راهنمای سایت
جستجو:
ورود کاربران
 
 
فراموشی کلمه عبور
رای دهید

دستورالعمل هایی برای تهیه ماسکها، کرم ها و لوسیون های طبیعی

پوست آیینه بدن است. پوست بعنوان پوششی سطح کل بدن را می پوشاند. طراوت و زیبایی پوست بستگی به ساختمان پوست و تراوشاتی دارد که به سطح پوست می ریزد. این تازگی احتیاج به غده های چربی، غدد عرق و تراوشات آنها دارد. در ناحیه میانی پوست رشته های کلاژن و الاستیک وجود دارند. با افزایش سن رشته های کلاژن ضخیم می شوند و سنتز کلاژن تقلیل می یابد.

رشته های الاستیک در طول عمر انسان بطور مداوم از  نظر تعداد و ضخامت افزایش می یابند. در سنین بالا پوست دچار تغییرات سنی می گردد کم کم لطافت طبیعی خود را از دست داده و مملو از چین و چروک می گردد. به هر حال پوست دیر یا زود دچار پیری و فرسودگی می گردد ولی این حالت تا حدودی بستگی به عوامل محیط خارجی فعالیت اجتماعی، نوع زندگی، نوع تغذیه و رسیدگی ها و مراقبت هایی دارد که از پوست شده است. لذا برای جلوگیری زودرس این تغییرات باید به پوست رسیدگی کرده و استفاده مناسب و بجا از ماسکها کرمها و لوسیون ها به پوست طراوت و زیبایی بخشید.

ماسکهای زیبایی

ماسکها موادی هستند که معمولاً از محصولات طبیعی تهیه می شوند. ماسکها برای پاکسازی عمیق پوست، بستن منافذ، تغذیه پوست و نرم و لطیف کردن، روشن و باز شدن رنگ چهره و گاهی درمان مورد استفاده قرار می گیرند. این ماسکها چربی پوست را تنظیم کرده و باعث بالا رفتن رطوبت پوست و در نتیجه طراوت و زیبایی آن می گردند. ماسکها از گیاهان، سبزیجات و میوه ها تهیه می شوند.

برگهای گیاهان و سبزیجات را باید خوب له کرده و آن گاه به صورت مخلوط با مواد دیگر و یا خالص استفاده کرد.در مورد دانه ها و گیاهان خشک ابتدا باید خوب آسیاب شده وآنگاه در شیر یا آبجوش خیسانده شوند.

سفیده تخم مرغ، شیر، عسل، ماست، زرده تخم مرغ، لیمو ترشی، سرکه، حبوبات، سبزیجات، روغن های گیاهی، میوه ها و گیاهان دارویی مناسب برای ساختن ماسکها می باشند.

 

ماسک گرم ویتامینه پوست :

شلغم متوسط پخته 1 عدد، هویج متوسط پخته 1 عدد، شیر 2 قاشق غذاخوری، آب خیار2قاشق غذاخوری.

شلغم و هویج را خوب پخته و از الک رد کنید تا یکدست شود. وقتی حرارت آن کمتر شد شیر را اضافه کرده و خوب مخلوط نمایید. سپس در حالتی که ماسک کمی گرم است روی پوست صورت به صورت لایه ای نازک بگسترانید . پس از 20 دقیقه ماسک را پاک کرده صورت را بشویید و به پوست صورت مقداری آب خیار یا آب کاهو بمالید. این ماسک را می توانید هفته ای یک بار استعمال کنید. این ماسک دارای ویتامین های زیادی است و پوست را با طراوت می کند و مناسب هر نوع پوستی می باشد.

