راهنمای سایت
جستجو:
ورود کاربران
 
 
فراموشی کلمه عبور
رای دهید

آکنه

آکنه عبارت است از نوعی بیماری التهابی فولیکول های مو و غدد سباسه مربوط به آن است. در درجه اول این بیماری وابسته به تغییرات هورمونی طی دوره بلوغ است و اکثرا بین 13 تا 14 سالگی بروز می کند . در دختران آکنه زودتر از پسرها ظاهر می شود چون رشد جسمی در دختران زودتر بروز می کند ممکن است آکنه بین 15 تا 19 سالگی خیلی شدید شود و به دنبال آن بهبود تدریجی یا محو ضایعات  تا سن 20 سالگی دیده می شود. در تعداد کمی از افراد ممکن است آکنه تا 40 سالگی باقی بماند باید دانست که ممکن است این مشکل بیش از 10 سال ادامه یابد و بنابراین طی این زمان نیاز به درمان های مکرر وجود خواهد  داشت.

ضایعات آکنه ای

اینها عبارتند از  :

- کومدون های باز (سر سیاه)

- کومدون های بسته (سر سفید)

کومدون های ضایعه اصلی در آکنه هستند و بقیه انواع ضایعاتی که در آکنه ایجاد می شوند در واقع درجات مختلفی از تورم و التهاب هستند که شامل موارد زیر می باشند.

- پاپول : ضایعات برجسته کوچک حداکثر تا قطر 0.5 سانتیمتر و معمولا به رنگ صورتی تا قرمز.

- پوستول: ضایعات حاوی چرک

- ندول : تورم التهابی که در عمق بیشتری نسبت به پاپول ها قرار گرفته اند.

- کیست : فضاهای  بسته ای در زیر پوست حاوی ماده نیمه جامد یا مایع 

نحوه ایجاد آکنه

هر فولیکول مو دارای یک یا چند ماده غده سباسه است که ماده سبوم را تولید می کنند. سبوم به درون فولیکول تخلیه می شود و از آنجا به سطح پوست راه می یابد. طول و قطر هر مو الزاماً با اندازه غده های سباسه متناسب نیست. مثلا در پوست صورت خانم ها یا در منطقه بینی این غده ها به نسبت خیلی بزرگ هستند در صورتی که موهای این نواحی تقریباً غیر قابل رویت اند. وقتی موها کوچک و دهانه فولیکول بزرگ باشد به نظر می رسد که در سطح پوست منافذ کوچکی وجود دارند.

غدد سباسه در تمام بدن به جز کف دست و پا پراکنده اند. تعداد آنها در صورت، قسمت فوقانی سینه و پشت سر است و در واقع این مناطق برای ایجاد آکنه مستعدترند.

ضایعات اولیه در آکنه : کومدونهای بسته و باز 

دو علت اصلی برای بروز این ضایعات وجود دارد :

- افزایش تعداد سلول ها در فولیکول مو که باعث افزایش مواد شاخی در فولیکول می شود.

- افزایش در تولید سبوم به وسیله غدد سباسه

به طور طبیعی سلول های فولیکول مو به صورت یکنواختی تکثیر می شوند همچنین ترشح مداومی از سبوم صورت می گیرد.  در شرایط معمولی این سلول ها و سبوم از سطح پوست به خارج راه می یابند و تخلیه می گردند. در آکنه تکثیر سلولی درون فولیکول بیش از حد بوده و مقدار مواد چرب تولید شده و محتویات شاخی ناشی از سلول های مرده افزایش می یابد به طوری که تخلیه این مواد از درون فولیکول به سطح پوست مشکل می شود و به مرور زمان این مواد باعث مسدود شدن مجرای باریک فولیکول می گردند. در مرحله بعدی این مجاری متسع شده و غدد سباسه در اثر تجمع مواد اضافی بزرگتر می شوند و به دنبال آن ضایعات آکنه ای ایجاد می گردد.

