راهنمای سایت
جستجو:
ورود کاربران
 
 
فراموشی کلمه عبور
رای دهید

افزایش آگاهی خود درباره ناخن ها و سلامتی و زیبایی آنها

از ناخن هایتان چه می دانید ؟

ناخن ها در تمام مدت در حال رشد هستند. اما سرعت رشد آنها بستگی به عوامل بسیاری از جمله سن، تغذیه، بیماریها  هورمون ها و فصول سال دارد. ناخن علاوه بر زیبایی وظیفه مراقبت از نوک انگشتان دست و پا را به عهده دارد. شاید شما جزو کسانی باشید که همیشه به سلامتی و زیبایی چهره و پوست خود اهمیت داده اند، اما ناخن ها را فراموش کرده اند. بهتر است بدانید که سلامتی و بهداشت ناخن ها، صرف نظر از زیبایی، نشانگر سلامت جسم است. رنگ ناخن بیانگر سلامت درون و جسم شماست. بنابراین از همین امروز توجه بیشتری به ناخن های خود داشته باشید.

نکته :

سلامتی و بهداشت ناخن ها، نشانگر سلامت جسم است .

ناخن های سالم (کوتاه یا بلند) باید صاف، بدون لک، فرورفتگی یا برآمدگی، شفاف و متمایل به رنگ صورتی باشند. ساختار ناخن در افراد گوناگون، با توجه به زمینه ژنتیک، اندکی با یکدیگر متفاوت است که همین امر موجب تفاوت در میزان استحکام و مقاومت ناخن ها می شود.

رشد ناخن در افراد جوان سریع است. همراه با افزایش سن مممکن است ناخن ها ضخیم تر و برآمده شوند. به همین دلیل همراه با افرایش سن مراقبت از ناخن ها اهمیت بسیاری پیدا می کند. با کوتاه کردن ناخن ها می توان تا حدود زیادی از جمع شدن هرگونه میکروب بیماری زا در زیر آن جلوگیری کرد.

نکته :

آب و مایعات فراوان بنوشید و روزانه از آب هویج تازه استفاده کنید که میزان کلسیم و فسفر بالا دارد و در استحکام بخشیدن به ناخن ها فوق العاده عمل می کند.

ناخن ها برای سالم بودن و ماندن به مقدار زیادی کلسیم، منیزیم، پروتئین و سیلیس و روی نیاز دارند. پس سعی کنید از برنامه غذایی که حاوی 50 درصد میوه و سبزیجات تازه و دارای ویتامین Bهستند مانند سویا، ماء الشعیر و از تمام انواع دانه ها و غلات می توانید در این راه بهره بگیرید.

نکته :

بدی تغذیه ممکن است باعث پوست انداختن، ترک برداشتن و یا شکستن ناخن های شما شود.

بدی تغذیه ممکن است باعث پوست انداختن، ترک برداشتن و یا شکستن ناخن های شما شود. همچنین بیماری و یا آسیب دیدن ناخن ممکن است باعث بروز برآمدگی و یا فرورفتگی در ناخن ها گردد. ناخن ها در فصل زمستان و سرما نیاز به رسیدگی خاص دارند.

نکته :

ناخن ها در تمام مدت در حال رشد هستند. اما رشد آنها بستگی به عوامل بسیاری از جمله سن، تغذیه، بیماری ها، هورمون ها و فصول سال دارد.

آشنایی با ساختمان ناخن

بستر ناخن:  قسمتی از ناخن است که بافت عظیم و نازا نامیده می شود. بخش بستر ناخن از لبه بافت  زایا و جوانه زننده یا هلالی به هیپونی کیم امتداد می یابد. بستر ناخن شامل رگهای خون، اعصاب و رنگدانه است.

ورقه ناخن :  قسمت قابل رویت ناخن است.

لانولا :قسمتی از ماتریکس و در واقع همان قسمت هلالی شکل سفیدرنگ است که در ته ناخن قابل شکننده است و بیشتر در ناخن شصت مشخص است.

کوتیکول :ادامه بستر ناخن بوده و بین پوست انگشتان و ورقه ناخن واقع است.

