راهنمای سایت
جستجو:
ورود کاربران
 
 
فراموشی کلمه عبور
رای دهید

رایحه درمانی چیست؟

رایحه درمانی یعنی استفاده از رایحه های مختلف برای هدفی سودمند. بعضی رایحه ها گرچه خوشایند نیستند، ولی ممکن است ما را از خطری جسمانی آگاه سازند و به روشی پیشگیرانه به سلامتی مان کمک کنند. استفاده مثبت و سودمند از رایحه ها شفابخش است و در بسیاری مواقع، نشاط بخش: مانند قدم زدن در باغ گل رز یا جنگل کاج. امروزه به دلیل نابودی طبیعت اطرافمان و رایحه های صنعتی و مصنوعی که احساس ما را مورد حمله قرار می دهد پیوندهای طبیعی نمی توانند جادوی خاموش خود را به کار اندازند. با استفاده درست از روغن های اسانسی می توانیم جسم، ذهن و روح مان را متعادل سازیم و تندرستی از دست رفته مان را بازگردانیم.

حس بویایی

رایحه های خوب و بد ذره هایی معطر، یا به بیان دیگر اطلاعاتی به شکل غبار یا مولکول هستند که به وسیله هوا جا به جا می شوند. ما قادریم این اطلاعات معطر را به وسیله پیاز بویایی که بالای حفره بینی جا دارد. احساس کنیم. سلول های عصبی واقع در حفره بینی اطلاعات این رایحه ها را شناسایی می کنند و داده های آن از طریق پیاز بویایی به درون مغز منتقل می شود. سپس رایحه ها به وسیله اعصاب مرکزی مغز به مناطق تاثیر گذار بر بسیاری از اعمال انسانی می پیوندند و سیستم های عصبی و درون ریز فرایندهای جسمانی مانند هورمون نها ی گوارش و تنفس را تنظیم و کنترل می کنند. پیوندی مستقیم میان حس بویایی و مناطق خاصی از مغز وجود دارد.  این پیوند کمک می کند توضیح دهیم چرا رایحه  های تجربه شده تاثیری قوی بر ذهن و احساس دارند و خاطرات را یادآوری می کنند.

روغن های اسانسی چیستند؟

روغن های اسانسی یکی از سه نوع روغن های اصلی اند. علت نام گذاری این روغن ها به نام «اسانسی» یا «اسانس ها» بدین دلیل است که وقتی کیمیاگران قدیمی برای نخستین بار عصاره گیاهان را بیرون کشیدند بخش بخارهای ریز آن را از بخش حجیم گیاه جدا کردند و این مایع جزئی یا «اسانس» را که حاوی بو و خواص شفابخش گیاه بود. «روح» یا اسانس گیاه نامیدند. روغن اسانسی همان رایحه گیاه است که به مایع تبدیل شده و هنگامی که در جایی بماند بخار می شود. این خاصیت روغن های اسانسی را از روغن های دیگر جدا می کند.

نوع دوم روغن ها، روغن های چرب هستند که منشا حیوانی یا گیاهی دارند. در رایحه درمانی روغن های گیاهی مانند روغن بادام زمینی، زیتون، آفتاب گردان و بادام روغن حامل یا پایه محسوب می شوند. از برخی از روغن های چرب معمولی مانند کره، لانولین (چربی پشم)، موم و کره کاکائو (از دانه کاکائو) برای درست کردن مرهم ها یا پمادها استفاده می کنند. 

سومین نوع روغن ها، روغن های معدنی اند، محصولات پتروشیمی از لایه های فسیلی، تصفیه و به محصولاتی مانند پارافین، وازلین و روغن بچه تبدیل می شوند. از این روغن های معدنی در رایحه درمانی استفاده نمی شود. بیشتر به این دلیل که مانند روغن های گیاهی طبیعی جذب پوست نمی شوند. روغن های معدنی در صنعت تولید محصولات آرایشی کاربرد دارند . در بسیاری از لوسیون ها و مرهم های تجاری از آن ها استفاده می شود.

