راهنمای سایت
جستجو:
ورود کاربران
 
 
فراموشی کلمه عبور
رای دهید

60 رهنمود برای سلامت پوست

رهنمودهای 51 تا 60

51- از آلرژی خورشیدی برحذر باشید

خطر آلرژی و حساسیت به نور با قرار گرفتن در معرض خورشید به مقدار چشمگیری افزایش می یابد. همچنین بهتر است بدانیم چه عواملی این حساسیت را دامن می زنند استعمال عطر، مدیتیشن و صافی های شیمیایی در بالای این فهرست قرار دارند.

 

خورشید و عطر

هر گاه در معرض نور روشن خورشید عطر استعمال کنید. احتمال ابتلا به حساسیت به نور و واکنش های آلرژیکی وجود دارد. این بدان دلیل است که الکل موجود در عطر هنگام بلند شدن از روی پوست ایجاد حساسیت می کند. عطرها دارای مواد بسیاری هستند که در مقابل نور فرابنفش تحریک شده و باعث ایجاد واکنش های آلرژیکی شدیدی می شوند که تجمع رنگدانه ها در بافت ها و جوشهای پوستی برخی از آن هاست. این مشکل بیشتر در قسمت هایی مانند صورت که بیشتر در معرض نور خورشید هستند ایجاد می شود.

 

صافی خورشید و دارو

اگر چند دقیقه پس از قرار گرفتن در مقابل نور خورشید پوست شما قرمز می شود به دلیل ناهماهنگی در صافی های کرم های ضد آفتابی است که برای نور خوشید استفاده می کنید. بنابراین کرمی بخرید که این مشکل را نداشته باشد. همچنین داروهای بخصوصی مانند داروهای مدر، آنتی بیوتیک، ضد التهاب، ضد افسردگی و نیز قرص های ضد بارداری نیز این مشکل را ایجاد می کنند. از متخصص پوست خود بخواهید مشاوره های لازم را به شما بدهد.

 

آیا می دانستید ؟

- یک آلرژی خورشیدی واقعی نیازمند مداوای دارویی است. این عارضه که به صورت لکه های قرمز خود را نشان می دهد اغلب روی سینه و گردن نمایان می شود . پزشکان و متخصصان پوست معمولا روش هایی را توصیه می کنند که در برابر واکنش های آلرژیک سیستم ایمنی بدن موثر باشد.

 

حقایق کلیدی

- پیشگیری های خاص را در نظر داشته باشید. برخی داروها و صافی های شیمیایی الرژی زا هستند.

- هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید از استعمال عطر خودداری کنید.

- در صورت لزوم با یک متخصص پوست مشورت کنید.

 

52- هامیوپاتی را امتحان کنید

هامیوپاتی از آنجا که به تحریک جسم و ذهن می پردازد. برای درمان اختلالات پوستی و بخصوص کهیر و بیماری های قارچی موثر است.

 

درمان کهیر

کهیر لکه ها یا آماس هایی در پوست است که به سبب نشست رگ های خونی ایجاد می شود و می تواندد عوامل بیرونی ( مانند حساسیت به توت فرنگی یا قرار گرفتن در معرض نور خورشید) یا درونی (عاطفی) داشته باشد. پس از چند روز که به صورت کورک درمی آید به شدت دچار خارش شده و سپس ناگهانی برطرف می شود. در هامیوپاتی روش های درمانی متنوعی برای درمان کهیر ارائه می شود.

 

مبارزه با بیماری قارچی

پوست ما دارای میزان باکتری هایی بی شماری است که برخی از آن ها برای سلامت ما ضروری بوده و عده ای دیگر در اثر تکثیر شدن مزاحمت هایی را برای ما ایجاد می کنند. این همان چیزی که بیماری  قارچی نامیده می شود و به شکل های گوناگونی ایجاد می شود و هر یک درمان خاص خود را دارد.

 

آیا می دانستید ؟

- بیماری دردناک و آزاردهنده ی سودا به صورت خشک شدن و خارش شدید پوست خود را نشان می دهد  اغلب در صورت و بالاتنه ایجاد می شود. عوامل مختلفی از جمله تماس، استرس و مشکلات روانی در پیدایش آن نقش دارند با یک متخصص هامیوپاتی مشورت کنید تا شیوه ی مناسبی برای درمان شما بیابد. در صورت عدم موفقیت با این روش از ژل های موضعی استفاده کنید.

