچه ساق پا گردد) مقعد را بالا کشیده منقبض نمایید. فکر کنید می خواهید مانع از خروج گاز روده شوید. سپس قسمت جلوی بدن را (یعنی نقطه مقابل مقعد را) بالا کشیده منقبض نمایید. در این حالت هم گمان کنید می خواهید مانع خروج ادرار شوید در ضمن انجام نرمش های نفس خود را حبس نکنید.

این نرمش را سه یا چهار بار در ساعت انجام دهید تا هنگامی که از عهده تمام حرکات به خوبی برآیید. (حتی در حالت ایستاده)

اگر ماهیچه های لگن خاصره سفت و محکم باشد از پایین افتادگی رحم جلوگیری نموده منجر به التیام سریع محل عمل می گردد.

سعی کنید این نرمش ها را حتی پس از مرخص شدن از بیمارستان و برای همیشه انجام دهید.

 

کچ کردن لگن خاصره

به پشت بخوابید زانوها را خم کنید یک دست را زیر کمر گذاشته پشت خود را روی دست فشار دهید و ول کنید. نفس خود را حبس نکنید و فقط قسمت میانی بدن خود را حرکت دهید.

این تمرین به کمر درد و عبور باد معده کمک می کند تا هنگامی که ماهیچه های معده و دستگاه گوارش کار خود را از سر گیرد.

این تمرین را در حالت نشسته و ایستاده انجام دهید تا حالت اولیه خود را بازیابید.

 

 

مراقبت از پشت و کمر

در حالت نشسته –روی تخت یا صندلی- همیشه باید پشتتان صاف بوده و تکیه گاهی مثل یک بالش داشته باشید.

 

اگر به بغل دراز کشیده اید بالشی زیر شکمتان بگذارید. این عمل درد را کاهش می دهد.

 

 

طرز ایستادن

هر زمان که قادر به ایستادن شدید به حالت بدن خود فکر کنید توجه دائم به این مساله باعث می شود ایستادن صحیح برایتان آسانتر گردد. راست بایستید شکم را تو دهید چانه به طرف داخل، و وزن خود را روی نوک پنجه متمرکز نمایید. نه روی پاشنه .

 

 

چرخیدن در بستر

1- زانوها را به نوبت بالا  آورده خم کنید.

 

 

2- همزمان شانه ها و زانوها را با هم بچرخانید و به پهلو بخوابید.

 

بالشی در زیر شکم خود قرار دهید تا آن را حمایت کرده از کشیده شدن بخیه ها جلوگیری کند.

 

برخاستن از بستر بیماری

هنگامی که روی تخت دراز کشیده اید برای چرخیدن طبق دستورالعمل 1 و 2 عمل نمایید. هنگامی که موفق شدید به پهلو بخوابید پاهای خود را تا لبه تخت آورده به پایین سر دهید و همزمان با کمک یک دست خود را به طرف بالا هل داده به حالت نشسته درآیید.

 

روز هفتم

(پس از کشیدن بخیه ها)

 بلند کردن سر

 دراز کشیده سر خود را روی بالشی بگذراید. زانوها را خم کرده دستها را روی ران خود قرار دهید چانه را به طرف داخل داده سپس سر خود را از روی بالش بلند نموده به زانوها نگاه کنید و همزمان با دستهایتان زانوها را  محکم بگیرید. این حالت را برای 3 شماره حفظ کنید. پس از آن استراحت کرده مجددا این تمرین را تکرار کنید.

 

 

انقباض پاها

دراز کشیده سر خود را روی بالش بگذارید. یک پا در حالت کشیده و پای دیگر از زانو خم شود. شکم را تو داده پای دراز شده را به طرف بالا (یعنی در امتداد بدن به طرف سر) بکشید و منقبض کنید.

راه رفتن

هفت روز پس از عمل می توانید به راحتی قدم بزنید و با استفاده از ریل دستی از پله ها بالا و پایین بروید و اگر این کار برایتان مشکل است از فیزیوتراپ خود کمک بخواهید.

 

پس از مرخص شدن از بیمارستان

هنگامی که به خانه برگشتید حداقل دو هفته دیگر نیز باید از خود مراقبت کنید. این بدان معنی است که هر روز حمام نموده بعداز ظهرها استراحت کنید و غذای مختصر میل کرده و نرمشهای آموزش داده شده را انجام دهید.

فعالیتهای معمولی و حتی المقدور سبک را آهسته آهسته شروع کنید. مثل آماده کردن یک فنجان چای، شستشو، گردگیری و غیره. پس از شش هفته با مراجعه به پزشک و تایید او کارهای روزمره را از سر گیرید.

از ایستادن طولانی مدت به هنگام پاک کردن سبزی یا اتو کردن و غیره جداً بپرهیزید افرادی که تحت عمل جراحی  هیستروکتومی شکمی قرار گرفته اند . پس از 2 ماه و کسانی که هیستروکتومی مهبلی داشته اند پس از 3 ماه قادر خواهند بود وسایل سبک منزل را جابجا نمایند.

 

شیوه صحیح بلند کردن اجسام

در مواقعی که مجبور به بلند کردن وسیله ای می شوید طبق دستور زیر عمل نمایید :

1- پاها را کمی  از هم باز کنید یعنی دقیقا به همان اندازه ای که هنگام راه رفتن با هم فاصله دارند.

