راهنمای سایت
جستجو:
ورود کاربران
 
 
فراموشی کلمه عبور
رای دهید

با انواع پوست آشنا شوید

پوست معمولی

پوست معمولی، بهترین و متعادل ترین نوع پوست است. پوست طبیعی، نرم و لطیف، بدون لکه و برآمدگی، روشن و بدون منافذ باز، نبود قرمز شدگی یا سوختگی است. چرب یا خشک نیست و به ندرت خال و جوش و مناطق چرب و براق درآن دیده می شود. عدم فرورفتگی، برجستگی و نبود جوش و یا حساسیت مشخص ( حساس نبودن به عفونت) در روی پوست طبیعی از خصوصیات چنین پوستی به شمار می آید. معمولا بچه ها دارای این نوع پوست هستند و در افراد بالغ کمتر دیده می شود. شما که دارای پوست معمولی هستید باید به پوست خود کمک کنید تا وظیفه خود را به طور صحیح ادامه دهد. یکی از مهم ترین اقدامات در حفظ سلامت و شادابی پوست آن است که نوع پوست خود را تشخیص دهید و سپس در مراقبت و بهداشت ویژه آن بکوشید. برای مراقبت و تمیز کردن پوستهای معمولی، صابون های معمولی و استاندارد مناسب است.

 

توصیه های ساده و سودمند

- پوستتان را تمیز نگه دارید. پوست شما باید هر روز تمیز شود. فرقی نمی کند که از نوع چرب، خشک، معمولی، حساس و یا مرکب باشد.

- افرادی که دارای پوست طبیعی می باشند باید در حفظ سلامت و بهداشت آن کوشش بیشتری نمایند و از مواد آرایشی و بهداشتی مناسبی استفاده کنند تا باعث ایجاد ناراحتی در پوست آنها نشود.

- اگر می خواهید پوستی طبیعی و سالم داشته باشید مصرف مقدار زیادی آب، خواب کافی، نرمش ملایم و آرامش روحی لازم است.

 

نکته :

در مراقبت و بهداشت پوست معمولی بکوشید. 

- برای شستن پوست معمولی باید از صابون ملایم استفاده کنید. یا با لوسیون ها و کرمهای پاک کننده آن را تمیز نمایید.

- پس استحمام به صورتتان کرم بزنید.

- از شست و شوی زیاد دستهایتان خودداری کنید.

- هنگام بیرون رفتن از خانه از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. بهتر است قبل از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب، باد و سرما، صورتتان را با کرم چرب و مرطوب کنید.

- برای مراقبت از پوست طبیعی پیروی از دستور غذایی مرتب و منظم خاص کاملا ضروری است.

 

پوست خشک

پوست خشک پوستی است که دارای کشیدگی خاص بوده و چربی و رطوبت ندارد. هرچه شما آب را بیشتر در پوستتان حفظ نمایید. کمتر دچار خشکی خواهید شد. پوست خشک و سفت، به ترمیم آب از دست رفته نیازمند است. خشکی پوست نه تنها می تواند بیماری پوستی به همراه بیاورد. بلکه دیگر بیماری های پوستی را هم تشدید می کند. در میان انواع پوستها، پوست خشک حساس ترین است. بدترین وضعیت پوست خشک هنگامی است که پوست حتی در منطقه ابروها پوسته پوسته می شود. به طور کلی پوست خشک به پیری و چین و چروک زودرس دچار می گردد. امتیاز پوست خشک این است که مستعد جوش زدن نیست. کمتر پیش می آید که پوست خشک دارای لک شود. ولی آمادگی زیادی برای خارش و التهاب دارد.

 

توصیه های ساده و سودمند

نکته :

- پوستهای خشک را با صابون های خیلی ملایم بشویید. چنانچه احساس می کنید با استفاده از صابون روزنه های پوست مسدود می شود. بدون صابون به تمیز کردن پوست خود مبادرت کنید.

- از مرطوب کننده خوب، به ویژه برای قسمتهایی که خیلی خشک است استفاده کنید.