روغن های حامل

روغن های اسانسی همیشه باید با روغنی حامل رقیق شوند به دو دلیل : یکی این که روغن رقیق شود، دوم برای استفاده بر روی بدن برای ماساژ یا به صورت لوسیون. با وجود این که روغن اسانسی جزء سازنده فعال است. انتخاب روغن حامل هم موضوعی مهم به شمار می آید. روغن حامل برای ماساژ باید کیفیت روان کنندگی خوبی داشته باشد و به سرعت جذب پوست نشود. بهتر است که روغن حامل بی بو باشد تا بوی روغن اسانسی به خوبی به مشام برسد. روغن بادام برای این کار عالی است، اگرچه روغن زیتون غنی تر و مغذی تر است ولی بوی مشخصی از خود دارد. روغن هسته انگور نیز روغنی مناسب است که بو ندارد و به تنهایی روغن اصلی ماساژ خوبی است. روغن بادام شیرین هم مانند هسته انگور مناسب و بی بو است. این روغن خاصیت نرم کنندگی خوبی بر روی پوست دارد و مرطوب کننده و پاک کننده است. روغن آووکادو غنی و سنگین، ولی گران است. این روغن به دلیل نفوذ زیاد و سرشاری  از ویتامین های آ، د، و ئی بسیار برای پوست های خشک مناسب است. روغن گیاهک گندم برای پوست خشک مناسب است اما چون بسیار غنی و سنگین است به تنهایی قابل استفاده نیست و باید آن را با روغن های گیاهی دیگر در نقش نگهدارنده مخلوط کرد. بهتر است از روغن گیاهک گندم با غلظت 5% تا 10% استفاده کنید. این روغن حاوی ویتامین ئی و آنتی اکسیدان طبیعی است. برای غنای بیشتر و تغذیه پوست می توانید 10% روغن گیاهک گندم و 10 % آووکادو را به روغن هسته انگور یا بادام بیفزایید. روغن هسته زردآلو غنی و مغذی است و انعطاف پذیری پوست را بهبود می بخشد. عناب مرطوب کننده طبیعی خوب و روغن آرایشی بدون چربی است که به دلیل شکل موم مانندش اکسیده نمی شود. بافتی لطیف دارد و برای نرم کردن پوست فوق العاده است.

مخلوط کردن و درهم آمیختن

رقیق کردن و محاسبه درصدها معمولا با اضافه کردن قطراتی از روغن اسانسی به مقدار مشخصی از روغن گیاهی انجام می شود. این روغن در نقش حامل اسانس به کار می رود. بیشتر بطری ها و ظرف های موجود، بر حسب میلی لیتر (ml) نشانه گذاری شده اند. اندازه های مناسب و معمولی 10، 25، 50 و 100 میلی لیتر است. از این ها برای اندازه گیری روغن گیاهی پایه تان استفاده کنید. می توانید قاشق مرباخوری هم به کار ببرید ولی اندازه قاشق ها با هم فرق می کنند. اگر چه می توان مقدار مشخصی از روغن اسانسی را برحسب میلی لیتر به روغن حامل اضافه کرد. ولی به کار بردن اصطلاح قطره بهتر است. این کار امکان آزمایش های بیشتر و ساختن مخلوط های مخصوص را برای مناسبت ها و افراد مختلف فراهم می کند. استفاده از قطره چکان مانع به هدر رفتن روغن می شود  از بطری های بزرگی که مورد علاقه تان نیست یا دیگر کاربردی ندارند استفاده کنید.

قانونی که هنگام مخلوط کردن باید به خاطر داشته باشید :

1 میلی لیتر روغن اسانسی = تقریبا 20 قطره

1% روغن اسانسی در 100 میلی لیتر روغن حامل = 20 قطره

1% روغن اسانسی در 10 میلی لیتر = 2 قطره

(مخلوط 1% مناسب پوست و صورت است)

5% از روغن اسانسی در  100 میلی لیتر = 5 میلی لیتر یا 100 قطره

5% روغن اسانسی در 10 میلی لیتر = 0.5میلی لیتر یا 10 قطره

(مخلوط 5% یک روغن ماساژ با قدرت متوسط می سازد)

ممکن است بخواهید مقدار کمی روغن برای ماساژ یا حتی آزمایش درست کنید. در این صورت می توانید از قاشق مرباخوری استفاده کنید. یک قاشق مرباخوری استاندارد گنجایش 5 میلی لیتر یا 100 قطره را دارد. مخلوط 1% حدود 1 قطره و مخلوط 5% حدود 5 قطره است.

