راهنمای سایت
جستجو:
ورود کاربران
 
 
فراموشی کلمه عبور
رای دهید

مراقبت از دست و پاها

دستها و پاها اندامهایی هستند که دائماً از آنها استنفاده می کنیم. به همین علت توجه و مراقبت زیادی نیاز دارند. پوست این اندامها به عنوان یک عضو گیرنده در ارتباط دائم با محیط خارج است. پوست این قسمتها خصوصاً پا ضخیم تر از پوست دیگر نقاط بدن است. پوست دستها دائماً  در معرض عوامل جوی هوای گرم، سرد، آفتاب و مواد مختلف قرار دارند. تابش  افتاب شدید بر پوست دست موجب خشکی پوست و پیدایش لکه های قهوه ای رنگ ناشی از پیری می شود و یا در اثر سرمای زمستان پوست دست ترک می خورد. اگر به پوست دست رسیدگی نشود بر روی پوست دست چین و چروک و لکه های قهوه ای ظاهر می گردد.

دستورالعمل تهیه ترکیبات ویژه پوست دست   

جهت نرم و سفید کردن دست مقداری عسل و آب لیمو ترش را مخلوط کرده و به مدت 20-15 دقیقه روی دستها بمالید و سپس بشویید.

جهت نرم کردن دستهای خشن و تیره می توان از مخلوط آب پرتقال و عسل  استفاده کرد.

برای رفع ترک دست روزانه یک تا دوبار گلاب به دستان بمالید و بگذارید خشک شود.

جهت نرم کردن دستهای زبر و خشن دو عدد زرده تخم مرغ را با دو قاشق چایخوری و روغن بادام شیرین به همراه یک قاشق گلاب و یک قاشق تنتور ساده بنزوئن مخلوط کرده و دستها را آغشته نمایید و با یک دستکش نخی بپوشانید و پس از چند ساعت بشویید.

جهت نرم کردن پوستهای حساس 2 قاشق غذاخوری گلیسیرین را با دو قاشق غذاخوری پدر جوانه گندم  یک قاشق غذاخوری گلاب مخلوط کرده تا به صورت خمیری نرم در آید سپس مخلوط را در ظرف دردار بریزید.

 

چگونه می توان بوی بد پاها را رفع کرد؟

پاها اندامهایی هستند که از انها زیاد استفاده می کنیم. این اندامها در سراسر روز با تحمل وزن ما دردرون  کفش و جوراب تحت فشار قرار دارند و فرصت تنفس کردن ندارند. در اثر فعالیت غـدد عرق تـراوش شده ایجاد بوی بد می کند. جهت رفع بوی بد پاها هر شب پاهای خود را با آب لیمو ترش به مدت چند دقیقه ماساژ دهید و بخوابید برای درمان بوی بد کفش خود، پاها را بعد از ماساژ صبح نشویید و کمی پودر جوش شیرین در کفش های خود بریزید.

رعایت بهداشت مناسب پا و مراقبت صحیح از آن نیز از اهمیت خاصی برخوردار می باشد. بهتر است از کفش های راحت و مناسب استفاده کنید. تعریق بیش از حد پاها در اثر گرمای موضعی داخل کفش می باشد. پس کفشی بپوشید که به پا اجازه نفس کشیدن بدهد. کفش  های چرمی روباز از کفش های دیگر مواد بهتر هستند کفش های خو را در آفتاب قرار دهید تا خشک شود و هوا بخورد.

 

مراقبت از پاها

پاها اندامهایی هستند که معمولاً در طول روز چندین ساعت تحت فشار قرار می گیرند و نیاز به توجه و مراقبت زیادی دارند.

تا حد امکان از کفش های راحت استفاده کنید. از پوشیدن کفش های تنگ، پاشنه بلند و ... خودداری کنید.

جورابهای خود را عوض کرده و بشویید.

پاهای خود را خوب بشویید و خشک کنید چون پاها دارا ی غدد عرق فعال و بزرگی هستند.

پاها را بعد از شستشو بخصوص لای انگشتان را خوب خشک کنید.

روزانه مدتی پاها را در مجاورت آفتاب مستقیم قرار دهید.

ناخن های پا را مرتب کوتاه کنید.