- توصیه می شود افرادی که دارای پوست خشک می باشند از محصولاتی که رطوبت زیادی دارنداستفاده  کنند و غذاهایی که اسیدهای چرب فراوان دارند در غذایشان بگنجانند. به یاد داشته باشید که از کرم مرطوب کننده غیر معطر استفاده کنید.

- در شب از مرطوب کننده قوی تر استفاده کنید.

- اگر پوست بدن شما خشک است آن را از عوامل آسیب زای آب و هوا به ویژه بادهای تند محافظت کنید.

- دستها را پس از استفاده از صابون به خوبی آب بکشید. چنانچه ماده قلیایی صابون و یا مواد پاک کننده دیگر روی دستها باقی بماند خشکی و خرابی پوست دست شما را به همراه خواهد داشت.

- اگر پوستتان دچار ترک خوردگی یا پوسته پوسته می شود از پزشکان بخواهید که یک کرم چرب مناسب برای پوستتان تجویز کند.

 

نکته :

- هیچ گاه پوست خود را با صابون پاک نکنید. برای پوستهای خشک کافی است که هر روز صبح برای پاک کردن چربی های اضافی مقداری آب به صورتتان بپاشید. از تونرهای حاوی الکل استفاده نکنید.

- اگر بعد از شستن پوست استفاده از نرم کننده را دوست دارید از انواع بدون الکل آن استفاده کنید. زیرا الکل موجب خشکی بیشتر پوست می شود.

- پمادهای به دست آمده از نفت مانند (وازلین و روغن های معدنی) برای پوستهای خشک مرطوب کننده ها مناسبی هستند.

- افرادی که با موادی مانند آستون سر و کار دارند چنانچه از این پمادهای چرب استفاده کنند پماد در تمام لایه های پوستشان نفوذ کرده سد دفاعی طبیعی پوست را افزایش می دهد.

- از کرم های آرایشی مناسب و مرطوب کننده استاندارد برای چرب نگه داشتن پوست استفاده کنید.

نکته :

- هنگام بیرون رفتن از خانه حتما از کرم ها ضد آفتاب استفاده کنید.

- چنانچه دارای پوست خشکی هستید حتی الامکان از ماساژ پوست خودداری کنید.

- از مالیدن مواد آرایشی به ویژه شیمیایی به طور مکرر به صورت خودداری کنید. همچنین حتما پس از آرایش آن را پاک کنید و صورت خود را بشویید.

- لازم است در هنگام بروز خشکی پوست از صابون های قلیایی استفاده نشود و بهتر است برای مبارزه با آن از صابون های ملایم مانند (صابون بچه) که بیشتر حالت خنثی دارند استفاده نمود تا بدین وسیله در کاهش و از بین بردن خشکی پوست موثر واقع شود.

- به دستهایتان کرم بزنید و به لبهایتان روغن مخصوص لب بمالید.

- چنانچه باید از صابون استفاده نمایید از انواع گلیسیرین دار آن مصرف کنید.

- چنانچه پوست خیلی خشک دارید و یا بیش از چهل سال از سنتان می گذرد باید علاوه بر گنجانیدن ویتامین های C,B,Aدر برنامه غذایی برای تغذیه پوستتان از میوه و سبزیجات تازه، نوشیدن مایعات (8-6 لیوان در روز) استفاده کنید.

- بهتر است از سنین پایین تر از کرم دور چشم استفاده کنید.

 

نکته :

- مصرف ماهی را در سبد غذایی روزانه تان افزایش دهید. 

- در فصل زمستان، سعی نمایید قبل از اینکه از خانه خارج شوید پوستتان را بپوشانید.

- حتی المقدور برای تمیز کردن پوست صورت خود از شیر پاک کنهای عطری استفاده نکنید. زیرا عطرها به سرعت از سطح پوست تبخیر می شوند و پوست را خشکترمی کنند و ممکن است مشکل شما تشدید شود. پس از مصرف شیر پاک کن صورت خود را با آب گرم بشویید.

- سرکه سیب پوستهای خشن، آرنج و زانو را لطیف می کند. برای استفاده از آن مقداری سرکه سیب را با هشت برابر آب مخلوط کنید و با یک  تکه پنبه روی قسمتهای خشن و تیره پوست بمالید. پس از خشک شدن بشویید.