2- پشتتان صاف، شکم تا حد امکان داخل و زانوها خم شوند.

3- شیئی را که می خواهید بلند کنید باید در نزدیک ترین فاصله با بدن قرار گیرد.

4- وزنه رابا صاف کردن زانوها بلند کنید.

رژیم غذایی

نوشیدن آب فراوان، آب میوه و سالاد از یبوست جلوگیری می کند. سبزی های تازه غذاهایی که با آرد تهیه شده و همچنین نان، دارای مواد مغذی و ضروری هستند. مصرف گوشت، تخم مرغ و ماهی، نسوج محل عمل را سریع تر التیام می بخشد.

 

چهار هفته بعد

در این هنگام فعالیتهای زیر به مدت کوتاهی می توانید انجام دهید :

راه رفتن :هر روز مدت راه رفتن را افزایش دهید تا اینکه در طی 3 یا 4 هفته به 40 دقیقه در روز برسد.

جارو کردن : در هر نوبت فقط یک اتاق را جارو کنید.

پخت و پز : به هنگام آماده کردن سبزیجات و درست کردن شیرینی و کیک حتما بنشینید.

اتو کردن :برای اتو کردن –در صورت امکان- روی یک چهارپایه بنشینید.

خرید کردن : از بلند کردن کیسه های سنگین خرید و یا هل دادن چرخ دستی جدا خودداری فرمایید.

 

شش هفته بعد

شش هفته پس از عمل به پزشک متخصص خود مراجعه کنید تا کاملا معاینه شوید.

رانندگی : در هنگام رانندگی برای فشار دادن پدال ها توسط پاهایتان ماهیچه های شکمی باید قوی باشند. جهت تصمیم گیری سریع و به موقع باید قوه تمرکز و توانایی بروز عکس العمل ها همانند گذشته –یعنی پیش از بیهوشی- باشد تا با اعتماد به نفس کافی رانندگی نمایید.

 

شنا :6 تا 12 هفته پس از عمل –با توجه به نوع عمل- می توانید شنا کنید.

برای شنا کردن تمام بافتها باید کاملاً ترمیم شده باشند در ابتدا 10 دقیقه شنا کنید سپس به تدریج مدت آن را افزایش دهید.

ایروبیک :3 تا 6 هفته پس از عمل

اسب سواری :3 تا 6 هفته پس از عمل

دوچرخه سواری : 3 تا 6 هفته پس از عمل

 

شروع به کار

پس از مشورت با پزشک خود می توانید پس از 8 تا 12 هفته –با در نظر گرفتن نوع کار، مسافت و درجه بهبودی- به کار مشغول شوید.

کارهای پر تحرک مثل پرستاری، تدریس و آرایشگری باید 6 ماه پس از عمل جراحی از سر گرفته شود.

باید حد تعادلی را بین کم کاری و بی حوصله بودن، و پر کاری و خستگی مفرط حفظ نمایید.

 

رابطه جنسی

علی القاعده بعد از جراحی هیستروکتومی (برداشتن رحم)  رابطه جنسی نباید تغییر چندانی داشته باشد چون اندام های تناسلی داخلی سر جایشان و دست نخورده باقی مانده اند. شما هنوز یک زن هستید و دارای همان احساسات زنانه، داشتن یا نداشتن رحم اثر چشمگیری در این مساله ندارد زیرا کمبود رحم را احساس نمی کنید البته باید تا 6 هفته هیچگونه رابطه جنسی با همسر خود نداشته باشید.

پس از عمل جراحی و برداشتن رحم جای آن خالی نمی ماند چرا که مثانه و روده ها جای آن را پر می کنند. از این به بعد زندگی راحت تری خواهید داشت زیرا دردهای قبل از عمل دیگر به سراغ شما نخواهد آمد. پس از بهبودی کامل این احساس به شما دست می دهد که زندگی جدیدی را می خواهید از سر بگیرید.

 

 

گردآوری و تنظیم : نایس کلوب

برگرفته از کتاب تمرینات ورزشی طبی رحم بانوان , مولف کریستین تایلور , مترجم فریده صادقی (جعفریه)

موسسه انتشارات دانش

 

 

برچسب ها: هیستروکتومی،هیستروکتومی چیست،برداشتن رحم،رحم بردار


مطالب دیگر:

اشتراک
نظرات
ترشح خونابه بعداز2ماه به صورت خیلی کم اشکال دارد؟

مدیر سایت
سلام دوست عزیز برای پیشگیری از عفونت حتماً به پزشک خود مراجعه نمایید.

زينب
سلام بعد از ٤ ماه درد بخيه و ورم شكم چه كنم

مدیر سایت
سلام زینب من نمی تونم توصیه ای غیر از این برای شما داشته باشم که این مسئله رو جدی بگیر و حتماً به پزشک معالج خودت مراجعه کن .

معصومه
سلام ممنونم از توضیحات خوبتون.من دو تا بچه دارم واصلا قصد اینو ندارم دوباره باردار شم و از عادت ماهیانه خسته شدم هیسترکتومی روش خوبی برای رهایی از این کابوس یا نه؟

فاطمه
از اطلاعات خوبتان بسیار ممنونم . خیلی در تصمیم گیری ام کمک کرد. سلامت باشید.

