راهنمای سایت
جستجو:
ورود کاربران
 
 
فراموشی کلمه عبور
رای دهید

لایه برداری پوست  Peeling

Peelingاز To Peelبه معنی بردا شتن یک قشر سطحی از روی پوست است. این عمل در اصطلاح پیلینگ یا سایش یا لایه برداری سطحی گفته می شود که توسط این عمل یک لایه سطحی از سلولهای مرده پوست که حاوی جوش، جای جوش و لکه های قهوه ای روی پوست برداشته می شود. در نتیجه این عمل، مشکلات پوستی مانند کدر بودن، زبر بودن، منافذ باز و چروک های ریز از بین رفته و پوست حالت شاداب و باطراوت پیدا می کند.

تاریخچه لایه برداری پوست

از زمانهای گذشته جلو گیری از روند  پیرشدن پوست از طریق حفظ و نگهداری جوانی و سلامت پوست یکی از دغددغه های فکری بشر بوده است. چرا  که پوست اولین جایی است که مورد قضاوت دیگران قرار می گیرد. سابقه استفاده از اسید های زیبایی و استفاده از شیرحمام (اسید لاکتیک) توسط کلوپانراویا استفاده رومیان از وان شراب به اعصار گذشته باز می گردد. استفاده از مواد سوزاننده در پاپیروس بدست آمده از3500سال پیش از مبداء تاریخ مصر نقل شده است. ولی نخستین اقدام عملی به دهه1870و زمان Unonباز می گردد که خمیری تهیه کرد که از آن به منظور لایه برداری پوست استفاده می شد. در اواخر دهه 30در ایالات متحده«آنتوانت لاگاس» اقدام به پیلینگ با فنل کرد. وی از روش پدرش که پزشکی فرانسوی بود برای بهبود اسکار های ناشی از جراحات جنگ پیروی می کرد.

فواید لایه برداری در عصر حاضر

در عصر حاضر و با پیشرفت زندگی صنعتی و آلودگی های محیطی و از همه مهمتر نازک شدن رو به ازدیاد لایه اوزون که خود نقش بسزایی در فیلتر طیف سوء اشعه ماوراء بنفش خورشیدی بازی می کند و پوس انسان در این میان از همه اعضاء آدمی در دسترس تر و آسیب پذیرتر است، نیاز مبرمی به حفاظت از  این عوامل مضر زیست محیطی دارد. از عوارض سوء تابش اشعه فرابنفش می توان به بدخیمی های پوستی، لکه های پوستی، کک و مک، تلانژکتازی، کراتوزهای آفتابی، تغییر رنگ پوست و ایجاد چین و چروک در پوست اشاره نمود. برای درمان پوستهای آسیب دیده مجموعه ای از روشها به نام پیلینگ صورت می گیرد که موجب تصحیح بسیاری از مشکلات در اپیدرم و یا درم می شود.

انواع لایه برداری پوست

یک نوع تقسیم بندی براساس نوع عامل لایه برداری وجود دارد :

1-  پیلینگ شیمیایی :

لایه برداری شیمیایی به معنی تخریب و برداشت کنترل شده لایه هایی ازپوست بواسطه ترکیبات شیمیایی با هدف محو آثار باقیمانده از جوش وآکنه،بثورات جلدی، کک ومک وانواع لکه های پوستی است. پیلینگ بسته به عمق آن از یک روز تا دو هفته به طول می انجامد و پساز دوره پوسته ریزی، پوستی جد ید جایگزین می گردد.عمق پیلینگ به غلظت ماده موثره، تعداد دفعات مصرف ومدت زمانیکه روی پوست می ماند، بستگی دارد. از اینگونه مواد می توان به سالسیلیک اسید، اسید لاکتیک، اسید کربولیک (فنل) اسید تری کلرواستیک، رزور سینول، اسیدرتینوئیک اشاره نمود .

2- پیلینگ مکانیکی یا Dermaberasion:

که طی آن به وسیله وسایل الکترومکانیکی خاصی پوست ساییده می شود و در رفع اسکار های عمیق تر ناشی از آکنه ها کاربرد بیشتری دارد.

3- پیلینگ لیزری :

که در سالهای اخیر صورت می گیرد در حال حاضر از دو نوع لیزر برای لایه برداری استفاده می شود. لیزر دی اکسید کربن، لیزر اربیم یاگ که در این دو نوع لیزر از خواص تبخیر آب ونکروز گرمایی آنها برای لایه برداری پوست استفاده می شود.