رشد ناخن

ناخن به طور طبیعی 0.1 میلی متر در روز و یا 3 میلی متر در ماه رشد می کند. ناخن انگشتان دست سریع تر از ناخن های انگشتان پا رشد  می کنند و رشد آنها در تابستان بیشتر از زمستان است.

با  مشکلات شایع ناخن ها بیشتر آشنا شوید

لکه های سفیدرنگ :

یکی از مشکلات شایع که در بسیاری از ناخن ها ایجاد می شود لکه های سفید روی ناخن است.

گوشه کردن ناخن

گوشه کردن ناخن معمولا درافرادی بروز می کند که عادت به جویدن ناخن دارند و یا دستهای آنان در معرض تماس دائم با مواد شیمیایی است و ناخن ها را تمیز نمی کنند.

توصیه های ساده و سودمند

- برای درمـان عفونت ناشی از بروز گوشـه ناخن، باید محـل را با الکل ید دار ماساژ و یا انگشـتان را در محلول اسید بوریک قرار داد.

- در جلوگیری از گسترش عفونت گوشه ناخن، باید گوشه را با دقت برید و اطراف ناخن را سوهان زد و از تماس زخم با هوا جلوگیری کرد.

- شیارهای روی ناخن اغلب ارثی می باشند، اما چنانچه یک باره روی ناخنها آشکار گردند، علت آن می تواند ضربه، پیری، روماتیسم و یا بیماری کلیه باشد.

- عفونتها. عوامل بروز عفونتها می توانند باکتریها یا قارچها باشند که در هر دو صورت باید به پزشک مراجعه شود. ناخن سبز نشانگر عفونت قارچی یا باکتری است. عفونتهای کنار ناخن به وسیله عوامل میکروبی متعدد ایجاد می شود.  

- قاشقی شکل شدن ناخن ها : علت بروز قاشقی شکل شدن ناخن ها می تواند کم کاری تیروئید، کمبود اهن و کم خونی باشد.

- جویدن ناخن : این کار در خانواده های کم جمعیت به علت کم بودن هم بازی یا توجه غیرعادی به فرزندان و در خانواده های پر جمعیت به دلیل محیط شلوغ خانه و کم توجهی به نیازهای  عاطفی کودکان شایع است.

جویدن ناخن معمولا در شرایطی مانند استرس، اضطراب، تقلید، وراثت و نامنظمی ناخن ها ممکن است ایجاد شود. برخی از انواع شدید ناخن جویدن در عقب ماندگی های ذهنی شدید دیده می شود.

- در مواردی که آسیب فیزیکی ناشی از جویدن ناخن روی می دهد به ویژه در عقب ماندگی های شدید باید از روش هایی مانند رفتار درمانی و دارو درمانی کمک گرفت.

- در صورتی که جویدن ناخن نشانه اختلال روان پزشکی مانند اضطراب و افسردگی باشد درمان دارویی آن ضرورت دارد.

- حفره روی ناخن : علت بروز حفره روی ناخن می تواند اگزما و یا ضربه باشد.

- خشکی در ناخنها : دریافت ناکافی ویتامین Bمی تواند باعث بروز خشکی، تیرگی و گرد شدن در ناخن ها شود.

- ناخن های فرور رفته در گوشت : این مشکل بیشتر در ناخن ها پا مشاهده می گردد و هنگامی بروز می کند که ناخن بد کوتاه شده باشد. همچنین پوشیدن کفش تنگ فشار زیادی به کناره خارجی ناخن وارد می کند و موجب فرو رفتگی آن در داخل گوشت می شود.

نکته :

پرهیز از تماس زیاد دست با آب، پوشیدن دستکش های نخی نازک در زیر دستکشهای پلاستیکی در هنگام کارهای روزانه می توانند به بهبود تردی و شکنندگی ناخن ها کمک کند.

برای جلوگیری از فرو رفتگی ناخن در گوشت ، کوتاه کردن ناخن به روش صحیح، کم کردن حجم ناخن و از بین بردن ماده سازنده ناخن در محلی که در گوشت فرو می رود توصیه می شود.

- شکاف در لبه ناخن : علت شکاف در  لبه ناخن می تواند فرو بردن انگشتان به مدت زیاد در آب و نیز لاک پاک کن ها باشد.

