راهنمای سایت
جستجو:
ورود کاربران
 
 
فراموشی کلمه عبور
رای دهید

نکات ضد پیری برای خانمهایی در سن پنجاه سالگی (بخش اول)

 

6- شب ها راحت بخوابید

افراد با رسیدن به  پنجاه سالگی به طور معمول کم خواب می شوند و یا چند بار از خواب بر می خیزند. به جای آن که شب ها در رختخوابتان غلت بزنید و یا به سقف اتاق خیره و عصبی شوید بهتر است زمان رفتن به رختخواب یا عادت هایتان را تغییر دهید.

 

هفت راهنمایی برای خواب راحت شبانه

-  شب ها دو الی سه ساعت پیش از رفتن به رختخواب شام سبک میل کنید. هضم غذای سنگین باعث خواب آشفته می شود.

- پنجره اتاق خواب را باز کنید حتی در زمستان نیز در اتاق خواب به هوای آزاد نیاز دارید.

- پیش از رفتن به رختخواب دوش بگیرید و در حد امکان از روغن های  آرام بخش بدن استفاده کنید.

- از تشک های مرغوب استفاده کنید. تشک باید سفت و از الیاف طبیعی باشد تا به کمر آسیب نرساند.

- چند قطره روغن خوشبو روی بالش خود بریزید. بوی دلپذیر به شما کمک می کند که بهتر بخوابید

- اگر صبح ها اتاقتان زود روشن می شود می توانید از چشم بند استفاده کنید. مانند چشم بندهایی که در هواپیما به مسافران می دهند.

- اگر همسرتان در خواب خروپف می کند یا گوش بند استفاده کنید و یا در اتاق دیگری بخوابید.

 

آموزش های فنگ شویی

چینی های که استاد هنر چیدمان وسایل هستند طبق اصل هماهنگی میان ین و یانگ توجه غربی ها را به فنگ شویی جلب کرده اند. بعضی از  آموزش های آن عبارت اند از :

هیچ گاه تخت خواب خود را در میان دو در قرار ندهید. انرژی جریان یافته میان دو در، به طور استعاری فرد را دو قسمت می کند.

اطراف تخت خود پاراوان های تاشو قرار ندهید چون مانع جریان انرژی و رسیدن آن به شما می شود.

چراغ خواب سقفی یا دیواری در بالای تخت خواب خود نگذارید چون مدار الکتریکی در سلامت شما به هنگام خواب تاثیر می گذارد .

همه کتاب ها را از تختخواب خود دور کنید. چون تختخواب برای استراحت و آرامش جسم و جان ساخته شده است.

 

آیا می دانستید ؟

- بعضی ها به هورمون ملاتونین قسم می خورند (نکته 44 را بخوانید)

- هورمون ملاتونین در غدد صنوبر تولید می شود. این ماده باعث تنظیم ساعت بیولوژیکی می شود که دوباره بتوانید راحت بخوابید. ملاتونین آرامش بخش است و از فشارهای  بدن می کاهد و فرد می تواند احساس سبکی و خواب کند.

- بعضی از روش های شفابخش قدیمی ها کار آیی دارد. از نوشیدن بعضی نوشیدنی های کافئین دار پس از ساعت چهار عصر خودداری کنید پیش از خواب یک فنجان شیر گرم با کمی عسل بنوشید.

 

نکات کلیدی

- در ساعات پیش از خواب از هر کاری که باعث هیجان و یا نگرانی می شود. بپرهیزید. در اتاق خواب تلویزیون تماشا نکنید. روزنامه نخوانید و به مرور کردن صورت حساب روزانه نپردازید.

- اگر صبح ها پیش از دیگر اعضای خانواده بیدار می شوید از این فرصت خوب و آزاد استفاده کنید در عوض می توانید شب ها زودتر بخوابید.

 

7- لاغر بمانید.

با بالا رفتن سن سرعت سوخت و ساز بدن کاهش می یابد. کالری ها کندتر می سوزند و در نتیجه فرد چاق خواهد شد حالا زمان آن رسیده است که غذاهای سالم تر و کم تر بخورید.

 

رژیم بس است

رژیم های کاهش وزن اغلب با شکست روبه روی می شوند چون زمانی که ما رژیم را قطع می کنیم دوباره خیلی زود به وزن قبلی برمی گردیم روش بهتر کم کردن مقدار غذا و انتخاب درست مواد غذایی است کم تر بخورید ولی غذایی را انتخاب کنید که دوست دارید از روان شناسی در این زمان کمک بگیرید. حداقل یک چهارم غذایی را که در بشقاب کشیده اید باقی بگذارید و همه آن را نخورید تا این که یاد بگیرید کم کم حجم غذای خود را کاهش دهید اگر مقداری از غذای شما در بشقاب باقی بماند هیچ اتفاق بدی نخواهد افتاد .