کومدونهای باز با سرسیاه

اینها حاوی مواد کراتینب و سبوم فشرده هستند رنگ سیاه انها به خاطر تجمع مواد رنگدانه ای در لایلای محتویات آن است.

کومدونهای بسته با سر سفید

این کومدونها وقتی ایجاد می شوند که دهانه فولیکول بسته شود و در زیر آن ماده کراتینی وسبوم تجمع یابد. کومدون بسته به خودی خود التهاب ندارد ولی شروع یک ضایعه التهابی است.

ضایعات التهابی آکنه

ایجاد یک کومدون بسته یا سر سفید زمینه ای برای تکثیر باکتریهایی است که به طور طبیعی در درون فولیکول یا سطح پوست وجود دارد. محیط تغذیه مناسبی که غنی از چربی (سبوم) و بدون اکسیژن است سبب تکثیر سریع باکتریها و ترشح موادی می شود که ایجاد واکنش های التهابی می نمایند که انواع آنها قبلا ذکر شد.

رژیم غذایی وآکنه

 در اکثر موارد غذا تاثیری بر اکنه ندارد. ولی توصیه های چندی ممکن است از نظر غذایی برای بیماران دچار آکنه لازم شود.

حساسیت نسبت به برخی فراورده های خوراکی

اگر رابطه واضحی بین یک خوراکی بخصوص و آکنه وجود داشته باشد باید از آن فراورده غذایی اجتناب شود.

فرآورده های شیر و آکنه

بیمارانی که از آنتی بیوتیک های گروه تتراسیکلین استفاده می کنند باید از مصرف فرآورده های شیر همزمان با این آنتی بیوتیک خودداری کنند. بعد از مصرف این فرآورده ها باید حداقل تا دو ساعت آنتی بیوتیک ها مصرف نشوند.

شستن صورت

آکنه فرآیندی است که از سطح پوست منشا نمی گیرد بلکه قسمت های عمیق تر پوست شامل غدد سباسه و فضای درونی فولیکول ها مسئول ایجاد آن هستند. بنابراین شستن و تمیز کردن پوست به تنهایی نمی تواند مشکل آکنه را حل کند. با این حال شستن پوست می تواند اثرات مثبتی را به خاطر برداشتن سبوم، عرق و آلودگی و سلول های مرده از سطح پوست اعمال نماید که به علت رفع انسداد منافذ پوستی و به دنبال آن خروج بهتر محتویات فولیکول صورت می گیرد. بعلاوه احتمال برداشته شدن باکتری های سطح پوست به وسیله شستشو وجود دارد که بدین ترتیب از نفوذ این باکتری ها به عمق فولیکول ممانعت می شود. پاک کردن سطحی باعث از بین رفتن کومدونهای موجود نمی شود. بلکه می تواند از ایجاد کومدونهای جدید جلوگیری کند به همین علت به بیماران دچار اکنه توصیه می شود روزی دو تا سه بار صورت خود را به آرامی شستشو دهند. شستن خشن پوست فایده ای در بر نداشته و در واقع می تواند با گسترش التهاب حتی سبب بدتر شدن اوضاع شود به جای صابون های خشک کننده باید از یک صابون نسبتا ملایم استفاده کرد. اگر صابونی سبب تحریک پوسته شدن یا قرمزی شود باید از نوع ملایم تری استفاده کرد.

نور خورشید و آکنه

آفتاب در اکثر موارد سبب بهبودی خفیف آکنه می شود. در حدود یک پنجم موارد نور خورشید تاثیری بر آکنه ندارد و در تعداد اندکی از بیماران سبب تشدید آکنه می گردد. بهبود ضایعات به علت تاثیر بخصوص اشعه ماورای بنفش خورشید است که خاصیت ضد التهابی دارد. همچنین برنزه شدن تا حدودی ضایعات اکنه ای را کم می کند با این حال اشعه خورشید می تواند تولید کراتین و سبوم را افزایش داده و از این طریق سبب تشدید آکنه گردد. به همین علت برخی در ماتولوژیست ها توصیه می کنند و بعد از قرار گرفتن در معرض آفتاب ملایم به آرامی پوست شسته شود به طور خلاصه :

- تماس با آفتاب باید تدریجی و ملایم باشد.