- افتادن ناخن ها: کمبود پروتئین، فولیک اسید، ویتامینکه برای رشد سلول ها و احیای سلول های مرده ضروری است و نیز کمبود ویتامین Cموجب افتادن ناخن ها می شود.

- زردی و شکنندگی ناخن ها : مشکل شکستگی ناخن نسبتا شایع است. ناخن هایی که به راحتی می شکنند و ترک می خورند از مشکلات احتمالی تغذیه ای خبر می دهند. تردی و شکنندگی ناخن ها مشکل بسیاری از خانم هاست. علت زردی و شکنندگی ناخن ها می تواند فرو بردن دست در آب داغ، نارسایی در جریان خون، کمبود ویتامین های A, C, B6؛ کمبود آهن و کلسیم و کم کاری تیروئید باشد. کم آبی بدن نیز بسیار مهم است. بنابراین آب فراوان بنوشید. در حالت تردی و شکنندگی ناخنها، ناخن ها لایه لایه و ضخیم و سطح آنها نامنظم و ناهموار می شود. ضروری است از تماس دستها با مواد شیمیایی مانند لاک خودداری شود.

نکته :

از مصرف ترکیبات نرم کننده و مرطوب کننده مخصوص پوست و ناخن به طور منظم و مرتب غافل نشوید .

- از مصرف ترکیبات نرم کننده و مرطوب کننده مخصوص پوست و ناخن به طور منظم و مرتب غافل نشوید.

- اگر ناخن های سست و شکننده ای دارید آنها را کوتاه و یک دست کنید. این گونه ناخن ها آسیب پذیر نیز هستند و ممکن است طوری بشکنند که شما را گرفتار کنند.

- روده های خود را از سموم پاک کنید. گاهی مواقع پاک کردن روده بزرگ از سموم در درمان شکنندگی ناخن ها موثر است.

- ریش ریش شدن کنار ناخن ها: ریش ریش شدن کنار ناخن ها ناشی از شکسته شدن قسمت سطحی پوست است که می تواند به علت خشک و تر شدن زیاد دستها در هنگام کار و شستشو و یا ناخن خوردن ایجاد شود.

- بهتر است در هنگام شست و شوی ظروف و کار کردن با مواد شیمیایی و آلوده از دستکش های کار استفاده شود.

- مالیدن کرمهای رطوبتی در اطراف ناخن و پوست می تواند به بهبود ریش ریش کنار ناخن کمک کرد.

- برخی بیماری ها از روی ناخن ها قابل تشخیص می باشند. ناخن های سالم، شفاف بوده و رنگ پوست زیر خود را نشان می دهند. رشد ناخن های دست از ناخن های پا بیشتر است. معمولا ناخن ها حدود 3 میلی متر در ماه رشد می کنند. ناخن های نازک و پهن ممکن است نشانه کمبود ویتامین B12باشد. ناخن رنگ پریده نشانه کم خونی است. ناخن های متمایل به رنگ سبز می تواند نشانه عفونت بستر ناخن باشد. بستر ناخن قرمز نشانه بیماری قلبی می باشد. کمبود پروتیئن موجب بروز خطوط سفید رنگی بر روی ناخن می شود.

قرمز شدن پوست اطراف ناخن نشان دهنده سوخت و ساز ضعیف و ناقص اسیدهای چرب ضروری است و ناخن ضخیم و زرد نشانه بیماری ریوی است. سرخی مختصر در انتهای ناخن نشانه دیابت (بیماری قند) می باشد. ناخن دو رنگ، نیمی سفید و نیمی صورتی نشانه بیماری کلیه است. 