بیش از یک روغن اسانسی را مخلوط کنید

برای به دست آوردن حوزه وسیعی از ترکیبات بهتر است که اسانس ها را با هم مخلوط کرده تا تاثیرات کیفیت های متفاوت شان را بسنجیم. از مخلوط کردن 3 قطره اسانس به 1 قاشق مرباخوری روغن حامل می توان روغن ماساژ به دست  آورد. با 10 قطره و 3 قاشق مرباخوری شروع کنید.

نمونه ای از مخلوط روغنی نشاط اور

اسطوخودوس      4 قطره                         روغنی ملایم و ارزان

نعناع                    2 قطره                         روغن قوی از تماس با چشم خودداری کنید.

ترنج                  3 قطره                          ملایم و میوه ای قوی و خوش بو

قوانینی که باید به خاطر سپرد

همیشه هنگام کار با روغن های اسانسی احتیاط را رعایت کنید. زیرا پیش  از رقیق شدن در حجم بالا ممکن است سمی، حساسیت زا یا تحریک کننده باشند. از تماس با چشم ها و دیگر قسمت های حساس بدن جلوگیری کنید و همیشه دور از دسترس کودکان نگه دارید. روغن های اسانسی قرن هاست که به خاطر خاصیت شفابخشی و ضد عفونی کنندگی شان مورد استفاده قرار می گیرند و از آن جایی که تقطیر می شوند در واقع اسانس غلیظ شده گیاهند. اسانس ها، با این غلظت در طبیعت یافت نمی شوند به همین دلیل است که روغن های اسانسی با روغن های حامل رقیق می شوند. روغن های طعم دار مانند سنا و دارچین ممکن است پوست را بسوزانند. در مورد پوست های حساس نعناع را با احتیاط مصرف کنید و هنگام ماساژ دادن  از تماس آن با مناطق ملتهب، واریسی یا هر جای دردناک و متورم خودداری نمایید.

پونه گرچه کک را دفع می کند ولی سمی است. کافور اگر زیاد مصرف شود ممکن است تهوع ایجاد کند. مصرف زیاد تخم رازیانه و جوزا ممکن است کار سیستم عصبی را مختل نماید و باعث گیجی شود. هم چنین هنگام استفاده از این گیاهان باید احتیاط کرد : برگ میخک، زوفا، مر، آویشن، تخم جعفری، تخم رازیانه، درخت چای ، کافور، گشنیز، اکالیپتوس، رازیانه و مرزنگوش. به خانم های باردار توصیه می شود از اسطوخودوس استفاده کنند و از مصرف رزماری، آویشن، ریحان، دارچین، زوفا، چوب سدر، نعناع، مر، مریم گلی، مرزنگوش و سرو کوهی دوری کنند. برای اطمینان بهتر است در ماه های نخست هیچ گونه روغن اسانسی مصرف نکنید. روغن های اسانسی را هرگز نباید برای استعمال داخلی به کار برد مگر با تجویز متخصص صاحب صلاحیت پزشکی و بهداشت چنان چه مسمومیتی پیش آمد استفراغ ایجاد کنید.