- اگر بعد از تماس با آفتاب ضایعات آکنه ای تشدید شود باید از آفتاب اجتناب گردد.

- شستشوی آهسته پوست بعد از تماس با آفتاب توصیه می گردد.

- باید از یک ضد آفتاب مناسب غیر روغنی استفاده شود.

توجه :

موارد بالا در مورد ضایعات غیر التهابی است و در صورت وجود ضایعات التهابی فعل باید از خورشید اجتناب کرد. زیرا ممکن است پس از بهبود اسکار به جای بماند و رنگ اسکارها به علت تماس با خورشید تیره تر شود.

مواد آرایشی

دو نوع از فرآورده های آرایشی ممکن است ایجاد آکنه نمایند.

- فرآورده های آکنه ژنتیک که بعد از یک یا دو هفته ایجاد پوستول می نمایند.

معمولا فراورده های آرایشی خیلی چرب سبب مسدود شدن منافذ پوستی شده و به این طریق باعث ایجاد کومدون یا آکنه می گردند و در صنعت مواد آرایشی تاکید بر آن است که اجزای خاص تشکیل دهنده فرآورده که باعث کاهش آکنه می گردند مشخص شوند.

بسیاری از این فراورده ها دارای برچسبی هستند که مشخص می کند کومدون ساز یا آکنه ساز نیستند به طور کلی محصولات تولید شده برای خانم هایی که دچار آکنه هستند برای استفاده در پوست های چرب تهیه شده اند. این محصولات حاوی مقادیر نسبتا زیادتر آب و مقدار کمتری چربی بوده و حتی ممکن است دارای مواد جاذب چربی باشند همچنین کرم هایی موجودند که برای درمان آکنه ساخته شده اند و درآنها فرآورده های طبی همراه با ترکیبات رنگی وجود دارد. این کرمها را می توان همزمان به عنوان ماده آرایشی نیز مورد استفاده قرار داد.

درمان آکنه به وسیله متخصص آرایش و زیبایی 

کارهای عمده ای که یک متخصص آرایش برای رفع آکنه انجام می دهد شامل موارد زیر است :

- پاک کردن صورت

- تخلیه محتویات کومدون ها

- راهنمایی و آموزش جهت نحوه پاکسازی و درمان پوست

مسلماً اعمال فوق باید همراه با درمان طبی توسط پزشک صورت گیرد.

مراحل درمان کومدون عبارتند از :

1- نرم کردن کومدون ها

2- تمیز و ضد عفونی کردن پوست

3- تخلیه محتویات کومدون

4- پاک کردن نهایی منطقه گرفتار

نرم کردن کومدون ها

بهترین راه برای این کار استفاده از کرم های حاوی رتینوئیک اسید است. این کرم ها باید روزانه به مدت یک ماه روی پوست مالیده شوند. این درمان اولیه حتما باید به وسیله درماتولوژیستها انجام شود. روش های دیگر نرم کردن شامل استفاده از بخار، گذاشتن کمپرس مرطوب و داغ 15 دقیقه قبل از درمان استفاده از اسید سالیسیلیک یا سولفورسالیسلیک اسید به صورت موضعی و قبل از درمان می باشند.

تمیز و استریل کردن پوست

این کار با استفاده از محلول 70 % الکل یا هر ماده ضد عفونی کننده دیگر پوست انجام می شود.

