راهنمای سایت
جستجو:
ورود کاربران
 
 
فراموشی کلمه عبور
رای دهید

با بیماری زونا چه باید بکنید

زونا نوعی بیماری پوستی است. عامل ایجاد این نوع بیماری، ویروسی است که در کودکی باعث آبله مرغان می شود، علائم بیماری زونا عبارت اند از : درد، خارش حتی قبل از پیدایش آن بر روی پوست، بیرون زدن تاول های قرمز و دردناک که بعدا خشک می شوند. 

درد و سوزش شدیدی در طول رشته های عصبی بدن احساس می کنید. چند روز بعد تاول های قرمز رنگی در محل درد ظاهر می شوند. هنگامی که تاول ها ظاهر و سپس  کدر می شوند در می یابید که این ها ضایعات معمولی پوست نیستند.

بله، به زونا مبتلا شده اید. یعنی یک عفونت ویروسی که عصب را درگیر می کند. ابتلا به آبله مرغان در کودکی را باید در بروز زونا مقصر و مسئول دانست. ویروس واریسلا زوستر یعنی همان ویروسی که قبلا سبب ابتلای شما به  ابله مرغان شد در واقع هرگز بدن شما را ترک نگفته. تا این لحظه سیستم ایمنی شما کار خود را در غیر فعال نگه داشتن ویروس فوق العاده خوب انجام داده است. حتی همین حالا هم که زونا بروز کرده سیستم ایمنی شما از درگیر شدن تمام بدن در نتیجه  آشکار شدن خشم و انتقام ویروس جلوگیری کرده است. اما به هر حال بروز درد برای فرد واقعا ناراحت کننده است. بسته به شدت بیماری ، درد ممکن است حتی پس از برطرف شدن بثورات جلدی نیز ادامه یابد.

ویروس واریسلازوستر که به هرپس زوستر نیز معروف است یکی از اعضای خانواده بد نام ویروس هرپس است. زوستر در زبان یونانی به معنای کمربند است. اما تا هنگامی که از بیماری رنج می برید برایتان اهمیتی ندارد که این واژه تا چه حد مناسب با این بیماری انتخاب شده است. حال تا حصول بهبودی کامل چه اقداماتی می توان انجام داد تا تحمل بیماری سهل تر شود و فرد احساس راحتی بیشتری نماید ؟

در ابتدای تظاهر بیماری

در این قسمت به ذکر توصیه هایی می پردازیم  که در مراحل نخستین بیماری به کار می آیند .

تسکین درد

دکتر جولز  آلتمن مصرف استامینوفن را به عنوان جایگزین  آسپرین موثر می داند.

بدن خود را  تقویت کنید

به گفته جان مک کانی مصرف دوز بالای ویتامین Cو ویتامین ب- کمپلکس برای سیستم ایمنی و اعصاب مفید است. او مصرف 200 میلی گرم ویتامین Cروزی 5 الی 6 بار به منظور تقویت سیستم ایمنی و نیز مصرف ب- کمپلکس را جهت بازسازی مجدد سلول های عصبی به بیماران خود توصیه می کند. (البته هرگز قبل از مشورت با پزشک اقدام به ویتامین درمانی نکنید). دکتر کانی هم چنین به بیماران مصرف قرص های مولتی ویتامین محتوی عنصر روی را پیشنهاد می کند.

مصرف لیزین

برخی از مطالعات نشان داده اند اسیدآمینه لیزین از انتشار ویروس جلوگیری می کند. البته نتایج حاصل از همه تحقیقات این مطلب را تایید نمی کنند مصرف لیزین در شروع بیماری نه تنها ضرری ندارد بلکه ممکن است به بهبود بیماری کمک کند.

پس از تظاهرات بثورات

هنگامی که تاول ها ظاهر می شوند به چند روش می توان به تسکین درد کمک نمود.  

هیچ اقدامی نکنید

تاول ها را به حال خود رها کنید. مگر این که خارش و تحریک پوست واقعا شدید باشد زدن انواع پماد و کرم فقط موجب تحریک بیشتر پوست و به تاخیر افتادن بهبود بیماری می شوید.

ساختن روغن کالامین

این دستورالعمل را دکتر جیمز نوردلاند پیشنهاد می کند. تهیه مواد تشکیل دهنده این روغن ممکن است برای شما دشوار باشد. بنابراین می توانید از یک داروساز مدد بگیرید.

20 % الکل ایزوپروپیل، 1% فنل و 1% منتول را به محلول کالامین اضافه کنید. اگر فنل خیلی قوی است و یا الکل خیلی سرد است می توانید روغن را با آب رقیق نمایید. از این روغن در طول روز هر چند بار که لازم است استفاده نمایید تا زمانی که تاول ها خشک شوند و زخم دلمه ببندد. پس از آن دیگر از روغن استفاده نکنید.

تهیه ضماد کلروفرم و آسپرین

دکتر راب از این درمان که از دکتر رابرت کینگ آموخته بهره می گیرد دو عدد قرص آسپرین را بکوبید تا به صورت پودر در آید. (توجه داشته باشید که فقط از اسپرین استفاده کنید نه داروهای مشابه آن) 2 قاشق غذاخوری کلروفرم اضافه نمایید و آن را مخلوط کنید. با یک تکه پنبه ضماد بدست آمده را روی زخم ها بمالید. می توان روزی چند بار این کار را تکرار نمود. هم چنین می توانید برای ساخت این ضماد از یک داروساز کمک بگیرید هر چند امکان بروز حساسیت نسبت به این ماده بسیار کم است اما افرادی که به اسپرین حساسیت دارند نباید از آن بر روی پوست استفاده کنند.

عملکرد این ضماد به چه صورت است؟

گفته می شود که کلروفروم بقایای صابون، چربی و سلول های مرده پوست را در خود حل می کند و باعث می شود اسپرین جذب چین های پوستی شود و پایانه های عصبی را تا حدودی بی حس کند. طبیعتا 5 دقیقه پس از مالیدن این ضماد باید احساس آرامش کنید. اثر این ماده تا چندین ساعت و اغلب تا چند روز باقی می ماند.

گذاشتن حوله مرطوب بر روی موضع جهت کاهش درد

دکتر نورد لاند می گوید : یک حوله بردارید آن را در آب سرد فرو برده سپس بفشارید تا آب اضافی آن خارج شود و بعد حوله را روی زخم بگذارید هر چند حوله خنک تر باشد بیشتر احساس آرامش می کنید . این احساس شبیه وقتی است که بر روی سوختگی یخ می گذارند.

محل آسیب را گرم نکنید

دکتر راب می گوید از هر عاملی که سبب گرم شدن تاول ها گردد اجتناب کنید .گرما تنها تحریک پوست را افزایش می دهد.

غوطه ور شدن در آب حاوی نشاسته

اگر تاول ها بر روی پیشانی ظاهر شده اند از اقدام به این دستور بپرهیزید. ولی چنانچه بثورات از گردن به پایین  را درگیر کرده باشند این روش می تواند موثر واقع شود. یک مشت آرد جوی دو سر و یا نشاسته ذرت را در آب داخل وان بپاشید و در آب غوطه ور شوید ولی احتیاط کنید که سر نخورید هر چند اثر این روش خیلی طولانی نیست اما در تسکین درد برخی از افراد موثر است دکتر  نورد لاند اغلب به بیماران توصیه می کند. 20 دقیقه قبل از خواب این کار را  انجام دهند و سپس جهت رفع درد مصرف کنند تا بتوانند بخوابند.

مهار عفونت با آب اکسیژنه

در صورت عفونی شدن تاول ها سعی کنید آن ها را با آب اکسیژن مرطوب نمایید. نیازی به رقیق کردن آب اکسیژنه نیست می توانید مستقیما از محلول داخل بطری بر روی تاول ها بریزید.

از پمادهای انتی بیوتیک استفاده کنید.

اما در این انتخاب نوع پمادی که استفاده می کنید. دقت نمایید. نئومایسین و نئوسپورین از جمله آنتی بیوتیک هایی هستند که معروف به تحریک پوست می باشند. پلی سپورین و اریترومایسین برای این منظور مناسب ترند.

تا از بین رفتن بثورات از زوستریکس استفاده نمایید.

این زمان معمولا دو ماه است. زوستریکس از جمله داروهای مخصوص زونا است که بدون نسخه عرضه می گردد. ماده اصلی آن شامل کپسای سین (نوعی آمید) است که از مشتقات فلفل قرمز بوده و در تهیه فلفل هندی و پودر دار فلفل به کار می رود. دانشمندان معتقدند این ماده از آزاد شدن نوعی ترکیب شیمیایی که وجود آن برای انتقال پیام درد از یک سلول عصبی به سلولی دیگر ضروری است جلوگیری می کند. دکتر آلتمن می گوید : مالیدن این پماد بر روی تاول های پوستی مانند گذاشتن فلفل قرمز بر روی بثورات زوناست علت استفاده از زوستریکس داشتن اثر ضد تحریک آن است مصرف این دارو برای رفع درد پس از التیام پوست توصیه می شود و نباید بر روی زخم های باز و مرطوب استعمال گردد.