 

مطالب مرتبط:

 

مراقبت از ناخن ها

ناخن و رفع برخی مشکلات  قسمت اول

ناخن و رفع برخی مشکلات قسمت دوم    

 ناخن ، تقویت و مانیکور  

ناخن تقویت و مانیکور بخش دوم

 

 

 

گردآوری و تنظیم: نایس کلوب

www.nicecloob.com

 

برچسب ها: ناخن ، دانستنی هایی درباره ناخن ها ، امراض ناخن ، شناخت امراض ناخن ، مراقبت از ناخن ها ، درمان گوشه کردن ناخن ، علت گوشه کردن ناخن ، گوشه کردن ناخن ها ، 

 

برچسب ها:


مطالب دیگر:

اشتراک
نظرات شیرین
پوست اطراف ناخنم پوسته پوسته شده من موقع شستن ظرف از دستکش استفاده می کنم چرا اینجوری شده پس؟

پاسخ دهنده: دکتر زنگنه
شما مبتلا به اگزمای دست هستید .بجز استفاده از دستکش نخی و پلاستیکی ، مرطوب کننده مناسب و استفاده از شوینده مناسب دست مثل صابون گلیسرینه به شما کمک میکند.

طناز
سطح ناخنم لایه لایه جدامیشه.با آب هم زیاد برخورد نداره اما در امتداد خطهایی ک روش میفته جدامیشه.باید برای درمانش چیکار کنم؟

پاسخ دهنده: دکتر زنگنه
سلام طناز، شما احتمالاً به اگزما مبتلا هستید.باید همیشه از یک پماد مرطوب کننده برای ناخن و اطراف ناخن استفاده کنید .بهتره از مایع دستشویی برای شستشوی دست استفاده نکنید و بجای آن صابون گلیسرین دار و یا کرم دار استفاده کنید.توصیه می کنیم شما یک آزمایش جهت چک آپ خود انجام دهید.

شهلا
سلام خانمی 42 ساله هستم ناخن هایم نرم وشکننده هستند معمولا بصورت عمودی شکاف برمیدارند,ورشد ناخن شکسته شده متوفق می شود,و ناخن سالمی در بالای آن رشد میکند. بنظر شما چه مشکلی دارم؟چکار کنم؟

پاسخ دهنده: مدیر سایت
سلام شهلا ، توصیه می کنیم برای آزمایش تراکم استخوان و بررسی کمبود کلسیم حتما به پزشک متخصص مراجعه نمایید

علی
سلام دو یا سه روزه ناخن هام قرمز تر شده . علت چیست

پاسخ دهنده: دکتر زنگنه
سلام علی ، شما باید ویزیت شوید متاسفانه بدون دیدن نمی شه کمکتون کرد

سحر
سلام، چند وقته روی خن هام یه برجستگی هایی ایجاد شده. علتش چیه؟ به چه دکتری باید مراجعه کنم؟

مهسا
سلام خسته نباشین نمیدونم چرا ناخنه پام میوفته تقریبا 2ماه پیش ضربه وارد شده

پاسخ دهنده: دکتر زنگنه
سلام سحر ، به یکی از همکاران متخصص پوست مراجعه کنید.

پاسخ دهنده: دکتر زنگنه
سلام مهسا ، به احتمال زیاد مربوط به همان ضربه میباشد.

نیلوفر
سلام چندوقت است که زیرانگشت شست پام زرد و سیاه شده در روزهای اول درد میکرد اما با زدن پماد جنتا ازش چرک خارج میشود ودردش بهتر شده.آیا باید به دکتر مراجعه کنم؟با تشکر

پاسخ دهنده: دکتر زنگنه
سلام نیلوفر ، شما باید حتما توسط متخصص پوست معاینه شوید.

مریم
سلام ناخن من خشک ولبه ناخنم. از گوشت جدا میشه گاهی کمتر میشه گاهی بیشتر بنظرشما چه مشکلی دارم

پاسخ دهنده : دکتر زنگنه
سلام مریم ، از پماد های مرطوب کننده اطراف ناخن استفاده کنید. از مواد شوینده زیاد استفاده نکنید.

افسانه
سلام، چند روزه که روی ناخن پسرم که 6 سالشه فرورفتگی هایی دیده میشه، این روی یکی از انگشتاشه و پشت ناخنش پوسته پوسته شده، و تو قسمت شکمش هم حالت های خشکی و دون دون شدن مثل پوست مرغی دیده میشه، به نظر شما مشکل چیه؟

مونا
سلام من ناخن هام چن ساله ک روش حفره حفره شده دلیلش چیه؟آیا خطر داره؟

اکرم
سلام مدتها قبل کاشت ناخن انجام داده بودم بعد از ماهها که دیگه کاشت انجام ندادم هردو ناخنهای شصتم قاشقی شدن.این عارضه مربوط به کاشت است یا بیماری دیگری؟لطفا راهنمایی کنید

پاسخ دهنده : مدیر سایت
سلام مونا ، گاهی اوقات وضعیت ناخن ها نشان از ناراحتی های مربوط به ارگان های داخلی بدن دارند . و گاهی استفاده از مواد شیمیایی مانند شوینده ها باعث تغییر شکل ناخن ها می شود. شما برای اطمینان از سلامتتان خود را چک آپ کنید.