الی
آیا بستن شکم با چیزی مثل گن ضرر دارد میخواهم شکمم جمتر شود.ضمنامن یک رقصندهام جه مانی میتونم رقص عربی رو شروع کنم

زهرا
خیلی ممنون از توضیح کامل

زري
شش هفته ست هيسترکتومي کردم بعدازعمل خونريزي اشکال دردفع ادرارداشتم دوباره اتاق عمل رفتم روند بهبود خيلي کنده تاالان انتي بيوتيک مصرف ميکنم ميخواستم بدونم چکارکنم ممنون

سوسن
چندسال این عمل انجام دادم اما تخمدان ها رو برنداشتم یک مدتی میشه که هنگام ادرار درد خیلش شدید دارم به دکتر هم مراجعه کردم با دادن دارو چند هفته خوب شده اما2 روز دردهام شروع شده.می تونید راه نمایی کنید ؟؟؟

کیمیا
مادرم رحمش را برداشته ودیگر مشکلی ندارد ولی از امدن به استخر خوداری میکند میگویید جای خالی اش پر از اب میشود ایا درست است

مریم
سلام من چند روزایست که لوله تخمدان چپ وکیستی درتخمدان راست راباعمل دراوردهاند سوالم اینه که من در اینده باردار میشم وعوارضش چه خواهد بود.

مریم
جواب پرسشم رانگرفتم

صدف
من پنج ماه هست عمل كردم . رحم و هر دو تخمدانم را برداشتم اصلاً ميل به رابطه جنسى ندارم و نگران اين موضوع هستم در ضمن من در كانادا زندگى مى كنم اينجا خيلى خوب عمل شدم ولى بعد از عمل به من دارويى ندادند . آيا غذايى هس كه به من كمك كنه ؟


سلام مریم ؛ اگر شما دارای سیکل قاعدگی منظم هستید امکان بارداری شما وجود دارد .اگر شما بعد از جراحی و 15 ماه تلاش برای باردار شدن موفق نشدید حتما جهت انجام آزمایش باروری با همسر خود به پزشک مراجعه کنید .


سلام صدف ، کاهش میل جنسی شما بدلیل برداشن تخمدانهاست زیرا هر دو هورمون تستوسترون و استروژن، هورمون هایی که در میل جنسی و رابطه جنسی مهم است، در تخمدان ها تولید می شود. این غدد در حدود نیمی از تستوسترون و تقریبا همه استروژن را تولید می کنند.در حالی که تستوسترون به تمایل جنسی کمک می کند، استروژن باعث سلامت بافت واژن می شود، (ضخامت، رطوب و قابل انعطاف نگه داشتن آن) بدون استروژن، بافت واژن خشک و نازک تر می شود. بیشتر احتمال دارد که منجر به مقاربت دردناک شود. استروژن مکمل می تواند باعث جلوگیری و یا به حداقل رساندن این مشکلات شود .

زهره
من الان مدت 2ماه وونیم است که عمل هیسترکتومی انجام داده ام اما تخمدانهایم را بر نداشته ام -هر ماه که تاریخ قاعدگیم فرا میرسد همان حالتها را ارم البته بدون خونریزی-اولا برای کاهش علایم چکار کنم و دوم اینکه برای حفظ شادابی و سلامت پوست و بدن از چه رژیمی استفاده کنم باتشکر

ناشناس
من ٤هاهه كه هستركتومي كردم هروقت عصبي ميشم جاي عملم مي سوزه ايا اين حلت گذرا است يا هميشگي است

محبوبه
سلام.خیلی عالی وکامل بوددوروزدیگه عمل هیستروکتومی دارم.جواب همه ی سوالاتم روگرفتم.ونگرانی م هم کمترشدخیلی خیلی ممنونم.

نسترن
سلام من دو هفته اي ميشه ك عمل كردم تخمدان سمت جبمو برداشتم جون كيست كنارش خرابش كرد...من براي بارداري دراينده مشكلي ندارم فعلا مجردم لطفا راهنمايي كنيد

مژگان
سلام من الان دوهفته است عمل کردم ولی هنوزدرددارم

مینا صادقی
سپاس از اطلاع رسانی سودمند

فاطمه
من 5 هفته است که عمل کردم ولی هنوز درد ناحیه شکم و لکه بینی دارم میخواستم ببینم طبیعی ست یا نه؟؟؟؟

فرانك
سلام من ٤ روز رحم دراوردم نكران عواقب بعد عمل ميباشم

فاطمه
سلام من زنی هسم 40ساله که 40روز است عمل برداشتن رحم را انجام داده ام وهنوز دچار درد کمرهستم علت چیست؟وچکار باید بکنم؟

ن
من به مدت چهل روز هست که عمل کردم اما دور ناففم درد میکند مرا رهنمای کنیدهع


سلام من خانم چهل وشش ساله هستم به دکتر زنان مراجعه کردم پس از انجام ام ار ای مشخص شد که سه عدد فیبرم با اندازه های تقریبا سی ونه تا چهل درون رحم و یکی که کاملا مشخص نیست که فیبرم است یا نه ولی الان دو سه هفته ای هست قسمت سمت چپ داخل رحمم درد دارم الان