روغن ها، جسم و ذهن

ماساژ

روغن های اسانسی برای ماساژ در رده ی نخست قرار دارند. این روغن ها سبک و نافذ و اسانس یا روح گیاه شخصیت و خواص شفابخشی آن را در خود دارند. از آن جایی که ماساژ افزایش میل طبیعی به لمس محل درد در بدن است. همه می توانیم با کمی دقت و انرژی این کار را شروع کنیم. همگی ما تا حدی در دست های مان قدرت شفابخشی داریم و می توانیم این قدرت را رشد دهیم. وضعیت آرام روحی و محیط و فضای دل پذیر به تمرکز و انجام درست ان یاری کی رساند. ماساژ سودمندترین شیوه جذب روغن های اسانسی در بدن است. ما همیشه از روغن های اسانسی همراه با روغن حامل استفاده می کنیم. حامل پایه یا روغن گیاهی پوست را نرم می کند و اصطکاک حاصل از حرکت دست های خشک بر روی پوست خشک را کاهش می دهد. از همه مهم تر این که روغن حامل، روغن های اسانسی غلیظ را رقیق می کند و باعث جذب آن ها به درون پوست بافت ها و کمک به گردش خون می شود با ماساژ دادن پشت یا هر بخش وسیعی از بدن می توانیم به سادگی مقدار کافی اسانس وارد بدن کنیم و از خاصیت درمانی آن بهره ببریم.

چند نمونه مخلوط برای ماساژ

روغن حامل برای استفاده کلی : هسته انگور یا بادام با 5% روغن مغز گندم.

گرفتگی عضلات

اسطوخودوس                2 قطره                        رزماری                 2 قطره 

سرو کوهی                   2 قطره                       روغن حامل             2 قاشق مربا خوری

آرام بخش

اسطوخودوس                2 قطره                         عطر بهار نارنج      2 قطره 

شمعدانی                      2 قطره                          مرزنگوش             1 قطره

روغن حامل                 2 قاشق مربا خوری

تونیک محرک

ترنج                             2 قطره                         صندل سرخ           2 قطره 

یلانگ یلانگ                 1 قطره                         چوب  صندل          1 قطره

روغن حامل        2 قاشق مربا خوری

ماساژ خود

هنگامی که اضطراب و تنش در عضلات جمع می شود و کسی هم نیست تا مناطق منقبض بدن تان را ماساژ دهد می توانید شخصا خود را ماساژ دهید. نخست بدن خود را لمس کنید حس لامسه دست های تان را با بدن تان حالات روحی و تنش هایش آشنا کنید و پرورش دهید. ساده ترین ماساژ، اعصاب  و گردش خون را در بازوها و ران ها تحریک می کند. یک نوع روغن خوش بو را با یک  نوع روغن محرک مخلوط کنید و ماساژ دهید تا گردش خون افزایش یابد. برای کاهش خستگی و تنش از مخلوطی آرامش بخش استفاده کنید. یکی از تکنیک های شرقی ماساژ خود، شیاتسو نام دارد که در آن « نقاطی» بر روی کانال های انرژی یا مسیرهای طب سوزنی تحت فشار قرار می گیرند تا راه انرژی به قسمت های مختلف بدن باز شود.

ماساژ پا

بسیاری از نقاط مرتبط با اندام های اصلی بدن در کف پاها جای دارند. پاهای تان را به منظور افزایش گردش خون ماساژ دهید برای تحریک این نقاط از فشار انگشتان و شست استفاده کنید.

فشار گردن

به منظور بازگرداندن هوشیاری پشت گردن را با انگشتان و پس گردن را با شست ها فشار دهید. این کار را از بالا شروع کنید و تا شانه ها پایین بیایید این کار را می توانید هنگامی که سرکار نشسته اید انجام دهید تا از خستگی و تنش رها شوید.

چلاندن شانه

با چلاندن گوشت میان شانه و گردن، تنش گردن و شانه را از بین ببرید. هنگامی که بدن احساس سنگینی می کند : با انگشت شست شاهرگ اصلی سمت راست، سپس سمت چپ را چندین بار فشار دهید. از آرواره شروع کنید و تا استخوان ترقوه پایین بیایید این کار با تحریک گردش خون تازه و به سرعت رهایی ایجاد می کند. گیجگاه ها را با سه انگشت فشار دهید تا از خستگی روحی رها شوید.