- برای مراقبت موثر از پوستهای خشک مطمئن شوید محصولاتی که استفاده می کنید حاوی ترکیبات خشک کننده ای مانند الکل یا صابون نیستند. این محصولات باید دارای ترکیباتی باشند که پوست شما را تازه و مرطوب می کنند.

 

پوست چرب

پوست چرب یکی از مشکلاتی است که برخی از افراد به ویژه در سنین بلوغ با آن روبه رو هستند.

پوست چرب در بین نوجوانان و جوانان شایع است. چرب بودن پوست ممکن است بعد از دوران بلوغ خود را نشان دهد. زیرا تغییر در میزان هورمونها باعث تحریک غده های چربی و ترشح مواد چرب بر روی پوست می شود و ظاهری براق دارد و جوش های معمولی و چرکی در آن زیاد است. در پوست چرب ترشحات غدد چربی زیاد می باشد. افزایش ترشحات غدد چربی به فعالیت هورمون های جنسی مربوط می شود.

 

نکته :

سعی کنید برای تمیز کردن پوست چرب از صابون های ضد باکتری استفاده کنید.

بیشتر کسانی که پوست چرب دارند، در مرحله بلوغ هستند و باید از پوستشان بیشتر مراقبت کنند. به این شکل که باید همیشه پوستشان را تمیز نگه دارند و برنامه درستی برای تغذیه داشته باشند این پوست ضخیم و خشن به نظر می رسد. به طور معمول پوست های چرب از نظر رنگ نسبت به دیگر پوستها تیره تر بوده و دیرتر دچار چروک می شوند. افرادی که پوست چرب دارند پوستشان همیشه براق و درخشان به نظر می رسد و همواره دارای لایه ای از چربی روی پوستشان هستند.

مهم ترین علت در بروز پوست چرب مسائل ارثی است. رطوبت زیاد محیط می تواند باعث ایجاد پوست چرب شود. همچنین عدم مراقبت صحیح از پوست می تواند موجب چرب شدن پوست گردد. پوست بعضی از افراد آن قدر چرب است که احساس می کنند به پوستشان روغن مالیده اند وهمیشه از این بابت در عذاب هستند در خانم ها قبل از عادت ماهانه پوستشان چرب تر می شود زیرا هورمون های آنها در طی این چند روز تغییر می کند.

معمولا پوستهای تیره رنگ از نوع پوست های چرب هستند این نوع پوست دارای منافذی باز و ظاهری چرب است و به علت تولید بیش از اندازه چربی به سرعت جوش سر سیاه می زند و متاسفانه بیش از دیگر انواع پوست مستعد ابتلا به آکنه می باشد. با این وجود همین چربی موجب می شود که پوست بتواند طی مدت زمان طولانی تر جوانی خود را حفظ کند. به عبارت دیگر پوست چرب شما را به پیری زودرس دچار نمی کند و برای مدت طولانی تر جوان خواهید ماند. با افزایش سن چربی پوست کم کم از بین می رود. برای مراقبت از پوست چرب باید سعی کنیم که تولید چربی پوست را کاهش دهیم و منافذ ان را تمیز نگه داریم تا از بروز دانه های سر سیاه بر روی پوست جلوگیری شود.

 

نکته :

هنگام صبح، پس از برخاستن از خواب پوست خود را با آب گرم بشویید.

پوست های چرب به خاطر برخورداری از لایه چربی به خوبی محافظت می شوند و دیرتر از پوستهای دیگر پیر و چروکیده می شوند. این نوع پوست در مقابل برخی عوامل خارجی مانند باد، سرما، گرما و .... مقاوم تر است. ولی از سوی دیگر کسانی که پوست چرب دارند نسبت به صابون ها ، آبها و و لوازم آرایشی حساسیت بیشتری دارند و پوست آنها زودتر از انواع دیگر پوستها دچار  تحریک و سرخی می شود. مواد آرایشی و داروهای مالیدنی موجب تحریک سریع پوستهای چرب می شوند. بیشترین میزان در قسمت هایی از بدن مانند بینی، پیشانی و چانه متمرکز شده است. پوست چرب در زنان شایع تر از مردان است. مهم ترین راههای شناسایی پوست چرب این است که ماده هیدرات کننده طبیعی از غدد چرب پوست به مقدار فراوان ترشح می شود. غدد چربی این نوع پوست چربی زیادی تولید می کنند و در نتیجه پوست براق و روغنی به نظر می آید.