پاها غدد چربی کمی دارند و در کف پاها هیچ غده چربی وجود ندارد مالیدن کمی کرمهای چرب به رفع خشکی پاها کمک می کند.

 

لوسیون ضد ترک دست و پا

گل بومادران 4 قاشق غذاخوری، گلیسیرین 1 قاشق چایخوری.

یک لیوان آب را به جوش آورده گل بومادران را درون آن ریخته و حـرارت را کم کنید تا به حالت دم کرده اسانس گل ها خارج شود. محلول را صاف کرده و گلیسیرین را داخل آن بریزید. مخلوط آماده شده را بر روی ترک ها مالیده و به آرامی ماساژ دهید. بعد از تکرار این عمل، ترک خوردگی و خشونت پوست برطرف خواهد شد.

 

لوسیون مناسب کف پای خشن

 

گلیسیرن 4قاشق غذاخوری، آبلیمو 1قاشق غذاخوری، گلاب 1 قاشق غذاخوری

تمام مواد را در یک ظرف شیشه ای دردار ریخته و خوب به هم بزنید. اگر پاشنه و کف پایتان خشک و خشن شده و یا ترک دارد هر بار بعد از استحمام این مخلوط را به کف پاهایتان مالیده و خوب ماساژ دهید. نتیجه مثبت آن را خیلی زود خواهید دید.

 

لوسیون از بین برنده پوستهای خشن و پینه

گل سرشوی 2قاشق غذاخوری، آرد ذرت 4قاشق غذاخوری، کره کاکائو 4قاشق غذاخوری، اسانس روغنی لیموترش چند قطره .

کره کاکائو را با حرارت غیرمستقیم به حالت روان درآورده و آرد ذرت و گل سرشوی را کم کم به آن اضافه کنید و هم بزنید تا خمیر یکدستی بدست آید. سپس اسانس روغنی را به خمیر اضافه کنید  خوب هم بزنید. مناطق زبر و خشن مانند آرنج، زانو، دست و پا و پینه های ناحیه پاشنه پا را با این مخلوط آغشته کنید و ماساژ دهید . در پینه های ضخیم می توانید از اجسام زبر مانند سنگ پا یا یک برس نرم برای ماساژ استفاده نمایید. سپس موضع مورد نظر را بشویید و با یک کرم مرطوب کننده پوست را مرطوب کنید با این کار پوست مرده و نقاط پینه بسته از بین می روند پوست نرم و لطیف می شود.

 

دوست دستهای خود باشید

دستهای ما جزء اندام هایی هستند که کار زیادی برایمان انجام می دهند لذا باید مراقبت  زیادی از انها انجام دهیم علاوه بر رسیدگی و مراقبت ظاهری از پوست دست، ما با انجام نرمش های خاص می توانیم دستی سالم  زیبا داشته باشیم زیرا این نرمش ها سبب می شود گردش خون دست افزایش یابد و در نتیجه سلامتی و رشد ناخن و پوست دست تضمین می شود. مفاصل و عضلات قوی شده و کارایی دست بیشتر می شود.

 

چند نرمش و ورزش ساده دست

 

دستها را محکم مشت گنید و بعد از چند دقیقه انگشتان را باز کنید و تا آنجا که قدرت دارید به آن کشش دهید (5 مرتبه)

در حالی که انگشتان باز هستند مچ دست را روی یک دایره فرضی منظم بچرخانید .(5 مرتبه)

با همه انگشتان ضربه هایی بر روی میز بزنید. (فرض کنید پیانو می زنید) 2 دقیقه.

کف دستها را به هم بچسبانید و در جهت مخالف یکدیگر روی هم به حرکت در آورید. (2 دقیقه)

دستها را مشت کرده و پی در پی و سریع انگشت ها را باز و بسته کنید (10 مرتبه)

 

لوسیون عسل نرم کننده پوست

عسل 1قاشق غذاخوری، روغن گیاهی (روغن نارگیل، جوانه گندم، زیتون و ...) 1 قاشق غذاخوری، آب لیمو مقداری .