بهناز
سلام خسته نباشید . سطح ناخن های شصت دستم حالت فرورفتگی و برجستگی به خودش گرفته دلیلش چی میتونه باشه?

پاسخ دهنده : دکتر زنگنه
سلام افسانه ، احتمالاً مبتلا به بیماری اکزما می باشند که ناشی از کم شدن رطوبت پوست است .

پاسخ دهنده : دکتر زنگنه
سلام بهناز ، بدون دیدن نمي توانم کمکتان کنم.

پاسخ دهنده : دکتر زنگنه
سلام اکرم، احتمالاً مربوط به کاشت ناخن است .

کاسمار 66 ساله
سلام من بیماری دیابت داشتم که بامصرف انسولین قابل مهار شده وبه استاندار رسیده ویک سال است که کمبود پلاکت خونم نمایان شد که مشکل رفع گردید ودر حال حاضر قرض با دوز پایین مصرف می کنم وحال در ماهی است ناخن انگشت دستهایم یکی پس از دیگری می افتد وجایگزینش مجداد در می آید علتش چیست

لیلا
سلام.خسته نباشید.ناخن هامو که بلند میزارم از یک طف فر می خورند، که این مشکل در ناخن های دست راست بیشتر اتفاق می افتد.لطف کنید منو راهنمایی کنید تا چیکار کنم تا ناخن های صافی داشته باشم.ممنونم

احمدشهریاری
روی ناخنای, دست. وپام پوست و پوستی شده حفرهای ریز دیده میشه چیکار بیزحمت راهنماییم کنید

.....
سللام از دیروز ناخن های پاهام چروک شده اند.علت چیست؟

n
از دیروز ناخن پایم چروک شده علت چیست؟

بهروز
سلام خسته نباشيد من تقريبا 1 هفته است که روي ناخن هاي دستم از محل رويش شان فرورفتگي ايجاد شده حالتي مثل اينکه ناخنم مي افتد بدون هيچگونه کبودي و بغل همه انگشتانم خشک شدند بدون تورم. ممنون از راهنماييتون

لیلا
ناخن شصت پاهایم خودبخودمیافتد بدون سیاهی شدن

پاسخ دهنده : دکتر زنگنه
سلام احمد ، از مرطوب کننده های حاوی وازلین و گلیسرین برای ناخنها استفاده کنید.

پاسخ دهنده : دکتر زنگنه
سلام کاسمارا ، بهتره توسط متخصص پوست ویزیت بشوید.

پاسخ دهنده : دکتر زنگنه
سلام لیلا ، بجای مایع دستشویی از صابون گلیسرینه استفاده کنید، از مرطوب کننده های حاوی گلیسرین و وازلین برای ناخن استفاده کنید و یک دوره 2 ماهه قرص روی استفاده کنید.

حسین مقیمی
درمورد گوشه ردن ناخون به کدام دکتر باید مراجعه بشه

آرمان
سلام چند تا از ناخن های دستم از بالا سفید شدن زیاد نیستن ولی یه که بخوام ناخنم کوتاه کنم ناخنکیر میره تو گوشت دست مشکل از چی می تونه باشه؟

مریم
سلام ناخن انگشت دستم زرد رنگ شده و امروز افتاد بوی بدی هم میداد الانم بسترش زرد رنگ و پوسته پوسته شده لطفن راهنمایی کنید

مریم
سلام من یه ماه ناخنم زرد رنگ شده و امروز افتاد بوی بدی هم میداد الانم بسترش زرد رنگ و پوسته پوسته شده لطفن راهنمایی کنید