مراقبت های پوست پس از التیام  بثورات

حتی پس از برطرف شدن تاول ها ممکن است کمی احساس ناراحتی کنید پس به نکات زیر توجه کنید.

خنک کردن با یخ

دکتر راب می گوید پس از بهبود تاول ها هنوز درد احساس می کنید مقداری یخ در یک کیسه پلاستیکی بریزید و به پوست بمالید. این کار باعث گیج شدن سلول های عصبی شده در تسکین درد موثر است.

ردیابی کنید

دکتر آلتمن معتقد است که گاهی اوقات در مورد برخی از بیماران طولانی شدن درد ناشی از بیماری به برخی از نیازهای عاطفی فرد که مورد بی توجهی واقع شده اند اشاره می کند. آیا درد توجه شما را از مشکلات دیگر به خود معطوف داشته است؟ یا این که توجه زیادتری را که به آن نیاز داشته اید به سوی خود جلب کرده است؟ این مساله ای است که باید مورد بررسی قرار گیرد و لازم است در مورد آن با پزشک گفتگو نمایید.

هشدار پزشکی

از تخریب غیر قابل ترمیم عصب جلوگیری نمایید.

چنانچه درد ناشی از زونا غیر قابل تحمل است به پزشک مراجعه کنید. در  این قبیل مواقع صبر کردن جایز نیست. نادیده گرفتن درد ممکن است به تخریب غیر قابل جبران سلول های عصبی و تحمل یک عمر درد و ناراحتی منجر شود. به خاطر داشته باشید که زونا یک بیماری پوستی نسیت. بلکه نوعی عفونت ویروسی سلول های عصبی است.

پزشکان معمولا زونا را در مراحل اولیه آن با آسیکلوویر و یا با داروهای استروییدی درمان می کنند.آسیکلوویر روند تکثیر ویروس واریسلا زوستر را  کند و دورۀ عفونت را کوتاه می کند. ظاهراً آنچه آسیکلوویر بر آن بی تأثیر است دردی است که پس از التیام ضایعات جلدی هم چنان باقی می ماند. برخی از پزشکان بر این باورند که داروهای استروییدی نظیر پردنیزون مانع از بروز این درد می شوند ولی همه پزشکان در این مورد اتفاق نظر ندارند. دکتر «راب از تزریق دارو در محل مربوطه کمک می گیرد. او در این باره می گوید : « اگراعصاب سمپاتیک ناحیۀ درد بلوک شوند در مورد 75  تا80 درصد  بیماران  درد یکباره و به طور کامل  برطرف می گردد». راه هایی برای غلبه بر دردهای مزمن متعاقب زونا وجود دارند. یکی از این راه ها کار گذاشتن یک وسیله الکتریکی کوچک در نخاع است که می تواند در صورت تحریک شدن توسط یک ناقل خارجی با وارد کردن شوک به نقطه مناسب درد را مهار کند.

خلاصه توصیه های ساده و سودمند

آب فراوان بنوشید.

- آب فراوان بنوشید. نوشیدن مایعات و آب فراوان در طول روز به همراه استراحت کامل، بیماری را بهبود می بخشد.

- از کمپرس آب سرد، لوسیون کالامین، جوش شیرین برای فرونشاندن تاول ها استفاده کنید.

- برای تکسین درد از استامینوفن استفاده کنید. پزشکان مصرف استامینوفن را به عنوان جایگزین آسپرین می دانند.

- شست و شو با آب، بهترین راه تسکین و درمان زوناست. هر چه آب خنک تر باشد احساس بهتری خواهید داشت.

- زخم ها را در معرض هوا قرار دهید و روی آن را باندپیچی نکنید و لباس تنگ نپوشید.

- از گیاه بادرنجبویه کمک بگیرید.

- چنانچه زونا گرفتید گلابی و آب گلابی بخورید.

- جهت کاهش درد بر روی موضع حوله مرطوب بگذارید.

- باید افرادی که استعداد به بیماری زونا دارند. از بیماران مبتلا دوری کنند زیرا احتمال سرایت در آنها بالاست.

- میوه های تازه، عصاره تازه طبیعی سبزیجات و به ویژه آب هویج زیاد بخورید. زیرا بدن به مقادیر فراوان بتا کاروتن بیوفلاوونوئیدها و ویتامین Eنیاز دارد تا با ویروس مبارزه کند.

- برای استفاده از محلول های پوستی حتی با پزشکتان مشورت کنید و از استفاده خودسرانه داروها و پمادها پرهیز کنید.

- فلفل قرمز استفاده کنید.

- گیاه خرفه را امتحان کنید.

- استرس تان را کنترل کنید. دوری از تنش روانی شدت ناراحتی زونا را کم می کند.

 

گردآوری و تنظیم: نایس کلوب

برگرفته از کتاب رازهای زیبایی و شادابی پوست و کتاب توصیه های پزشکی و درمان های خانگی ترجمه مینا اسماعیلی

 

 

 

 

 

برچسب ها: زونا, زونا چیست, دلایل زونا, بیماری زونا, زونا واگیر دار است؟, زونا و درمان آن, زونا واگیر, زونای چشمی, زونا مسری است, زونا واگیر دارد, زونا در بارداری


مطالب دیگر:

اشتراک
نظرات سسسسسسس
خوب عالی

زیبا
بسیار عالی وجامع بود


خوب بود ممنون


تشکر از اطلاع رسانی خوب شما در مورد این بیماری بد

بهاره
بسیارعالی

مجید
عالی بود


ممنون بسیار خوب بود

ahmad samaie
خوب بود ممنون

ميلاد
ممنون عالي بود

ق
عالی و بسیار جامه بود


بی نهایت بیماری ابتدا عجیب سپس دردناکیه!!!

مینا
مرسی مامان بیچارهام زونا گرفته

پرستو
بسیار عالی! ممنون!

امیر علی
ممنونم از اطلاعات خوب و کاملی که ارایه کردید. من هم اضافه میکنم به هیچ عنوان دوش آب گرم نگیرید . چون آب گرم باعث التهاب بیشتر تاولها میشود.

منوچهر
بهترین چیزی بود که تا الان خونده بودم . ممنونم اما در بعضی از موارد اطلاعات کامل توضیح داده نشده بود

سیدد مرتضی
دکترها میگن فلفل استفاده نکنید چون گرمی هستش انوقت؟؟

مدیر سایت
سلام سید مرتضی فلفل قرمز بدلیل داشتن کپسایسین درد را تسکین می دهد.کپسایسین باعث مسدود شدن سیگنال های درد ارسالی از اعصابی که دقیقاً زیر پوست قرار دارند می گردد(فلفل باید بصورت موضعی مصرف گردد. پودر فلفل قرمز را با لوسیون بدن و یا کرم مرطوب کننده مخلوط کنید و سپس در محل تاول ها بمالید. توصیه می کنم ابتدا بر روی قسمت کوچکی از پوست امتحان کنید و در صورت نداشتن حساسیت در محل تاول ها استفاده کنید) بدیهی است مشورت و توصیه پزشک شما بر هر توصیه دیگری برتری دارد.


سلام خسته نباشید من شنیده بودم کسی که آبله مرغان نگرفته اگه در بزرگسالی بگیره میشه زونا درسته ؟

پاسخ دهنده: دکتر زنگنه
سلام: خیر درست نیست ویروس عامل این 2 بیماری یک نوع است و وقتی کسی دچار آبله مرغان میشه ویروس ایجاد کننده در اعصاب فرد مبتلا پنهان میشه و در سنین بالاتر وقتی سیستم ایمنی فرد ضعیف میشه ویروس دوباره فعال میشه و زونا ایجاد میشه

فرشته
مرسی اطلاعات کامل بود

عباس
یک نکته : من از 6 ماه قبل از بروز جوش های این بیماری , درد رو احساس می کردم و فکر می کردم به خاطر بد نشستن پای لپ تاپه

علی ابراهیمی
متشکرم.خیلی بدردمان خورد.خداخیرتان دهد.

پروانه
متشكرم اطلاعات بسيار جامع و مفيد بود

منیزه
خیلی عالی وجامع بود

ابراهیم
دارم از درد می میرم ممنون از راهنمایی خوبتان

مریم
امروز متوجه شدم زونا گرفتم و درد هم زیاده. از همه مطالبی که توی اینترنت پیدا کردم مطلب شما بهتر و طبیعی تر بود ممنونم البته کاش قبلش درک کرده بودم این فشارهای روحی لعنتی این بلا رو سرم خواهد اورد

بیژن
خوب

جعفر
چه غذايئ باید خورد

ژاله
عالي بود ممنون

سونیا
سلام ببخشید من یه سوال داشتم مادرم یه هفته ایی میشه که در پشتش یعنی زیر کتف راستش احساس درد شدیدی مثل فرو کردن دریل می کنه و وقتی هم به چند تا پزشک برای درمان مراجع کرده هرکدوم یه تشخیصی دادن آخریش معتقده که این درد ماله بیماری زونا است ولی بصورت مخفی و هیچ تاول یا خارشی مشاهده نشده مادرم 50 سالشه لطفا در این مورد منو راهنمایی کنید آیا زونا بصورت مخفی هم وجود داره؟

رضا باقری
فقط میدونم خیلی درد داره

پاسخ دهنده: دکتر زنگنه
سلام جعفر، هر غذایی که دوست دارید می توانید بخورید

پاسخ دهنده: دکتر زنگنه
سلام سونیا، بله یک نوع زونا وجود داره به همین شکلی که شما گفتید یعنی علایم پوستی ظاهر نميشوند ولی بیمار درد دارد.