زري
با سلام ،ده روز است عمل هيسترك تكي انجام داده ام ،خونريزى دارم ، آيا مشكل خاصى وجود دارد ؟ چه بايد بكنم ؟ خيلي نگرانم ٠ با تشكر

پروانه
معامله شوهرم خيلى بزرگه ٢ماهه عمل جراحى رحم كرده ام ايا نزديكى مى توانم بكنم؟

فاطمه
سلام من دوسال است که این عمل را انجام دادم اول خیلی خوب بودیم ولی الان ححدود یک ماه است که لکه بینی رویا خونریزی ضعیف را مداوم دارم دکتر داروندار ولی خواندم خواهش میکنم راهنمایی کنید

مهناز
حدوددوسال است که رحمم را برداشته ام مختصر خون در واژن بعضی وقت دیده میشود علتش چیست

نسرین
سلام دو ماه است عمل هیسترکتومی برداشتن رحم و تخمدان چپ انجام داده ام آیا باید باز هم امکان حامله شدن هست یا باید جلوگیری کنم ممنون

لعیا
اباسالام ازتوصیحاتتان متشکرم من 49 سالمه عمل رحم داشتم الان 29روزعمل کردم دو روزه درشکمم احساس سوزش یعنی داع میشه ازچیست متشکرم .

نفيسه
لطفاً به سوالهاي بالا جواب دهيد تا ما هم استفاده كنيم چون اينهاسوالات ما هم هست ممنون از راهنمايي شما

سارا
سلام می خواستم ببیتم در آوردن رحم باعث نفخمی شود؟ البته با کدشت سه ماه بعد از عمل

سلیمه
سلام پنج ماه هست که عمل هیسترکتومی انجام داده ام بعد از نزدیکی لک بینی دارم لطفا راهنمایی به فرمایید

فخری
سلام 10روز که از عمل هیسترکتومی میگذره وبخیهام پرسی هستن .یک جای بخیه ها اندازه بادام ورم کرده چکارکنم


سلام 4ماهه عمل هیسترکتومی کردم در تاریخ های پریودم کمی لکه بینی دارم ایا مشکلیه باید چکار کنم خیلی ناراهتم که نمیتونم نمازبخونم با تشکر از پاسختون

مریم
دوستان سلام.لطفا از این عمل نترسید .من 15روزه که عمل کردم.وخیلی راحت وبدون دردسر،بود خدا روشکر.ولی به تمام توصیه ها ی قبل وبعد از عمل با دقت عمل کردم.والان خیلی احساس خوبی دارم.

زری
علت نداشتن نزدیکی به چه دلیل است جواب دهید متشکرم

پاسخ دهنده: مدیر سایت
سلام زری ، 6 هفته زمان لازم است تا زخم ها التیام یابند.

شیرین
من۵۹سالم و۱۵ساله رحم وتخمدان چپ را دراوردم فقط مشکلم اینه که چاق شدم حدود ۵ کیلو بشتر در ناحیه شکم نگران نباشید ازخود مراقبت کنید ورزش فرموش نشود مدان

نسرین
خواهش می کنم سوالهارو پاسخ بدین من دو ماهه رحم ویکی از تخمدانهام در اوردن الان خیلی م لکه بینی دارم خواستم ببینم علتش چیه در ضمن من عمل افتادگیه مثانه هم داشتم

الهام
ىک سال است رحمم راحله برداشتم الان مبین تخمدان دارم لطفا راهنماىى کنىد

نسرين
سلام من ۶ماه رحمم دراوردم دكترميگه مقداری از رحمت مونده احتمال زياد قاعده بشی آيا امکانش هست راهنمايم کنيدلطفا

لیلا
سلام من سه ماه است که عمل رحممتخمدان انجام داده ام ولی ورم زیر شکمم خیلی زیاده

مریم هستم37 ساله
یک ماه عمل هیسترکتومی کامل کردم یعنی رحم وهردوتخمدان را درآوردم ولی هنوزلگنم وپای چپم بیشتر درد

مریم هستم37 ساله
یک ماه عمل هیسترکتومی کامل راانجام دادم یعنی رحم وهردوتخمدانم رادر آوردم ولی هنوزدرناحیه ی لگن وپای چپم درد دارم وداخل شکمم ناحیه ی تخمدانهام سوزش شدید داره لطفا راهنماییم کنید این درد ها وسوزش طبیعی ست ممنونم

فاطمه
5ماهاست که عمل هیسترکتومی بدون برداشتن تخمدان راانجام دادم اماوقت قاعدگی دلدردهمراه با لکه بینی وکمی خونابه دارم امالکه بینی روبیشتر اوقات دارم عصبی شدم لطفا راهنمایی کنید

ندا
مطالب خیلی مفید بودن بینهایت سپاسگزارم موفق باشید

فاطىما
سوال مرىم خانم 37 ساله سوال منم هست لطفا جواب بدىد بدىد

زهرا
سلام خسته نباشین. من به دلیل تصادف در کودکی و آسیب رسیدن به رحم مجبور شدم رحمم رو در سن 27سالگی خارج کنم خانواده گفتن که به دلیل چندین عمل جراحی و ضعیف شدن، در رابطه جنسی با مشکل روبرو میشم آیا این مشکل برطرف شدنی هست یا همیشگیست؟