 

حقایق کلیدی

-  هامیوپاتی یکی از کارآمدترین روش ها برای درمان کهیر است.

- انتخاب روش مناسب هامیوپاتی حتی سر سخت ترین بیماری های قارچی را نیز از بین می برد.

- برای درمان سودا با یک متخصص هامیوپاتی مشورت کنید.

 

53- با روش تاتو پوست بهتری داشته باشید

پزشکان چین باستان معتقد بودند پوستی که سالم به نظر می رسد در حقیقت هماهنگی درونی ما را نشان می دهد. امروزه فنون سنتی شرقی همچنان برای هماهنگ کردن یین و یانگ و بهبود زیبایی بیرونی ما به کار می رود. 

 

هماهنگی بین یین و یانگ

پزشکان چین باستان پوست را آینه ی تمام دنیای تعادل انرژی حیاتی ما می دانستند آنان بر این باور بودند که بدن ما مانند هر موجود زنده ی دیگری توسط انرژی جاری در مجراهای موسوم به نصف النهار سرزنده و شاداب می ماند. این نصف النهارها دارای دو قطب به نام های یین (مربوط به زنانگی، ملایمت، رطوبت، روحیات و کنش پذیری) و یانگ (مربوط به قوه ی مردانگی، قدرت، گرما، آفتاب و فعالیت) هستند. زیبایی ما نیز همچون سلامت، در نتیجه ی تعادل کامل بین این دو قطب انرژی حاصل می شود.

انرژی یین مسئول غشای هیدرولیپید بر روی پوست است منبع لطافت، نرمی و شفافیت در پوست به شمار می رود. از سوی دیگر یانگ نیز مسئول رنگ پوست و نوزایی سلول هاست. ناکارآیی در انرژی یین به صورت چروک و کاهش زیبایی صورت خود را نشان می دهد. کمبود انرژی یانگ نیز قرمزی و جوش های ناخواسته ی پوست را افزایش می دهد.

 

احیای انرژی

انرژی حیاتی در طول روز با آهنگ مشخصی در بدن ما جریان دارد. هر یک از اندام ها نقش دقیق و منحصر به فردی در پوست ما ایفا می کند. هنگامی که انرژی به صورت نامطلوبی در ریه ها جریان می یابد پوست رنگ پریده به نظر می رسد و جوش هایی بر روی چانه یا پیشانی ظاهر می شود. هنگامی که چرخه ی انرژی در کلیه ها ضعیف باشد حلقه ها و پف های کبودی زیر چشم ایجاد می شود. در اثر چرخه ی بد انرژی در اطراف روده ها نیز پوست به قرمزی می گراید.

در سنت های شرقی، چنین مشکلاتی اغلب از طریق ماساژ یا طب سوزنی درمان می شود. استفاده از گیاهان بخصوص و تغییر در رژیم غذایی نیز برای بهبود مجدد چرخه ی انرژی مفید است.

 

آیا می دانستید ؟

- برای احیای مجدد پوست خود از ماساژ انرژی بخش چینی کمک بگیرید.

- از چهار نقطه ی اطراف ابرو شروع کنید.

- سپس از مرکز پیشانی تا امتداد بینی ادامه دهید.

- هر یک از چشم ها را سه بار به آرامی فشار دهید تا چشمان تان روشن تر شود.

- سپس اطراف لب ها را ماساژ دهید.

- هر یک از این مراحل را قبل از رفتن به مرحله ی بعد پنج بار تکرار کنید.

 

حقایق کلیدی

- در طب چینی، زیبایی پوست عبارت است از بازتاب تعادل و هماهنگی انرژی حیاتی ما.

- برای دست یابی به پوستی زیبا باید بین یین و یانگ هماهنگی برقرار شود.

 

54- درمان با عناصر کمیاب

عناصر کمیاب واقعاً قادرند مشکلات بخصوصی را در مورد پوست برطرف کنند. این عناصر نقش مهمی را در حفظ سلامت پوست برعهده دارند.