مرجان رضایی
سلام وبا تشکر 37 ساله هستم 3روزه دجار زونا در ناحیه چشم شدم و شقیقه خواهشن درمانی برای خارش شدید بفرمایید با تشکر

سونیا
سلام خیلی ممنون که به سوالم جواب دادین فقط یه موردی هست میخوام بدونم آیا درمان این نوع زونا به چه شکلیه ؟ وآیا خطرناکه؟

پاسخ دهنده: دکتر زنگنه
سلام مرجان ، شما حتما به یک متخصص چشم مراجعه بکنید اگر درگیری چشم (بجز ) پوست داشته باشید درمانهای خاصی لازم دارید.

پاسخ دهنده: دکتر زنگنه
سلام سونیا ، درمان این نوع زونا با زونا معمولی فرق نمیکنه و خطرناک هم نیست.

مهرداد
من میخواستم بدونم به دکتر پوست مراجعه کنم یا دکتر عفونی؟

فاطمه
باسلام.مدت بیماری زونا چقدر هست آیا حجامت موثر است؟

افسانه
عالی بود.

پاسخ دهنده: دکتر زنگنه
سلام فاطمه، مرحله حاد آن حدود یک هفته طول میکشد.

فاطمه سادات
با سلام به همه من زونا گرفتم بخاطر ضعیف شدن بدنم و خوردن قرص پنتوپرازول که برای کنترل اسید معده دکتر داد بدنم ضعیف شد و با خوردن یک قرص دقیقا عصرش پشتم جوش درآورد یا همون تاول. اولا فکر می کردم حساسیت به دارویه بعد دوباره که رفتم دکتر گفتن که من زونا گرفتم. تا 9 روز اول خیلی بده چون هم درد می کنه هم میخاره.برای درمانش هیچ پماد یا قرصی نیست. روش من این بود که روزی دوبار می رفتم حموم و روی اون ها حنا میذاشتم تا خنک بشن چون خیلی خیلی داغ میشن و اذیت میکنن.تا این که از افراد دیگه شنیدیم که عنبر نسارا رو اگه سه روز متوالی و روزی 3 بار دود کنیم و دودش به تاول ها بخوره تمامشو خشک میکنه و سریع خوب میشه. من روز 6 مریضیم فهمیدم و این روش رو انجام دادم بهتره پتو دور تا دورتون باشه و دود هاشو زیر پتو حبس کنید تا یه 10 دقیقه ای دود بخورن.و بعدشم که احساس گرما روی تاول ها اذیتم میکرد یه پلاستیک آب سرد میکردم روشون میذاشتم بینهایت خارش و دردش آروم میشد.به هر حال این تجربه من بود که می خواستم بگم و همه میگن زونا درد زیادی داره خداروشکر من دردم خیلی کم بود .

جعفر
من این بیماری راگرفتم والان که این مطلب رامینویسم روزپنجم را سپری میکنم ولی بعد چندروز به دکتر مراجعه کردم وبه ایشان نشان دادم گفتند که زوناهستش سریعا شش تا آمپول 250 گرمی برایم نوشتن ومن این آمپوم که شیب پنی سیلین بود رفتم ازداروخانه سیزده آبان تهیه کردم و سه روز متوالی استفاده کردم البته به همراه قرص های گاباپنتین 300 وقرص آسیکلوویر400 وقرص سلکوکسیب 100 به همرا ه پماد آسیکلوویرکه روز سه بار روی ناحیه میمالم ولی آبله اش خوب شده تقریبا اما دردش همچنان دارم بخصوص روی سینه چپم وزیربغلم وپشت سمت چپم ویه سئول دارم آیااین درد روی سینه چپم که تقریبا میشه گفت روی قلبم هست مربوط به همین بیماری هست یا اینکه واقعا درد مربوط میشود به خود قلب چون تاقبل گرفتم این بیماری حتی یکبار هم درطول عمرم که الان 48 سال دارم دچار این عارضه نشده بودم درجای خواندم که این درد ناشی از این بیماری هست که ازپشت ناحیه گرفته شده تا روی قفسه سینه امتداد میابد من روی قفسه سینه ام دردی ندارم ولی اززیربغل سمت چپم تا روی سینه چپم درد به صورت تیرکشیدن دارم البته لازم به توضیح است این مورد راباپزشک معالجم درهمان موقع درمیان گذاشتم ایشان گفتد که همش مربوط میشود به این بیماری که گرفته اید خواهشمندم نظرشما رادراین مورد درد که دراین ناحیه هست اگرجویا شود بدنیست اگرامکان دار جواب را به آدرس ایلیم alireza20092010@yahoo.com بفرسیتد خیلی عالیه ممنون میشود باتشکرازسایت خوبتون من بیماری زونا دربرگ اول صفحه گوگل سرچ کردم اتفاقی رسید به سایت خوبتون متشکر

آیدا
ممنون از راهنماییهایتان می خواستم بپرسم بیماری تا بهبودی کامل چند روز طول می کشد

پاسخ دهنده: دکتر زنگنه
سلام جعفر ، بله چون این بیماری باعث التهاب اعصاب میشود .

پاسخ دهنده: دکتر زنگنه
سلام آیدا، طول مدت بیماری در آدمهای مختلف متفاوت است.

آیدا
سلام آیدا هستم از اینکه به سوالم جواب دادین ممنونم یه سوال دیگه هم داشتم .آیاتماس بیمار با زنان حامله برای اونها خطری داره

فرح
خواهرمن در هفته سوم اين بيمارىه الان در پشت گردن وززير موها لكه هاى بزرگ خشك شده ديده ميشه خارش شديد وسوزش زياد كلافش كرده چه كاركنيم

مدیر سایت
سلام فرح ، روش هایی برای کاهش درد و خارش در مطلب بالا ذکر شده که می تونه به تخفیف ناراحتی خواهر شما کمک کنه.

پاسخ دهنده: دکتر زنگنه
سلام آیدا ، بله ممکن است بیماری از طریق تماس انتقال یابد.

هما
عالی بود.

مسعود
عالی بود

رویا
سلام من قبلا ابله گرفتم ولی الان یکبار با کسی که زوناگرفته تماس داشتم در حد دست دادن احتمالش هست من بگیرم؟

پاسخ دهنده: دکتر زنگنه
سلام رویا ، خیر زونا برای کسی که قبلاً ابله مرغان گرفته واگیر دار نیست.

مریم
سلام ممنون از ارهنمایی خوبنون میخوام بدون تماس با فردی که زونا دازه میتونه بعنوان ناقل با تماس با کسی کهابله مرغان نگرفته عمل کنه

حسین
سلام من الان در روز پنجم این بیماریم ،بیماریم پشت سرم و زیر گردنمه،گردن درد دا م ولی زخم هام درد و خارش ندارند خدارو شکر امید وارم همه زود خوب بشن .مطالب شما هم مفید بود .خیلی ممنون

اشی
برای من بسیار مقید بود ممنون ازشما

پاسخ دهنده: دکتر زنگنه
سلام مریم ، بله

حسین
سلام غذا چی بخوریم که مضر نباشه و بدنمونو تقویت کنه

لیلا
ممنون ازمطالب مفیدتون

پریسا
با تشکر از مطالبتون،دکتر به پدرم گفته آب بهش نرسه آیا درسته؟اگربله برای چند روز؟

پاسخ دهنده: دکتر زنگنه
سلام پریسا،خیر درست نیست.

سمیه
سلام من3روزه زوناگرفتم ک علاوه برسوزش شدیدپوست درناحیه تاولها گوشم هم دردمیکنه وغددلنفاویم هم ورم کرده دکترقرص ناپروکسن وستیریزین ومحلول کالامین امپول کورتیران تجویز کرده.ایا کفایت میکنه یا نه؟ چون گوشم درگیره از عوارضش میترسم

ساغر
عالی بود

مهسا
سلام، همسر من دچار زونا شدن، من هیچ وقت آبله مرغان نگرفتم ، فکر می‌کنید اگر واکسن زونا بزنم مفید است یا چه کار باید بکنم که دچار بیماری نشوم با تشکر

سیدمحمودحسینی
امیدش بخدامنم دارم ازدستورات شما پیروی میکنم

زينا
سلام. من 3 ماه پيش در ناحيه پشت تا نزديك زير بغل از پشت سمت راست دچار زونا شدم از آن روز تا الان همون ناحيه از جلو يعني زير سينه سمت راستم تا نزديك زير بغل درد و سوزش داره به طوري كه حتي با لمس كردن ملايم پوست اين ناحيه هم احساس درد دارم. البته هيچ تاول يا تغيير رنگ پوست ندارم. اين سوزش و درد به طوريست كه حتي نميتونم لباس زير بپوشم. لطفا راهنمايي كنيد آيا مربوط به بيماري زونايي است كه قبلا گرفتم؟ آيا اين ناحيه كه درگير تاول زونا نبوده ميتونه از عوارض همون بيماري باشه؟

جعفر
مرسی

پاسخ دهنده : دکتر زنگنه
سلام سمیه: خیر.حتما به متخصص پوست مراجعه کنید چون ممکنه عوارض جدی براتون ایجاد بکنه.