ماساژ محرک

هر نوع ماساژ می تواند محرک باشد و این به وضعیت شخص بستگی دارد در این جا تاکید بر آرامش خشنودی و آگاهی نسبت به لامسه است. بسیاری از قسمت های بدن تحریک پذیرند وبه نوازش پاسخ می دهند پس تمرکز باید بر روی پوست و حس های آن باشد. تعیین روغن های اسانسی بسیار مهم است. روغن های اسانسی استخراج شده از برخی گیاهان، هدیه طبیعت برای اهدای آرامش به ماست. اسانس ها به وسیله حس بویایی مستقیما بر روی مغز تاثیر می گذارند و می توانند حس تحریک پذیری و گرما را در ما به وجود آورند. عطر جذاب مخلوط های مخصوص ماساژ روابط عاطفی را غنا می بخشند. فضای خوش بو بهترین شروع برای یک ماساژ محرک است. با روغن های اسانسی محرک احساس ارامش و عشق را ایجاد کنید. حتی می توانید لا به لای ملحفه های تان، کیسه های خوشبو کننده بگذارید. یلانگ یلانگ، چوب صندل، یاسمن، رز، چوب سدر، عطر بهار نارنج، مریم گلی، پچولی و خس خس از جمله اسانس های محرکی هستند که می توانید از آن ها در روغن پاش یا مخلوط ماساژ خود استفاده کنید. برای

ماساژ روغن حامل را به شیوه معمول آماده کنید.

مخلوط های ماساژ

برای مردان :

چوب صندل                    2 قطره

ترنج                              2 قطره

پچولی                           1 قطره

روغن حامل                    2 قاشق مربا خوری

برای زنان :

یاسمن                           1 قطره

رز                              1 قطره

چوب صندل                   2 قطره

روغن حامل                  2 قاشق مربا خوری

 

مطالب مرتبط

رایحه درمانی ، اسانس هایی برای مردان

رایحه درمانی برای شادابی پوست و مو

رایحه درمانی ، بارداری و ماساژ

روغن سوزها در رایحه درمانی

رایحه درمانی ، روغن های درمانگر

 

گرد آوری و تنظیم : نایس کلوب

برگرفته از کتاب رایحه درمانی ترجمه و گردآوری آذین مؤیدی

 

برچسب ها: رایحه درمانی  , رایحه درمانی چیست , رایحه درمانی با گیاهان دارویی , رایحه درمانی در بارداری , کتاب رایحه درمانی ,  آموزش رایحه درمانی

 

برچسب ها:


مطالب دیگر:

اشتراک
نظرات حمید
با سلام. روغن اسانس دار رو کجا میشه پیدا کرد؟هرچی گشتم پیدا نشد

پاسخ دهنده: مدیر سایت
سلام حمید ، اکثر روغن ها رو از عطاری ها می تونید تهیه کنید بجز چند تا استثنا بدلیل کم یابی بقیه موجود هستند

علی
مرسی و مطالاب خوب بود من آموزش ماساژو در آموزشگاه راما اسپا دیدم http://www.thaimassage.ir/

فرح فردچی
بسیار جالب و مفید

مسعود
سلام دستگاه های تولید این روغن ها رو چطور میشه پیدا کرد؟روش تولید این روغن ها چطور است؟؟؟

شرکت طعم و عطر ماگنولیا
با سلام خدمت دوستان ما تمامی روغن های معطر را داریم اگر کسی از دوستان خواست با شماره 08642345417 تماس بگیره


سلام‌ وقت شما به خیر میخواستم بپرسم کلاسهای رایحه درمانی رو هنوز برگزار میکنین
نظر شما
نام:
نظر:  
عضویت در خبرنامه نایس کلوب
  
جستجو در سایت بر اساس کلمات کلیدی:

صفحه اصلی | درباره ما | قوانین و مقررات سایت | تماس با ما | راهنمای سایت | تبلیغات در سایت
عضویت در سایت | معرفی سایت به دوستان

E-mail: info@nicecloob.com
Phone: 09198145162 - 09381578776
آدرس: بابل - خیابان بابلسر - کوچه آخوندی - ساختمان مانلی
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
لطفاً پیش از استفاده از سایت صفحه راهنمای سایت را مطالعه فرمایید. استفاده از این سایت بدان معناست که شما قبلاً صفحه راهنمای سایت را مطالعه کرده و به مفاد آن واقفید.

به نایس کلاب امتیاز دهید