 

از خوردن چربی خودداری کنید

هر گرم چربی حاوی 9 کالری است و در مقایسه با کربوهیدرات ها و پروتئین ها که در هر گرم تنها 4 گرم کالری دارند رقمی بسیار بزرگ است. چربی های گوشت قرمز را حتماً از آن جدا کنید.  گوشت سفید انتخاب و با روغن زیتون طبخ کنید. ( تنها روغنی است که در حرارت بالا ثابت می ماند). چربی های زیادی غذا را با دستمال کاغذی  از آن جدا کنید از غذاهای پر سس بپرهیزید برای طبخ غذا به جای سرخ کردن بیش تر از روش بخار پز یا کبابی استفاده کنید.

 

از تعداد وعده های غذایی خود کم نکنید

باید همیشه صبحانه کامل بخورید. بین صبحانه و ناهار یک وعده غذای سبک میل کنید برای مثال یک موز بین ساعت ده الی یازده صبح مطلوب است. برای ناهار سالاد سبزی مخلوط انتخاب کنید و اگر در حدود ساعت چهار بعدازظهر احساس ضعف کردید میوه میل کنید. پس از صرف غذای اصلی روزانه تان دسر نخورید. آن را کنار بگذارید و اگر دچار احساس گرسنگی شدید آن را میل کنید.

 

آیا می دانستید؟

- پایین نگاه داشتن وزن به تنهایی آن قدرها هم مهم نیست، شما باید مانع تشکیل سلولیت پائین تنه خود نیز بشوید. مهم ترین عوامل ایجاد سلولیت عبارتند از : انواع گوشت پخته شده، ماهی سرخ کرده، چربی حیوانی، سس های چرب، نمک (جذب آب را افزایش می دهد) شراب و نوشیدنی های الکلی و انجام ندادن فعالیت های ورزشی، تنش عصبی (استرس) کار زیاد و پوشیدن لباس های تنگ که باعث ورم و کاهش گردش خون می شود.

- برای پیشگیری از سلولیت (تجمع چربی زیر پوست) غذاهای سالم بخورید و ورزش کنید (هوازی، پیاده روی، دوچرخه سواری و شنا) که اغلب این ورزش ها بر پائین تنه اثر می گذارد.

 

نکات کلیدی

-  از خوردن خوراکی هایی که کربوهیدرات های تصفیه شده دارند، مانند بیسکوئیت یا شیرینی های درست شده از آرد سفید بپرهیزید.

- غذاهای حیوانی را کنار بگذارید اما از پروتئین غافل نشوید. چون عضلات نیروی حیات خود را از دست خواهند داد.

- برای آنکه غذاهایتان طعم و مزه بهتری داشته باشد. سبزی های مختلف مصرف کنید.

 

8- میوه و سبزی زیاد مصرف کنید

رادیکال های آزاد باعث پیری سلول های بدن می شوند اما آنتی اکسیدان ها ( ویتامین ها و مکمل ها) آن را تقویت می کنند. آنتی اکسیدان ها به مقدار زیاد در سبزی و میوه های تازه یافت می شوند پس آنها را زیاد مصرف کنید.

 

آنتی اکسیدان ها مهم هستند

رژیم متعادل باید نیازهای تغذیه ای بدن را تامین کند. با این همه روش های جدید و پختن غذا باعث از بین رفتن بسیاری از این مواد می شوند. با بالا رفتن سن توانایی جذب مواد غذایی بدن کاهش می یابد بنابراین لازم است که از مکمل های غذایی استفاده کنیم اما تنها با تجویز پزشک ( نکته 38 را بخوانید)

برای تکمیل رژیم غذایی روزانه، حتما مقدار زیادی میوه و سبزی میل کنید.

 

سبزی را بخار پز کنید

پختن انواع سبزی و میوه ها در آب باعث از بین رفتن بیشتر آنتی اکسیدان های موجود در آن ها می شود. پس آن ها را بخارپز کنید و یادتان نرود که بیش از اندازه پخته نشوند. بعضی از میوه ها و سبزی ها مانند سیب، گلابی و کاسنی در مایکروفر خیلی خوب پخته می شوند.

 

آیا می دانستید ؟

- برای آن که سبزی و میوه فراوان بخورید. هفته ای چند بار برای خرید آنها بروید سبزی و میوه های فصلی بخرید.

