راهنمای سایت
جستجو:
ورود کاربران
 
 
فراموشی کلمه عبور
رای دهید

آفتاب سوختگی، برنزه شدن و پیری پوست در اثر نور

جذب اشعه ماوراء بنفش به وسیله رنگ سازهای پوست و ضایعات متعاقب آن به بروز وقایعی بسیار و همزمان می انجامد که آفتاب سوختگی نام دارد و بدن از آن به عنوان یک مکانیسم ترمیمی استفاده می کند.

تصور بر این است که خود اسیب به DNAباعث بروز این فرآیند می شود که شامل پخش و انتشار مواد شیمیایی بخصوصی است که موجب درد موضعی، حرارت، سرخی و تورم پوست می شود و ما معمولا چند ساعتی پس از تماس زیاد با نور افتاب به این ضایعات مبتلا می شویم . هر چند که ابعاد قابل دیدن این ضایعات عمدتا در نتیجه تورم رگ های خونی بروز می نمایند. درواقع آفتاب سوختگی می تواند هم یک سوزش و قرمزی اندک و خفیف باشد و هم تاول های دردناک و آسیب کامل به پوست که در صورت بروز نشانه های نوع دوم شما معمولا احساس می کنید که بیمار هستید.

اشعه UVBبیشتر از اشعه UVAدر اسیب رسیدن به DNAآن هم عمدتا در لایه اپیدرم تاثیر گذار است و لذا بیشتر احتمال دارد که موجب شروغع فرآیند واکنش به آفتاب سوختگی شود. علاوه بر این هرچه پوست بیشتر در معرض اشعه قرار گیرد. آفتاب سوختگی شدیدتر است اما میزان ضایعات وارده به نوع پوست شما بستگی دارد.

بنابراین افراد دارای پوست تیره تر دیرتر از افراد دارای پوست روشن آفتاب سوخته می شوند اگرچه همه تا حدی آسیب پذیرند.

 

برنزه و ضخیم شدن پوست

قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش همچنین باعث می شود پوست به دو نحو واکنش نشان دهد. هدف از این دو واکنش که ناشی از اسیب وارده به DNAاست کاهش حساسیت پوست به تماس های بیشتر با اشعه ماوراء بنفش و به حداقل رساندن اسیب های بعدی است.

 

برنزه شدن

آنچه ما آن را برنزه شده می دانیم در واقع وجود رنگ دانه های ملانین قهوه ای رنگ و جذب کننده اشعه

ماوراء بنفش در اپیدرم است پس از گذشت چند ساعت از اسیب وارده به DNAدر اثر آفتاب این رنگدانه ها به وسیله سلول های ملانوسیت لایه پایه ای اپیدرم در کراتینوسیت های اپیدرم منتشر می شوند. بخشی از این رنگدانه ها به کراتینوسیت های پایه ای اطراف منتقل می شوند که به منظور حفاظت از هست ههای سلولی مهم خود بالای آنها تجمع می نمایند و قسمتی از آنها نیز به کراتینوسیت های بالایی منتقل می شوند که در آنجا بتدریج و به نحوی طبیعی به سطح پوست می روند و نهایتا بیرون ریخته می شوند. این فرایند برنزه شدن حفاظتی دو تا چهار برابر در مقابل تماس های بعدی با اشعه ماوراء بنفش ایجاد می نماید و این حفاظ تا زمانی که سلول های پوستی دور ریخته شوند و به عبارتی رنگ برنزه محو شود وجود خواهد داشت . با این همه حقیقت این است که برنزه شدن ناشی از نور افتاب همواره با آسیب به DNA  در اثر اشعه ماوراء بنفش مرتبط است و صرفا مادامی که این آسیب وجود دارد آن نیز به چشم می خورد لذا واضح است که به غیر از برنزه شدن ظاهری یا مادرزادی نمی توان برنزه شدنی کامل و بی خطر یافت. بنابراین پوست هایی که ژنتیکی سیاه رنگ هستند 15-10 بار بیشتر از پوست های سفید رنگ در مقابل آفتاب از حفاظ برخوردارند در حالی که پوست های قهوه ای رنگ دارای حفاظتی پنج برابر هستند.

