راهنمای سایت
جستجو:
ورود کاربران
 
 
فراموشی کلمه عبور
رای دهید

ترکیب صحیح مواد غذایی

روش معجزه آسا برای لاغر شدن!

 امروزه کارشناس علم تغذیه به اصل ترکیب صحیح مواد غذایی به عنوان عامل مؤثری درحفظ سلامت و پیشگیری از چاقی، اعتقاد راسخ یافته اند. رژیم های لاغری درگذشته که اکثر خانمها مشتری آن بودند بیشتر به نوعی ریاضت شباهت داشت. پیروان این نوع رژیم ها، هم گرسنگی می کشیدند وهم آن که همیشه در حسرت غذا به سرمی بردند! از این گذشته، نتیجۀ چندان مطلوبی هم عاید شان نمی شد یا اگرمی شد ناپایدار بود. اما اصل ترکیب صحیح مواد غذایی، راه ساده تر و دلپذیرتری پیش پای مشتاقان لاغری و تناسب اندام می گذارد. به این معنی که هم می توانند بخورند، و هم آنکه چاق نشوند!

لابد هر چه زودتر مایلید بدانید که راز ترکیب صحیح مواد غذایی چیست و چگونه می توان با این روش، وزن اضافی بدن را کاهش داد؟

کمی حوصله نشان دهید. همه چیز را به تفصیل خواهیم گفت. اما قبلاً فقط اشاره می کنیم که این روش بر سه اصل مبتنی است :

ذخیره انرژی، هضم سریع غذا ودفع مواد زاید از بدن.

شما چه جور آدمی هستید و روز خود را چگونه آغاز می کنید؟  آیا با شور و حال زیادی از بستر بیرون می جهید و از هر جهت خود را آماده انجام دادن کار احساس می کنید؟ یا آنکه با بی حالی تمام، خود را از بستر بیرون می کشید و چای یا قهوه ای می نوشید و با بی میلی به سر کار خود می روید؟ آیا در طول روز فعال  و شاداب و پر انرژی هستید یا آنکه به خود می گویید : «خدایا تازه اولین روز هفته است چه طوری تا آخر هفته دوام بیاورم؟» آیا در پایان روز هنوز مالامال از انرژی هستید؟ آیا حال و حوصله پرداختن به فرزندان همسر یا دوستانتان را دارید؟ یا آنکه هنگام بازگشت از سرکار دیگر رمقی در شما باقی نمانده غذایی می خورید و مثل نعش روی کاناپه می افتید و لحظاتی بعد مقابل تلویزیون از حال می روید؟ تفاوت میان این دو روش گوناگون از زندگی روزانه به یک عامل مهم و اساسی بستگی دراد و این عامل مهم چیزی جز انرژی نیست.

همه کسانیکه این مطلب را مطالعه می کنند مایلند که از انرژی بیشتری برخوردار شوند. انرژی مثل پول است. اگر یک اسکناس پنجاه دلاری به شما بدهند آیا دلتان می آید آن را پاره پاره کرده کف خیابان بریزید؟ گمان نمی کنمئ اینطور باشد! آیا همین کار را حاضرید با چیزی مهم تر از پول یعنی «انرژی» انجام دهید؟ متاسفانه باید بگوییم که بیشتر مردم «دانسته» یا «ندانسته» این کار را انجام می دهند و باعث اتلاف انرژی می شوند. اگر می خواهید بدوید مطالعه کنید بازی کنید یا هر کار دیگری انجام دهید نیاز به «انرژی» دارید. در حقیقت اگر در بدن شما انرژی وجود نداشته باشد به معنی آنست که زنده نیستید و فقدان انرژی یعنی فقدان زندگی!

هر کسی مایل است انرژی بیشتری داشته باشد. ولی آیا می دانید کدام یک از اعمال بدن انسان، بیش از همه انرژی مصرف می کند؟ اگر بگوییم

- هضم غذا شاید باورتان نشود! اما واقعیت همین است.

آیا تاکنون پس از صرف غذا احساس خواب  آلودگی کرده اید؟ بهتر است بگوییم چه کسی این احساس را نکرده است؟ امری تقریباً همه گیر است . این حالت از آنجا ناشی می گردد که همه انرژی بدن متوجه هضم غذا می شود . هضم غذا بیش از دویدن، شنا کردن یا دچرخه سواری انرژی می گیرد. در حقیقت هیچ چیز به اندازه هضم غذا انرژی مصرف نمی کند!