انواع پیلینگ پوست براساس عمق لایه برداری پوست

پیلینگ سطحی :

ملایم ترین نوع لایه برداری است که به صورت سرپایی و بدون نیاز به بی حسی، با استفاده از فرآورده های حاوی یک اسید رقیق روی انواع پوست ها قابل اجراست. اساساً اپیدرم یا روپوست را مورد عمل قرار می دهد و در موارد چین و چروک های ظریف ناشی از آفتاب، کک و مک، لکه های بارداری و تغییرات رنگ پوست، اسکارهای خفیف آکنه و ضایعات آفتابی خفیف به کار می رود. پوسته ریزی اندکی به مدت 5-3 روز ایجاد می شود و یک هفته بعد قابل تکرار است. باید توجه داشت که آثار مثبت این نوع پیلینگ چندان محسوس نبوده، قادر به حذف کامل چین و چروک یا لکه های پوستی نمی باشد. لذا برای کسب نتایج مطلوب و تکرار آن الزامی است.

پیلینگ متوسط :

این نوع لایه برداری عمیق تر و موثرتر از پیلینگ سطحی بوده و به درم  یا پاپیلر می رسد و ترمیم آن حدود 8-7 روز طول می کشد و در صورت نیاز بالینی چند هفته بعد می توان آن را تکرار کرد. از آنجایی که پیلینگ متوسط موجب سوختگی درجه 2 پوست می گردد، عوارض آن از نوع قبلی بیشتر است و چند روز استراحت در منزل الزامی است.

احتمالاً بروز درد و تورم خصوصاً در مناطق اطراف چشم وجود دارد هدف از انجام پیلینگ متوسط از بین بردن چین و چروک های خفیف تا متوسط تغییرات پیگمانتاسیون و لکه های پوستی، ضایعات جدی و سایر آثار دراز مدت ناشی از تشعشات خورشید است.  

پیلینگ عمیق :

در این پیلینگ ماده موثره اغلب ترکیبان فنلی می باشد، به درم رتیکولر و لایه های عمیقی پوست نفوذ می کند و موجب سوختگی درجه 2 می شود. در  موارد ضایعات عمیق مانند چین های عمیق پوستی و اسکارهای شدید آکنه و در بیمارانی که دچار پیری پوست ناشی از آفتاب بوده ولی مایل به جراحی نیستند استفاده می شود. از سایر انواع پیلینگ موثرتر ولی در عوض دارای عوارض جانبی شدیدتر است جایگزینی پوست جدید از 10 تا 14 روز بعد آغاز می شود. بنابراین پست تا 3 هفته قرمز و ملتهب بوده، درمان کامل آن ممکن است تا چندین ماه به طول بیانجامد استراحت در منزل پس از انجام این نوع پیلینگ الزامی است.

ترکیبات لایه برداری بی ضرر طبیعی  

همه پیلینگ ها به نحوی با نوسازی کلاژن همراه است پوست بعد از پیلینگ جوان تر، شاداب تر و باطرات تر می گردد و هرچه عمر پیلینگ بیشتر باشد اثرات آن مدت بیشتری باقی خواهد ماند.

در میان اسیدهای به کار رفته برای پیلینگ شیمیایی، اسیدهاهای عالی میوه ها کاربرد بیشتری دارند. مانند اسید سیتریک (در مرکبات) ، اسید مالیک (در سیب)، اسید تارتریک (در انگور) و اسید لاکتیک (در شیر ترش) اسید لاکتیک با افزایش رطوبت اپیدرم از خشکی پوست جلوگیری می کند.

این اسید به مقدار زیاد در ماست تازه دیده می شود. در ضمن اسید سیتریک باعث افزایش سنتز کلاژن شده و چین و چروک های ظریف را از بین می برد، و اسید  گلیکولیک باعث پوسته ریزی و نوسازی سلول های پوست می شود. اسیدهای آلفا هیدروکسی Alpha – Hydroxy Acids(اسیدهای میوه) به عنوان یک ماده پوسته کننده سریع عمل می کنند و باعث ریختن سلول های مرده و سطحی پوست می شوند، با ریختن سلول های پیر و مرده پوست، سلول های جوان و شاداب پدیدار می شوند. که باعث زیبایی ظاهری پوست می گردند.