 

کاربرد عناصر کمیاب

عناصر کمیاب که اغلب توسط شرکت های لوازم آرایشی برای تولید کرم به کار می رود به شکل طبیعی نیز می تواند کاربرد داشته باشد. این عناصر به عنوان آنزیم می تواند کاربرد داشته باشد. این عناصر به عنوان آنزیم در میلیون ها واکنش زیست شیمیایی شرکت می کنند. برای حیات سلول ها بسیار ضروری هستند و بدون آن ها بدن و از جمله پوست آسیب می بیند.

 

انتخاب مناسب عناصر کمیاب

- مس :در دفع رادیکال های آزاد کمک می کند و فرایند سالخوردگی را کنترل می کند.

- سولفور : برای پسورازیس بسیار عالی است.

- منگز : در مبارزه با کهیر و آلرژی های مختلف پوستی کمک می کند.

- لیتیم : سیستم عصبی را تنظیم می کند و شرایط پوست را در ارتباط با اضطراب و استرس بهبود می بخشد.

- سیلیکون :به طور طبیعی در ساختار کلاژن و الاستین حضور دارد و برای رفع تبخال خوب است.

 

آیا می دانستید؟

- به کمک منیزیم، منگنز و سولفور می توانید از ترک خوردن لب ها پیشگیری کنید.

- مس به تنهایی یا همراه با منگنز برای رفع تبخال مناسب است.

- عناصر کمیاب در داروخانه ها در دسترس می باشند. برای اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

 

حقایق کلیدی

- عناصر کمیاب برای زنده ماندن سلول ها حیاتی است.

- هر یک از آن ها خواص مخصوص به خود را دارد.

- این عناصر در داروخانه ها در دسترس هستند.

 

55- زیبایی اراقیطون را کشف کنید

طب گیاهی بدون شک نخستین طب مورد استفاده ی بشر بوده است و دانشمندان نیز به کارکرد آن کاملاً واقف اند. از نقطه نظر پوست شناسی، اراقیطون گیاهی است که تقاضای جهانی دارد. چه جوش داشته باشید یا سودا یا هر مشکل دیگر پوستی عوارض شما را تسکین می دهد.

 

یک گنج زمینی

این گیاه از قرن ها پیش تاکنون به عنوان یکی از گنج های زمین شناخته شده است و نام خود را مدیون کرم حلقه دار است که به طور سنتی برای درمان مشکلات پوستی به کار می رود.

 

یک آنتی بیوتیک طبیعی

اراقیطون به یمن خواص پاک کنندگی در درمان سودا، جوش صورت، زرد زخم؛ کورک و دیگر مشکلات پوستی کاربرد دارد و نیز یک آنتی بیوتیک طبیعی است. می توان آن را به عنوان جوشانده ی گیاهی مصرف کرد. (50 گرم از آن را در یک لیتر آب جوش بریزید و 10 دقیقه بگذارید بماند روزی 3 بار از آن بنوشید) همچنین جهت تهیه ی ژل موضعی برای پوست نیز کاربرد دارد.

 

آیا می دانستید ؟

- جوشانده ی اراقیطون برای ریزش مو نیز مناسب است.

- برای ساخت تونیک مو، 200 گرم ریشه ی اراقیطون را به مدت دست کم 10 روز  در 200 میلی لیتر سرکه بخیسانید.

 

حقایق کلیدی

- گیاهان داروهای طبیعی بسیار موثری هستند.

- در بین همه گیاهان اراقیطون برای درمان اختلالات پوستی بسیار حائز اهمیت است.

- این گیاه دارای خواص پاک کنندگی و آنتی بیوتیکی می باشد. 

 

56- یائسگی و حفظ زیبایی پوست

یائسگی مطلقاً بیماری نیست. در عین حال این مرحله از زندگی خانم ها با مشکلات خاص پوستی همراه است. برای این که در 50 سالگی هم پوستی به زیبایی گل داشته باشید. روش های طبیعی بسیار موثرتر است.

