راهنمای سایت
جستجو:
ورود کاربران
 
 
فراموشی کلمه عبور
رای دهید

سخن، پل ارتباطی

« سخن » پل ارتباطی میان دو یا چند فکر است. لذا این افکار هستند که اهمیت دارند و ادای کلمات فقط یک وسیله ارتباطی محسوب می شود.

اگر فکر گوینده فکری مثبت و خیرخواهانه باشد بیان او نیز در اکثر موارد پسندیده و جذاب خواهد بود. بالعکس اگر فکر گوینده فکری منفی و آمیخته با غرور و تکبر باشد الفاظ زیبا نیز اثرات منفی آن را خنثی نخواهند کرد و معمولاً کدورت شخص شنونده  را به همراه دارد.

در ورای هر کلمه یک اثری هست که به شنونده منتقل می شود. این همان اثری است که باعث می شود شنونده نسبت به ما احساس نزدیکی، صمیمیت و محبت کند و دروناً احساس کند که ما فرد قابل اعتمادی هستیم. قصدمان رنجش او نیست و قلباً مایل نیستیم ضرر یا صدمه ای متوجه او شود به عبارتی این همان « صداقت » است.

مهم فکر ماست زیرا ما اساساً یک فکر هستیم بنابراین آنچه که از ما بروز می کند ترجمان افکار ماست.

اگر به تجربه های خودتان رجوع کنید. مصادیقی خواهید  یافت که حتی بدون صحبت کردن با شخصی تا با حضور فرد دیدنش یا حتی یاد او افکار منفی او به صورت یک حس منفی به شما منتقل شده است.

تصور نکنید افکار ما کاملاً پوشیده و پنهان است و کسی غیر از خودمان از آن آگاه نیست. فکر هم ماده است ماده ای بسیار لطیف، پر سرعت و تابع قانون علیت بنابراین دیگران هم می توانند آن را حس کنند یا حتی بشنوند.

 

فرآیند سخن گفتن

به این مثال توجه کنید :

« باید به او می فهماندم که من به لحاظ مالی وضعیت بهتری نسبت به او دارم و همسرم نیز از نظر شغلی در رده بالاتری نسبت به همسر او قرار دارد به این ترتیب یک روز که در جمع دوستان بودیم به نحوی سر صحبت را باز کردم و به نحوی مشخصات خانه، اتومبیل ها، ویلا و مسافرتهای خارج مان را در خلال حرف ها به رخ  او کشیدم و جزئیاتی مانند اقامت در هتل پنج ستاره در مسافرت های خارج را هم فراموش نکردم. در آخر هم با طرح یک داستان ساختگی در رابطه با مسائل کاری همسرم به همه فهماندم که او مدیر عامل یک شرکت بزرگ است. »

 خوب شخصی صحبتی کرده و مطالبی را طی گفتارش به دیگران انتقال داده است ببینم چه فرایندی رخ داده :

نیت، فکر، تصمیم و صحبت.

در این فرایند چهار مرحله قابل تفکیک است :

 

نیت

به نظر می رسد منشا پیدایش این فکر و سخن، غرور و احساس خودنمایی فرد بوده است. شاید هم احساس ناخودآگاه کمبود و حقارت درونی.

 

فکر

بیان موقعیت مادی به گونه ای که بالاتر و با ارزش تر از شخص معینی جلوه گر شود.

 

تصمیم

او تصمیم می گیرد در جمع دوستان، افکارش را عملی کند.

 

صحبت

سعی می کند با استفاده از واژه های مشخص و به قولی موثر، افکار دیگران را تحت تاثیر قرار دهد.

 

همان طور که می بینیم صحبت یا به عبارت دقیق تر فکر را نیز می توان تجزیه و تحلیل کرد. همان طور که مشاهده می شود پایه کار در این روند « نیت » است و همین نیت است که کیفیت فکر و عمل را می سازد.

