راهنمای سایت
جستجو:
ورود کاربران
 
 
فراموشی کلمه عبور
رای دهید

مواظبت از موها

موهای پر پشت و براق نه تنها انسان را زیبا می سازد. بلکه گواهی است بر سلامت شخص مخصوصاً در خانمها که مو اساسی ترین جلوه زیبایی آنهاست. موهای زیبا و مواظبت شده نشانه شخصیت نیز هست.

برای مواظبت درست از موها  باید دانست که موهای بدن انسان سه نوعند :

موهای بلند : موی سر و زیر بغل خانمها و موی صورت آقایان به شکل ریش  و سبیل.

موهای کوتاه ونسبتاً زیر : موی ابروها، مژه ها، موهای داخل بینی و گوش.

موهای ریز : موهای کوتاه و نسبتاً نرم و تقریباٌ بی رنگ (موهای پرز مانند).

باید دانست که طول عمر موها متفاوت است. مثلاً مژه ها بیش از چند ماه عمر ندارند ولی موهای سر سالهای سال عمر می کنند. بطور طبیعی در شبانه روز حدود 80 عدد مو از بدن انسان جدا می شود و بجای آن موی تازه می روید.

رنگ مو به وجود مواد رنگی و میزان حباب های هوا در مو بستگی دارد. با گذشت عمر مواد رنگی تدریجاً از بین می رود و حبابهای هوا افزایش می یابد. قابل ذکر است که مقدار موها به ضخامت و رنگ آنها بستگی دارد. مثلا انسان های مو بور مقدار مویشان بیشتر بوده و نسبت به دیگر موها باریکترند. موهای نخودی یا مشکی ضخیم ترند ومقدارشان کمتر است از همه ضخیم تر موهای قرمز است که تعداشان از همه کمتر است.

رشد موها در فصلهای بهار و پاییز نسبت به دو فصل دیگر سال سریعتر است. در روز مو سریعتررشد می کند. 

بطور کلی موهای بلند در مدت یک ماه به میزان 1 تا 1.5 سانتی متر رشد می کنند.

قسمت بالای مو که از پوست بیرون است «تنه مو» قسمتی که در پوست واقع است «ریشه مو» و قسمت زیر پوست را «پیاز مو» می نامند.

موها در سنین بین 14 تا 17 سالگی پیش از هر زمان دیگر رشد می کند و بعد از آن رشد موها سال به سال کمتر و ضخامت مو بیشتر می شود.

برای آنکه همیشه موهای زیبا و سالم داشته باشید. باید شرایط مواظبت از موها را رعایت کنید. قبل از هر چیز باید موها را تمیز نگاه دارید. موها را از گرما و سرمای بیش از حد محافظت کنید. تغذیه موها را  نیز فراموش نکنید.

باید دانست که صابون های قلیایی هر گونه لاک و رنگهای شیمیایی، کشش بیش از حد مو در وقت فر زدن، کلاه تنگ، کشیدن بیش از حد باند و بدون کلاه در هوای سرد و یخبندان راه رفتن برای موها بسیار مضر است.

موها را باید فقط در صورت کثیف بودن آنها در آب نیم گرم شستشو داد و با حوله گرم شده در دمای تقریباً 20 درجه خشک کرد.

برسها و شانه ها باید منحصر به فرد باشد و هفته ای یکبار باید آنها را با صابون یا محلول آمونیاک (یک قاشق غذاخوری آمونیاک در یک لیتر آب) شست.

استفاده از برس با موهای طبیعی مناسب تر و استفاده دائمی از برسهای فلزی مضر است. شانه بهتر است که دندانه های کمتر و کند داشته باشد.

حداقل روزی دو بار باید تمام موها را شانه کرد. شانه زدن موهای دراز را باید از آخر آنها شروع کنید. و بطرف ریشه  آنها حرکت نمایید. بعد از شانه کردن موها آنها را باید با برس بخوابانید. موها را ماساژ و فرم بدهید. ماساژ سر و گردن حرکت خون زیر پوست سر را سریع تر می سازد. که باعث تغذیه موها می گردد. برای همه معلوم است که موها سه نوعند : خشک، موهای نرمال، موهای چرب.

میزان چربی مو به میزان ترشح چربی، پوست سر بستگی دارد.