 

ماسک شربت پرتقال مناسب برای هر نوع پوست

آب پرتقال تازه  5 قاشق غذاخوری، عسل 2 قاشق غذاخوری

عسل و آب پرتقال را در حرارت مستقیم بخار آب (بن ماری) آن قدر حرارت دهید که آب پرتقال با عسل یک مایع یکدستی را پدید آورند. این ماسک را با قلم مو یا پنبه ای بر روی پوست صورت بمالید و بمدت 20 دقیقه استراحت نمایید. بعد ماسک را پاک کرده و صورت را بشویید. این ماسک شاداب کننده و پاک کننده پوست می باشد و برای هر نوع پوستی در هر سنی مناسب است.

 

ماسک تقویت کننده پوست صورت

آرد گندم تازه 3 قاشق غذاخوری ، عسل 3 قاشق غذاخوری ، شیر 3 قاشق غذاخوری .

عسل را در حرارت بن ماری بصورت روان در آورید. سپس  آرد و شیر را آرام آرام به آن اضافه نموده و هم بزنید .  آن قدر هم زدن را ادامه دهید که یک ماده خمیری یکدستی بدست آید. در صورت سفت بودن خمیر، می توانید قدری شیر بیشتر اضافه کنید. خمیر روان را با کاردک قلم مو و یا با انگشتان بر روی پوست صورت بمالید و مدت 20 دقیقه در حالت درازکش قرار گیرید و به هیچ وجه صحبت نکنید. بعد از سپری شدن مدت مذکور ماسک را با پنبه ای آغشته به شیر خیلی ملایم از روی پوست بردارید. آنگاه پوست را با آب ولرم شستشو دهید. در صورت خشک شدن پوست می توانید از یک کرم مرطوب کننده ویتامینه استفاده نمایید.

این ماسک بسیار قوی بوده و مناسب هر نوع پوست می باشد. علاوه بر اینکه باعث پاکسازی پوست می گردد. باعث تقویت پوست شده و از بروز چین و چروک جلوگیری می نماید و به پوستهایی که در اثر عوامل محیطی مانند آفتاب و نور خورشید تحریک و خشن شده اند نیز لطافت می بخشد.

 

ماسک شاداب کننده پوست

پودر جوانه گندم 8 قاشق غذاخوری، شیر به مقدار کافی .

آرد جوانه گندم  را در ظرفی ریخته و شیر را آرام آرام به آن اضافه کنید و بهم بزنید آن قدر شیر اضافه کنید و بهم بزنید تا خمیری روان بدست آید. سپس ماسک مورد نظر را روی پوست مالیده و بصورت چرخشی ماساژ دهید. خصوصاً نواحی که دارای چین و چروکهایی می باشند را بیشتر ماساژ دهید. بعد از 10 دقیقه ماسک را از روی پوست پاک کرده پوست را شستشو دهید.این ترکیب شاداب کننده و تمیز کننده عمیق پوست بوده و سلول های مرده را از بین می برد و در نهایت پوست روشن تر می شود.

 

ماسک زیبا کننده فوری

آرد گندم 2قاشق غذاخوری، ماست 2قاشق غذاخوری، آب لیمو ترش 1قاشق غذاخوری، جوش شیرین 1 قاشق چایخوری .

ماست را درون ظرفی غیر فلزی ریخته و آرد و جوش شیرین را با هم مخلوط کرده و کم کم به ماست اضافه نمایید و هم بزنید. سپس آب لیمو را اضافه کنید و خوب هم بزنید. مخلوط به حالت خمیری درمی آید با قلم مو یا نوک انگشت آن را روی پوست قرار دهید و به آرامی دراز بکشید. پس از سپری شدن 20 دقیقه با پنبه آغشته به شیر یا گلاب ماسک را از روی پوست صورت پاک کنید و با آب بشویید.

این ماسک باعث شادابی و براقی پوست  می شود زیرا ماسک یک پاک کننده قوی است پس  از چندبار استفاده از این ماسک چهره شما بشاش و سرزنده و باطراوت می شود.

 

ماسک برای صورت عروس

عسل 1قاشق چایخوری، شیر 1قاشق چایخوری، لانولین 1قاشق چایخوری .