برای رفع زبری پوست قسمتهایی از بدن که خشن و زبر می باشند مانند دستها، ارنج، زانو و پاشنه ها، عسل را با یک یا چند نوع روغن گیاهی در دسترس و چند قطره آبلیمو مخلوط کرده خوب هم بزنید لوسیون یکدستی دست می آید. آن را داخل یک شیشه دردار بریزید و لوسیون را به نقاط خشک پوست بمالید و کمی مالش دید تا موجب نرم شدن پینه شده و پوست نرم شود. پس از 15 دقیقه پوست را شستشو دهید.

 

لوسیون زیباکننده دستها

گوجه فرنگی متوسط رسیده 1 عدد، گلیسیرین 1 قاشق چایخوری، ابلیمو 1قاشق چایخوری.

گوجه فرنگی را شسته و رنده کنید. سپس از صافی رد  کرده آن را با گلیسیرین و آبلیمو مخلوط نمایید و مخلوط مورد نظر را در شیشه ای ریخته و در یخچال نگهداری کنید. روزی 2 بار از این لوسیون به دستها بمالید. این لوسیون باعث نرمی دست و روشن شدن پوست دست می گردد و اگر تازه و کم تهیه شود بهتر است.

 

گردآوری و تنظیم:نایس کلوب

nicecloob.com

رفرنس:

*1001 نکته زیبایی پوست، مو، ناخن و ...

تالیف: نسرین تک زارع ، دکتر علیرضا تک زارع، مهندس محمد رضا تک زارع

انتشارات شقایق چاپ پنجم 1389

 

برچسب ها:مراقبت از پوست دست ، مراقبت از پا ، مراقبت از دست ها ، پوست و مو ، پوست و زیبایی ، پوست دست ، خشکی پوست دست ، حساسیت پوست دست ، سفیدی پوست دست ، درمان خشکی پوست دست ، نرمی پوست دست ، ماسک پوست دست ، پوسته شدن پوست دست ، پوست دست و پا ، پوست دست و صورت ، پاهای زیبا ، پاهای ناز ، پاشنه پا ، ترک پاشنه پا ، ترک پا +درمان ، ترک پاشنه، ترک پا و دست ، ترک پا و درمان آن ، ترک پاشنه ی پا ، ترک پا و درمان ان ، ترک پا چیست؟، درمان ترک پاشنه پا ، علت ترک پاشنه پا ، رفع ترک پاشنه پا ، درمان ترک پاشنه ، علل ترک پاشنه ، دلیل ترک پاشنه پا ، ترک خوردگی پاشنه پا، پینه پا ، پینه درمان ، پینه دست ، پینه دستان ، درمان پینه دست ، درمان پینه پا ،پینه +درمان،پینه دست و پا،بوی بد پا ، رفع بوی بد پا ، درمان بوی بد پا ،از بین بردن بوی پا ، برای از بین بردن بوی پا ، روش از بین بردن بوی پا ، راههای از بین بردن بوی پا ، خلاص شدن از بوی بد پا ،

 

 

 

 

 

برچسب ها: مراقبت از دست ها، مراقبت از پاها، مراقبت از دست ها


مطالب دیگر:

اشتراک
نظرات saeede
سلام خوب بود واقعا به درد می خوره.

raziye
ممنون ازبرنامه خوبتون

رها
خیلی عالی بود متشکرم

سارا
ممنونم

آرمین
خیییلی خوب بود مرسی😊


خوب است ممنون

zahra
دست شما درد نکنه. خیلی ممنونم

maryam
ممنون از مطالب خوبتون.

ناصر
خیلی جالب بود استفاده کردم،،متشکرم

مهديس
خوب است ممنون
نظر شما
نام:
نظر:  
عضویت در خبرنامه نایس کلوب
  
جستجو در سایت بر اساس کلمات کلیدی:

صفحه اصلی | درباره ما | قوانین و مقررات سایت | تماس با ما | راهنمای سایت | تبلیغات در سایت
عضویت در سایت | معرفی سایت به دوستان

E-mail: info@nicecloob.com
Phone: 09198145162 - 09381578776
آدرس: بابل - خیابان بابلسر - کوچه آخوندی - ساختمان مانلی
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
لطفاً پیش از استفاده از سایت صفحه راهنمای سایت را مطالعه فرمایید. استفاده از این سایت بدان معناست که شما قبلاً صفحه راهنمای سایت را مطالعه کرده و به مفاد آن واقفید.

به نایس کلاب امتیاز دهید