خارج کردن محتویات کومدون ها

برای این کار دو راه وجود دارد. یکی فشردن با نوک انگشتان و دیگری استفاده از خارج کننده کومدون. فشار دادن کومدون به وسیله انگشت اگر درست انجام نشود می تواند باعث پخش شدن محتویات آن به بافت مجاور و التهاب و اسکار گردد. با بروز مشکل ایدز وافزایش شیوع هیاتیت Bهر نوع تماس با خون و ترشحات بیمار باید به وسیله دستکش انجام شود. از طرف دیگر پوشیدن دستکش، حس دقیق نوک انگشت را مختل می کند و کارآیی آن را تقلیل می  دهد. بسیاری از متخصصان زیبایی هنوز هم روش تخلیه قدیمی کومدون به وسیله انگشت را ترجیح می دهند و اظهار می دارند که فشار عمودی محکمی که به وسیله اکستراکتورکومدون بر روی فولیکول وارد می شود می تواند باعث ترکیدن فولیکول گردد. برخی پیشنهاد می کنند که انگشتان به وسیله یک پارچه نخی آغشته به محلول الکلی ضعیف پوشانده شوند.  

نحوه انجام کار

- کومدون های باز یا سرسیاه

فشار عمودی آهسته و یکنواخت در اطراف کومدون و به سمت پایین سبب تخلیه آن می شود و محتویات آن را به بالا و بر سطح پوست هدایت می کند. اگر کومدون خالی نشد باید انگشتان را کمی جا به جا کرد و مجددا این کار را تکرار نمود تا محتویات چربی تخلیه و کمی خون خارج گردد. سپس با یک پارچه نخی و محلول ضد عفونی محل تمیز می شود.

- کومدون های بسته یا سر سفید

 اگر کومدون به راحتی باز نشود باید قسمت مرکزی آن را به وسیله یک سوزن استریل آهسته سوراخ کرد و سپس محتویات کومدون را با فشار و برطبق آنچه قبلا گفته شد خارج کرد. محتویات پوستول های کوچک را که حداکثر 3 میلی متر قطر داشته باشند می توان با سوراخ کردن قسمت مرکزی و سپس فشار دادن آن خارج نمود.در مورد پوستول های بزرگتر باید مراجعه به پزشک صورت گیرد. اگر تعداد پوستول ها از چهار یا پنج عدد بیشتر باشد نیز مراجعه به پزشک ضروری است.

ندول ها و کیست ها نباید سوراخ یا فشار داده شوند و باید به وسیله درماتولوژیست درمان گردند. پاپول های ملتهب و قرمز را نیز نباید دستکاری کرد چون می تواند سبب ایجاد اسکار شود. بعد از درمان محل ضایعه مجددا به وسلیه الکل یا محلول ضدعفونی کننده دیگر تمیز می شود.    

درمان به وسیله متخصص پوست

درماتولوژیست دو نوع درمان را در نظر می گیرد :

- استفاده از فرآورده های موضعی

- تجویز درمان خوراکی

فرآورده های موضعی شامل کرم یا مواد مایع است. این داروها سبب خشک کردن پوست و پوسته ریزی به درجات مختلف می شوند. ترکیبات حاوی اسید سالیسیلیک، سولفور یا رزورسینول امروزه کمتر مورد استفاده قرار می گیرند چون ترکیبات جدیدی که خیلی بیشتر موثرند و خـاصیت کراتولیتیک دارند امـروزه در دسترس می باشند.

آلفا هیدروکسی اسیدها

تحقیقات نشان می دهد که اینها در غلظت های کم سبب کاهش تعداد ضایعات آکنه ای ملایم تا متوسط می شوند.

بنزوئیل پراکساید

این ماده یک فرآورده ضد میکروبی است که عملکرد آن بر پایه اکسید کردن پروتئین های باکتریایی است و تراکم باکتریهای فولیکول را کاهش می دهد. همچنین نوعی خاصیت کراتولیتیک دارد و معمولا در غلظت های 2.5 ، 5 و 10 درصد استفاده می شود. این ماده می تواند سبب خشکی و تحریک پوست گردد بنابریان بهتر است با غلظت کم شروع شده و در صورت عدم تحریک به غلظت حداکثر رسانده شود.