صبا
یکسل بعداز جراحی درچپ لگن وهنگام اجابت مذاج درد ومشکل دارم به واژن فشار وارد میشود وخشکی واژن هم عذابم میدهد نیاز مند راهنماییتان هستم

ز
آیا بعد از برداشتن رحم نیازی به قرص های ضد حاملگی یا موارد دیگر است

افسانه
علت درد پادرد و زانو درد شدید بعد از دوهفته عمل چیست لظفا جوابم بدهید

فاطمه
سلام.من خونریزی دارم دکتر گفته باید رحممو خارج کنم.چند روز بیمارستان باید بستری بشم؟

شادی
سلام دختری ۲۵ ساله هستم که از ۴ سالگی طی عملی به دلیل نامشخصی هردو تخمدان هایم را خارج کرده اند آیا امکان بارداری ام هست ممنون

موسوی
تشخیص کورتاژ من به این صورته: cervical biopsy:chronic erosive cervicitis with endocervical آیا راه دیگری جز برداشتن رحم دارم؟

متین
سلام من ۴ هفته هست که کیست هفت سانتی بر روی تخمدان راستم را عمل کردم و تخمدان راستم هم برداشتم ولی کمر درد شدید دارم و هنوز شکمم ورم داره و جای لاپراسکوپی درد میکنه آیا طبیعی هست ممنون میشم راهنمایی کنید چون بعد از عمل هم به من قرصی جز مسکن ندادن

سهره
سلام و تشکر از شما آیا جراحی برای رفع افتادگی رحم برای خانم شصت ساله بدون بیهوشی ممکنه؟

لاله
سلام من ٤٧ ساله حدود ٥ روزه عمل برداشتن رحم و هر دو تخمدان انجام دادم بدون سزارين و همزمان از برچسبهاى هورمونى استفاده مى كنم خيلى گر گرفتگى و سر گيجه دارم ايا بعد از٦ تا ٨ هفته روى ميل جنسى تاثير نمى زاره و از نظر سكس مشكل ندارم ممنون

مهسا
سلام ، وقت بخیر مادر من ده روز است که هیسترکتومی شده و تخمدان سمت راست را هم برداشته دو روز است که خونریزی دارد و از نوار بهداشتی استفاده میکند خواهش میکنم پاسخ بدید ایا مشکلی او تهدید میکند لطفا پاسخ بدید پزشک خودش هم ایران نیست لطفا جواب بدید تا ما از این استرس و نگرانی راحت بشیم

زهرا 47
بيست روز است رح وتخمدانهارابرداشته ام شكرخدا خوب هست البته وجود ضعف وتعريق كه بخاطر برداشتن تخمدانهاست مشكلي نداشته ام فقط با عرض معذرت بعلت عدم آگاهي يكبار نزديكي داشته كه باعث شده كمي لكه بيني پيدا كنم ولگن سمت چپم در پيداكند لطفا راهنمايي بفرمائيد.

زهرا 47
بيست روز است رح وتخمدانهارابرداشته ام شكرخدا خوب هست البته وجود ضعف وتعريق كه بخاطر برداشتن تخمدانهاست مشكلي نداشته ام فقط با عرض معذرت بعلت عدم آگاهي يكبار نزديكي داشته كه باعث شده كمي لكه بيني پيدا كنم ولگن سمت چپم در پيداكند لطفا راهنمايي بفرمائيد.

فریبا
سلام من ۱۲روز هست که عمل کرده ام هیسستو کتومی روز۱۱پزشک محالج بخیه هایم را کشید. درزیر بافت پوستم گلوله گلوله می با شد و درد می کند. آیا طییع ی هست یا خیر. آ یا میتونم روغنبادام یا وازلین ما ساژ دهم. .با سپاس

فریبا
سلام من ۱۲روز هست که عمل کرده ام هیسستو کتومی روز۱۱پزشک محالج بخیه هایم را کشید. درزیر بافت پوستم گلوله گلوله می با شد و درد می کند. آیا طییع ی هست یا خیر. آ یا میتونم روغنبادام یا وازلین ما ساژ دهم. .با سپاس

ناشناس
چرا به سوالات جواب نمی دهید

ناشناس
چرا به سوالات جواب نمی دهید. مهم چند ماه بعد از عمل است که در ان مورو هیچی ننوشتید . لطفا جواب دهید

ن
سلام من ١٧روز رحم رو برداشتم وكيست تخمدانم هم سوزوندم سه روز احساس اضطراب و گر گرفتي دارم البته من چند سال قرص ضد اضطراب ميخورم ايا برگشت اضطراب ربطي به عمل وحالت ياعسگي داره

ن
سلام من ١٧روز رحم رو برداشتم وكيست تخمدانم هم سوزوندم سه روز احساس اضطراب و گر گرفتي دارم البته من چند سال قرص ضد اضطراب ميخورم ايا برگشت اضطراب ربطي به عمل وحالت ياعسگي داره