این انرژی برای دفع مواد سمی زاید از بدن اهمیت حیاتی دارد. اگر بتوانیم مواد سمی زاید را بطور منظم از بدن دفع کنیم. می توانیم امیدوار باشیم که از وزن ما کاسته شده و دیگر اضافه وزن پیدا نکنیم. بدون همکاری شما بدن نمی تواند مواد سمی زاید را دفع کند با تغذیه مناسب و ذخیره انرژی می توانید به این امر کمک نمایید. با استفاده از روش ترکیب صحیح مواد غذایی فشار کمتری به دستگاه گوارش وارد شده و انرژی بیشتری ذخیره می گردد.

چگونه باید خورد ؟

روش ترکیب مواد غذایی، مبتنی بر این اصل است که بدن انسان به گونه ای ساخته شده که قادر نیست در هر وعده غذا بیش از یک غذای اصلی و مقوی هضم کند. برای روشن شدن مطلب به ذکر یک مثال مبادرت می ورزیم. فرض کنید برای صرف شام به خانه ای دعوت شده اید. میزبان شما سنگ تمام گذاشته و چند جور غذای مختلف تدارک دیده است: مرغ، گوشت، ماهی، برنج، سیب زمینی و دیگر مواد نشاسته ای، نان و پنیر و غیره .... ظاهراً یک آدم خوش اشتها نمی تواند از این همه خوراکیهای رنگارنگ چشم بپوشد و مایل است از تمامی آنها نوش جان کند. اما این کار برخلاف اصل ترکیب صحیح مواد غذایی است!

غذاهایی که در بالا ذکر شد اصطلاحاً غذاهای «اصلی و مقوی» نامیده می شوند. کارشناسان امور تغذیه می گویند اگر می خواهید چاق نشوید و اضافه وزن پیدا نکنید. در هر وعده غذا فقط یکی از این غذاها را همراه با سبزیجات میل کنید خوردن این غذاها با هم عمل هضم را دچار اشکال می سازد و جز سنگین معده ثمری ندارد. بیشتر سوء هاضم ها از همین امر ناشی می گردد. حتی خوردن دو تا از این غذاها با هم کار درستی نیست. شاید بعضی از شما با تعجب سوال کنید که «مگر می شود از چلوکباب یا چلومرغ گذشت؟ مگر می شود مرغ و کباب و ماهی را بدون برنج خورد؟» البته میل خودتان است. اگر واهمه ای از چاق شدن یا سوء هاضمه ندارید هر کاری که دلتان بخواهد می توانید انجام دهید . اما اگر مایل به کاستن وزن اضافی خود هستید و یا آنکه مایل نیستید اضافه وزن پیدا کنید. موضوع فرق می کند. در این صورت باید بگوییم که آری، می توان این عادت چندین و چند ساله را کنار گذاشت. دست کم چیزی برای خوردن دارید! نه تنها معده شما خالی نمی ماند. بلکه غذاهای خوشمزه ای هم خواهید خورد!

بنابراین برای جلوگیری از چاق شدن با هر وعده غذا بیش از یک غذای اصلی نخورید و این غذای اصلی را با سبزیجات پخته میل کنید. حال ببینیم غذاهای اصلی شامل چه نوع غذاهایی می شود؟ کارشناسان امور تغذیه نوین، بطور کلی مواد خوراکی را به دو دسته تقسیم می کنند :

1- غذاهای اصلی :

( از قبیل مرغ و ماهی و انواع جانوران آبزی، انواع گوشت ها، تخم مرغ، برنج، سیب زمینی، ماکارونی و دیگر انواع مواد نشاسته ای، غلات و حبوبات نان و شیر و پنیر و خلاصه هر خوراکی دیگری که جزو سبزیجات و میوه ها نباشد.)  

2- میوه ها و سبزیجات :

(شامل همه نوع میوه و سبزی که در روی زمین وجود دارد. )

توضیح اینکه هر غذایی که جزو دسته دوم، یعنی سبزیجات و میوه ها نباشد جزو غذاهای  «اصلی» محسوب می شود. چون معده انسان قادر نیست که هر بار بیش از یکی از این غذاهای اصلی را  هضم کند بنابراین با هر وعده غذا نباید بیش از یک غذای اصلی خورد ولی می توان این غذای اصلی را همراه با دسته دوم یعنی سبزیجات میل کرد.

خوردن غذاهای دسته اول با هم فشار زیادی به دستگاه هاضمه وارد می سازد و باعث ایجاد مواد سمی در بدن می گردد و طبیعی است که در این میان مقدار زیادی انرژی گرانبها نیز تلف می گردد.