آنتی بیوتیک های موضعی

این آنتی بیوتیک ها شامل اریترومایسین، کلیندامایسین و تتراسیکلین هستند.

رتینوئیک اسید

از لحاظ شیمیایی این ترکیبات وابسته به ویتامینA هستند. اثر عمده اینها تنظیم بازسازی سلول های درون فولیکول و دفع سلول های مرده است و به این وسیله از ایجاد پلاک های مسدود کننده در دهانه فولیکول ممانعت می کنند و بنابراین کومدون ایجاد نمی شود. به این ترتیب در آکنه های غیر التهابی تاثیر آن ها زیاد است.

آداپالن Adapalene 

مکانیسم اثر آن مشابه رتینوئیک اسید است. تحقیقات نشان می دهد که آداپالن در آکنه های خفیف تا متوسط موثر است.  این دارو تا حدودی خاصیت ضد التهابی دارد. عوارض جانبی آن نیز اساساً مشابه رتینوئیک اسید است. تحریک پوستی به صورتی قرمزی، خشکی پوست و احساس سوزش یا خارش ممکن است بروز نماید. آداپالن به صورت یک لایه نازک شب ها قبل از خواب و بعد از شستن صورت روی پوست مالیده می شود.

آزلائیک اسید Azelaic acid

آزلائیک اسید به طور طبیعی در بدن ساخته می شود. فرآورده های متنوع جدیدی براساس این ماده تولید شده اند که معلوم شده است تاثیر مشخصی بر ضد آکنه دارند. آزلائیک اسید هم خاصیت ضد میکروبی و هم ضد التهابی دارد. بعلاوه تعویض سلول ها را در داخل فولیکول تنظیم می کند و از بسته شدن فولیکول به وسیله ماده کراتینی ممانعت می کند و بنابراین جلوی ایجاد کومدون را می گیرد. فرآورده های حاوی آزلائیک اسید هم برای آکنه های التهابی و هم غیر التهابی مناسب است. آزلائیک اسید برای روشن تر نمودن پوست های تیره و نواحی پیگمانته نیز موثر است.

درمان های خوراکی آکنه

برای آکنه های ملتهب در ضایعات عفونی از آنتی بیوتیک استفاده می شود. آنتی بیوتیک های معمول در درمان آکنه شامل تتراسایکلین ها و اریترومایسین ها هستند. معروف ترین دارو از تتراسایکلین ها داروی میناسایکلین است. دارو به مدت چندین هفته با مقدار 50 میلی گرم دوبار در روز تجویز می شود و به دنبال آن دوز نگهدارنده 50 میلی گرم روزانه به مدت زمانی متغیر تجویز می گردد. اکسی سایکلین نیز داروی دیگری از گروه تتراسایکلین هاست که مصرف آن رایج است. طی مصرف تتراسایکلین ها تماس با آفتاب باید به حداقل برسد چون حساسیت پوست نسبت به آفتاب با مصرف این دارو زیاد می شود. شیر و فرآورده های آن مثل پنیر سبب کاهش جذب دارو در بدن می گردد و حداقل باید دو ساعت بین مصرف دارو و فرآورده های شیر فاصله باشد. همچنین تتراسایکلین را همراه آنتی اسیدها، آهن و ترکیبات حاوی ویتامین ها نباید مصرف کرد. تتراسایکلین ها بر روی کارایی قرص های ضد بارداری اثر می گذارند. بنابراین بیمارانی که قرص ضدبارداری مصرف می کنند باید با پزشک خود مشورت نمایند. در طی بارداری نباید تتراسایکلین مصرف شود. در کودکان زیر 14 سال نیز نباید این دارو تجویز گردد مگر تحت شرایط خاص و با صلاحدید پزشک.