ش
سلام میخواستم بدونم که آیا از واژن به درون شکم بازه وآیا هنگام نززیکی باید از کاندوم استاده کرد البته بعد از عمل هیسترکتومی

بانو
علت لکه بینی بعد از برداشتن رحم چیست

فرناز
بعد از عمل جراحی خارج کردن رحم پاهایم تا مج به شدت سرد می شوند بصورتی گه از شدت سردی درد پیدا می کند

رباب
سلام 32سالمه 5ماهه رحم دراوردن حالاترشحات خیلی بدبو وکمردرد دارم میخواستم بدونم برامن خطردارد

گلنار
باسلام وسپپاس ممنون میشم به سوالات پاسخ بدین ، چون مشکلات من هم که هیستروکتومی شده ام در بین همین سوالات هست


سلام من چهل و هشت سال دارم دوسال است که عمل کردم رحم وهم دوتاتخمدانهایم راهم در آوردم اما هنوز تخمدان سمترراستم همیشه می سوزدلطفا راهنمایی کنید

فرزانه هستم
سلام .هشت ماه است تخمدان سمت راستم رو دراوردم پریود نمیشم ودکتر گفته باردار هم نمیشم .حالا پس از مقاربت درد دارم ومقداری لکه خون دارم .ایا احتمال سرطان داره خیلی میترسم راهنمایی کنید ..سپاسگزارم .

سمانه
من 12 روزه این عمل رابهمراه برداشتن تخمدانها انجام دادم ولیکن لکه بینی دارم باید چکارکنم خواهشا منو راهنمایی کنید ممنون

سما
سلام لطفا مواد غذایی که باید بعد از عمل مصرف بشه رو معرفی کنید .ممنون

م.ج
لطفاً به سوالات پاسخ دهید وبگویید برای من که یک مربی بدنسازی هستم وباید یک ماه دیگه سر کارم حاضر باشم آیااین فعالیت امکان دارد، وهمچنین لطفا بگویید علت خونریزی ویا لک بینی بعد از عمل یا بعد از نزدیکی چیست؟؟؟ ممنون از راهنماییتون

سکینه
سلام ممنون از مطالب مفیدتون لطفاسوالهای جدید غیر تکراری رو جواب بدهید چون مکمل مطالب بالا می باشد ممنون

روژین
با تشکر از مطالب خو بتون من مادر شوهرم 45 روزه که این جراحی رو انجام داده و هنوز خونریزی دارد آیا باید نگران بود یانه طبیعیه؟! ممنون میشم از پاسختون

مژگان سلام
من٤٦ سال دارم ٢سال ميشه كه هم رحم و هر دو تخمدان در آوردم آيا راهي برأي بچه دار شدن هست؟ ممنون ميشم من را راهنماى كنيد

اکرم
سلام می خواستم ببینم کسی که رحم خود را در اورده ولی تخمدانهایش سالم باشد باز هم امکان حاملگی دارد وباید جلو گیری نماید ...با تشکر

افسانه
من ٤سال عمل كردم ولى تخمدانها مشكلى نداشته و فقط رحم برداشته شده مى خواستم بدونم جلوگيرى لازم هست؟

فاطمه
سلام من درسن سی وچهارسالگی تخمدان راست ورحم برداشتم,الان ۴۳سال دارم وهیچ دارویی مصرف نمیکنم,دوماهیست بدنم تب میکند میخواهم بدانم از یا ءسگی است؟منتظر پاسختان هستم,ممنون

کامی
با سلام چرا موارد سوال شده پاسخ داده نمیشوند؟! من هم 22 روزه رحم را بوسیله جراحی لاپاروسکوپی برداشته ام. تا امروز همه چی عالی بود ولی بعد 22 روز من خونریزی خفیف همراه با یک ماده لزج داشتم و مثل روزهای پریود دردهای مبهم در ناحیه کمر و زیر دل دارم. چرا؟؟! در صورتیکه دکتر گفته بود دیگر خونریزی نخواهم داشت!! در ظمن سه روز هم هست که از قرص شیاف واژینال ضد قارچ استفاده میکنم. لطف کنین جواب بدین.

زهرا
سلام وخسته نباشین من الان 26روزه عمل خارج کردن رحم وپد بی اختیاری ادرار تو مثتانه انجام دادم بعد ازعمل مجاری ادرار بسته بود باانجام سیستوسکوپی مجاری ادرار راباز کردپزشکم الان درد زیادی دارم اصلا نمیتونم بشینم زود کمرم ولگنم درد میگیره سونوگرافی هم رفتم ب گفته ی پزشک مایعی جای رحمم امده حدود 5سانتیمتر و90سی سی مایع ایا خطری مرا تهدید میکند لطفا جواب بدین 33سالمم هست

عزیزه
سلام،48سال دارم.عمل هیسترکتومی انجام داده‌ام.موقع نزدیکی داخل رحمن درد میگیرد.لطفا راهنمایی کنید.