 

ضخیم شدن پوست

همچنین چه بسا پس از روزها قرار گرفتن  در معرض نور افتاب این به اصطلاح هایپریلازی هفت هها یا ماه ها به طول انجامد. باز هم به نظر می رسد که این واکنش نوعی عکس العمل به آسیب وارده به DNAو این بار اسیب ناشی از اشعه ماوراء بنفش به کراتینوسیت های لایه پایه ای می باشد. لذا در عرض یک یا دو روز با ترمیم یافتن DNAاین کراتینوسیت ها سریع تر از روند طبیعی تقسیم و تکثیر می شوند و باعث ضخامت چند لایه اپیدرم بخصوص لایه محفظتی کورنئوم (شاخی) می گردند. در حالی که لایه درم نیز اندکی ضخیم می شود. انگاه این لایه های اضافی قادرند حفاظتی 10-5 برابر درمقابل اثرات آتی نور آفتاب فراهم آورند و بخصوص برای لایه پایه ای و اسیب پذیر اپیدرم این کار انجام می شود. این ضخامت معمولا بیشتر از برنزه شدن همراه با ان مثمر ثمر است. به ویژه در مورد افراد دارای پوست روشن.با این همه ترکیب برنزه و ضخیم شدن توامان پوست باعث افزایش محافظت از پوست به میزان 40- 10 برابر می شود و به مراتب بهتر از برنزه شدن صرف کارایی دارد اما بهای همیشگی ان ضایعات پوستی دایمی است.

 

چه کسانی در معرض خطرند ؟

افراد داری پوست روشن به ویژه انانکه کک و مک و موهایی قرمز دارند به دلیل نبود ژنتیکی و نسبی ملانین در پوست آنها بسیار اسانتر آفتاب سوخته می شوند . در حقیقت انان گاهی اوقات به هیچ وجه برنزه نمی شوند در حالی که افراد دارای پوست تیره تر نسبتا آسان تر برنزه می شوند. لذا کیفیت برنزه شدن شما از هنگام تولد با شما همراه بوده و به داشتن یکی از شش نوع پوستی که به طور تصادفی تبیین و مشخص شد بستگی دارد.

افراد دارای پوست های نوع اول، دوم و سوم به راحتی آفتاب سوخته می شوند و به خوبی برنزه نمی شوند. بنابراین در نتیجه تاثیرات نامطلوب و دراز مدت نور افتاب بیشتر در معرض خطر قرار دارند.  به عبارت دیگر چه بسا به پیری پوسنت در اثر نور و سرطان پوست مبتلا شوند در حالی که افراد دارای پوست های نوع چهارم و پنجم و ششم نسبتا با مشکلی مواجه نمی شوند البته به استثنای اینکه احتمال دارد به پیری پوست در اثر نور مبتلا شوند. از این رو با توجه به نحوه واکنش پوست شما به تماس های عمده ابتدایی با نور افتاب در فصل تابستان در هنگام ظهر در هر سال می توان به آسانی نوع پوست شما را تعیین و مشخص کرد.

 

پیری پوست در اثر نور آفتاب

ظاهراً پوست به  دو روش عمده پیر می شود. در روش نخست پیر ی از لحاظ ژنتیکی برنامه ریزی می شود. به عبارت دیگر پیری ذاتی و یا طبیعی و پوست کل بدن شما تحت تاثیر این روند قرار می گیرد. روش دوم پیری پوست در اثر نور نامیده می شود و ناشی از تاثیرات نامطلوب و بلند مدت نور آفتاب بر پوست است. البته میزان پیری پوست در اثر نور نیز تا حدی به وسیله ویژگی های ژنتیکی تعیین می شود و افراد دارای پوست روشن که به آسانی آفتاب سوخته می شوند سریع تر نیز به پیری پوست در اثر نور مبتلا می شوند با این همه این مساله به میزان قرار گرفتن پوست شما در معرض نور خورشید در طول سال ها چه از طریق فعالیت های انجام شده در هوای ازاد و چه در نتیجه حمام آفتاب و یا هر دو بستگی دارد.