پوستهای چرب، آب و صابون و تغییرات درجه حرارت و آب و هوا را به خوبی تحمل می کند. بزرگ ترین مزیت پوستهای چرب این است که کندتر از انواع دیگر پوستها پیر و شکسته می شوند. معمولا این گونه پوستها به علت داشتن چربی زیاد دارای جوش های فراوانی هستند و ضخامت بیشتری نسبت به دیگر پوستها دارند. 

توصیه می شود در صورت مصرف کرمهای  آرایشی باید کرمهایی که به کنترل کننده چربی معروف می باشند. مورد استفاده قرار گیرند تا چربی های پوست را جذب کنند. استفاده از کرمهای رنگ روشن و فشرده صورت و بدون چربی که اغلب مات کننده پوست است می تواند مفیدتر باشد. بهترین راه پاک کردن مواد آرایشی از این پوست، شست و شوی آن با آب و صابون است. برای شست و شوی پوست چرب از آب نیم گرم استفاده شود. افرادی که پوست چرب دارند گاهی اوقات حتی ظرف چند دقیقه پس از شست و شو، براقی از چربی بر روی پوست آنها دیده می شود. فرایندی که در این شرایط در بدن رخ می دهد این گونه است که آندروژن ها یا هورمونهای مردانه، تولید چربی ترشح شده از غدد پوست را کنترل می کنند.

افزایش میزان هورمون اندروژن می تواند پوست را به تولید چربی بیشتر تحریک کند. برای مثال ممکن است این حالت در طول مدت دوران بلوغ تشدید شود. برخی از افراد پوست چرب تری دارند، علت این است که تعداد غدد چربی در پوست آنان بیشتر بوده و در نتیجه چربی بیشتری تولید می کنند. علت چریی زیاد پوست عبارت اند از : زمینه ارثی، فعالیت غدد داخلی، تغذیه (چربی و شیرینی زیاد) مصرف بعضی از داروها و تنش . غذاهای چرب و سرخ شده بر چربی پوست می افزاید در حالی که سبزی ها و میوه ها میزان چربی پوست را به تعادل می رسانند.

 

نکته :

پیش از رفتن به رختخواب، تمام مواد آرایشی را از روی صورتتان پاک کنید.

سعی نکنید با صابون از شر چربی های پوست خلاص شوید زیرا به سادگی غدد چربی را تحریک می کند. با استفاده از پاک کننده های کف دار می توان به اندازه کافی چربی و کثیفی را از روی پوست برداشت بدون اینکه باعث تحریک پوست شوید. امتیاز دیگری که این کار دارد (به ویژه چنانچه با یک لیف نرم اقدام به این کار شود) برداشتن سلول های مرده پوست است. زیرا این سلول های مـرده پوست می تواند منجـر به انسداد منافذ پوست و ایجاد دانه های سرسیاه شوند. کسانی که پوستهای جوش دار و آکنـه ای دارنـد بهتر است از صابون های خشک کننده ملایم استفاده نمایند.

 

توصیه های ساده و سودمند

- افرادی که دارای پوست چرب می باشند باید از وسایل خشنی که به پوست ضربه زده و پوسته پوسته شدن آن را تشدید می کند اجتناب نمایند. این وسایل باعث بروز اختلال در ترشح غدد چربی می شوند.

- سعی نکنید برای تمیز کردن پوست چرب از صابون های ضد باکتری استفاده کنید.

- همواره برنامه مراقبت از پوست خود را با یک مرطوب کننده بدون روغن به پایان ببرید.

- چنانچه دچار جوش های قرمز دردناک شدید، مالیدن کمی روغن اسطوخودوس بر روی پوست می تواند در عرض چند دقیقه باعث کاهش التهاب شود.

- برای پیشگیری از چربی زیاد پوست صورت، صورت را چند بار در روز با آب و صابون ملایم بشویید و سپس بلافاصله با حوله خشک کنید.

- هنگام صبح پس از برخاستن از خواب پوست خود را با آب گرم بشویید.