بشرا
لطفا سؤالات بالارو جواب بدید سؤال اکثر مخاطبیین هست یا جای دیگریرو برای رسیدن به جواب به ما معرفی کنید(لطفا)

زهره
سلام.من یک ماه که رحمم برداشتم.ایا بایدجلوگیری کنم یا لازم نیست

زهره
سلام من مدت یک ماهه عمل خارج کردن رحم و یک تخمدان داشتم آیا اجازه سفر دارم

Boshan
باسلام خیلی مطالبتون جالبه من نزدیک به یک ماهه این عمل رو انجام دادم وخیلی سؤال داشتم وبا خوندن این متن به چتدتاشون رسیدم یه مشکلی که دارم سرگیجه وخستگی مفرط به همراه درد در مفاصل مخصوصا انگشتان دست راستم وبه اضافه رگ واستخوان دست چپم هستش که بع سختی چیزی رو تودستم میتونم نگه دارم آیا بعداز ۶هفته نیاز به دادن تراکم استخوان ویا از این قبیل آزمایشات هست؟ بی نهایت سپاسگزارم

مهناز
چرا جواب سوالها داده نشد

نصرت
سلام من پس از 14 روز عمل کردم و یه کم خون دارم چکارکنم

آرزو
سلام.۶ ماهه عمل هیسترکتومی کردم.یک تخمدان را هم برداشتن و چسبندگی روده هم بر طرف کردند اما الان یک ماهه که درد های شدید کمر دارم.آیا این دردها ارتباطی به عملی که انجام دادم دارد؟لطفا پاسخ دهید.لازم به ذکر است در چند مورد مشابه افراد از درد کمر تا مدت یک سال رنج میبردن.علت علمی دارد؟

اكرم
سلام من ٤٦ سالمه ٢٠ روزه عمل برداشتن رحم رو داشتم از روزهاى اول اسپاسم شديد در زير محل جراحى و پايينتر دارم سونوگرافى و عكس رنگى هم از كليه مثانه و روده ها داشتم دكتر گفته مشكلى ندارى ولى من همچنان در فسمت پايين شكم اسپاسم شديد و مداوم همراه درد دارم لطفا راهنمايي كنيد

مریم
۳۷ روز است عمل کردم با توجه به ازمایش وسونو که مشکلی نداشتم هنوز نیم درجه اب می کنم وطرف چپم خیلی درد دارم

مریم
۳۷ روز است رحمم را در اورد ویک کیست از تخمدان راستم در اوردند با خوردن انتی بیوتیک زیاد هنوز نیم درجه تب میکنم درد زیاد دارم ازمایش وسونو هم رفتم چیزی نبده طرف چپ زیر سکمم خیلی درد داره خواهش میکنم جواب بدید

مدیر سایت
با سلام و احترام برای تک تک شما عزیزان که مشکلات خودتون رو با ما مطرح می کنید و تقاضای پاسخگویی دارید ..چند نکته هست که باید خدمت شما عزیزان عرض کنم ما این مطلب رو در سایت قرار دادیم برای آشنایی شما و کسانی که این جراحی رو در پیش دارند یا انجام دادند تا یک مختصر آشنایی با نحوه عمل و زهدان برداری پیدا کنند ،مطلب دیگه اینکه یک سری نرمش ها قرار داده شد تا دوران نقاهت بعد از عمل انجام بدید و از مزایای اون ها بهرمند بشید نکته دیگه اینکه شما باید بدونید که جراحی بزرگی انجام دادید و برای هر کسی بسته به روحیه و قوای جسمانی که داره دوران نقاهت ممکنه کوتاه و یا طولانی باشه لطف کنید قبل از مطرح کردن سوالات مطلب بالا رو بخونید ان شاءالله بتونه به شما کمک کنه.اگر پزشک شما از شرایط شما راضی هست نگران دردها و اسپاسم هاتون نباشید همه چیز با گذشت زمان خوب خواهد شد.

ثریا
من دوساله رحم وتخمدان برداشتم اتفاقی چند بار لکه دیدم میشه بپرسم دلیلش چی هست

باربارا
توضیحات عالی بود

الهام
سلام من 5ماهه رحمم روبرداشتم همراه بازایمان اماتخمدانهنم سر جاشه اولا چ کارکنم پوستم دوباره شاداب بشه دوم چه کار کنم دچارافتادگی مثانه نشم

مونا
حالم خیلی خوب شد بعد از خوندن مباحثتون

مریم
سلام من یکسال و نیم رحم در آوردم همراه زایمان به خاطر چسبندگی جفت الان یکم چاق شدم نمیدونم تخمدانها کار میکنند یانه

معصومه
من ۶۳ ساله عمل جراحی رحم و تخمدان کردم.بعدش بخیه های,من ترکید برای دبریدمان ۹ بار دیگر هم به اتاق عمل رفتم.یه بار بی حسی,میزدن یه بار بیهوشی محل زخم را لایه لایه ترمیم میکردن گفته باشم که دیابت دارم زخمم خوب نمیشد..الان یک سال میشه که جراحی کردم ولی زانو و ران راستم مدام درد میکند احساس میکنم از داخل چیز نوک تیزی به رونم و پام میره علتش چیست با تشکر

افسانه ن
سلام من 35سال دارم به علت چسپندگی جفت رحمم برداشتن 25روز ازعملم گذشته هنوزخونریزی خفیف آبرنگ درد شکم ساقه پا مچ دست دربعض مواقه تمامی استخوانها یم درد دارد؟( سرگیجه)( ضعف)(تب)وخارش واژن ودوری ناف هم دارم وهنوز آنتی بیوتیک مسکن اسفاده میکنم آیا دردهایم خوب میشه یا این که هنوز مشکلی دارم خواهشمنم فقط جواب که درغربتم وخیلی نگران بیو تیک