فواید لایه برداری با میوه ها و گیاهان

فایده لایه برداری پوست با میوه ها و گیاهان طبیعی و اسیدهای طبیعی آنها کم خطر و بی ضرر است و عوارض جانبی ندارد فقط برای گرفتن نتیجه بهتر مستلزم تکرار و تداوم در کار می باشد. به نظر می رسد توجه زیاد به پیلینگ با اسید گلیکولیک به خاطر اثر مفید و عوارض کمتر و قرمزی کمتر می باشد. بعلاوه پس از پیلینگ های گیاهی بیمار می تواند فعالیت های روزمره خود را نیز ادامه دهد و نیاز به چند روز استراحت دارد. محلول های پاک کننده یا پیلینگ از نوع قوی تا ملایم متفاوتند. محلول های گیاهی از نوع ملایمند و هر کسی بخواهد می تواند به راحتی از آن روش استفاده کنند و آن را روی پوست خود به کار برد.

در این روش روپوست (اپیدرم) از لایه سلول های مرده سریعاً پاک می شود و روپوست جدیدی پدید می آید که نمای روشن تر و صاف تری به پوست می دهد.

مراقبت های لازم پس از لایه برداری پوست

پس از انجام هر پیلینگ پوست به اشعه خورشید به میزان چندین برابر حساس می گردد. لذا مراقبت از آفتاب اساس مراقبت های بعدی را تشکیل می دهد. باید از ضد آفتاب های قوی تر استفاده نمود و لایه حفاظتی ضخیم تری از آن بر روی پوست مالید. به علاوه از نور خورشید چه به طور مستقیم و چه غیرمستقیم پرهیز نمود و در ساعاتی که نور خورشید بیشترین نفوذ را دارد بهتر است فرد از خانه خارج نشود رعایت بهداشت پوست بعد از لایه برداری خصوصاً در انواع عمیق تر می باشد تا از خطر عفونت پوست جلوگیری شود.

  بهترین زمان لایه برداری پوست چه زمانی است؟

بهترین فصل برای انجام لایه برداری پوست یا پیلینگ، پاییز و زمستان یا اوایل بهار می باشد. زیرا اشعه خورشید از نفوذ کمتری برخوردار است و با توجه به اینکه دوره ترمیم و بازسازی سلول های پوستی یک ماه است. برای جوانی و طراوت مداوم پوست، تکرار پیلینگ هر 6-3 ماه یکبار توصیه می شود. با لایه برداری منظم پوست روند رشد سلول های جدید را افزایش دهید.

 

لایه برداری با ماسک جوانه گندم

لایه برداری پوست با ماسک عسل

 

منبع:کتاب1001 نکته زیبایی پوست، مو، ناخن و ....   

تالیف: نسرین تک زارع - دکتر علیرضا تک زارع- مهندس محمد رضا تک زارع

 

برچسب ها:پیلینگ صورت، لایه برداری پوست ، لایه برداری پوست صورت ، لایه برداری طبیعی پوست،

لایه بردار طبیعی ، پیلینگ ، پیلینگ پوست ، پیلینگ چیست ، پیلینگ + عوارض ، پیلینگ پوست صورت،

پیلینگ گیاهی ، پیلینگ شیمیایی ، پیلینگ در خانه ، پیلینگ در منزل، انواع پیلینگ،روش های لایه برداری پوست،

روش های پیلینگ پوست،

 

 

 

 

 

برچسب ها:


مطالب دیگر:

اشتراک
نظرات ايدا
جاي جوش هاي عميق روي صورت واقعا به طور كلي رفع ميشود يا نه ؟!!

پاسخ دهنده: دکتر زنگنه
سلام آیدا ، در بعضی انواع پوست تا حدود خیلی زیادی برطرف میشوند.

نرگس
چراپس من3بار انجام دادم نتیجه خوبی نگرفتم پوستم منافذش باز شده و افتادیگی و حساس شده

پاسخ دهنده: دکتر زنگنه
سلام نرگس ، بسته به نوع روش لایه برداری و احیانا ماده مورد استفاده ، نوع پوست و مراقبت فرد نتیجه کار متفاوت خواهد بود.

ساحل
فاصله زمانی هر پلینگ طبیعی چقدرباید باشد؟

پاسخ دهنده: دکتر زنگنه
سلام ساحل ، بستگی به نوع پیلینگ و نوع پوست متفاوت است.