تمام مواد بالا را مخلوط کرده روی حرارت غیرمستقیم (بن ماری) بخار آب قرار دهید. زیرا لانولین حل نمی شود. در حین گرم کردن خوب مخلوط را بهم بزنید و روی تمام صورت بگذارید پس از20 دقیقه با آب ولرم شسته و کرم ویتامینه مصرف نمایید .

 

ماسک زیبایی قبل از آرایش

زرده تخم مرغ 2 عدد، روغن زیتون 1 قاشق غذاخوری، روغن بادام 1 قاشق غذاخوری، آبلیمو 1 قاشق غذاخوری.

در ابتدا زرده تخم مرغ را خوب زده آنگاه مواد دیگر را به آن بیفزایید و آنقدر بهم بزنید تا مخلوط یکدست خمیری شکلی به دست آید.آنگاه آن را روی پوست صورت و گردن بمالید و بمدت 15 دقیقه در حالت درازکش استراحت نمایید. آنگاه با آب ولرم آن را شسته و آرایش را بر روی صورت شروع کنید.

 

کرمها

کرمها باعث سلامت و تقویت پوست می گردند و در حرارت گرمای بدن بر روی پوست حالت مایع پیدا می کنند کرمها می  توانند بصورت کرمهای پاک کننده، کرمهای تقویت کننده، کرمهای مرطوب کننده، کرمهای شفاف کننده و ... برای سلامتی پوست بکار روند. کرمهای پاک کننده دارای اثر پاک کردن پوست از الودگی های خارجی هستند. کرمهای مرطوب کننده باعث مرطوب کردن پوست هایی که رطوبت کمی دارند شده  با جلوگیری از تبخیر رطوبت پوست نرمی و لطافت آن را همواره حفظ می کنند.

 

کرم پاک کننده گیاهی 

گل های اقطی یا گل های ختمی 5 قاشق غذاخوری، ماست طبیعی 15قاشق غذاخوری، عسل 3 قاشق غذاخوری.

گلهای آقطی یا ختمی را وارد ماست کرده بمدت 30 دقیقه خیلی ملایم حرارت دهید و بعد از سرد شدن مجدداً کمی حرارت دهید بعد مخلوط را از یک صافی رد کرده و عسل را به آن بیفزایید و آ ن قدر بهم بزنید که مخلوط یکدستی بدست اید. کرم را در یک ظرف دردار در یخچال نگهداری کنید.

این کرم پاک کننده بسیار مناسبی برای هر نوع پوست می باشد. این کرم را بصورت ماسک هم می توانید استفاده نمایید. بدین ترتیب که لایه ای از آن را بمدت 20 دقیقه روی پوست گذاشته و بعد شستشو دهید. به این وسیله کلیه لایه های سلولی مرده و کثیف صورت از روی پوست زدوده می شوند.

 

کرم معطر پوست

گلبرگهای معطر گل سرخ 1استکان، روغن زیتون 4 قاشق غذاخوری، موم صاف شده 1 قاشق غذاخوری، آب مقطر.

روغن زیتون طبیعی را با حرارت مستقیم بخار آب گرم کنید و به مقدار کافی گلبر گهای گل سرخ را در آن بریزید. در ظرف را بسته و چند روزی این مخلوط را کنار بگذارید. در این بین گاهگاهی مخلوط را بهم بزنید. زمانی که بوی گل سرخ از روغن به مشام رسید، روغن را ازصافی عبوردهید.آنگاه موم را در ظرفی با حرارت بسیار ملایم به حالت روان درآورید. سپس روغن گیاهی را وارد موم کرده، آنقدر بهم بزنید تا یکدست شود وآب را قطره قطره اضافه کنید که به حالت خمیری درآید. حال کرم آماده شده را در ظرفی دردار نگهداری نمایید.

 

کرم شفاف کننده و جوان کننده پوست:

لانولین1ق.غ،جوش شیرین1ق.چ،شیر مقداری.

