راهنمای سایت
جستجو:
ورود کاربران
 
 
فراموشی کلمه عبور
رای دهید

شش راه برای خواب شبانه بهتر


برای اینکه روزها سرحال تر و پر انرژی تر باشید باید شب را با یک خواب راحت و دلچسب گذرانده باشید. اما به وجود آوردن چنین شرایطی چگونه عملی است؟ چه وظایفی را باید انجام دهید تا بهتر بخوابید؟ در ادامه این مطلب راه هایی برای خواب بهتر را به شما پیشنهاد داده ایم که می تواند برای رسیدن به این هدف به شما کمک کند.


پرده ها را باز بگذارید
به هنگام خواب پرده های اتاق را باز کنید. دلیل این کار این است که صبح ها نور روز به اتاق وارد شود. این مورد سبب می شود که پس از گذشت پانزده دقیقه از زمان ورود نور، در بدن هورمونی به نام melatonin ترشح می شود که مغز و بدن را بیدار می کند. مشخص است که بهترین نور برای تحریک و ترشح این هورمون نور خورشید است.

همواره اتاق خوابی مرتب و دلپذیر برای خود محیا کنید
سعی کنید تا حد امکان در طراحی و دکوراسیون اتاق ِ خواب از رنگ های ساکن و سبک استفاده کنید. ضمن اینکه باید توجه داشته باشید که اتاق خواب نباید زیاد شلوغ باشد. تا جایی که می توانید وسایل را طوری بچینید که درهم و برهم نباشند. این مساله به صورت ناخودآگاه بر روی آسودگی و آرامش شما تاثیر مثبت می گذارد. تا حد ممکن تنها از وسایل خاص که افزایش آسایش را برای شما به همراه دارند در دکوراسیون اتاق استفاده کنید.

از ساعت 3 بعد از ظهر به بعد از نوشیدن قهوه پرهیز کنید
قهوه و چای حاوی کافئین هستند و مصرف کافئین منجر به انجام یک فعالیت شیمیایی به نام Adenosine می گردد که منجر به جلوگیری از خواب آلودگی می شود. و البته هر چه که سن شما بیشتر باشد میزان حساسیت بدن تان به کافئین بیشتر و بی خوابی بیشتر به سراغتان می آید.

زمان برنامه ریزی ها و صحبت درباره اتفاقات روزانه را به ساعات قبل از خواب منتقل کنید
مشخص شده که اغلب زوج ها و افراد خانواده که نزدیک به هم می خوابند، اتفاقاتی که در طول روز افتاده و یا برنامه ریزی امور روزهای آتی را به هنگام خواب انجام می دهند. این مساله علاوه بر اینکه باعث می شود مقداری از زمان ارزشمند خواب را از دست بدهید، به خاطر خوابالودگی، اجازه تمرکز کافی را از شما می گیرد.

بهتر است برای اینگونه صحبت ها و برنامه ها، زمان هایی مانند عصر و یا سر شب را انتخاب کنید تا هم قدرت تحلیل بهتری داشته باشید هم با خیال راحت به رختخواب بروید.

دمای هوای محیط را به هنگام  خواب تنظیم کنید
دمای ایده آل برای یک خواب مناسب و راحت 18 درج سانتیگراد است. هر چه که هوا گرم تر از این میزان باشد منجر به بدخوابی و حتی بی خوابی می شود و در مقابل هر چه که در دمایی خنک و نزدیک تر به 18 درجه به رختخواب بروید خواب راحت تری خواهید داشت. دلیل خواب راحت در دمای خنک تر، کاهش دمای مغز -به عنوان پردازشگر و کنترل کننده بدن- است.

در تاریکی مطلق بخوابید
به هنگام خواب، هر چیزی که می تواند از خود نوری ساطع کند خاموش و یا پنهان کنید. خصوصاً ساعت و یا هر چیزی که می تواند شما را از زمان آگاه کند. تصور کنید که در میانه شب بیدار شده اید. در صورتی که بدانید ساعت چند است ممکن است بد خواب شوید و نتوانید دوباره بخوابید. همچنین نور چراغ نیز می تواند باعث شود به صورت ناخودآگاه ساعت بیولوژیک بدن خود را بیدار کنید که این نیز منجر به بدخوابی یا بی خوابی می شود.


نتیجه
خواب در شب از اهمیت بالایی برخوردار است. کلیه فعالیت هایی که شما در طول روز انجام می دهید وابسته به کیفیت و کمیت خوابی است که در شب داشته اید. یک خواب بد و ناخوشایند تمام روزتان را خراب می کند و در مقابل یک خواب دلچسب مطمئناً روزی پر انرژی و شاد را برای شما به همراه خواهد داشت.

منبع: مجله اینترنتی سالم زی

برچسب ها: خواب ، مشکلات خواب ، خواب راحت ، خوب خوابیدن،راههای خوب خوابیدن ، آرامش خواب ،خواب شبانه،
 

 

برچسب ها:


مطالب دیگر:

اشتراک
نظر شما
نام:
نظر:  
عضویت در خبرنامه نایس کلوب
  
جستجو در سایت بر اساس کلمات کلیدی:

صفحه اصلی | درباره ما | قوانین و مقررات سایت | تماس با ما | راهنمای سایت | تبلیغات در سایت
عضویت در سایت | معرفی سایت به دوستان

E-mail: info@nicecloob.com
Phone: 09198145162 - 09381578776
آدرس: بابل - خیابان بابلسر - کوچه آخوندی - ساختمان مانلی
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
لطفاً پیش از استفاده از سایت صفحه راهنمای سایت را مطالعه فرمایید. استفاده از این سایت بدان معناست که شما قبلاً صفحه راهنمای سایت را مطالعه کرده و به مفاد آن واقفید.

به نایس کلاب امتیاز دهید