پاسخ دهنده : دکتر زنگنه
سلام مهسا، احتمال داره مبتلا بشوید ولی نمیتونید کاری انجام بدید.

پاسخ دهنده : دکتر زنگنه
سلام زینا، نگفتید چند سالتونه .بله یکی از عوارض زونا باقی موندن درد زونا یکماه بعد از شروع بیماریه.

زهره
من همین امروز متوجه شدم زونا گرفتم واز اطلاعاتون ممنون مفید بود

مولود
از نظرات وتجربيات دكتر زنكنه سلام بسيار ممنون و سباسكذارم خيلي اموزنده بود ا

نگار
سلام مطالبتون فوق العاده کامل بود...واقعا ممنونم مادرم چند روزیه درگیر زونا شده ...خیلی واسش نگرانم....مهده و روده و پهلوهاش خ درد میکنه....این دردو تا کی باید تحمل کنه ؟ ممنون میشم جوابمو بدین...من خیلی نگرانشم

پاسخ دهنده: مدیر سایت
سلام نگار ، گاهی دیده می شود بعد از خوب شدن تاول ها و ظواهر پوستی درد همچنان ادامه دارد و طول مدت بیماری در افراد مختلف فرق می کند. شما تا جایی که می توانید در کنار مادرتان باشید و محیطی آرام و بدون تنش را برای ایشان فراهم سازید.این کار به طور قطع باعث کاهش زمان بیماری خواهد شد.

نگار
سلام نگارم... تشکر ویژه بابت جوابتون...واقعا لطف کردین .... بیماری مامانم اصن بهتر نشده ...درد داره ...افسرده شده...بی طاقت و کم حوصله شده...و بشدت خارش داره ...من چند تا توصیه تو سایتای مختلف پیدا کردم واسه اینکه خارش کنترل شه یا کمتر شه ، اما خیلی به اون سایتا اعتماد ندارم ... لطف کنین بهم بگین اینا تاثیر دارن یا حتی ممکنه شاید مضر باشن ؟ 1- ریختن 4 قاشق غذاخوری روغن نعنا تو لگن پر از اب گرم حمام 2- مخلوط 3 ق غذاخوری عسل + 3 ق غذا خوری پودر دارچین 3-ریختن 2 لیوان جوی دو سر پرک در وان حمام 4-ریختن 3 ق غذاخوری سرکه سیب +120 میلی گرم آب در وان حمام 5-مخلوط روغن ویتامین E +سرکه سیب +چای نعنا 6-مخلوط نصف فنجان سرکه سیب + دو فنجان آب میدونم خیلی زحمتتون میشه اما اگه لطف کنین و جوابمو بدین بی نهایت ممنون میشم

مریم
اطلاعات خیلی خوبی بود زونا تا چند روز واگیر است.

مریم
سلام خیلی تشکر میکنم از مطالب کامل اموزنده و مفیدتون-من حدود 3 هفته س که از بیماریم میگذره تقریبا تاولهل خوب شدن -درد کمی دارم اما بشدت خارش داره -در حدی که برام غیر قابل تحمله-ممنون میشم جوابمو بدین تا کی خارش داره؟ چجوری باید این خارشو کم کنم ؟ خواهش میکنم منو راهنمایی کینین بد جور این خارش منو کلافه کرده یه دنیا ممنون و سپاسگزارم

هما
سلام.ممنون.واقعا توضیحات مفیدی بود.من مدتی تحت فشار مسایل عصبی بودم از شش روز قبل دچار درد شدید پهلو شدم.چند باردکتر رفتم وآزمایش و سونوگرافی دادم سنگ کلیه مشخص شدودرمان لازم رو شروع کردم که دوروز قبل جوش ها بیرون زدن ومشخص شدکه مشکلم زونابوده وتصادفا سنگ کلیه هم معلوم شد.واقعا درد وسوزش شدید دارم.در مطالب بالا فاطمه سادات در باره مصرف پنتوپرازول گفتن.منم چند هفته قبل مصرف کردم. میخوام بدونم آیا واقعامیتونه عامل بروز زونا باشه یا همون تحریکات عصبی تاثیر داره ؟ممنون

پاسخ دهنده: دکتر زنگنه
سلام مریم ، زونا واگیر دار نیست اما کسانی که ابله مرغان نگرفتند ممکنه پس از تماس با فرد مبتلا به زونا دچار ابله مرغان بشوند.

پاسخ دهنده: دکتر زنگنه
سلام نگار ، تاثیر چندانی ندارند.بهترین درمان موارد مقاوم به ضد دردها تزریق آمپول استرویید در محل درد است که البته باید توسط متخصص پوست انجام بشود.

پاسخ دهنده: دکتر زنگنه
سلام مریم ، اگه فقط خارش داره از داروهای ضد خارش مثل هیدروکسی زین استفاده کنید اما اگه درد یا سوزش داره باید آمپول استرویید در محل درد تزریق بشود.

پاسخ دهنده: دکتر زنگنه
سلام هما ، خیر.تحریکات عصبی در ایجاد زونا موثرند.

بهرام میثمی
بسیارعالی بود دستتون دردنکنه

سانا
ممنون ازتوضیحاتتون واقعاممنون..من مامانم یه هفته ای هس زوناگرفته دوسه روزدیرتربه پزشک بردیم الان دار وزونارومصرف میکنه من خیلی نگرانم که خدای ناکرده خطرناک باشه.تاول هادرناحیه گردن کتف هست روتاول هاخشک شده امادردوسوزش داره اگه نظربدین ممنون میشم نگرانم

سید مهدی
سلام با تشکر از مطالب خوبتون و پاسخ های دکتر. من هم درست 4 روزه زونا گرفتم و خیلی ناراحتم.

مریم
سلام پدر من سابقه جراحی باز قلب داره الان سهروزه احساس سوزش شدید در ناحیه چپ سینه وپشتش در همان قسمت میکنه ودر هر دو طرف این ناحیه دانه های قرمز دیده میشه ولی هنوز به تاول تبدیل نشده پزشک براش تشخیص زونا دادهله خاطر سابقه بیماریش خیلی میترسیممیترسیم ممکنه براش خطری ایجاد کنه دکتر گفته تا یک سال ممکنه این دردو سوزش باقی بماند ودر بعضی افراد ممکنه حنی منجربه سکته بشه این مسئله چقدر درسته

عارفه
سلام خیلی ممنون ازمطالب خوبتون'من حدودا یک هفته است که دچار این بیماری شدم در نا حیه تناسلی که هر روز به تعداد این زخم ها اضافه میشه 'به پزشک مراجعه کردم تتراساکلین رو تجویز کرد که هیچ تاثیری نداشته!در ضمن من یه دختر ۶ماهه دارم ممکنه از من بگیره?منون میشم کمکم کنید!

ندا
ممنون از راهنمایتان برای مادرم دعا کنید

nana
سلام ممنون از مطالب خوبتون .من یه جا خوندم تاول تو نیم تنه بالایی ظاهر میشه دایی من تو نیم تنه پایینی تاول زده دکتر گفته زونا است درسته؟

زهرا
سلام دو تا سوال داشتم ممکنه شخصی که به بچش شیر میده بچه اون این بیماری رو بگیره؟ و این بیماری برای این فرد 38 ساله تا چه زمانی ادامه پیدا میکنه؟

پاسخ دهنده: دکتر زنگنه
سلام سانا، خطرناک نیست اگه داروهاشو نو مصرف کنند.

پاسخ دهنده: دکتر زنگنه
سلام مزیم ، اگه داروها درست مصرف بشوند احتمال باقی موندن درد خیلی کمه .

پاسخ دهنده: دکتر زنگنه
سلام عارفه ، زونای ناحیه تناسلی نادر است شاید دچار تبخال تناسلی شده اید بهتره به متخصص پوست مراجعه کنید.