- با حفظ رطوبت در سطوح گوناگون پوست و کنترل چربی اضافی می توانید به رنگ و چهره ای روشن و زیبا دست یابید.

- از دستمال های مرطوب و پاک کننده یک بار مصرف برای پاک کردن چربی اضافی از روی پوست صورت در زمان هایی که خارج از منزل هستید استفاده کنید.

- بعد از تمیز کردن پوست از نرم کننده استفاده کنید تا روزنه های بزرگ پوست خود را نشان بدهند.

- اگر چربی پوست شما خیلی زیاد است پس از پایان شست و شو با آب و صابون، یک گاز استریل یا پارچه ای تمیز را به الکل آغشته کنید و روی پوست خود بکشید تا چربی آن گرفته شود.

 

نکته :

- پوست چرب را به ویژه هنگامی که جوش های تازه ای روی آن زده است دستکاری نکنید.

- اگر هنوز پـوستتان به علت وجـود چربی براق مـی باشد می توانید با استفاده از کاغذ خشک کن چربـی اضافی را پاک نمایید.

- سعی کنید به محض پیدا شدن لکه روی پوست آن را معالجه کنید تا وخیم تر نشود.

- در انتخاب کرم باید بسیار محتاط و دقیق باشید زیرا برخی از کرم ها که بسیار چرب هستند موجب تشدید چربی پوست و ایجاد جوش می شوند. به طور کلی باید از کرمهای خشک یا کم چربی استفاده کنید.

- پیش از رفتن به رختخواب تمام مواد آرایشی را از روی صورتتان پاک کنید.

- هنگام شب حتی المقدور از هیچ کرمی استفاده نکنید. زیرا منافذ پوست را می بندد و برای آن زیان آور است. مگر اینکه پزشک تجویز کرده باشد.

- افرادی که دارای پوست چرب هستند باید از کرمهای مرطوب کننده که پایه آنها آب است و برای جلوگیری از اشعه زیان آور از کرمهای ضد آفتاب بر پایه الکل استفاده کنند.

- هنگام بیرون رفتن از خانه از کرم ضد افتاب غیر چرب استفاده کنید.

- بهتر است از مواد از مواد آرایشی چرب و روغنی مانند کرم استفاده نکنید.

- پوستهای چرب نسبت به مواد پاک کننده و آرایشی و دارویی حساس هستند و ممکن است در اثر مصرف مواد پاک کننده یا محلول های الکل دار دچار قرمزی، خشکی، خارش یا پوسته ریزی شوند. در این صورت باید مصرف هر گونه شیرپاک کن، محلول های طبی (اکثرا الکل دارند) و داروی موضعی را متوقف نمود و به پزشک مراجعه کرد تا پماد ساختنی (ترکیبی) التیام دهنده آب را تجویز نماید.

- اطمینان حاصل کنید که تمام محصولاتی که برای پوستتان استفاده می کنید بدون روغن هستند (حتی محصولات آرایشی).

 

نکته :

میوه و سبزی فراوان مصرف کنید.  

- افرادی که پوست چرب دارند باید مصرف چربی و قند را به حداقل برسانند و غذاهایی مانند خرما، پسته، فندق، گردو و شکلات و موز را بسیار کم مصرف کنند. این افراد برای کنترل چربی پوست خود و برخورداری از یک پوست شاداب و خوب باید خواب کافی، اعصاب راحت و تغذیه مناسب داشته باشند و هر چه می توانند سبزی و میوه مصرف کنند.

- برای شست و شوی پوست چرب باید از صابون های اسیدی استفاده کنید. زیرا این صابون ها میزان چربی را کم می کنند. صابون های گوگرد نیز بسیار مفید هستند. از مصرف صابونهای گلیسیرین دار بپرهیزید زیرا پوست را تحریک می کنند.

 

نکته :

از غذاهای سرخ کردنی کمتر مصرف نمایید.

