راهنمای سایت
جستجو:
ورود کاربران
 
 
فراموشی کلمه عبور
رای دهید

SPF ضد آفتاب ها چیست ؟

اگردقت کرده باشید بر روی همه ضد آفتاب ها می توان لغت SPF را دید. این3 حرف مخفف عبارت «عامل محافظت کننده در برابر آفتاب» (Sun Protection Factor) است. نشان دهنده توانایی یک ضد آفتاب برای محافظت پوست شما است. مثلاً اگر پوست شما به قدری حساس باشد که تنها بتواند 10 دقیقه نور آفتاب را تحمل کند و بعد از آن دچار سوختگی شود استفاه از یک ضد آفتاب که SPF آن برابر 10 باشد مدت زمانی را که شما می توانید در برابر آفتاب بایستید 10 برابر می کند.

 آفتاب دوست است یا دشمن ؟

 

خورشید سیستم گسترده ای از انرژی را منتشر می کند که آنها را می توان برحسب طول موج امواج الکترومغناطیسی طبقه بندی کرد. اشعه هایی که به سطح زمین می رسند می توان به سه دسته تقسیم کرد:

1-اشعه مادون قرمز که به صورت حرارت یا گرما حس می شود.

2-اشعه مرئی همان انرژی است که شبکیه را تحریک می کند.

3-اشعه ماوراء بنفش  که خود به چند گروه تقسیم می شود:

اشعه ماوراء بنفش A باعث تحریک رنگدانه های ملانین و تیره شدن فوری پوست می شود که زیاد هم پابدار نیست.UV A) )به داخل پوست نفوذ کرده و عوارضی مثل پیری زودرس بوجود می آورد.

اشعه ماوراء بنفشUVB) B ) باعث تولید ویتامین D در پوست می شود. این اشعه باعث تحریک رنگدانه های ملانین و برنزه شدن پوست می شود که از حالت قبلی پایدارتر است. بخشی از این اشعه توسط جو جذب می شود به سطح زمین نمی رسد. UVB باعث ضخیم شدن لایه ی شاخی می شود که می تواند اشعه ماوراء بنفش را از سطح پوست منعکس کند بازتاب دهد. این اشعه باعث آفتاب سوختگی هم می شود.

اشعه ماوراء بنفش (UVC) C توسط لایه اوزون اتمسفر جذب می شود و به سطح زمین نمی رسد. این اشعه باکتری ها را می کشد و می تواند باعث التهاب ملتحمه چشم و آفتاب سوختگی شدید شود وا ز آن در لامپهای میکروب کش اطاق عمل استفاده می کنند. 

 در هنگام استفاده از ضدآفتاب ها به این نکات دقت کنید.

از قرار گرفتن در معرض نور خورشید در مدت زمانی  که بیشترین شدت را دارد (10 صبح تا 2 بعدازظهر) خودداری کنید.

قبل از تعریق و زمانی که پوست خشک است از کرم ضد آفتاب استفاده نمایید. 

کرم ضد آفتاب را 30- 20 دقیقه قبل از رفتن به هوای آزاد و به طور کامل روی پوست بمالید تا فرصت داشته باشد جذب پوست شود.

چنانچه در محیط بسته  کار می کنید یا در خانه هستید از ضد آفتاب با  SPE  بین 25 تا 30 استفاده  نمایید.

هنگام فعالیتهای طولانی مدت خارج از خانه بعد از شنا کردن تعریق زیاد و .... باید ضد  آفتاب را پس از خشک کردن کامل پوست دوباره تجدید کرد.                    

در روزهای ابری هم مراقب پوست خود باشید. در این مواقع ابر و گرد و غبار جلو آفتاب را می گیرد ولی اشعه ماوراء بنفش همچنان به قوت خود باقی است. آب، ماسه و برف به شدت نور خورشید را منعکس می کنند.

از عینک های آفتابی استاندارد استفاده کنید. استفاده از عینک های غیراستاندارد بسیار بدتر از استفاده نکردن از عینک است، زیرا عینک هایی با شیشه های رنگی باعث می شوند از شدت نور خورشید کاسته شده و مردمک چشم گشاد شود و در این حالت اشعه ماوراء بنفش بیشتری به شبکیه و داخل چشم وارد می شود. استفاده همزمان از ضدآفتاب با کلاه های لبه دار ، چتر آفتابی و ... بسیار مفید است.

کودکان نیز باید به طور جدی در برابر نور خورشید محافظت شوند ضد آفتاب را باید در مناطقی از بدن که بیشتر در معرض نور خورشید می باشد (صورت، گردن، دست ها و گوش ها) به کار برده و نقاط دیگر بدن با پوشاندن لباس محافظت شود.

 افراد مسن در برابر آفتاب پوست خود را بیشتر محافظت کنند

نور خورشید متشکل از طول موج های گوناگونی است که در طیف های الکترومغناطیسی گسترده هستند. تابش میزان زیادی  از اشعه خورشید و پرتو U.V.A می تواند به بافت پوست نفوذ کرده و باعث آسیب دیدگی اجزای پوست شود.

افراد مسن باید پوست خود را از نور آفتاب حفظ نمایند. بسیاری از افراد فکر می کنند استفاده ازا کرم های ضد آفتاب کفایت می کنند اما تحقیقات نشان داده که برای حفاظت از پوست نباید تنها به ضد آفتاب ها اعتماد کرد. حتی با وجود استفاده از ضدآفتاب ها، تا آنجا که ممکن است باید از قرار گرفتن در معرض  آفتاب پرهیز کرد و با پوشیدن لباس های پوشیده، آستین بلند، کلاه، عینک آفتابی و .... سطحی از پوست که در معرض نور خورشید است. کاهش داد.

 

ضد آفتاب ساده یا رنگی

آفتاب سوختگی و چند لوسیون گیاهی برای درمان آن

گردآوری و تنظیم: نایس کلوب

nicecloob.com

رفرنس:*1001 نکته زیبایی پوست، مو، ناخن و ...،تالیف: نسرین تک زارع ، دکتر علیرضا تک زارع، مهندس محمد رضا تک زارع،انتشارات شقایق چاپ پنجم 1389

 

برچسب ها: ضد آفتاب ، ضد آفتاب خوب،ضد آفتاب کرم ، اس پی اف، اس پی اف چیست؟، spf چیست؟، spf، استفاده از ضد آفتاب ،طریقه استفاده از ضد آفتاب، طریقه استفاده از کرم ضد آفتاب،عینک آفتابی خوب،عینک آفتابی غیر مرغوب، 

 

 

برچسب ها:


مطالب دیگر:

اشتراک
نظرات REZA
از اطلاعات مفیدتون ممنونم خیلی بهم کمک کرد

Payman
خیلی ممنون از توضیحات خوبی دادین ولی کافی نیست
نظر شما
نام:
نظر:  
عضویت در خبرنامه نایس کلوب
  
جستجو در سایت بر اساس کلمات کلیدی:

صفحه اصلی | درباره ما | قوانین و مقررات سایت | تماس با ما | راهنمای سایت | تبلیغات در سایت
عضویت در سایت | معرفی سایت به دوستان

E-mail: info@nicecloob.com
Phone: 09198145162 - 09381578776
آدرس: بابل - خیابان بابلسر - کوچه آخوندی - ساختمان مانلی
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
لطفاً پیش از استفاده از سایت صفحه راهنمای سایت را مطالعه فرمایید. استفاده از این سایت بدان معناست که شما قبلاً صفحه راهنمای سایت را مطالعه کرده و به مفاد آن واقفید.

به نایس کلاب امتیاز دهید