مهرداد
سلام من پدرم نزدیک به دوسال است زونا گرفته زخمهایش خوب شده ولی همچنان درد دارد وکلی دکتر بردیم چکار باید کرد

نرجس
سلام پدر من الان نزدیک ۳ھفتہ اس ک زونا گرفتہ تاول ھاش خشک شدہ بعضیاش خوب شدہ ولی بعضیاش ھنوز مٹ زخم باقے موندہ،خیلی شدید احساس سوزش میکنہ روحیش روھم کاملا از دس دادہ ناراحتے عصبے ھم دارہ نگرانشم چیکار کنم

امیر کچویان
باتشکر

علیرضا
باتشکر از راهکارهای مفید شما پدرم در سن 88 سالگی مبتلا شد خیلی مطالب شما در بهبود و روند زونا کمکم کرد .سپاس

پاسخ دهنده: دکتر زنگنه
سلام مهرداد ، بهتره در مسیر درد آمپول تریام هگزال تزریق بشود .

پاسخ دهنده: دکتر زنگنه
سلام نرجس ، می توانید از داروی گاباپنتین استفاده کنید .

پاسخ دهنده: دکتر زنگنه
سلام نانا، می تواند در هر جای بدن باشد .

پاسخ دهنده: دکتر زنگنه
سلام زهرا ، خیر- سیر بیماری بستگی زیادی به سن ندارد .

پاسخ دهنده: مدیر سایت
سلام علیرضا ، خدا را شکر می کنیم و بسیار خوشحالیم که مطالب ما مفید واقع شده اند.

دهکردی
عالی بود عاللللللللللللللللی راه پیشگیری چیه

مهدی
مرسی از زحمات شما

mehdi
سلام من مردی 32ساله هستم اول درد ازار دهنده ای درقفس سینه شروع شد بعد تاول زد دکتر اسدالهی تشخیص زونا دادن ودارواستامینوفن وپوماد الوور دادن امادرد قابل تحمل نبود به دکتر شکریان مراجعه کردم اسیکلویر قرصش وپمادش استفاده کردم وپریدنیزلون به طور معجزه اسایی بهبود پیدا کردم الان فقط جاش قرمزه وکمی درد دارم کلا 10روزه

نیازی
خیلی ممنون اززحمات دکتر خسته نباشی عزیز

سمانه
سلام من مامانم ديابت داره الان يك هفته هست كه زونا گرفته خيلي بي حس هست قند و فشار خونش پايين هست چيكار بايد انجام بديم كه بهبود پيدا كنه باتشكر.

ایرج پویا
ضمن تشکر از راهنمائیهای شما بدکتر مراجعه نمودم قرص آسیکلیوویر تجویز نمود . تاولها از بین رفته اند ولی درد های موضعی سبک در ناحیه پوست سر و گوش گاه گاه احساس میشود آیا باید مصرف دارو را تمدید نمایم یا بهبودی حاصل شده است .البته دردها قابل تحمل اند با تشکر

احسان
سلام من تقریبا ۷یا۸روزه که متوجه شدم زونا گرفتم دکتر محلول اب الیبور و پماد اسیکلور و قرص اسیکلو تجویز کرد الان تقریبا تاول ها خوب سد زیر بغلم و گردنم ولی قرمزیه گردنم برطرف نشده چقد طول میکشه تا برطرف بشه دردم ندارم فقط گاهی خارش پوستی...ممنون میشم جواب بدید..

مصطفي
مادرم يك هفته ميشه زونا گرفته روزي كه متوجه شد جاي تاولها رو به من نشون داد و من بهش دست زدم الان ٣ روزه كه بدنم سوزن سوزن ميشه ولي هيچك كدو از عوامل ديگه زونا رو ندارم قبلا هم آبله مرغان نگرفتم ديروز رفتم دكتر ميگه شما زونا نميگيريد گفتم بدنم سوزن سوزن ميشه ميگ بيشتر بخاطر استرسه واسم آمپول ويتامين B و آرامش بخش نوشته ممنون ميشم راهنمايي كنيد دارم از استرس ميميرم

پاسخ دهنده: دکتر زنگنه
سلام احسان ، 2 تا 3 هفته

پاسخ دهنده: دکتر زنگنه
سلام سمانه ، با داروهای درمان زونا و استراحت مشکلشون برطرف میشه.

پاسخ دهنده: دکتر زنگنه
سلام ایرج ، با صبر دردهای باقیمانده هم از بین میره.

پاسخ دهنده: دکتر زنگنه
سلام مصطفی ، زونا قابل واگیری نیست ولی ممکنه آبله مرغان بگیرید اگه قبلا نگرفتید.

سمیرا
سلام من دو سال بود که کمرم درد میکرد وهر دکتری که رفتم نفهمیدن مشکلم چی هست.تا اینکه یک ماه قبل در همان ناحیه از کجام خیلی درد میکرد زونا درآوردم حالا یک ماه گذشته تاولهارفتن ولی درد کمرم خوب نشده به نظر شما کمر دردم ناشی از زونا است خوب میشود کمرم؟

حبیب
سلام من سه هفته پیش زونا گرفتم الان تاولهایم خوب شده است ولی درد شدیدی در پهلویم دارم خیلی سخت به سرکار می روم و این درد مرا کلافه کرده است.حس می کنم افسردگی گرفتم.چندین بار به دکتر مراجعه کرده ام ولی هیچکدام از دارو ها دردم را کم نکرده است.امروز دوباره به دکتر مراجعه کردم و او به من قرص ترامادول را تجویز کرد.ایا با خوردن این قرص دردم کمتر می شود؟

جمشيد
سلام من ٥٩ سالمه ٢ ماه پيش زونا گرفتم. زخمها و تاول ها خوب شدند ولي چون عصب هاي سياتيك درگير هستند خيلي درد دارم لطفا راهتنمايي كنيد. مرسي

جمشيد
از اطلاعاتتون متشكرم

معصی
۴ روه زونا گرفتم دردم زیاده از دارو پماد استفاده میکنم , ولی صورتم بیرنگ شده گاهی ضربان قلبم زیاد میشه از عوارض داروست ؟به دکتر مراجعه کنم؟۹۰تا میزنه, از قرص پروپرانول استفاده کنم؟ ۲۶ سالمه

رضا ظهوری
سلام اقای دکتر من مادرم زونا در ناحیه چشم گرفت لطف کنید بگید دوره بیماری و داروهای تسکین دهنده درد وزودتر خوب شدنش باید چیکار کنم ممنونم از راهنماییاتون

آزادي
ممنوم عالي است

پاسخ دهنده: دکتر زنگنه
سلام سمیرا ، خیر به زونا مربوط نیست.

پاسخ دهنده: دکتر زنگنه
سلام حبیب ، بله کمتر می شود.

پاسخ دهنده: دکتر زنگنه
سلام معصی ، افزایش ضربان قلب بخاطر درد است و طبیعیه.

پاسخ دهنده: دکتر زنگنه
سلام رضا ، بیمار زونای چشمی علاوه بر متخصص پوست حتما توسط متخصص چشم هم باید ویزیت بشود .

پاسخ دهنده: دکتر زنگنه
سلام جمشید ، تزریق در مسیر عصب یکی از روشهای کاهش درد در دردهای طول کشیده زونا می باشد.

سمیرا
سلام ممنون که جواب دادین.شرمنده فقط من هنوز محل زوناهام درد میکنن چون از بستگان هم چنین مشکلی داشت و با زونا مشکلش حل شد گفتیم حتما کمر درد من هم چون هیچ دکتری دلیلش نفهمیدن ناشی از زونا بود.در ضمن من 27 سالمه خواهش میکنم راهنماییم کنین

معصی
سلام مرسی که جرابمو دادی دردزونام رو به بهبودی, تاولا همین طور, ولی بیرنگم کف پام حالت خواب رفتگی داره, ادرام ودهانم بو میده گاهی ضربان قلبم صد تا میزنه داروهام سبکس ۲۰۰,بایوسا یکلوویر۴۰۰،نیزوپرد۵، قطع کنم؟

معصومه
سلام, من بیماریم داره میره تو هفته سوم, رو وسط کمرم تاولا خوب شده جز یکی به حالت کنه انگار ریشه داره مونده, کم, لگنم وپام بعضی روزا درد شدید دارم, چی کار باید بکنم؟

سمي
با سلام وخسته نباشيد مادرم الان حدود 9روز كه زونا گرفته تا چند روز اين بيماري واگير دارد چون يك پسر بچه 5 ساله دارم كه آبله مرغان نگرفته تا كي نبايد پيش مادرم بره

شهزاد
سلام.حدود 12 روزه درد شدید درناحیه سینه چپ دارم به طوری که شبها قادر به خوابیدن نیستم.حتی نمیتونم دست چپمو دراز کنم .دراین 12 روز هیچ علامتی از تاول یا ارش ندارموتشخیص دکتر زونا است ایاامکانش هست بیماری زونا باشه؟ما یک دوقلوی 11 ماهه داریم کا تمام ایم مدت پیش من بوذن ایااحتمال داره به اونها هم سرایت کرده باشه؟ممنون

مجید
سلام - برای تسکین درد باید کپسول استاژل 500میلی گرمی مصرف کرد استفاده از قرص های معمولی استامینوفن مدت درمان بیماری را طولانی میکند .