نیت خوب و مثبت، تولید افکار خیرخواهانه و پسندیده می کند و بالعکس، نیت بد، افکار مخرب و منفی تولید می کند. بنابراین قبل از صحبت کردن باید به درون مان مراجعه کنیم و دریابیم که نیت مان از صحبتی که تصمیم به بیانش داریم چیست.

آیا نیتی انسانی، خیرخواهانه و مثبت پایه تولید این فکر و گفتگو است ؟

 

نتیجه

به درون تان توجه کنید و قصد و نیت تان را در هر کاری کنترل کنید.

 

سخن گفتن به عنوان یک عمل

اشتباه است اگر فکر کنیم سخن پدیده ای است که فقط در شنونده اثر می گذارد. چه نیک گویی و چه بد گویی اثراتی بر هر دو طرف دارند هم گوینده و هم شنونده از طیف اثرات آنها برخودار می شوند.

از آن جا که « سخن گفتن » یک عمـل است. بنابراین مشمول پیامـدها و قوانین مربوط به عمـل نیز خواهـد بود. در این مختصر تنها به بررسی عکس العمل و بازتاب عمل سخن گفتن می پردازیم و شرح اثر زنجیره ای اثر وضعی و نتیجه عمل را به وقتی دیگر موکول می کنیم.

 

الف. عکس العمل (پیامد فوری)

عکس العمل هر عمل؛ بلافاصله است حال، انگیزه، و شرایط عمل هر چه می خواهد باشد.

عکس العمل ممکن است به صورت مادی نمایان شود (مثلا از کسی بدگویی می کنیم و « اتفاقاً » زبان مان را گاز می گیریم) یا به صورت اثری روانی بروز کند. (در اثر انجام یک عمل نوع دوستانه مانند دفاع از حق کسی، یا بیان نقاط قوت و ارزش های کسی، شادی بی دلیلی احساس می کنیم ). معمولاً بین نوع عکس العمل و عمل، رابطه ای وجود دارد. گاهی اوقات این رابطه بسیار واضح است (کسی با مشت شیشه ای را  می شکند دستش زخمی می شود) اما غالباً انسان از عکس العمل اعمالش بی خبر است.

بنابراین اگر انسان اصولاً خوب باشد و خیرش به دیگران برسد، یعنی نیک بین نیک گو، و نیک کردار باشد اول خیرش به خودش می رسد، یعنی همیشه خوشحال است و بعداً فایده اش به مردم سرایت می کند.

 

ب. بازتاب عمل

بازتاب اعمال تاثیری است که اعمال ما بر دیگران می گذارد چنین اثری شامل خود انسان نیز می شود و از تاثیر آن گریزی نیست. مثلا کسی که دروغ می گوید، اعتماد اطرافیانش از او سلب می شود. بر همین اساس اگر از دیگران خوبی بگوییم، نیکی آن به خودمان بر می گردد. اما اگر بدی دیگران را بگوییم ممکن است بدی شان به ما سرایت کند و نتوانیم جبران کنیم.

حضرت علی (ع) نیز می فرمایند : خواری خود را پیش مردم اظهار نکنید. جز این که بیشتر نزد مردم خوار شوید نتیجه دیگری نمی برید. انسان باید احتیاجاتش را همیشه نزد خدا اظهار کند نه خلق خدا.

 

نتیجه

انسان باید ماهیت خودش را قلب به شیرینی کند تا به مذاق همه شیرین باشد و خودش هم شیرینی را حس کند.

 

راه حل طلایی

فرآیند را تغییر دهید.

حتما به خاطر دارید که فرایند « صحبت کردن » شامل چهار مرحله « نیت »، « تفکر »، « تصمیم » یک مرحله جدید به این فرایند اضافه کنیم.

در این مرحله ما به بررسی « اثر صحبت مان بر روی شنونده » می پردازیم و چنانچه این اثر مثبت و سازنده بود فرایند را ادامه می دهیم. در غیر این صورت فرآیند را متوقف می کنیم.