موهای نرمال (موهای نرمی هستند که) چندان چرب نیستند. ریش ریش نمی شوند بهم نمی چسبند و یک بار شستشو در هفته برای این موها کافی است. شستشو باید در آب نیم گرم با شامپوهای مناسب صورت گیرد. بجای شامپو می توان از ماست یا نان ترش شده استفاده کرد.

برای اینکه موهای شما براق باشند باید آنها را با آبی که اندکی ترش شده باشد  آب بکشید. (برای آب ترش، آب یک عدد لیمو را با یک قاشق غذاخوری سرکه در یک لیتر آب حل کنید.)

اگر موهای شما خشک باشند. آنها را بعد از شستشو باید با روغن شلغم چرب کنید. برای براقی مو همچنین می توانید از بریلیاتین که از محلول الگل  روغن کرچک درست می شود استفاده کنید. اگر موهایتان  خشک یا نرمال است باید روغن کرچک از 60 تا 80 درصد  الکل از 60 تا 80 درصد باشد.بیش از شستشوی موی سر مقداری شامپو را به دو قسمت تقسم و با آب نیم گرم مخلوط کنید.

قسمت اول را بر روی موی مرطوب سر بریزید بمالید و آب بکشید. در وقت شستشوی اول چرک و چربی  پوست و مو حل می شود و شامپو کمتر کف می کند، در مرتبه دوم شستشو شامپو بهتر کف می کند. ماساژ 3 یا 4 دقیقه ای سر قبل از آب کشیدن کف شامپو برای تقویت ریشه مو بسیار مفید و مناسب است. شستشوی موهای بلند را بهتر است که از آخر موها شروع کنید و به طرف ریشه های مو ادامه دهید. موها را با آ ب و صابون تقریباً 37 درجه بشوئید و با آب سردتر از آن آب بکشید. ایستادن به مدت زیاد در زیر دوش باعث نشستن نمک های آب بر روی موها می شود به این دلیل این عمل چندان خوب نیست. برای آنکه موها بهتر رشد کنند و شوره نداشته باشد. باید موها را با محلول گزنه، نعنا یا بید مشک مالش دهید. بعد از این عمل موها نرمتر و پر پشت تر می شوند و آرایش آنها آسانتر می گردد.

موهای روشن تر را بهتر است با محلول بابونه (دو قاشق خوراک خوری محلول بابونه که د ر یک لیتر آب به مدت پنج دقیقه جوشیده شده است). آب بکشید و موهای پر رنگ را با محلول چای (دو قاشق غذاخوری چای در یک لیتر آب ) آب بکشید.

 

موهای خشک :

موهای خشک موهایی هستند رنگ پریده، زود شکن که آخرشان ریشه ریشه شده است. در روی پوست سر با موهای خشک پولک و شوره پیدا می شود.

 این نمونه موها معمولاً می شکنند به هیمن دلیل نباید با رنگهای شیمیایی رنگ شوند و نیز نباید بیرنگ و فر داده شوند. چون این اعمال موها را خشکتر می کند.

موهای خشک را نباید بیش از حد سرد یا گرم نمود یا بیش از حد شستشو کرد ... کمبود ویتامین بدن و خوراک نامناسب نیز می تواند باعث خشک شدن موها گردد. این نمونه مو را باید هر ده تا چهارده روز یکبار با شامپو مخصوث موهای خشک شست.

برای شستشو موهای خشک بجای شامپو می توانید از زرده تخم مرغ، صابون و روغن کرچک به نسبت یک به یک استفاده کنید موهای خشک مخصوصاً به ماسکهای تقویتی احتیاج دارند.

ما بعضی از ماسکها را به شرح زیر پیشنهاد می کنیم :

1-  قبل از شستشو موها را با مالش خوب مالش دهید و بعد بر روی سر کاغذ بگذارید و با حوله ببندید.

2-  روغن کرچک و روغن زیتون را به نسبت یک به یک با نیم قاشق چای خوری ویتامین D,Aمخلوط کنید.

3-  یک قاشق غذاخوری آب هویج را با همین مقدار روغن کرچک و آبلیمو مخلوط کنید.

4-  یک قاشق چای خوری روغن کرچک و همین مقدار روغن زیتون و شامپو را مخلوط کنید بعد از استفاده از این ماسک استفاده از شامپو چندان ضروری نیست.