ندا رضايي
من الان يك هفته هست كه زونا گرفتم و درد شديدي دارم اما وقتي داروهاي كودامول و اسيكولاوير استفاده ميكنم شديدا معده درد دارم و نميتونم به درمانم ادامه بدم از طرفي چون انگلستان زندگي ميكنم نميتونم قرص معده بخرم چون نياز به نسخه پزشك هست ممنون ميشم راهنماييم كنيد اگه اصلا قرص نخورم چه مشكلي پيش مياد؟

رها
سلام ۲۶سالمه دو ماه پیش زوناپشت کمر داشتم ولی الان قفسه سینم درد شدید وسوزش دارم نوار قلبم سالم بود مسکنا جواب نیمیده یعنی میتونه از زونا باشه؟

مهدی‌
سلام من خانمم زونا گرفته البته داخل دهانش باید چیکار کرد دو روزه چیزی نمیتونه بخوره و اعصابش بهم ریخته حتی مایعات هم نمیتونه بخوره لطفا یه راه حل مفید به ما معرفی کنید ممنون میشم

مهری
عالی بوذ


سلام دو ماه پیش زونا گرفتم در ناحیه کمر الان چند روز درد و سوزش قفسه سینه دارم ازمایشات قلبم خوب بود,ممکنه از زونا باشه ؟ لطفا جوابمو بدین کسی تشخیص نمیده بهم دارو معده دادن ولی پاهام سست میشه سوزش پوست قفسه سینه دارم

معصومه
سلام , یکهو نیم پیش زونا در ناحیه کمر و پهلو داشتم خوب شده بودم, حالا درد شدید بیحالی انگار انفولانزا کسی تشخیصی نمیده درمانده شدم کمکم کنید میتونه زونا باشه؟

پاسخ دهنده: دکتر زنگنه
سلام معصومه ، از داروهای گاباپنتین و نورتریپتیلین تحت نظر پزشک میتوانید استفاده کنید.

پاسخ دهنده: دکتر زنگنه
سلام سمی ، تا یک هفته بعد از شروع تاول ها.

حامد
سلام قبل از هر چیز از مدیر سایت ودکتر زنگنه نهایت تشکر را دارم برادرم ۳۵ سالشه از افت دهان ودندان رنج میبرد تا امروز که دکتر زمردی عزیز تشخیص زونا دادند ناحیه صورت و کنار چشمش متورم شده خواهش میکنم راهنماییی لازم را بکنید تا درد کمتری داشته و زودتر خوب شود خیلی نگرانیم

hadi
عالی بوددرحدنمره20

پاسخ دهنده : دکتر زنگنه
سلام معصی ، خیر درمان را ادامه بدید.

معصومه
سلا واقعا مچکرم جوابمو دادین , ولی یکم دیر, بیماریم عود کرد, اگه زونا خوب درمان نشه ممکنه دردهای عصبی به جاهای دیگه بدن بزنه و سوزش داشته باشه؟یا گرفتگی عضله؟ بی حسی پاها ؟نوار عصبم سالم بود ۲۶ سالمه,تازه شروع کردم به خوردن گاباپینتن وقرص افسردگی, قبلش حمله های وحشتناک داشتم از زوناست؟ ممکنه ام اس گرفتم؟ میشه سریع جوابمو بدین

امیر
سلام من سه روز پیش رفتم دکتر برای زونا دکزا تجویز کردند آیا تاثیری داره؟

فرشاد
سلام من گرفته بودم حدودیک سال پیش اما بازم امده سراغم چیکار کنم اقای دکتر

Monir
matalebeton khayli sade va ghable fahm neveshte shode bod , bnhaiat sebasgozeram ke vaght migozarid va be solate moraje konandegan javab midid , va hamchnin mah ro az in noe bimari agah sakhtid, be omide movafaghiate har che bishtar shoma mehrabanan

ارش
سلام خیلی ممنون ولی خیلی درد دارم مردم از درد

صاعقه
ممنون از اطلاعات عاليتون...

سیما
سلام, ۲۶سالمه یک ماهو نیم پیش زونا گرفتم, ده روز داروهاشو طبق دستور پزشک نخوردم,تاولا از بین رفت خوب بودم ولی گذشت یک ماه بعد دچار گرفتگی عضلات, خفگی, سوزش قفسه سینه, درد تمام پوست بدنم,گاهی حملات وحشتناک , دکتر گا باپینتین, داروی ارامبخش داده, علایم زوناست همون نورولوژی بعد زوناست؟

رها
سلام ممکنه زونا بعد یک ماه دیگه از پشت کمر به جناغ سینه بزنه فقط سوزشو درد؟26 سالمه

صبا
سلام ممکنه زونا دوباره عود کنه و جوشهای نسبتا تاولی جای دیگه بدنو که گرفتار نکرده بود بشه؟ دو ماه پیش گرفته بودم الان گاباپینتین میخورم ولی به تازگی جوشهای خارش دار رو دستم دارم از اسکلوویر استفاده کنم لطفا راهنمایم کنید

پاسخ دهنده : دکتر زنگنه
سلام امیر ، خیر

پاسخ دهنده : دکتر زنگنه
سلام فرشاد ، بعیده یک نفر دوبار زونا بگیره.

پاسخ دهنده : دکتر زنگنه
سلام رها ، خیر

پاسخ دهنده : دکتر زنگنه
سلام صبا ، احتمالش خیلی بعیده .اگر واقعا زونا باشه بله استفاده کنید.

پاسخ دهنده : دکتر زنگنه
سلام حامد ، از داروی گاباپنتین تحت نظر پزشک استفاده کنید.

پاسخ دهنده : دکتر زنگنه
سلام سیما ، بعیده کسی دوبار زونا بگیره.

پاسخ دهنده : دکتر زنگنه
سلام معصومه ، به هیچ عنوان با علائمی که ذکر کردید نمی شه تشخیص ام اس داد شما حتما به پزشک باید مراجعه کنید و آزمایش های مخصوص را انجام دهید.

پاسخ دهنده : دکتر زنگنه
خانم سیما لازم به ذکر است ، اگر فقط در همون محل ابتلای زونا باشه از عوارض زوناست در غیر اینصورت به یک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

پاسخ دهنده : دکتر زنگنه
سلام سمیرا ، اگر درد در محل زونا باشد از عوارض زوناست وگرنه ربطی به زونا نداره.

پاسخ دهنده : دکتر زنگنه
سلام ندا ، درد بیماری شما را اذیت خواهد کرد.

پاسخ دهنده : دکتر زنگنه
سلام مهدی ، اگر فقط داخل دهان درگیر باشه بعیده زونا باشه .

پاسخ دهنده : دکتر زنگنه
سلام شهزاد، بله.از شما زونا نمیگیرم ولی احتمال اینکه ابله مرغان بگیره وجود داره و ولی خیلی کمه .

سهیلا
سلام خسته نباشید همسر من الان 4 روزه بیماری زونا گرفته در ناحیه سمت چپ سینه و زیر بغل تا پشت سمت چپ البته چندسال پیش عمل قلب داشته و درمان الان 30 سالشه بی زحمت زودتر جوابمو بدی مرسی

متين
سلام پدر من حدود يك ماه پيش زونا گرفت ك خيلي هم خفيف بود من خودم ت بچگي آبله مرغان شديد گرفتم اما الان ي هفته ميشه ك در ناحيه ران پا بشدت احساس درد و سوزش ميكنم آيا منم زونا گرفتم؟؟با تشكر از مطالب سايتتون


سلام ایا زونا بدون علایم درد وسوزش وخارش بوجود میاد

ابراهیم بانیارانی
باعزض ادب واحترام 44سام دازم هفت روزه زوناکرفتف شیره ترناک مصرف دارم داره هم مصرف میکنم اژدردکلافه هستم مصرف مواد رو نمیتونم قطع کنم راهنمای بفرمایید

حسین
خیلی عالی بود ممنون بابت توضیحات تون

پاسخ دهنده : دکتر زنگنه
سلام متین ، زونا واگیر دار نیست

ناصر
سلام خیلی ممنونم از اطلاعات جامع وکاملتون من 45 سال دارم و حدود 10 روز است مبتلا شده ام اما خدا رو شکر جای زخمهام زیاد اذیتم نمیکنه اما احساس خستگی وکوفتگی بدن و ضعف زیادی دارم دکتر هم میگوید نباید گرمی بخوری خوب چه چیزی برای تقویت بدن مفید است ؟ و آیا میشود نزدیکی کرد یا نه؟

طیبا
زونا واکسن نداره؟

يوسف
ممنون بابت مطالب جامع

بهروز
باعرض سلام وخسته نباشید وتشکر از مطالب مفیدتون من یه سوال داشتم درمورد زونا که هیجا اشارهای نکردن...میخواستم بپرسم اگه دستمن رو روی دانه های زونا بمالیم وبعدباهمون دست مثلا صورتمون رو بمالیم یا جاهای دیگه امکان سرایت دانه ها به حاهای دیگه بدنمون هم هست متشکر ؟؟؟

پاسخ دهنده : دکتر زنگنه
سلام ابراهیم ، ه علت اعتیادی که دارید داروهای مسکن روی شما اثر کمی داره بهتره با متخصص پوست مشورت کنید، میتوانید از داروی lyrica استفاده کنید کپسول 75 میلی گرم هر 12 ساعت یکی .