1. نیت   2. تفکر   3. بررسی اثر بر روی مخاطب   4. تصمیم    5. صحبت کردن 

به این ترتیب ما به فرد نیک گویی تبدیل می شویم که حرف هامان دلنشین و ارزنده خواهد بود و شنونده از همنشینی با ما احساس خشنودی و رضایت خواهد داشت.

برای بررسی تاثیر حرف هایی که می خواهیم بزنیم بر روی شخص مخاطب می توانیم به سوابق و شناختی که از او داریم رجوع کنیم و با توجه به روحیاتش اثر حرف مان را ارزیابی کنیم.

ممکن است شرایطی پیش بیاید که مــا یا شناختی از فرد مخـاطب نداشته باشیم یا سابقـه ای در این مورد خاص از او در ذهن مان نباشد و نیز روحیات او را در این مورد نشناسیم. در این حالت باید خودمان را جای آن شخص بگذاریم و تصور کنیم که اگر کسی این جملات را به ما می گفت چه  احساسی داشتیم. خوشحال یا ناراحت، راضی یا ناراضی و غیره .

براساس مطالب گفته شده در صورت تکرار و تمرین مداوم و با پشتکار این مرحله جدید در ذهن ما به فرآیند اضافه خواهد شد و به طور اتوماتیک فعال می شود یعنی جزو عادات و طبیعت ثانویه ما خواهد شد.

 

حرکت به درون

همان طور که می دانید تب یک بیماری نیست. بلکه علامتی است که نشان دهنده عفونت، ویروس یا عوامل بیماری زای دیگری در بدن است. بنابراین باید با عامل بیماری زا مبارزه کرد تا علت بیماری رفع شود و علاج قطعی انجام شود.

وقتی به حرف هاتان توجه کنید و آنها را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید یا به قول پزشکان آن را زیر تیغ جراحی ببرید به راحتی متوجه خواهید شد که چه نقاط ضعف و قوتی در درون تان وجود دارد که شاید از دیدتان پنهان مانده اند و خود را مبرا از آن می دانستید.

دوستی می گفت که من اصلاً آدم حسودی نیستم و اصولاً زندگی دیگران برایم اهمیتی ندارد ولی وقتی حرف هایش را تجزیه و تحلیل کردیم مواردی پیدا شد که ریشه آنها در حسادت بود. مثلا وقتی خبر ارتقای مقام همکارش را شنید در ابراز خوشحالی و تبریک گفتن به او امساک کرده و با یکی دو جمله مختصر به قول خودش انجام وظیفه کرده بود.

اگر به حرف های خودمان بیشتر دقت کنیم و آنها  را ریشه یابی کنیم قطعا شناخت مان از « خود » مان نیز بیشتر می شود و بهتر از زوایای وجودمان خبردار می شویم.

 

 

گردآوری و تنظیم : نایس کلوب

برگرفته از کتاب ماهی یکبار بانو،  مترجم : گروهی از مترجمین انتشارات اندیشه عالم

برچسب ها:


مطالب دیگر:

اشتراک
نظر شما
نام:
نظر:  
عضویت در خبرنامه نایس کلوب
  
جستجو در سایت بر اساس کلمات کلیدی:

صفحه اصلی | درباره ما | قوانین و مقررات سایت | تماس با ما | راهنمای سایت | تبلیغات در سایت
عضویت در سایت | معرفی سایت به دوستان

E-mail: info@nicecloob.com
Phone: 09198145162 - 09381578776
آدرس: بابل - خیابان بابلسر - کوچه آخوندی - ساختمان مانلی
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
لطفاً پیش از استفاده از سایت صفحه راهنمای سایت را مطالعه فرمایید. استفاده از این سایت بدان معناست که شما قبلاً صفحه راهنمای سایت را مطالعه کرده و به مفاد آن واقفید.

به نایس کلاب امتیاز دهید