 

پیشگیری های موثر

از زمان یائسگی به بعد چروک و خشک شدن غشاء مخاطی بیشترین نگرانی خانم ها را تشکیل می دهد. تولید کلاژن وآب پوش شدن پوست با توقف تولید استروژن اساساً کاهش می یابد و بنابراین به جایگزینی برای ان ها نیاز داریم. از میان عناصر کمیاب، سلنیوم و ویتامین Eبه عناصر پیشگیرنده معروف اند. به علاوه  می توانید پوست و غشاء مخاطی خود را با روغن بدن چرب کنید.

 

ایزوفلاون و اسید لینولنیک

برای اطمینان از داشتن یائسگی راحت لازم است رژیم خود را بهبود بخشید : به مقدار کافی اسید لینولنیک و ایزوفلاون مصرف کنید. ایزوفلاون ها که به مقدار قابل توجهی در سویا یافت می شوند اکسیدان های گیاهی هستند که می توانند پوست شما را جوان نگه دارند. همچنین برای مبارزه با خشکی پوست به مقدار کافی روغن های حاوی اسید لینولنیک (مانند روغن سویا، گردو و زیتون) و نیز به طور منظم کپسول های روغن کبد ماهی مصرف کنید خشکی واژن نیز با کرم های استروژن واژنی، به خوبی برطرف می شود.

 

آیا می دانستید ؟

- سیب زمینی شیرین به تازگی به فهرست زیبایی اضافه شده ایت. این گیاه مکزیکی دارای هورمون طبیعی پروژسترون است که در کبد ذخیره شده و به تدریج و بر طبق نیاز بدن به پروژسترون تبدیل می شود. بنابراین مصرف زیاد آن نیز مشکلی ایجاد نمی کند. ورود تدریجی این هورمون به بدن باعث جلوگیری از عوارض پوستی مانند کشسانی، چروک و فرورفتگی آن می شود.

 

حقایق کلیدی

- برای جلوگیری از چروک و خشک شدن غشای مخاطی آماده باشید.

- روغن و سویای بیشتری با غذای خود میل کنید.

- از کرم عصاره ی سیب زمینی شیرین برای ماساژ استفاده کنید.

 

57- از رژیم گرفتن خودداری کنید

برای داشتن پوستی زیبا باید از رژیم غذایی غنی برخوردار باشید. مشکلی که در این زمینه وجود دارد این است که مواد مغذی لازم برای پوست غالباً به سبب رژیم گرفتن به بدن نمی رسند.

 

فرآورده های لبنی

همه ی ما از مزایای گروه باکتری های بیفیدوس برای پوست آگاهیم. این باکتری ها به گوارش و نیز دفع مواد زائد کمک و نیز جذب ویتامین های گروه Bکه برای داشتن چهره ی سالم ضروری است کمک می کنند اگر مصرف پنیر، پنیر خامه ای و ماست را ترک کنید باید مکمل هایی را جایگزین آن ها کنید که حاوی باکتری های بیفیدوس باشد.

 

حذف چربی ها

ممکن است شما نیز برای کم کردن اضافه وزن چربی را از رژیم غذایی خود حذف کرده باشید. این کار ممکن است برای لاغری شما مناسب باشد اما متاسفانه برای پوست این طور نیست . چربی یکی از اجزای اصلی غشای سلولی است و کمبود آن باعث سفتی و خشکی پوست و پیدایش چروک در آن می شود.  در این حالت بهترین کار افزایش مصرف روغن های نباتی است. یک قاشق پر روغن زیتون یا ذرت برای رفع کمبود مواد مغذی پوست کافی است.

مصرف روغن ماهی نیز به دلیل اسید چرب موجود در آن ضروری است. اگر رژیم بسیار محدود کننده ای را دنبال می کنید. در عین حال می بایست مکمل های غذایی حاوی چربی مانند روغن ماهی، گاو زبان و پامچال مصرف کنید. این مواد با وجود کالری کم برای پوست بسیار مفیدند.

 

آیا می دانستید ؟

- ویتامین ها و املاح معدنی برای پوست بسیار ارزشمند هستند.

- حتی با داشتن رژیم هم نباید مصرف ویتامین ها و مواد معدنی را قطع کنید.

- هنگامی که رژیم دارید اغلب خیلی زود خسته می شوید و آثار منفی آن روی پوست ظاهر می شود. در این حالت مصرف ویتامین و مواد معدنی (ترجیحاً انواع طبیعی) را افزایش دهید.