پاسخ دهنده : دکتر زنگنه
سلام ، خیلی خیلی بعیده زونا بدون علائم و درد و سوزش بوجود بیاد.

پاسخ دهنده : دکتر زنگنه
سلام بهروز، خیر.

پاسخ دهنده : دکتر زنگنه
سلام ناصر ، به گرمی و سردی ربطی نداره ، استراحت باعث تقویت بدن میشه ، مانعی نداره.

سیدنورالله نصراللهی
سلام، از اینکه اطلاعات جامع و کاملی در رابطه با این بیماری، در اختیار مردم قرار می دهید انشاءالله خیر دنیا و آخرت، شامل حال شما گردد.

سامان
سلام چرب كردن جاي تاول ضررداره متشكرم

ملیح
سلام من دو روزه که حدودا هشت تا تاول آبدار روی صورت، زیر گردن و کمرم دارم. اصلا خارش ندارم. فقط در ناحیه پاها احساس درد داشتم که فکرکردم به خاطره دوران پریود هست. من در بچگی آبله مرغون گرفتم، البته خفیف بوده. چند وقت پیش برادرزاده هام آبله مرغون گرفتن و باهاشون تماس داشتم. ممنون میشم بگین این تاول ها ممکنه نشونه چی باشن.

ناصر
بسیار عالی بود .

مصطفی
سلام ممنون از آ قای دکتر . من 33 سال دارم امروز روز دوم است که زونا گرفتم و دکتر داروی آ سیکلوویر. نورتر یپتیلن. آستامینوفن کدء ین تجویز کرده است. از ناحیه‌ بالای ابرو چشم راست و گوش. فعلا مشکلی برای گوش و چشمم پیش نیامده است . خواستم یشنهاد شما و دوستان رو بدونم . با تشکر .

علی
سلام وخسته نباشیدمن رانندی تاکسی هستم 8 روز ه است خانه خواب هستم چه کارکنم برم یانه دردوسوزش دارم

محمد
سلام ممنون از راهنمايى تون راه حلى داره ك هرچه سريعتر از شرش خلاص بشيم

الهه
مطالب بسیار عالی بود 4ماه قبلبه زونا مبتلا شدم از اون زمان امروزمتوجه شدم برای سومین بار مبتلا شدم برای خلاصی از زونا و دردهای کشندها چه کنم لطفا زودتر پاسخ دهید

وحید
باسلام مادرم یک هفته هست دچار زونا شده بردم دکتر کمی پماد داده خیلی نگرانش هستم چکارکنم زودترخوب بشه یاچه قرصی یاپمادی بهتره ممنونم

مهدیه
با سپاس و تشکر از اطلاع رسانی عالی بود

حسن
متشکرم.از.سایت.انسان.دوستانه.شما

زهرا فرح بخش
سلام حدود هفتادوسه سال دارم داروهاومسکنهای زیادی مصرف نموده ام دوهفته هست دچار بیماری شدم جای زخمها خوب شده ولی از بالا تا تمتمی انگشتهای دست چپم درد داره چکار کنم

الهه
سلام مرسی عالی بوددددد

سجاد
عالی بود

امیرر
دستون درد نکنه .اطلاعات خیلی مفیدی بود

زهرا
با سلام من 28 سالمه و الان2 روزه که تاول های زونا در سمت چب بدنم زده ، مان غده لنفاوی زیر بغل چپم درد میکنه نمیدونم این درد متعلق به این بیماریه یا مربوط به بیماری لنفاوی یا سینه ست؟؟

مهرنوش
سلام. من دو سه هفته ای میشه درگیرم با زونا. الان بهتر شدم. درد ندارم. ولی گاهی خارش دارم در ناحیه پشت چشم. الان پشت چشمم قرمزی شدید دارم و حالت چروک گرفته. چکار کنم خوب بشه؟ خیلی نگرانم

معصومه
سلام, من تو این سایت سوال زیاد کرده بودم نه ماه پیش بود.تو اذ ماه دچارش شدم, درد عصبی بعدش کلافم کرد دچار حمله پانیک شدم سختی زیادی کشیدم, قابل توصیفف نیست,بهدکتر مغز و اعصاب رفتم که بهم متورال و ونلافکسن داد روندم بهبود پیدا کرد, فلجی پام خوب شد, ولی تا شش ماهه بعددوزش کم شد بعد قطع کرد, الان دچار کمر درد شدید در محل زونا دارم, یعنی قرص ونلافکسن از درد عصبی بعد زونا جلوگیری کرده بود؟ اول فک نکردم از زونا باشه اورتوپد رفتم ولی هنوز عکس کمر نگرفتم, وقتی درد پوست روشکمم گرفت شک کردم از درد عصبی زوناست, به دکترم مراجعه کنم یا ربطی به ونلا فکسن داره مشکل کمرم باشه؟خیلی افسرده شدم فک کردم خوب شدم اون قدر عذاب کشیدم که تمام لباسای اون موقغ رو دور ریختم, وسایل خونرو عوض کردم الا نمیخوام با چیزای جدید درد داشته باشم............

فواد
دوستان کسی میدانت این بیماری چند روز طول می کشد اکر میشه در وایبر بهم بکه 09303291929 ممنون دوستان هر کسی با این بیماری اشنا است کمکم کند

پاسخ دهنده : دکتر زنگنه
سلام علی بهتره کم کم فعالیت رو شروع کنید

پاسخ دهنده : دکتر زنگنه
سلام زهرا به متخصص پوست مراجعه کنید.

پاسخ دهنده : دکتر زنگنه
سلام ملیح با توجه به شرح حال فقط میشه گفت زونا نگرفتید و برای تشخیص به متخصص پوست مراجعه کنید.

پاسخ دهنده : دکتر زنگنه
سلام مصطفی به مصرف داروها ادامه بدید.

پاسخ دهنده : دکتر زنگنه
سلام الهه زونا معمولا یکبار اتفاق میفته.

پاسخ دهنده : دکتر زنگنه
سلام سامان ، خیر

فدایی
یک سال نیم است زونا ازناحیه کمر پشت قلب گرفتم تاکی باید تحمل کنم آیا خوب می شوم

یاس
سلام. من پدرم زونا گرفته و تقریبا درد زیادی داره.استفاده از عنبر نسا مفیده و به بهبود درد کمک میکنه.

مرضیه
سلام..ممنون از اطلاع رسانیتون منم 5 روزه ک ب زونا مبتلا شدم..دکتر برای سوزش و درد ژل موضعی زایلو ژل تجویز کرده.. تاول ها روی کمرم و پهلو و شکمم هست و به شدت میسوزه و خارش داره..خوابو ازم گرفته.. ان شا الله ک همه دوستانی ک مبتلا ب این بیماری هستند زودتر شفا پیدا کنند..کاش منم زود خوب بشم تحمل ندارم

ساسان
سلام من 18 سالمه چند روزه زونا گرفتم دکتر گفته از گوسفنده بعدشم من بیشتر در سرو گردن وپشت و سینه این دونه ها ریخته تا دور قبلش درد نداشتم الانم دردم شدید تره دکتر قرص و کاملین تجویز کرده چیکار کنم ی امپولم تجویز کرده ب نظر شما بازم برم دکتر یا ن غدد لنفاوی من درد میکنه چیکار کنم باز برم دکتر یا ن ممنون میشم جواب بدید

علی
ممنون؛ولی در مورد واگیر بودن یا نبودن آن صحبتی نشده!!؟

رز
با سلام مادرم 54 سال داره دچار بیماری زونا شده وخیلی درد وسوزش داره نگرانم که این دردوسوزش حتی بعداز خوب شدن تاولها داشته با شه تا چند درصد احتمال ان میباشد لطفا جواب بدید با تشکر

مصطفی
ونه کننده اس دردش دطلاعات تون کمک کننده. موفق باشینی ا

نرگس
چهار روز ه مبتلا هستم . حالم اصلا خوب نیست .. تهوع و تب دارم

ملكيان
پاسخ ها بسيار سودمند هستند. ايا ميتوان با ارسال عكس ناحييه مبتلا از ابتلا به زونا توسط اقاى دكتر زنگه سود برد و تلفن مطب دكتر زنگنه را داشته باشيم اگ در سايت. امكان ندارد از طريق ايميل پاسخ دهيد با عرض سپاس فراوان. drmelikians@yahoo.com

ملكيان
محتواى تاولها چيست. اگر. تاولها پاره شوند. به تعداد و انتشار تاولها افزوده ميشوند. با عرض تشكر

ساحل
سلام...مادر من چند روزه که دهانش پر از افت های ریز در دهان و زیر زبانشون شدن...دکتر تشخیص داده که زوناست..اگه میشه در این باره یکم توضیح بدین که تا کی طول میکشه...مرسی

فریده
آیاسیگار برای زونا بد است؟

ایوب
با تشکر از راهنماییتون. سعی کنید به دردش توجه نکنید ، بیشتر کارهایی که بهتون آرامش میده رو انجام بدید. اینطوری راهتر میتونید باهاش کنار بیاین.