نمی دانم آیا تا به حال گوشت و سیب زمینی را با هم خورده اید؟ ماهی و برنج را؟ مرغ و ماکارونی را؟ تخم مرغ و نان برشته؟ نان و پنیر؟ شیر و غلات؟ و خیلی چیزهای دیگر مشابه آنها را ؟ باید بگوییم که این نوع ترکیب غذایی برای شما که مایلید خود را لاغر کنید اصلاً جالب و مفید نیست. از این گذشته انرژی مورد نیاز را نیز فراهم نمی سازد. کمبود انرژی در بدن در حقیقت بر اثر ترکیب نادرست مواد غذایی در معده حاصل می شود.

تقریباً دو سوم مردم جهان دارای اضافه وزن هستند. بخش اعظم این مشکل از ترکیب غلط مواد غذایی مورد مصرف ما ناشی می گردد. این موضوع نیاز به توضیح بیشتری دارد بیایید گوشت و سیب زمینی را مثال بزنیم که بیشترین مصرف را در میان مردم دارد. همین مثال درباره ماهی و برنج، مرغ و ماکارونی،  نان و پنیر و دیگر ترکیباتی که قبلاً نام بردیم صادق است.

در تقسیم بندی بالا سیب زمینی را با آن که نوعی سبزی به شمار می رود.استثنائاً جزو غذاهای اصلی معرفی شده است زیرا سیب زمینی وقتی پخته می شود آب آن گرفته شده تنها چیزی که از آن باقی می ماند نشاسته است. وقتی وارد معده می شود ترشحی که برای هضم این ماده در معده لازم است اسید نیست بلکه قلیا است. در حالیکه اگر یک قطعه گوشت میل کنید برای هضم آن اسید ترشح می شود نه قلیا. 

و می دانیم که از لحاظ شیمیایی اسید و قلیا یکدیگر را خنثی می کنند. حال ببینیم وقتی یک قطعه گوشت پخته مانند «استیک» را همراه با سیب زمینی (که هر دو جزو غذاهای دسته اول هستند) می خورید در معده شما چه اتفاقی رخ می دهد؟ هر دو به داخل معده می روند. برای  هضم آنها هم «قلیا» ترشح می شود و هم «اسید» در بالا گفتیم که اسید و قلیا، یکدیگر را خنثی می کنند. خوب به این ترتیب چه بلایی بر سر این غذا خواهد آمد؟ بدن انسان که بسیار دقیق عمل می کند بی درنگ وضع اضطراری را تشخیص می دهد و درصدد چاره جویی برمی آید. قبل از هر چیز باید این غذا را هضم کند. اینجاست که دستخوش آشفتگی می شود. مجبور می شود مواد هضم کننده بیشتری ترشح کند. این کار، وقت و انرژی زیادی می گیرد. باز هم مواد هضم کننده جدیدی به داخل معده سرازیر می کند. چه اتفاقی خواهد افتاد؟ باز هم اسید و قلیا یکدیگر را خنثی می کنند. این بار، بدن واقعاَ کلافه میشود، زیرا برای ترشح مواد هضم کنندۀ بیشتر، به انرژی بیشتری نیاز دارد. وقت زیادی بیهوده تلف می شود. در حقیقت چند ساعتی طول می کشد تا بدن این عصارۀ هضم کننده را تولید کند. یک باردیگر مواد هضم کننده به داخل معده ترشح می شود و اینجاست که دچارسوء هاضمه یا سوزش معده می شویم. سرانجام، غذایی که درست هضم نشده پس از ساعتها کلنجار، با حرکات دودی روده، از معده به رودۀ کوچک رانده می شود. این غذای هضم نشده، پس از ساعتها توقف در معده، وارد روده می شود. گویی معده در نهایت درماندگی به روده می گوید: (بیا بگیر، حالا نوبت توست. یک مدت هم تو این لقمۀ ناجور را  نگهدار!)

آری، این عین واقعیت است. چنانچه اصول ترکیب صحیح غذا ها رعایت نشود دستگاه گوارش شما با چنین مصیبتی روبرو خواهد شد. مواد غذایی مصرفی، خوب هضم نشده به موقع دفع نشده ودر بدن تخمیر شده و نهایتاً فاسد خواهد شد بیشتر سوء هاضمه ها، گاز و اسید اضافی و سوزش معده و مواد سمی از همین امر ناشی می گردد. در این میان مقدار زیادی هم انرژی تلف می شود. چنین غذایی نزدیک به هشت ساعت در معده می ماند و در حدود20 تا 40 ساعت نیز در روده خواهد ماند تا دفع شود. روده ای که درازای آن چیزی در حدود 9 متر است. تصورش را بکنید این غذای گندیده باید این همه مدت در گذرگاه باریکی به طول 9 متر باقی بماند!