اکرم
سلام دوفرزنددارم چندهفته ای است که ناخنهایشان ازگوشت جداشده وکم کم می افتدوجایش ناخن درمیآیدآیاممکن است ازکمبودویتامین باشد

امیر حسین
سلام ناخن هام دیر رشد میکنه بعدش ناخن انگشت اشاره من قسمتیش نازک و قسمت دیگر مثل بقیه ناخن ها ضخیم است نمیدونم چرا اینطوری هست

ژینا
سلام من ناخن پام رشتش کمه خیلی ضخیمه وخیلی بد فرمه میشه کمکم کنید

بشیر
سلام من دوچار ناخن جویدن هستم چی قسم این عادت را از خود دور کنم

هستی
سلام چند وقی بود که روی ناخ دستم دون دون شده بود اما پس از مدتی تمام ناخن هام دون دون شده می خواستم بدونم مشکل چیه

پویا فروتن
از ناخن های خود اصلا راضی نستم همیشه کج . موج دار . و شکل اش بد و اکر کمک من نکردی من خود کاری خواهم کرد تا درست کنم. پویا 23 ساله هستم لطفا کاری کنید مشوره دهید از این کار متنفر هستم.

مسعود
مدتی ست که ناخنهای شصت پاهایم به حالت لوله شدگی و زردرنگ شده وهرازگاهی به گوشت انگشتانم فرو میرود،لطفا راهنمایی کنید.

لیلا
سلام,ناخن انگشت کوچیکه پام رنگش سیاه شده میشه بگین علتش چیه ممنون

سحر
سلام من یک ماه پیش دستم موند لای در ماشین، ناخونم داره می افته. الان که داره میافته از پایین هم ناخون جدید داره رشد میکنه اما ناخون جدیده؛ خیلی بد فرم هست و بعضی جاهاش برآمده هست.چیکار کنم درست بشه؟ ممنون

نیلوفر
سلام من ناخنم رو میجوام و دور انگشتام پف کردن و کمی قرمزن. شکل انگشتام خیلی ناجور شده. به نظرتون به پزشک مراجعه کنم؟

نیلوفر
سلام خسته نباشید. من ناخنامو میجوام و دور ناخنام پف کرده و قرمز شده.ناخنمام خیلی ناجور شدن. به نظرتون به پزشک مراجعه کنم؟

مدیر سایت
سلام نیلوفر، جویدن ناخن ریشه در مسائل روحی دارد ، توصیه می کنیم به پزشک مراجعه کنید.

مریم
سلام دستهای من حساسیت به مواد شو ینده دارن واین حساسیا هم شدید هست.داشتم با این مشکل کنار میومدم که ناخن هایم نیز دچار مشکل شده.فرورفتگی وبرامدگی همراه شیارهای موجدار افقی داره .اول یک ناخنم بود ولی حالا۴ ناخنم درگیر شده وداره بدتر میشه .کسی هست اطلاعات به من بده.دکتر پوست میگه به خاطر مزمن شدن حساسیت دسته.نمیدونم.نکنه بیمازیی باشه.اگه کسی هست چیزی دزاین رابطه میدونم.لطفا کمکم کنه.ممنونه

غزال
سلام علت رشد کج ناخن چیه

ایاز
ناخن انگشت شصتم از سر ناخن زرد رنگ و از بستر جدا میشه به دکتر رفتم آزمایش قارچ دادم آزمایش منفی بود به نظر شما علت چیست
نظر شما
نام:
نظر:  
عضویت در خبرنامه نایس کلوب
  
جستجو در سایت بر اساس کلمات کلیدی:

صفحه اصلی | درباره ما | قوانین و مقررات سایت | تماس با ما | راهنمای سایت | تبلیغات در سایت
عضویت در سایت | معرفی سایت به دوستان

E-mail: info@nicecloob.com
Phone: 09198145162 - 09381578776
آدرس: بابل - خیابان بابلسر - کوچه آخوندی - ساختمان مانلی
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
لطفاً پیش از استفاده از سایت صفحه راهنمای سایت را مطالعه فرمایید. استفاده از این سایت بدان معناست که شما قبلاً صفحه راهنمای سایت را مطالعه کرده و به مفاد آن واقفید.

به نایس کلاب امتیاز دهید