 

پوست حساس

حساسیت پوست یکی از مشکلات مهم پوست با درجات گوناگون خشکی و چربی است بسیاری از افراد در سنین گوناگون ممکن است دارای پوست حساس باشند بروز حساسیت پوست بستگی به عوامل محیطی و ژنتیک بیماران دارد پوستهای حساس معمولاً خشک، نازک مستعد التهاب و حساسیت می باشند. هوای بسیارسرد و یا بسیار گرم می تواند مشکلات پوست حساس را وخیم تر کند. رژیمهای غذایی حاوی مواد محرک مانند الکل، قهوه ادویه جات در ایجاد پوست حساس مؤثر است. پوست حساس در برابر عوامل خارجی و فرآورده های آرایشی به سرعت دچار حساسیت (آلرژی) می شود و اطراف گونه ها و بینی، مویرگهای ضعیف پاره شده و به چشم می خورد. پوست حساس و تحریک پذیردر بین زنان و مردان که از محصولات آرایشی به مدت طولانی استفاده می کنند شایع است. از استعمال فرآورده هایی که حاوی ترکیباتی است که احتمالاً شما به آنها حساس هستید، پرهیز کنید. این ترکیبات معمولاً شامل عطرها، رنگها و مواد نگه دارنده (به ویژه فرمالدئید) می باشند.

 

توصیه های ساده وسودمند

- تا حد امکان از مقادیراندکی از فرآورده های آرایشی و بهداشتی استفاده نمایید. این فرآورده ها باید از نوع مخصوص پوستهای باشند.

- اگر مصرف فرآورده های آرایشی با حساسیت همراه هستند برای تسکین پوست باید از کرم مرطوب کننده همراه با یک محلول گلیسیرین و گلاب استفاده کنید.

 

نکته :

از شست و شوی زیاد پوستتان با صابون خودداری نمایید.

- از شست و شوی زیاد پوستتان با صابون خودداری کنید. به جای صابون از شیرپاک کن استفاده نمایید. صابونهای بدون بو و ضد حساسیت مصرف کنید.

- بعد از مدتی محصولات و فرآورده های آرایشی خود را عوض نمایید.

- مطمئن شوید که در انتهای روز با ملایمت آرایش خود را پاک می کنید، زیرا واکنشهای حساسیتی هنگامی رخ می دهند که شما پوستتان را در برابر فرآورده های آرایشی قرار می دهید.

 

نکته :

- هنگام بیرون رفتن از خانه از کرم ضدآفتاب مخصوص پوستهای حساس استفاده کنید.

- همیشه پوست خود را مرطوب نگه دارید، زیرا که خشکی، پوست حساس را در وضعیت نامطلوب قرار می دهد.

- تمیز کردن پوست را به روزی یک بار محدود نمایید تا کمک شود که خود پوست محافظتش را بر عهده بگیرد.

- در صورت ابتلا به افسردگی یا دیگر بیماریهای روحی، جهت درمان آن اقدام نموده و به پزشک مراجعه نمایید.

- از انتخاب هرگونه محصول با عطر زیاد و هر نوع لوسیون قابض الکل دار برای مصرف روی پوست اجتناب کنید.

- از پاک کننده های کرم دار ملایم که تماس پوست شما را با ترکیبات فرآورده ها به حداقل می رساند استفاده نمایید.

- سعی کنید از بوسیدن نوزادان خودداری نمایید، زیرا بوسیدن آنها احتمالاً باعث ایجاد حساسیتهای پوستی و نیز انتقال بیماری عفونی از راه دهان می شود.

- با استفاده از یک فرآورده اختصاصی، آرایش چشمها را پاک نمایید، زیرا پاک کننده های صورت ممکن است حاوی ترکیباتی باشند که باعث تحریک چشمها شود.

 

نکته :

- بهتراست از صابونهای ملایم، حاوی مواد نرم کننده مخصوص پوستهای خشک استفاده نمایید.

- نوشتة روی فرآورده های پوستی و آرایشی را بخوانید تا ببینید از چه موادی ساخته شده اند اگر شما می دانید به چه ماده ای حساسیت دارید می توانید از ان پرهیز نمایید.

- مردانی که پوست ضخیم، چرب، خشک و یا حساس دارند. پس از استفاده از مواد آرایشی مربوط به اصلاح مانند مرطوب کننده ها از بروز علائم افزایش حساسیت پوستی شکایت دارند.