اگر مراقب غذا خوردن خود باشیم و ترکیب صحیح مواد غذایی را رعایت کنیم غذا به جای هشت ساعت، تنها سه ساعت در معده هضم می شود. فشار زیادی به دستگاه گوارش وارد نیامده و انرژی بیهوده صرف نمی گردد. هیچ  فساد و تخمیری صورت نمی گیرد. گاز و اسید اضافی تولید  نمی شود. نفخ ایجاد نمی گردد و بالاخره، از درد و سوزش معده و دیگر نارا حتیهای ناشی از سوء هاضمه خبری نخواهد بود. عمل تخلیه مواد زاید نیز زود انجام می گیرد.چنین شرایطی، طبعا باعث فراهم آمدن محیط مناسب برای کم کردن وزن می شود.

باز هم تاکید می کنیم اگر می خواهید گوشت، ماهی یا تخم مرغ بخورید کاملا درانتخاب هریک ازآنها آزاد هستید، اماهمراه هریک ازاین غذا ها نباید غذای اصلی دیگری که فهرست آنها قبلا ذکر شد میل کنید. مثلا نباید آنها را باسیب زمینی، برنج، ماکارونی، پنیر یا نان بخورید. اما سبزیجات چرا هر نوع سبزی که دوست داشته باشید می توانید بخورید. بد نیست بدانید که سبزیجات، نیاز به ترشحات هضم کنندۀ خاصی ندارند، بلکه درهر محیطی خواه اسیدی یا قلیایی هضم می شوند حتی سبزیجات را می توان با بخار ملایم پخت به خاطر داشته باشید که سبزیها را هرچه بیشتر بپزید مقدار بیشتری از  آب و مواد حیاتی آن خارج می شود می توانید سبزیجات را آماده کرده با استیک نوش جان کنید و همراه آن، سالاد هم بخورید. آیا  فکر می کنید با خوردن چنین غذایی باز هم احساس گرسنگی خواهید کرد؟ البته که نه .

آری ما نمی خواهیم شما گرسنه بمانید، اما فقط می گوییم محدودیتهای خاصی وجود دارد که بدن انسان ملزم به رعایت آنها می باشد. اگر می خواهید سیب زمینی پخته بخورید، هیچ اشکالی ندارد.آن را با مقدار کمی کره میل کنید. همراه آن سبزیجات مختلف از قبیل گل کلم، لوبیا سبز، کدو و نظایرآن بخورید. باز هم تأکید می کنیم نباید گرسنه بمانید، ولی در عین حال، حد و اعتدال خوردن را نیز رعایت نمایید.ا ین مثالها را به این خاطر عنوان می کنیم که هرچه بیشتر با نظریۀ ترکیب صحیح مواد خوراکی آشنا شوید. می خواهید گوشت بخورید؟ آن را همراه با سبزجات وسالاد میل کنید.بنابراین ،همراه با گوشت، خوردن نان و برنج و سیب زمینی و نظایرآن جایز نیست. می خواهید نان بخورید؟ نان را با سبزیجات و سالاد میل کنید. می خواهید غذای خمیری مانند اسپاگتی و ماکارونی و نظایر آن بخورید آنرا با سبزیجات و سالاد میل کنید. می خواهید پنیر بخورید؟ آنرا خرد کرده روی سالاد یا سبزیجات بریزید هیچگاه نباید همراه با این غذا، نان بخورید!