 

حقایق کلیدی

- اگر فرآورده های لبنی مصرف نمی کنید از مکمل های غذایی استفاده کنید.

- اگر مصرف چربی در رژیم غذایی شما ممنوع شده است از کپسول های روغن (مانند روغن ماهی) استفاده کنید.

- اگر رژیم کم کالری را دنبال می کنید، باید به اندازه ی کافی ویتامین و مواد معدنی مصرف کنید.

 

58- با گیاهان غیر متعارف زیبایی خود را تقویت کنید

در همه ی فرهنگ ها از گیاه برای زیبایی استفاده می شود. زنان در سراسر دنیا مدت هاست از مزایای آن ها آگاه اند. چرا به مقدار کافی از گیاهان نامتعارف استفاده نمی کنید؟

 

درخت صبر : اکسیری از طبیعت

زنـان مصر باستـان روزانه از درخت صبـر برای بهبــود رنگ چهره ی خود بهره می بردند. آب پوشــی،

آرامش بخشی و مرمت، بخشی از خواص گیاهان چربی است که در بیابان های تگزاس و مکزیک می رویند. این گیاهان کمبود آب پوست را جبران می کنند تولید کلاژن را و نیز سرعت بهبود قسمت آسیب دیده در پوست را افزایش می دهند.

 

درخت روغن قلم : یک شیرینی از آفریقا

کره ی درخت روغن قلم از نوعی درخت کوچک در افریقا به دست می آید. که مصارف آرایشی دارد و سرشار از روغن طبیعی است. آب پوست را افزایش می دهد پوست های خشک و حساس را تغذیه  و خستگی آن را برطرف می کند. در کشورهای گرم به خصوص در تابستان به سبب خواصی که دارد به عنوان کرم ضد آفتاب مصرف می شود و امروزه به شکل های متنوعی از جمله بلسان، امولسیون و شیره وجود دارد و می توانید در رژیم زیبایی خود از آن استفاده نمایید.

 

آیا می دانستید ؟

- زنان شرقی از چای سبز برای نیرو دادن به پوست و برطرف کردن خستگی آن استفاده می کنند مانند ژاپنی ها چای سبز را در آب بخیسانید و صورت خود را با آن ماساژدهید.

- چای سبز به دلیل داشتن مواد معدنی و عناصر کمیاب، قرمزی پوست را برطرف می کند.

- اعتقاد بر این است که اکی ناکی باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود و علاوه بر آن از پوست محافظت و در تولید بافت ها به آن کمک می کند.

 

حقایق کلیدی

- درخت صبر به طور شگفت انگیزی پوست را جوان می کند.

- در خت روغن قلم سوختگی پوست در اثر آفتاب را ترمیم می کند و تسکین می دهد.

- خاصیت چای سبز برای درمان قرمزی پوست شناخته شده است.

 

59- ماساژ صورت

ماساژ انرژی بخش اگر به درستی انجام شود هنری ماهرانه و ظریف است و می تواند لبخند را بر لبان شما بنشاند. این کار باعث تحریک انرژی حیاتی بدن می شود و کمک می کند کمتر خسته به نظر برسید.

 

خودتان را ماساژ دهید

اگر عصبی یا خسته به نظر می رسید آخر هفته این ماساژ ژاپنی را امتحان کنید تا از نشاط و طراوتی که در انتهای آن به دست می آورید لذت ببرید. این تکنیک ماساژ صورت که ترکیبی از روش های سنتی و امروزی است می تواند چروک های صورت را ملایم تر کرده و رنگ آن را بهبود بخشد.

 

تکنیک های ماساژ صورت

1. کنشی

موقعیت :بین شانه ها، در تقاطع استخوان ترقوه و عضله ذوزنقه

تاثیر :انگشت های شست را روی دو طرف نواحی مورد نظر قرار داده  و کمی فشار دهید فشار تدریجی می  تواند تنش موجود در استخوان ترقوه و خشکی شانه ها را از بین ببرد.

 

2. شیاکو

موقعیت :با استفاده از نوک انگشتان کمی پایین تر از چشم ها و درست روی حدقه ی چشم ها را به آرامی فشار دهید.