- لازم است از محصولاتی که به طور طبیعی حاوی مواد حساسیت زا هستند مانند برخی ادکلنها و پاک کننده ها جدا استفاده نکنید. بهتر است از محصولات پوستی بدون عطر و و استفاده نمایید.

- افرادی که دارای پوستی حساس هستند از مصرف فراورده هایی که حاوی اجزای انتی بیوتیکی یا داروی هستند پرهیز کنند.

 

پوست مرکب

پوست مرکب بیشتر از دیگر انواع ان در میان مردم، به ویژه سالمندان شایع است. پوست مرکب به این صورت است که برخی نواحی پوست بدن خشک و برخی نواحی چرب است مثلا ممکن است قسمت میانی صورت یعنی پیشانی، بینی و چانه چرب و کلفت تر از دیگر قسمتهای صورت باشد. پوست مرکب آمادگی زیادی برای لک شدن دارد. پوست مرکب معمولا در ناحیه پیشانی، بینی، چانه (ناحیه T) چرب و براق است و گاهی جوش می زند در حالی که گونه ها و اطراف دهان خشک؛ زبر و پوسته دار است و گاهی در اثر شست و شو با صابون سوزش پیدا می کند. افرادی که دارای پوست مرکب (ترکیبی) هستند برخی نقاط بدنشان خشک و برخی چرب است. بنابراین باید از نکات مربوط به بهداشت و زیبایی پوست چرب پیروی نمایند.

 

توصیه های ساده وسودمند

- اگر دارای پوست مرکب هستید به خاطر داشته باشد که هیچ گاه برای پاک کردن چربی پوست خود از مواد بهداشتی قوی استفاده نکنید و مراقبت از قسمتهای خشک را از نظر دور ندارید.

- برای پاک نمودن پوست، از محلول شیر خشک در آب استفاده کنید. آب لیمو را به عنوان تونر (پیشانی، بینی، چانه) بر روی چهره تان (طرح T) بمالید و در مناطق خشک نیز از مرطوب کننده بهره ببرید.

- بدون صابون پوست خود را تمیز کنید تا به خشکی و چربی پوست شما افزوده نشود.

- از یک مرطوب کننده مناسب برای مرطوب نگه داشتن بخشهای خشک پوست و از یک مرطوب کننده بدون چربی برای قسمتهای چرب صورتتان استفاده کنید.

 

نکته :

در مورد پوست مرکب از نکات مربوط به بهداشت و زیبایی پوست چرب پیروی نمایید. 

- هنگام بیرون رفتن از خانه از کرم ضد افتاب استفاده کنید.

- همیشه یک شیشه گلاب در یخچالتان داشته باشید. با یک دستمال کتانی تمیز یک بار صورتتان را به آن  آغشته کنید.

 

نکته :

- قسمتهای چرب پوستتان را سایش ندهید. زیرا این کار باعث تحریک و افزایش تولید چربی پوست می گردد.

- روی قسمتهای خشک، کرم مرطوب کننده قوی و روی قسمتهای چرب مرطوب کننده عادی بمالید.

- در هنگام شب از کرمهای بدون روغن یا لوسیون های مرطوب کننده ملایم استفاده کنید.

 

گردآوری و تنظیم: نایس کلوب

برگرفته از کتاب رازهای زیبایی و شادابی پوست ، وحید عرفانی

 

 

برچسب ها:


مطالب دیگر:

اشتراک
نظر شما
نام:
نظر:  
عضویت در خبرنامه نایس کلوب
  
جستجو در سایت بر اساس کلمات کلیدی:

صفحه اصلی | درباره ما | قوانین و مقررات سایت | تماس با ما | راهنمای سایت | تبلیغات در سایت
عضویت در سایت | معرفی سایت به دوستان

E-mail: info@nicecloob.com
Phone: 09198145162 - 09381578776
آدرس: بابل - خیابان بابلسر - کوچه آخوندی - ساختمان مانلی
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
لطفاً پیش از استفاده از سایت صفحه راهنمای سایت را مطالعه فرمایید. استفاده از این سایت بدان معناست که شما قبلاً صفحه راهنمای سایت را مطالعه کرده و به مفاد آن واقفید.

به نایس کلاب امتیاز دهید