یاسمن ازاد
سلام من 14 سالمه یه بار تو 8 سالگی آبله مرغان گرفتم یه بار تو 12 سالگی زونا گرفتم الان هم علایمشو احساس می کنم اون جوش هارو دقیقن تو سمت چپ گونم زدم و غده ی لفاوی سمت چپ هم درد می کنه نمی دونم چی کار کنم آیا دوباره زونا گرفتم؟

میلانی
سلام من مادرن 80سالشه تو سرش زونا زده ایا برای مغزش عارضه داره ممنون میشم جواب بدید

علي
سلام مصرف الكل براي كسي كه مبتلا به زونا شده خطرناك است يا نه ؟

بیتا
خیلیدردداره چی کار کنم

دکتر حسام .....
مقاله ای در خور و عالی تهیه نموده اید. بسیار بسیار ممنون و سپاس گذارم.

هاشم
خیلی ممنون

امیر
سلام من 19 سالمه اهل ورزش تقریبن 5 روزه که زونا گرفتم که من تادحالا ابله مرغان نداشتم خواستم بدونم زونا چقدر طول میکشه از بین بره عضله های شیکمم وکمرم ددچار درد و جای جوش شدن

عاطفه
سلام عموم حدودا60سالشه 10روزی میشه که زونا گرفته اما 5روزه دردش شروع شده درداش یهویی و انفجاریه اونقد شدیده که سرشو میکوبونه به میله تختش اگه نگیریمش سرشو میشکونه خیلی عذاب میکشهروزی هش نه بار اینجوری میشه دکترش داروهاشو کم کرده تا به شرایط عادت کنه گفته شاید تا اخر عمرباهاش باشه خیلی واسش نگرانم چیکار میشه بکنم؟تاولاش خشک شده رو ناحیه رون پاشه

الهام
ممنون از اطلاعاتتون من 9 روزه که دچار زونا شدم 33 سال دارم درد کمر و لگن دارم و کشاله رانم جوش زده اما حالت تاول نداره ایا تاولی میشه یا همینجور خوب میشه.2 فرزند 2 و8 ساله دارم ممکنه انها از من الوده شوند ؟ ایا نیازه لباسها را جدا شستشو کنم؟وایا لباسها کافیست با پودر لباسشوی شسته شوند یا نیاز به ضد عفونی داره؟ ممنون

پروانه
یک نوع صابونی در عطاری هست به رنگ سبز مانند سنک پا است وقتی دوش میگیرید رو ی زخمها بمالید عالی است


پشت کمرم بالاتر ازمقعد زخم شده ووقتی آنزخمها را باناخن برمیدارم آب میدهد ا ین چه نوع زخمی است.متشکرم

جعفر
مادر من حدود 35 روز است که دچار این بیماری هستند کلیه تاولها در قسمت پا خوب شدند ولی در همان قسمتها از پا احساس بی حسی دارند آیا احتیاج به دارویی نیست و تا کی بهبودی و دوره بیماری طول می کشد با تشکر

nazanin
ممنون بسيارعالي بود

مهتاب
سلام.من ۵ روز که درد بسیار شدیدی در ناحیه کتفم دارم که به سمت دست چپم کشیده میشه.بعد از کلی مراجعه به پزشک های مختلف امروز متوجه شدم دچار زونای زیر پوستی شدم.واقعا درد دست و کتفم غیر قابل تحمله.لطفا راهنماییم کنید.ممنون میشم

مهتاب
سلام

فردین
الله اکبر حاضرم سرطان بگیرم نه زونا دکتر معده قرص برام نوشت تمام سیستم بدنم به هم ریخت زونا گرفتم وحشتناکه

مینا
بیماری بسیار رنج اوریست خدا صبرتون بده

زهرا۷۴
سلام.مادر من حدود یک ماهه که علائم سرماخوردگی داشته.این اواخر سرفه های شدید میکنه..من پریروز روی ساعدش تاول هارو دیدم به پزشک مراجعه کرد گفت که زونا هستش..وفقط قرص و پماد اسیکلوویر رو براش تجویز کرده.اما سوزش یا خارش نداره.میخواستم بدونم من حدود ۱۰ سال پیش ابله گرفتم.ممکنه از مادرم زونا بگیرم؟ چون پماد رو من روی دستش میزنم..تاول ها روی دست و یکم پشتش هست.

فریبا
با سلام خیلی ممنون از راهنمایی های عالی شما

negar
ba salam tashakor az matalebe mofideton.madare man 4rooze ke alaeme postiie zona rooye dastesh peyda shode.doktor ham tashkhis zona ro dade.chon man majboram pomad bezanam b dastesh va bazi kar haro anjam bedam aya momkene manam mobtala besham?? man20salame va hododan dar 11salegi abele gereftam.lotfan rahnamaii konid.mochakkeram

محمد رضا
سلام احتمال اینکه جای زخم ها هیچوقت خوب نشه هستش

فاطمه
سلام لطفا راهنماييم كنيد حدود يكماه بيش جندتا تاول زير بغل جبم زد بطور ناكهاني، بطوريكه فكر كردم عرق سوز شدم تاولهارو دستكاري كردم الان بصورت سرسياه باقي موندند و كمي درد و سوزش داره بعد از اين مدت امروز دوتا تاول كوجيك كنار مج دست جبم ديدم تازه مشكوك شدم و سرج كردم ديدم عكسا شبيه زوناست هيج علايم ديكه اي هم ندارم لطفا بكيد زوناست يا نه

مریم
سلام اقای دکتر الان مامان من 5 روزه زونا گرفته خیلی درد وسوزش داره و تاول هاش بزرگتر شده .طبیعیه؟چه کار باید کنه؟ممنون میشم جواب بدین

مهرناز
سلام. من 34 هفته باردارم. مادرم سه چهارتا ضایعه زونا داره که خشک شده الان.البته بدون درمان. الان واسه من خطری داره؟حدود یک هفته پیش ضایعات ظاهر شده والان هم خشک شده.

درسا
سلام من مادرم زونا گرفته به جز داروهایی که دکتر دادن روزی یک عدد فارماتون میخوره میخاستم ببینم فارماتون بد نیست برای زونا مرسی

صمد
سلام.چند روزی در ناحیه شکم درد داشتم.و یک جوش کوچک قرمز روی پوست در آمده بود.چند روز بعد تعداد این جوش ها 5تا6 تا شد در مراجعه به پزشک اول ایشان تشخیص زنا دادند ولیکن سه روز بعد به پزشک دیگری مراجعه کردم ایشان معتقد بودند زنا نیست چون زخم نشده و چرک نکرده.البته شدیدا هم محل جوش ها خارش دارد .لطفا آقای دکتر راهنمایی کنید

زهرا
با تشکر از مطالب جامع و کاملتون و همچنین پاسخگویی به سوالات من 6 روزه زونا گرفتم در ابتدا درد در ناحیه پام احساس میکردم از پاشنه پا تا لگن روز بعد پشت زانوم چند تا جوش به صورت خطی زده بود ک دکتر عمومی رفتم و گفتن زوناست به من قرص اسیکلوویر 400 5 تا در روز و پماد ژایلوژل و شربت پرومتازین دادن ک استفاده کردم روز دوم جوش ها ی خورده ملتهب شده بود ولی از روز سوم شروع به خشک شدن کرد و درد پام هم به همین صورت کاهش پیدا کرد الان و روز 6 جوش ها سیاه شده وبعضی وقت ها در اون احساس درد میکنم دوستانی که این مریضی رو گرفتن امیدوارم هرچه زودتر خوب بشن بازم ممنون

موسوی
باسلام مطالب خیلی خوب ومفید بود انشا؛الله همه بیماران سلامتی خودرابدست ارورند

روزبه
سلام خدمت همه.من امروز متوجه شدم زونا گرفتم پسرم 9ماهشه میخواستم بدونم خطری برای اون داره؟

مهدیه
سلام، آیا ضعف معده هم میتونه از عوارض این بیماری باشه؟

صابر،ع
تحمل شدت خارش تاول ها برام سخت شده جای تاول ها سوزش شدیدی دارد،امیدوارم راهنمایی هایتان کمکم کنن
عضویت در خبرنامه نایس کلوب
  
جستجو در سایت بر اساس کلمات کلیدی:

صفحه اصلی | درباره ما | قوانین و مقررات سایت | تماس با ما | راهنمای سایت | تبلیغات در سایت
عضویت در سایت | معرفی سایت به دوستان

E-mail: info@nicecloob.com
Phone: 09198145162 - 09381578776
آدرس: بابل - خیابان بابلسر - کوچه آخوندی - ساختمان مانلی
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
لطفاً پیش از استفاده از سایت صفحه راهنمای سایت را مطالعه فرمایید. استفاده از این سایت بدان معناست که شما قبلاً صفحه راهنمای سایت را مطالعه کرده و به مفاد آن واقفید.

به نایس کلاب امتیاز دهید