- حداکثر تنوع : بنابر فرضیه ای تازه در طول روز دست کم باید دو نوع سبزی و دو نوع میوه و مقداری آب میوه مختلف مصرف کرد. پس بهتر است آب میوه گیری در دسترس داشته باشید و از سبزی ها و میوه های پر ویتامین و مغذی استفاده کنید که مفیدتر باشند.

- برای به وجود آمدن تنوع در مصرف انواع سبزی اطلاعات بیشتری در مورد پختن آن کسب کنید.

 

نکات کلیدی

- با خوردن سه میوه و دو سبزی در روز 8% از خطر ابتلا به سرطان کاسته می شود.

- برای خوشمزه تر کردن سالاد از ماست بدون چربی، آب لیموی تازه و سبزی تازه به عنوان سس استفاده کنید.

 

9- ورزش مفاصل

با حفظ چالاکی و انعطاف پذیری بدن خود را جوان نگه دارید. در هر جا که می توانید تمرین های حرکات گربه و کششی را با پایه چوبی انجام دهید. این بهترین راه است که در دوران یائسگی ستون فقرات و گردن در وضعیت مناسب قرار گیرد.

 

از مزایای حرکات کششی بهره مند شوید

زمانی که استخوان های اسکلت شما به اصطلاح  آب می رود باید حرکات کششی انجام دهید تا آن ها را مقاومتر کنید. یکی از بهترین راه های پیشگیری از مشکلات استخوانی انجام دادن حرکات کششی است. به ویژه اگر با مکمل های طبیعی در طولانی مدت همراه شود. مطلوب ترین روش آن  انجام دادن چهار روز در هفته و هر بار نیز دو الی سه دقیقه است.

 

سه تمرین که همه جا می توانید آن را انجام دهید.

1- پاها را از هم باز کنید نفستان را تو ببرید و خم شوید. دستانتان را بر روی پایه چوبی قرار دهید به طور یکه پیشانی در امتداد باسن قرار گیرد. نفستان را بیرون بدهید. انگشت های دستانتان را باز کنید و به سمت بالا قرار دهید. پاها باید رو به خارج باشد. استخوان های لگن را  از چپ به راست حرکت دهید.

2- بر روی نیمکت یا چهارپایه ای با بدنی صاف و کشیده بنشینید. دستانتان را از پشت به هم قلاب کنید و کف  دستان را به سمت پایین بچرخانید. به بالا نگاه کنید و دستانتان را تا جایی که امکان دارد بالا ببرید و کمرتان را صاف نگه دارید.

3- صاف بنشینید. در حالی که دستانتان را از بغل رو به بالا می برید نفستان را به داخل ببرید. دستانتان را در بالای سر قلاب کنید و نفس را بیرون بدهید. سپس کف دستانتان را به طرف بالا بچرخانید و سرتان را صاف نگه دارید و به بالا ببرید. در نظر مجسم کنید که طنابی شما را به سوی سقف می کشد.

 

آیا می دانستید ؟

- ستون فقرات شما هر روز بر اثر فشار وزنتان تنزل پیدا می کند. در حالت نشسته این فشار بیشتر است.

در حالت ایستاده فشار کاهش می یابد و در حالت دراز کشیده حتی کم تر هم می شود.

- پیش از رفتن به بستر حرکات کششی انجام دهید تا ستون فقرات شما به جای اولش باز گردد و شما در هنگام استراحت شبانه بهترین استفاده را ببرید.

- همه تمرین های جسمانی می توانند بهترین اثر را در غضروف های شما بگذارند چون این تمرین ها سبب لرزش غضروف ها می شوند و این لرزش ها الکترولیت هایی نظیر سدیم و پتاسیم را آزاد می کنند که در نتیجه این آزاد سازی ساختن غضروف تقویت می شود و روند تنزلی دوران یائسگی کاهش می یابد.

 

نکات کلیدی

- ورزش را آرام شروع کنید. اگر پیش از گرم کردن بدنتان حرکت کششی شدید انجام دهید خطر کشیدگی عضلاتتان  وجود دارد.

- تمرین های کششی را روزی دو بار انجام دهید. حتی اگر پشت میز کارتان نشسته اید.

 

10- سیگار را ترک کنید

بارها شنیده اید که استعمال تنباکو برای سلامت ضرر دارد. آنچه شاید کمتر به آن توجه کرده باشید سریع تر شدن روند پیری بر اثر استعمال تنباکو است که برای ظاهر شما پیامدهای مصیبت بار دارد.