تاثیر : این ماساژ خستگی چشم ها ا برطرف و غشای خیشومی را باز می کند و سردرد را برطرف می نماید از انگشتان میانی خود استفاده کنید.

 

3و4و5. شینتی ، بیشو و کیوکوشا

موقعیت :سرتان را روی دست ها قرار دهید و پیشانی خود را به آرامی فشار دهید. ابتدا اب انگشت اشاره قسمت شینتی را که در وسط پیشانی و نزدیک محل روئیدن موها واقع شده سپس موقعیت بیشو و در انتها نیز ناحیه ی کیوکوشا را یکی پس از دیگری ماساژ دهید. برای یافتن این نواحی پیشانی خود را به سه

ناحیه تقسیم کنید. بیشودمین و کیوکوشا سومین ناحیه از سمت مرکز می باشند.

تاثیر :این ماساژ می تواند خیلی سریع شما را آرام کند. 

 

حقایق کلیدی

- ماساژ انرژی بخش صورت به کمک تحریک چرخه ی خون، وضعیت پوست شما را بهبود می بخشد.

- این کار چروک پوست را کاهش می دهد و کشسانی آن را تقویت می کند.

- همچنین علائم خستگی و فرسودگی را در شما از بین می برد.

 

60- افراط در روش های درمانی نامتعارف

سری به حمام های زنانه در کشورهای دیگر بزنید. حکمت آنان مدتهاست اثبات شده و رو شهای درمانی آنان 100 درصد طبیعی است.

 

ماساژ پوست با خاک رس

در کشور مراکش، رژیم زیبایی در اتاق بخار و با به اشتراک گذاشتن تجربه های زنان مختلف رخ می دهد. در آنجا هفته ای یک بار پوست شما با فلانل (نوعی پارچه ی پشمی) که از خاک رس به عنوان ماسکی برای تمام پوست استفاده می شود و پوست شما را بسیار تمیز و نرم می کند.

 

ماساژ با انبه

همه ی زنان افریقایی رازهای زیبایی را از مادران خود آموخته اند. زنان سنگال برای تقویت پوست و رفع خستگی آن مخلوطی از انبه، لیمو و خاک رس را روس صورت خود می مالند که باعث سفت شدن پرزهای پوست و زنده شدن رنگ آن می شود.

 

آیا می دانستید ؟

- ماساژ بدن با روغن هــای مخصوص روشی است که از زمان هـای دور تــاکنون در هند تجربه شده و

بسیار رایج است. قبل از رفتن به رختخواب تمام بدن خود را با روغن بادام، خردل، جوزا یا کنجد ماساژ

دهید. تا پوستی ماتوازن و ابریشمی داشته باشید.

 

حقایق کلیدی

- در کشور مراکش از نوعی خاک رس برای تمیز و نرم کردن پوست استفاده می شود.

- می توانند مانند زنان کشور سنگال از ماسک انبه کمک بگیرید.

- همچنین می توانند مانند هندی ها خودتان را با روغن مخصوص ماساژ دهید.

 

 

مطالب مرتبط

قسمت اول

قسمت دوم

قسمت سوم

قسمت چهارم

قسمت پنجم

 

گردآوری و تنظیم: نایس کلوب

برگرفته از کتاب 60 رهنمود برای سلامت پوست ترجمه امیر بهنام

 

 

برچسب ها:


مطالب دیگر:

اشتراک
نظرات سعید
خیلی مفید بود برا من خسته نباشید
نظر شما
نام:
نظر:  
عضویت در خبرنامه نایس کلوب
  
جستجو در سایت بر اساس کلمات کلیدی:

صفحه اصلی | درباره ما | قوانین و مقررات سایت | تماس با ما | راهنمای سایت | تبلیغات در سایت
عضویت در سایت | معرفی سایت به دوستان

E-mail: info@nicecloob.com
Phone: 09198145162 - 09381578776
آدرس: بابل - خیابان بابلسر - کوچه آخوندی - ساختمان مانلی
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
لطفاً پیش از استفاده از سایت صفحه راهنمای سایت را مطالعه فرمایید. استفاده از این سایت بدان معناست که شما قبلاً صفحه راهنمای سایت را مطالعه کرده و به مفاد آن واقفید.

به نایس کلاب امتیاز دهید