می توانید با مقایسه پوست صورت وپوست با سن خود، در مورد تاثیرات پیری پوست در اثر نور بر پوست تان نظر بدهید. قسمت هایی از پوست که همواره با لباس پوشیده می شوند نرم و عاری از کک و مک وچین و چروک هستند. در مقابل پوست صورت افراد آسیب پذیر به عبارت دیگر دارای پوست روشن تر نسبتاً پر از کک و مک است و بخصوص چنانچه قبلا مدت زیادی در معرض نور آفتاب قرار گرفته باشند و بیشتر در افراد مسن پوست صورت اغلب خشک ، ضخیم، مایل به زرد، دارای لک های قهوه ای رنگ، چین های عمیق و پوشیده از رگه های نخ مانند است. با درنظر گرفتن تاثیرات طبیعی پیری بر پوست، تفاوت میان پوستی که معمولاً پوشانده می شود و پوستی که معمولا در معرض نور آفتاب است ناشی از پیری پوست در اثر نور می باشد.

 

دلیل بروز پیری پوست در اثر نور چیست ؟

پیری پوست در اثر نور ناشی از تجمع ضایعات پوستی در اثر اشعه ماوراء بنفش در طول سالیان دراز است همانند آفتاب سوختگی، این طول موج های UVBاست که بیشترین تاثیر سوء را دارد. با این همه تماس با اشعه UVA  نیز باعث بروز تغییراتی می شود که در لایه های عمیق تر پوست بروز می نمایند چنانچه مدتی طولانی با به کار بردن کرم ضد آفتاب که عمدتاً از تاثیر UVBممانعت می نماید. حمام آفتاب بگیرید دچار این تغییرات می شوید.

هنگامی که بدن قادر نیست آسیب وارده به DNAسلول های لایه اپیدرم و درم را کاملاً ترمیم کند. ساختار آنها با این تغییرات که غیرقابل جبران نیز به نظر می رسد و به ویرانی می نهد. علاوه بر این مواد شیمیایی پخش شده در طول آفتاب سوختگی ظاهراً به لایه درم نیز آسیب رسانده و بخصوص ضایعاتی را در شبکه الیافی کلاژن و الاستیک ایجاد می نماید. این الیاف بیشترین حمایت  و محافظت را از پوست به عمل می آورند  و از چروک شدن پوست جلوگیری می نمایند هر چند که این ضایعات در طول زمان بهبود می یابد. لیکن امکان دارد این الیاف مستقیما در اثر تماس با اشعه ماوراء بنفش آسیب ببیند. کلیه این تغییرات بدین معنی است که پوست شما تدریجاً خشک تــر، زبرتر و ضخیم تـر می شود و رگه هــای خط مانند وچروک ها نیز به تدریج روی پوست شما شکل می گیرند.

همچنین نور آفتاب تغییراتی را نیز در ملانوسیت ها ایجاد می نماید و بتدریج آنها عملکردی دایمی نخواهند داشت و لذا لکه های قهوه ای رنگ روی پوست پیدا می شوند که کم کم به رنگ زرد نیز در می آیند. نهایتاً لایه اپیدرم پوست شما نازکتر و آسیب پذیر تر می شود. کلیه این تغییرات نشانه های قابل دیدن پیری پوست در اثر نور است.

علاوه بر نور آفتاب سایر عوامل نیز در پیری پوست تاثیر به سزایی دارند و از آنها می توان به استعمال دخانیات اشاره کرد.

 

آیا می توان از پیری پوست در اثر نور پیشگیری کرد؟

از لحاظ نظری می توان از پیری پوست در اثر نور پیشگیری کرد. اگر بتوانید همیشه پوست صورت خود را از نور خورشید بپوشانید. در سنین بالا نسبتا جوان و بدون چروک خواهد بود. هر چند که در گذشته این امر رخ نمی داد چرا که مردم عامل پیری پوست در اثر نور را نمی شناختند.

بنابراین در وهله نخست شروع برنامه ای محافظتی از سنین کودکی بسیار حائز اهمیت است : تخمین زده می شود که در حدود 50 % از کل تماس با اشعه ماوراء بنفش تا سن 18 سالگی و 75 % آن تا سن 30 سالگی رخ می دهد.

بنابراین با اقدام کنونی خود می توانیم کودکان مان را در آینده از پوستی خوب برخوردار نماییم و اگر چه در مورد بزرگسالان اقدام برای پیشگیری از پیری پوست در اثر نور کمی دیر شده است. اما باز هم می  توانیم با مراقبت از پوست خود در مقابل خورشید از حالا به بعد تغییرات بعدی را قطعاً به حداقل رسانیم.