فرآورده های هورمونی در درمان آکنه

داروهای هورمونی که به طور رایج برای درمان آکنه مصرف می شوند شامل ترکیبات حاوی استروژن (اتینیل استرادیول)  و یا داروهای ضد آندروژنی مثل سایپروترون استات است. گاهی از این داروها برای درمان موهای زائد در خانم ها استفاده می شود.

ایزوترتینوئین

ایزوترتینوئین داروهای خوراکی مشتق از گروه رتینوئیدهاست که از لحاظ شیمیایی مشابه ویتامین Aبوده و معروف به Accutaneمی باشد. مصرف این دارو سبب می شود تا :

- اندازه غدد سباسه کاهش یابد.

- فعالیت غدد سباسه کم شود.

- تراکم باکتری ها در فولیکول کاهش یابد.

- میزان التهاب در داخل فولیکول ها کمتر شود.

- فرایند تعویض سلول ها در درون فولیکول به صورت عادی بر گردد.

این دارو در درمان آکنه های سرکش و مقاوم به درمان بسیار موثر است. 

عوارض ایزوترتینوئین

- طی هفته های اول درمان خشکی پوست بروز می کند و ممکن است حالت پوسته شدن ایجاد گردد.

- حساسیت نسبت به نور خورشید که از قرمزی خفیف صورت تا راش های شدید متغییر است.

- خشکی دهان و احتمال خونریزی بینی در نتیجه خشکی، تحریک و پوسته شدن لب ها

- ریزش مو

- اختلال عملکرد کبد (معمولا به صورت گذرا) حداقل ماهیانه یکبار باید عملکرد کبد آزمایش شود.

معمولا طی هفته اول یا دوم پوست و مخاطات خشک می شوند. در هفته دوم ممکن است آکنه بدتر شود ولی در هفته سوم ضایعات آکنه ای التهابی کاهش می یابند و از هفته چهارم به بعد بهبود تدریجی در اکثر ضایعات مشاهده خواهد شد.

توجه

تجویز ایزوترتینوئین قبل از بلوغ توصیه نمی شود.

-  طی بارداری این دارو نباید تجویز گردد چون ممکن است نقایص جنینی بخصوص در قلب و سیستم عصبی ایجاد کند. بعد از قطع ایزوترتینوئین حداقل تا یک ماه بیمار نباید باردار شود.

در آخر کلام شایان ذکر است که بیمار را مطمئن سازیم درمان های استاندارد طبی برای آکنه بسیار موثرند و بیش از 90 درصد از کسانی که دچار آکنه هستند طی چند ماه بهبود قابل توجهی خواهند داشت و حتی کسانی که طی چند ماه نتیجه نگرفته اند نباید ناامید شوند. زیرا انواع بسیاری از درمان ها برای آکنه در دسترس است که می تواند به بیمار کمک کند.

 

 

گردآوری و تنظیم : نایس کلوب

کتاب آرایش و درمان پوست تالیف دکتر آوی شای ، دکتر هاوارد مایباخ ، دکتر رابرت باران ترجمه دکتر حمید نوروزی

 

برچسب ها:


مطالب دیگر:

اشتراک
نظرات سحر
عالی بود
نظر شما
نام:
نظر:  
عضویت در خبرنامه نایس کلوب
  
جستجو در سایت بر اساس کلمات کلیدی:

صفحه اصلی | درباره ما | قوانین و مقررات سایت | تماس با ما | راهنمای سایت | تبلیغات در سایت
عضویت در سایت | معرفی سایت به دوستان

E-mail: info@nicecloob.com
Phone: 09198145162 - 09381578776
آدرس: بابل - خیابان بابلسر - کوچه آخوندی - ساختمان مانلی
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
لطفاً پیش از استفاده از سایت صفحه راهنمای سایت را مطالعه فرمایید. استفاده از این سایت بدان معناست که شما قبلاً صفحه راهنمای سایت را مطالعه کرده و به مفاد آن واقفید.

به نایس کلاب امتیاز دهید