بعد از شستشوی ماسکها و تمیز کردن موی سر موها را می توانید با روغن های مخصوص مو چرب کنید.

 

موهای چرب

موهای چرب دو سه روز بعد از حمام ظاهرشان کثیف و روغنی می شود. چسبنده می شوند  و به هم می چسبند. در روی پوست سر پولکهای نسبتاً بزرگ زرد رنگی پیدا می شود که بر روی پوست سر می چسبند و مزاحم تغذیه پوست می گردند. موهای چرب را با آب نیم گرم و شامپو مخصوص بشوئید. مناسب است که قبل از شستن به مدت ده –پانزده دقیقه ماسکی از ماست به روی سر و موها بکشید و سر را با ورق نایلون ببندید. و بسیار مفید و مناسب خواهد بود اگر بعد از شستشو، سر و مو را با محلول گزنه یا نعنا یا ریشه بلوط آب بکشید. (ده قاشق غذاخوری این علفها را در یک لیتر آب جوش بریزید).

برای موهای چرب ماسک های زیر را پیشنهاد می کنیم :

 

ماسک زرده تخم  مرغ :

در ترکیب زرده تخم مرغ ماده ای به نام کلسترین موجود است که از ترشح چربی پوست جلوگیری می کند. یک قاشق چای خوری زرده تخم مرغ را با همین مقدار الکل طبی و آب مخلوط کنید. بعد از 10 یا 15 دقیقه می توانید موها را بشوئید.

 

ماسک سفیده تخم مرغ

یک یا دو عدد سفیده تخم مرغ را بر روی موها خوب مالش دهید و صبر کنید تا خشک شود بعد موها را بشوئید.

 

محلول بابونه و تخم مرغ

دو قاشچق چای خوری گل بابونه را در 4 استکان آب جوش بریزید صاف کنید و 4 ساعت نگاه دارید. قبل از استفاده یک عدد تخم مرغ را به آن اضافه کنید و بهم بزنید.

 

ماسک هویج

دو سه قاشق غذاخوری آب هویج و یک قاشق غذاخوری آب لیمو را با هم مخلوط کنید و پوست سر را با این ماسک تقویت نمائید.

 

ماسک عسلی

یک قاشق غذاخوری عسل، یک قاشق چای خوری روغن کرچک و یک قاشق چای خوری  آب گل آلوی "Aloe"را با هم مخلوط کنید و به موها بمالید.

این ماسکها را باید در هر ده روز فقط یک بار بر روی م و پوست سر بکشید.

 

شستشوی موهای چرب بدون آب

در فاصله شستشوی نوبتی موهای چرب، برای کمتر شدن چربی مو، باید موها را به وسیله مسواک نرم با آرد یا نشاسته خشک بدون آب تمیز کرد. این شستشوی خشک باعث گرفتن چربی و عرق از موها می شود و موها طراوت خاصی پیدا می کنند.

 

گردآوری و تنظیم : نایس کلوب

برگرفته از کتاب راز زیبایی بانوان و روش های ماساژ دهی پوست ترجمه و تالیف سیما عاملی(حسن زاده)

 

برچسب ها:


مطالب دیگر:

اشتراک
نظرات فاطمه قاسمی
یک عروس باید چه شکلی باشه؟

دلسا
من موهای خیلی نازکی دارم و الان دوساله ک کوتاهشون کردم و خیلی کند دارن رشد میکنن من از چ قرصی برای رشد موهام استفاده کنم؟؟
نظر شما
نام:
نظر:  
عضویت در خبرنامه نایس کلوب
  
جستجو در سایت بر اساس کلمات کلیدی:

صفحه اصلی | درباره ما | قوانین و مقررات سایت | تماس با ما | راهنمای سایت | تبلیغات در سایت
عضویت در سایت | معرفی سایت به دوستان

E-mail: info@nicecloob.com
Phone: 09198145162 - 09381578776
آدرس: بابل - خیابان بابلسر - کوچه آخوندی - ساختمان مانلی
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
لطفاً پیش از استفاده از سایت صفحه راهنمای سایت را مطالعه فرمایید. استفاده از این سایت بدان معناست که شما قبلاً صفحه راهنمای سایت را مطالعه کرده و به مفاد آن واقفید.

به نایس کلاب امتیاز دهید