دوم اینکه احتمال دارد برغم تماس کمتر با اشعه ماوراء بنفش پیری پوست در اثر نور باز هم دائما پیشرفت نماید. لذا شواهد بسیاری دال بر این است که حتی رفت و آمد به دفتر کار یا مراکز خرید و یا پهن کردن لباس های  شسته شده پوست ما را برای پیری در اثر نور به اندازه کافی در معرض نور آفتاب قرار می دهد و برای شکل گرفتن ضایعات دایمی و تدریجی لزومی ندارد که پوست آفتاب سوخته شود و یا حتی به اصطلاح گل بیاندازد.

بنابراین این امر بدان معنا است که پیشگیری از پیری پوست در اثر نور در مقایسه با پیشگیری از آفتاب سوختگی احتمالا مستلزم تلاش بیشتری در جهت محافظت از پوست در مقابل نور آفتاب است. 

لذا به طور خلاصه می توان گفت، صرف نظر از اینکه چه زمانی به این کار اقدام می نماید، هر گام کنونی شما در جهت کاهش زمانی که بدون هیچ  پوششی در معرض نورآفتاب قرار دارید. از سرعت و میزان پیری پوست شما دراثر نور در آینده می کاهد. اگر چه پوست صورت شما به جوانی و شادابی پوست باسن تان باقی نمی ماند، اما جلوۀ آن بهتر از وضعیتی است که در آن هیچ اقدامی برای محافظت آن انجام نمی دهید. همچنین، هرچه جوان تر مبادرت به انجام طرح محافظتی نمایید، در آینده پوست شما وضعیتی بهتر خواهد داشت .علاوه بر این از آنجا که باید مدت تماس پوست خود را حتی  با نور روزانۀ معمولی کاهش دهید و صرفاً به اطمینان از عدم آفتاب سوختگی بسنده نکنید، چه بسا بهتراست استفاده از برخی انواع مواد آرایشی و مرطوب کننده را که شامل مواد ضد آفتاب نیز می شوند، مد نظر قرار دهید، بخصوص چنانچه معمولاً از این محصولات استفاده می کنید و یا مایل به استفاده  از آنها هستید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد  پیشگیری و یا درمان  ضایعات پوستی ناشی از نور خورشید و پیری پوست در اثر نور به مطالب قبل مراجعه نمایید .

 

نکات کلیدی

آفتاب سوختگی در واقع یک روند ترمیم پوست است.

برنزه شدن در اثر پخش رنگ دانه های محافظ در برابر اشعه UVپس از آسیب وارده به DNAدر اثر اشعهUV  به وجود می آید این ضایعه، همچنین باعث ضخامت پوست می شود .

انباشته شدن ضایعات پوستی در طول سالیان دراز باعث ایجاد  پیری پوست در اثر نور می شود  که در نتیجه پوست خشک و لک دار شده و چروک های عمیقی روی آن ظاهر می شود.

 

 

گردآوری و تنظیم : نایس کلوب

برگرفته از کتاب پوست و نور آفتاب  مترجم : محبوبه مرشدیان (مولف : پروفسورجان هاوک و دکتر جین مک گرگور)

 

برچسب ها:


مطالب دیگر:

اشتراک
نظر شما
نام:
نظر:  
عضویت در خبرنامه نایس کلوب
  
جستجو در سایت بر اساس کلمات کلیدی:

صفحه اصلی | درباره ما | قوانین و مقررات سایت | تماس با ما | راهنمای سایت | تبلیغات در سایت
عضویت در سایت | معرفی سایت به دوستان

E-mail: info@nicecloob.com
Phone: 09198145162 - 09381578776
آدرس: بابل - خیابان بابلسر - کوچه آخوندی - ساختمان مانلی
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
لطفاً پیش از استفاده از سایت صفحه راهنمای سایت را مطالعه فرمایید. استفاده از این سایت بدان معناست که شما قبلاً صفحه راهنمای سایت را مطالعه کرده و به مفاد آن واقفید.

به نایس کلاب امتیاز دهید