خدیجه
سلام‌۴۲سالمه‌یک‌ماه‌است‌که‌هیسترکتومی‌شدم‌.خیلی‌از‌عملم‌راضیم‌وهمه‌مطالب‌شما‌روقبل‌از‌عمل‌خوندم.وبه‌تمام‌توصیه‌های‌شما‌عمل‌کردم‌وخوشیختانه‌هیچ‌مشکلی‌ندارم.البته‌درد‌دارم‌که‌آن‌هم‌با‌مرور‌زمان‌برطرف‌خواهد‌شد.درضمن‌فقط‌۳روز‌خونریزی‌داشتم‌.

زهره
سلام من یه ماهه عمل هیستروکتومی انجام دادم خیلی خوبم فقط شکمم یکم بزرگ وورم داره

طیبه
سلام من یک هفته هست که عمل هیسترکتومی داشتم خدا را شکر خیلی راضیم قبلا از خونریزی مدام رنج می بردم اما دیگه از اون رنجها خبری نیست انشاالله همگی از درد خلاص بشید

ب
سلام 44سال دارم دو ماه ونیم رحم درآوردم تخمدانها بعضی وقتها درد شدیدی میگیره مثل قبلاً که میخواستم پریود بشم میخواستم بپرسم طبیعی یا باید به پزشک مراجعه کنم

مرادی
خیلی خوب بود منم سوال دارم ۴۰ روز عمل هیسترکتومی کامل انجام دادم بعد از چهل روز جن بار نزدیکی داشتم درد دارم

فاطمه ۴۷ ساله
سه هفته میشه عمل رحم هردوتخمدان کردم کمی کله بینی دارم لطفا راهنمایی کنید با تشکر

زهرا
من عمل هیستروکتومی رو۴روزه انجام دادم البته روی شکمم بخیه هام ۳نقطه کوچولو چرک داره باید چکارکنم

شيرين٤٢ساله
هفته بعد عمل دارم ولي اصلا روحيه ندارم مظطرب و نگرانم


خیلی خوب بود ممنون

ماهک
ممنونم از راهنمایی شما مطالب خیلی خوب بود

حمیده
سلام دوستان من دوماهه هیسترکتومی کردم رحم در اوردم اما تخمدانها سالم هستن و سرجاشون .باید بگم این عمل واقعا راحت بود الان هیچ مشکلی ندارم فقط بیست روز لکه بینی داشتم رفع شد بای بدونین بعد عمل سنگینی برندارین تا دوماه.درصمن دیگه حامله هم نمیشید چون رحم ندارید .رابطه جنسی عین اولش میشه چون تخمدانهای شما سالم اند مگر اونها رو دراورده باشین که برای خشکی واژن باید ژل مصرف کنین.من که خیلی زود سر پا شدم الحمدلله البته بدنم بدون چربی بود من ورزشکارم و بدنم امادگیه جسمانی خوبی داره .اصلا حس نمیکنم رحم دراوردم.تخمدانها مثل سابق کار میکنن و هورمون ترشح میکنن.در ضمن راه واژن به داخل شکم بسته میشه و بخیه میخوره واسه همین تا دوماه رابطه جنسی ممنوعه.تا خوب ترمیم بشه انتهای واژن.من قبل عمل دوسال مطالعه کردم با خیال راحت و آگاهی رفتم بیمارستان.حالا هم خوبم شنا .دوچرخه سواری. پیلاتس.همه کار میکنم.چها وپنج سالمه و بدلیل فیبرویید رحم برداشتم.موفق باشید دوستان خوبم وسلامت زندگی کنید.انشاالله


سلام دوستان دوماه پیش عمل کردم فقط رحم دراوردم الان خوبم باید بگم لکه بینی دیگه ندارم تموم شده درد بخیه ها هم کم کم خوب میشن نگران نباشین همش رفع میشه.حالات زنانگی هم با وجود تخمدانها وجود دارن وهیچ مشکلی تو روابط زناشویی ایجاد نمیشه. کلا نترسین عمل سنگینی نیست من که اصلا درد نداشتم و زود خوب شدم.البته من ورزش میکنم و بدنم آماده بود برای عمل .
نظر شما
نام:
نظر:  
عضویت در خبرنامه نایس کلوب
  
جستجو در سایت بر اساس کلمات کلیدی:

صفحه اصلی | درباره ما | قوانین و مقررات سایت | تماس با ما | راهنمای سایت | تبلیغات در سایت
عضویت در سایت | معرفی سایت به دوستان

E-mail: info@nicecloob.com
Phone: 09198145162 - 09381578776
آدرس: بابل - خیابان بابلسر - کوچه آخوندی - ساختمان مانلی
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
لطفاً پیش از استفاده از سایت صفحه راهنمای سایت را مطالعه فرمایید. استفاده از این سایت بدان معناست که شما قبلاً صفحه راهنمای سایت را مطالعه کرده و به مفاد آن واقفید.

به نایس کلاب امتیاز دهید