سلام وقت بخیر. میخواستم بدونم فرق پلینگ با میکرودرم در چیه؟ خیلی ممنون

پاسخ دهنده: دکتر زنگنه
سلام ، پیلینگ به معنای لایه برداری پوست می باشد که به روشهای مختلفی انجام می شود .میکرودرم در واقع یک نوع پیلینگ مکانیکی ملایم می باشد .عمدتاً وقتی واژه پیلینگ بصورت مجزا بکار برده می شود منظور لایه برداری با موادی مثل اسیدهای میوه می باشد .

مژگان
سلام و خسته نباشین صورتم لکه های قهوه ای زیادی دارد باید چه پلینگی انجام بدم با توجه به اینکه کارمندم هستم و باید سر کار برم . ممنون

فائزه
سلام.من جای جوش قهوه ای و قدیمی دارم ایاباپلینگ برطرف میشه/

پاسخ دهنده: دکتر زنگنه
سلام فائزه ، بله اگر هم برطرف نشه خیلی بهتر میشه.

نرگس
سلام میخواستم بدونم جای سوختگی عمیقم میبره؟

مريم
سلام, ميخواستم ببينم براى رفع سرخى گونه چکارى انجام بدم ؟ايا با ليزر يا پيلينگ برطرف ميشه ؟

مريم
سلام, ليزر ضررش بيشتر يا پيلينگ؟

المیرا
سلام من یمدت محلول لایه بردار استفاده کردم اولش پوستم خوب شده بودولی بعد از یمدت داغون شد و رو گونه هام لکه اورده.بنظرتون چکار کنم؟ باتشکر

پاسخ دهنده : دکتر زنگنه
سلام مریم ، بله از لیزر های خاصی مثل ipl و pdl میشه استفاده کرد.

پاسخ دهنده : دکتر زنگنه
سلام مریم ، اگر درست استفاده بشوند هیچکدام ضرر ندارند.

پاسخ دهنده : دکتر زنگنه
سلام المیرا ، کرم روشن کننده + ضد آفتاب

لیلی
لایه برداری بدون قبل از دوا یک هفته قبل میشه

مهرنوش
روی استریا تاثیر داره؟؟

m.m
تونیک پیلینک تهیه کردم ایا برای جوانسازی پوست خوبه یا ن ؟؟؟

m.m
سلام خسته نبایشید من تونیک پیلنیک تهیه کردم میخوام بدونم ب درد چین و چروک وجوانی پوست میخوره یا ن ؟؟

مائده
سلام من پیلینگ انجام دادم وپوستم سیاه شده والان ازکرم لایه بردار استفاده میکنم ..مشکلی که نداره؟

سوگل
سلام خسته نباشیدچندساله که روی باسنم جوش میزنه اونم جوشهای چرکی بعدهم خوب میشه جاش مونده آیابرای جای جوشهاوخودجوشها کاری میشه کردالبته الان جوش به ندرت میزنه ممنون

م
سلام من پوستم تو آفتاب سوخته میشه مثل اولش روشن تر بشه؟بعدش لیزر بهتره یا پیلینگ؟

مفیده
سلام . مشکل من جوش های سر سیاه روی صورتمه که واقعا نگاه کردن بهشون اذیتم می کنه . می شه لطفا ی راه مفید بهم پیشنهاد کنین؟ پلینگ تاثیر گذاره؟

لیلا
سلام من پوستم جای جوش زیاد داره بنظرتون پلینگ خوبه

مرتضی
آیا لوسیون ضدچروک ویتامین سی آردن برای کلاژن سازی و کاهش لک های ناشی از جای جوش موثر است؟ در ضمن من پوست معمولی و حساسی دارم آیا میتونم از این کرم استفاده کنم؟

دکتر ندا ادیبی
doctoradibi.ir پاسخ به سوالات مربوط به پیلینگ

فاطمه
باعرض سلام وخسته نباشید ببخشید من قبلا از یه روشن کننده استفاده میکردم وبعد از اینکه روشن کننده رو قطع کردم صورتم لک قهوه ای زد حالا هم خیلی ماسک استفاده میکنم اما هیچ نتیجه ای نگرفتم