 

تنباکو زیبایی تان را نابود می کند

استعمال تنباکو باعث نازک شدن عروق خونی و کاهش رسیدن اکسیژن به سلول می شود. تاثیر آن بر پوست خیلی زود آشکار می شود. پوست کدر و زرد رنگ می شود چون از مقدار هموگلوبین –رنگدانه های قرمز خون- در عروق خونی نازک که وظیفه خون رسانی را به عهده دارند کاسته می شود. علاوه بر آن سیگار عامل چین و چروک و افتادگی بافت بدن است. بالاخره سیگار باعث زرد شدن دندان ها و ضعیف شدن لثه ها می شود.

 

چگونه سیگار را ترک کنیم

پنجاه درصد از موفقیت های ترک سیگار به اراده شخصی مربوط می شود. البته شما می توانید از روش های کمکی مانند برچسب های ترک سیگار یا  آدامس های ترک سیگار نیز کمک بگیرید. اگر مایل به استفاده از راه های طبیعی هستید موارد زیر را امتحان کنید :

- طب سوزنی : هدف آن بیزار کردن شما از تنباکوست. طب سوزنی مزایای دیگری نیز دارد. با انجام دادن طب سوزنی می توانید مشکلات مربوط به اعصاب و بی خوابی را رفع کنید.

 

- هومیوپاتی : در این روش عادت سیگار کشیدن را کم کم ترک می دهند به این شکل که با تجویز مقادیر ناچیز تنباکو علائم مشابه را در فرد به وجود می آورند.

 

- اوریکولار درمانی : (درمان از طریق لاله گوش) در این روش پزشک سه جسم نایلونی مخصوص را به مدت یه هفته در مرکز لاله گوش قرار می دهند. این روش براساس تاثیر در قسمتی مشخص در ارتباط با سیگار در لاله گوش انجام می گیرد که نیاز بدن به سیگار و تمایل به آن را در فرد از بین می برد.

اگر هیچ یک از روش های ذکر شده موثر نباشد به متخصص روان درمانی یا هیپنوتیزم مراجعه کنید.

 

آیا می دانستید؟

 - سیگار فقط نیکوتین و تار ندارد. وقتی شما سیگاری را روشن می کنید. مقدار زیادی بنزوپیرن و فلزاتی مانند سرب، کارمیوم، جیوه و آرسنیک به بدنتان و اندام های حیاتی وارد می کنید.

- سیگار همچنین مقدار زیادی رادیکال آزاد –دشمن جوانی- در بدن شما تولید و آن ها را فعال می کند  زدن حتی تنها یک پک به سیگار باعث آزاد شدن میلیون ها میلیون رادیکال آزاد می شود.

- همچنین به خاطر داشته باشید که سیگار عامل مستقیم نفخ و هشتاد درصد از سرطان های ریه است افزون برآن باعث سخت شدن شریان ها ایجاد فشار خون و بیماری های قلبی نیز می شود. اگر همه این ها کافی نیست بدانید که سیگار باعث تسریع کلسیم گیری از استخوان ها و نابودی آنتی اکسیدان ها می شود.

 

نکات کلیدی

- در پژوهشی موثق نشان داده شـده است که کشیدن هـر یک نخ سیگـار باعث کاهش یازده دقیقـه از عمر انسان می شود.

- مشخص شده است که مصرف الکل و تنباکو با یکدیگر خطر سرطان حلق و گلو را 43 برابر و سرطان مجرای بینی را 135 بار افزایش می دهد. 

 

نکات ضد پیری برای خانمهایی در سن پنجاه سالگی (بخش سوم)

 

گردآوری و تنظیم: نایس کلوب

برگرفته از کتاب 60 نکته ضد پیری مترجم گلی نژاد

برچسب ها:


مطالب دیگر:

اشتراک
نظر شما
نام:
نظر:  
عضویت در خبرنامه نایس کلوب
  
جستجو در سایت بر اساس کلمات کلیدی:

صفحه اصلی | درباره ما | قوانین و مقررات سایت | تماس با ما | راهنمای سایت | تبلیغات در سایت
عضویت در سایت | معرفی سایت به دوستان

E-mail: info@nicecloob.com
Phone: 09198145162 - 09381578776
آدرس: بابل - خیابان بابلسر - کوچه آخوندی - ساختمان مانلی
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
لطفاً پیش از استفاده از سایت صفحه راهنمای سایت را مطالعه فرمایید. استفاده از این سایت بدان معناست که شما قبلاً صفحه راهنمای سایت را مطالعه کرده و به مفاد آن واقفید.

به نایس کلاب امتیاز دهید