با توجه به اصول این روش ،هرگز نباید یک غذای پروتئینی را با یک غذای نشاسته ای مخلوط کرد. البته در طبیعت، خوراکی هایی یافت می شود که از یک ترکیب مشترک پروتئینی- نشاسته ای - برخوردارند مانند (لوبیا) و دانه های مشابه که خوردن آنها اشکالی ندارد، زیرا بدن خود می داند برای هضم آنها چه نوع شیره ای ترشح کند. اما اگر یک مادۀ پروتئینی و یک مادۀ نشاسته ای بطورجداگانه در یک وعده غذا با هم مصرف شود دشواریهایی از لحاظ هضم ایجاد خواهد گردید. در اینجا این پرسش پیش می آید که اگر خوردن یک غذای پروتئینی با یک غذای نشاسته ای جایز نیست آیا می توان یک ماده پروتئینی را با مادۀ پروتئینی دیگر مصرف کرد؟ همینطور آیا می توان دو مادۀ نشاسته ای را با هم خورد؟ همانگونه که قبلاً گفته شد بهترین کار آنست که با هر وعده غذا، فقط یک غذای اصلی مصرف کرد. بنابراین آمیختن  پروتئین یا پروتئین، یا نشاسته با نشاسته جایز نیست. علت اینکه دو مادة پروتئینی را نمی توان با هم مخلوط کرد آنست که مواد پروتئینی دارای ماهیت متفاوت و ترکیب پیچیده ای هستند و برای بدن، تأمین عصاره لازم برای هضم بیش از یک نوع مادۀ پروتئینی مقدور نیست. در نتیجه، این هر دو مادۀ پروتئینی در دستگاه گوارش فاسد خواهند شد. البته این به آن معنی نیست که دو نوع گوشت را  نمی توان با هم خورد، بلکه به آن معنی است که دو نوع پروتئین مختلف مانند گوشت، تخم مرغ یا لبنیات را نمی توان همزمان با هم مصرف کرد. هضم مواد نشاسته ای به مراتب آسا نتر از مواد پروتئینی است. بنابراین، این امکان وجود دارد که یک مادۀ  نشاسته ای را با مادۀ  نشاسته ای دیگر همراه کرد. مثلاً اگر مایلید یک تکة کوچک نان برداشته با سالاد خود میل کنید و یا همینطور می خواهید سیب زمینی پخته هم بخورید در این صورت اشکال چندانی بروز نخواهد کرد و عمل هضم، بدون تخمیر انجام خواهد شد.

باز هم تکرار می کنیم : اگر سودای لاغر شدن در سر دارید، و اگر می خواهید شاداب و تندرست زندگی کنید خود را عادت دهید که با هر وعده غذا، فقط یکی از غذا های اصلی را همراه با سبزیجات میل کنید. هرکس، به ویژه شما که استعداد چاق شدن دارید و مایلید جلوی اضافه وزن خود را بگیرید باید اصل بالا را رعایت کنید. چه بسا که با این روش، بتوانید ظرف10 روز، پنج کیلوگرم از وزن خود کم کنید.!

میوه ها سرشار از مواد حیات بخش هستند. مصرف صحیح آنها کمک می کند که شاداب تر و سالمتر زندگی کنید.

 

 

گردآوری و تنظیم:نایس کلوب

nicecloob.com

برگرفته از کتاب یوگای صورت نوشته لیندا فاکس/هاروی دایموند،ترجمه سیروس گنجوی

 

برچسب ها: چگونه بخوریم تا لاغر شویم؟ , بخوریم و لاغر بمانیم , لاغری , لاغر شدن , روش های لاغری , معجزه لاغری , راههای لاغر شدن ,

 

برچسب ها:


مطالب دیگر:

اشتراک
نظرات محبوبه
سلام گلم خیلی عالی بود باتشکر

ثریا
سلام،خیلی عالی بود حتما امتحان میکنم باتشکر فراواااااان.

محمد
خیلی خوب بود

فاطمه
سلام.خسته نباشید،بسیار مفید بود.ممنوووون.

حسنیه از ورامین
خیلی مطلب عالی وکاملا جدید و خواندنی بود ممنون

ت -کیانی
عالیبود لطفا درباره سویا توضیح دهید .که جزء کدام گروه و چگونه مصرف شود

ت -کیانی
عالیبود لطفا درباره سویا توضیح دهید .که جزء کدام گروه و چگونه مصرف شود

تیمور
لطفا سویا و قارچ جز کدام دسته میباشد و ایا با غذاهای اصلی میتوان استفاده کرد

محمد
میشه یک وعده غذایی کامل روزانه رو به عنوان نمونه بزارید ؟

فاطمه
بسیار عالی وقابل فهم بود
نظر شما
نام:
نظر:  
عضویت در خبرنامه نایس کلوب
  
جستجو در سایت بر اساس کلمات کلیدی:

صفحه اصلی | درباره ما | قوانین و مقررات سایت | تماس با ما | راهنمای سایت | تبلیغات در سایت
عضویت در سایت | معرفی سایت به دوستان

E-mail: info@nicecloob.com
Phone: 09198145162 - 09381578776
آدرس: بابل - خیابان بابلسر - کوچه آخوندی - ساختمان مانلی
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
لطفاً پیش از استفاده از سایت صفحه راهنمای سایت را مطالعه فرمایید. استفاده از این سایت بدان معناست که شما قبلاً صفحه راهنمای سایت را مطالعه کرده و به مفاد آن واقفید.

به نایس کلاب امتیاز دهید