سما
سلام من بیست و هفت سال دارم و هنوز جوش های قرمز رنگ و چرکی روی پوستم میزنه و جای اونا مونده دور دهانم سیاه شده .چند بار درمان کردم با محلول و لایه بردار نتیجه داد در کوتاه مدت اما بعد از قطع دارو باز مجدد مثل قبل حتی بیشتر برگشت .الان پیلینگ برای من موثره؟ قطعا جواب میده یا باز به صورت موقت ؟؟؟ با توجه به اینکه هزینه بالایی داره لطفا راهنماییم کنید ممنونم

پري
سلام.وقتتون بخير.21 سالمه و منافذ باز كمي روي صورتم دارم.واقعا نميدونم چيكار كنم كه هم به طور دايم جاي جوشا و منافذ باز رو از بين ببره و هم بدون عوارض باشه و پوستمو بدتر نكنه!ميشه منو راهنمايي كنيد؟خسته نباشيد

بهار
سلام میخواستم ببینم پلینگ واقن جواب میده و بصورت کامل لک های پوستی رو از بین میبره؟

نازیلا
با سلام وقتتون بخیر ,ببخشین من روی گونه ام جای جوش قدیمی دارم ,دکتر به من پلینگ پیشنهاد دادن ,ولی یه دکتر دیگه مراجعه کردم کرم لایه بردار ,بنظرتون کدوم بهتر و عوارضش کمتر با تشکر

نگین
آیا قرمزی و سیاه شدن بعد از پیلینگ از بین می رود؟؟؟

hadi
سلام بعد از پلينگ خيلي صورتم قرمز شده چقدر وقت طول ميكشه به حالت نرمال در بياد تشكر

ماهرخ
سلام من پيلينگ نقطهاي انجام دادم نقاط پيلينگ شده سياه شده و قسمتي که ماده بي حس زدم قرمز شده ميخواستم بدونم چه قدر طول ميکشه کاملا خوب شم وچند روز بعد از پيلينگ ميتون برم حمام و مراقبت هايي که بايد انجام بدم چيه ممنون ميشم اگه جواب بديد

فاطمه
سلام.بنده 5هفته پیش پیلینگ شیمیایی نقطه ای برای جای جوشهام انجام دادم.زخمها بسته شده ولی لکهای قرمز باقی مونده.بنده تیپ پوستم سفید است.چه مدت طول میکشه پوست سفیدم دوباره بیاد سرجاش؟

مهری-پ
سلام.محلول پلینگ روازکجا میتوان تهیه کرد؟و ایا خودمان میتوانیم هر چند وقت یکبار آنرا انجام دهیم؟

يلدا
سلام ميبخشيد من حدود يك هفته دارم از محلول شيميايي كه دكتر برام تجويز كرده استفاده ميكنم اما الان پشيمون شدم يعني فعلا اگه ديگه نزنم پوستم خراب ميشه ؟ الان پوست پوست شده بعضي از جاهاي صورتم

باران
پیلینگ بده

Neda
سلام دوستان من حدود ۱۰ سال بود دنبال دکتر و درمان برای جای جوشم بودم ولی هیچ فایده ای نداشت ولی به پیشنهاد دکتراصیلان ۳ مرحله پلینگ خفیف انجام دادم واقعا عاااااالی شده

Fatemeh
سلام .من هنوز صورتم جوش میزنه نمیتونم میکرونیدلینگ انجام بدم؟

روشنك
به من گفتن از پلينگ استفاده كنم واسه ابروهايي پوست هاي سبزه و تيره اما نميدونم اين مواد پلينگ چيه
نظر شما
نام:
نظر:  
عضویت در خبرنامه نایس کلوب
  
جستجو در سایت بر اساس کلمات کلیدی:

صفحه اصلی | درباره ما | قوانین و مقررات سایت | تماس با ما | راهنمای سایت | تبلیغات در سایت
عضویت در سایت | معرفی سایت به دوستان

E-mail: info@nicecloob.com
Phone: 09198145162 - 09381578776
آدرس: بابل - خیابان بابلسر - کوچه آخوندی - ساختمان مانلی
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
لطفاً پیش از استفاده از سایت صفحه راهنمای سایت را مطالعه فرمایید. استفاده از این سایت بدان معناست که شما قبلاً صفحه راهنمای سایت را مطالعه کرده و به مفاد آن واقفید.

به نایس کلاب امتیاز دهید