لانولین را باحرارت غیر مستقیم بخارآب گرم کرده تا بحالت روان درآید. سپس از روی حرارت برداشته آنقدر شیر اضافه کرده و بهم بزنید تا مخلوط کرم ما نندی بدست آید و در این هنگام جوش شیرین را اضافه نموده و بهم بزنید تا بطور کامل مخلوط یکد ست شود. این کرم را می توانید بر روی پوست بمالید و بعد از 20 دقیقه آن را پاک کرده، بشویید. این کرم باعث شفافیت و جوان شدن پوست می شود.

 

شیرپاک کن سیب زمینی

آب سیب زمینی 5 قاشق غذاخوری، شیر 1استکان.

4عدد سیب زمینی متوسط را پوست کنده  در مقداری آب بپزید. پس از سرد شدن 5 قاشق غذاخوری از آب آن را برداشته با یک استکان شیر مخلوط نمائید و در ظرف درداری داخل یخچال نگهداری کنید. هر روز می توانید از این شیرپاک کن استفاده نمائید. این شیر باعث تمیز شدن پوست و براق شدن آن می گردد. سیب زمینی به صورت خام هم قابل استفاده است. بدین ترتیب که سیب زمینی خام را رنده کرده مقداری شیر و گلاب به آن اضافه نموده و مخلوط را از صافی رد کرده و مورد استفاده قرار دهید. این روش باعث نرمی و لطافت پوست می گردد.

 

شیرپاک کن خیار

خیار متوسط 1 عدد، شیر 1 استکان

یک خیار را شسته و با پوست درون مخلوط کن له کنید و شیر را به آن بیافزایید و خوب مخلوط کنید و سپس مخلوط را حدود چند ساعت بگذارید بماند. سپس آن را صاف کرده محلول مورد نظر را در ظرف درداری ریخته و در یخچال نگهداری کنید و روزانه یک بار به پوست صورت بمالید.

این شیرپاک کن باعث پاکسازی و روشن شدن پوست می گردد و مداومت در مصرف آن لکه های حاصل از آفتاب را از بین می برد. البته خیار صاف شده را می توانید به صورت ماسک بر روی پوست قرار دهید.

 

شیرپاک کن هلو

 هلو رسیده 1 عدد، شیر 1 استکان

یک هلوی رسیده را کاملاٌ شسته و رنده نمائید شیر را به آن اضافه کرده بگذارید مدت چند ساعت باقی بماند.سپس محلول را صاف کرده و در یخچال نگهداری کنید هلو برای پوست بسیار تقویت کننده است و باعث باز شدن رنگ پوست می گردد البته هلوی له شده را می توان با مقداری عسل و شیر به صورت ماست در آورده و از آن برای تنظیم رنگ پوست و شفافیت پوست استفاده کرد.

 

گردآوری و تنظیم: نایس کلوب

برگرفته از کتاب 1001 نکته زیبایی پوست، مو، ناخن و ...،تالیف: نسرین تک زارع ، دکتر علیرضا تک زارع، مهندس محمد رضا تک زارع،انتشارات شقایق چاپ پنجم 1383

 

 

 

 

برچسب ها:


مطالب دیگر:

اشتراک
نظر شما
نام:
نظر:  
عضویت در خبرنامه نایس کلوب
  
جستجو در سایت بر اساس کلمات کلیدی:

صفحه اصلی | درباره ما | قوانین و مقررات سایت | تماس با ما | راهنمای سایت | تبلیغات در سایت
عضویت در سایت | معرفی سایت به دوستان

E-mail: info@nicecloob.com
Phone: 09198145162 - 09381578776
آدرس: بابل - خیابان بابلسر - کوچه آخوندی - ساختمان مانلی
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
لطفاً پیش از استفاده از سایت صفحه راهنمای سایت را مطالعه فرمایید. استفاده از این سایت بدان معناست که شما قبلاً صفحه راهنمای سایت را مطالعه کرده و به مفاد آن واقفید.

به نایس کلاب امتیاز دهید