راهنمای سایت
جستجو:
ورود کاربران
 
 
فراموشی کلمه عبور
رای دهید

طرز تهیه جوشانده های گیاهی

طریقه آماده کردن محلول های گیاهی بسته به نوع گیاه متفاوت است .

روش معمول:

معمولاً گیاهان و قسمتهای مختلف آنها باید به مدت 15 دقیقه در آب بجوشند. سپس حرارت را قطع کرده و 15 دقیقه به حال خود بگذارید و سپس آن را صاف کرده و درون ظرف دردار شیشه ای می ریزیم. برای تهیه جوشانده های غلیظ تر می توان مقدار گیاه را چند برابر کرد.دم کرده یا جوشانده بمدت یک تا چند روز در یخچال قابل نگه داری است. ولی بعد از چند روز به علت تکثیر باکتری ها نه تنها خواص خود را از دست می دهد ،بلکه ممکن است خطرناک هم باشد.

روش های دیگر:

1-یک قاشق سوپ خوری علف خشک گیاهی را در یک استکان آب جوش بریزید در ظرف را ببندید و بعد از 15 -20 دقیقه آن را صاف نمائید.

2-در بعضی موارد محلول را بدون حرارت آماده می کنند. یک قاشق سوپ خوری علف خشک را با یک استکان آب جوشیده سرد مخلوط کنید.

3-همین مقدار علف خشک شده را در آب بریزید و ظرف را روی بخار یا داخل آب جوش قرار دهید و بمدت 5 تا 15 دقیقه نگاه دارید بعد از سرد شدن محلول را بوسیله پارچه سفید پنبه ای صاف کنید و در صورت لزوم با اضافه کردن آب  جوشیده سرد شده حجم آن را تا مقدار معینی افزایش دهید.

4-برای تهیه جوشانده گیاهی علف خشک را ریز کنید و در آب جوش بریزید و حدود 15 تا 20 دقیقه بجوشانید. بعد از 10 تا 15 دقیقه که سرد شد جوشانده را صاف کنید و با اضافه کردن آب جوشیده سرد شده حجم جوشانده را تا مقدار معینی افزایش دهید.

اگر جوشانده را از مواد بلوطی (مثلاً  پوست درخت بلوط) تهیه می کنید. باید آن را بعد از برداشتن از روی شعله بلافاصله صاف کنید.

محلول ها و جوشانده ها خیلی زود فاسد می شوند به همین علت باید در جای خنک و تاریک نگهداری شوند و مدت نگهداری آنها باید کمتر از سه شبانه روز باشد.

«محلول الکلی» را از الکل 40 تا 70 درجه درست می کنند.

روی علف خشک الکل می ریزند و در ظرف را محکم می بندند و در جای تاریک قرار می دهند بعد از هفت شبانه روز محلول آماده است آن را صاف و استفاده نمائید.

محلول های الکلی را می توان تا مدت زیادی نگهداری نمود.

 

گردآوری و تنظیم: نایس کلوب

www.nicecloob.com

رفرنس:

*1001 نکته زیبایی پوست، مو، ناخن و ...

تالیف: نسرین تک زارع ، دکتر علیرضا تک زارع، مهندس محمد رضا تک زارع

انتشارات شقایق چاپ پنجم 1389

برچسب ها: جوشانده گیاهی ، جوشانده های گیاهی ، جوشانده ، طرز تهیه جوشانده های گیاهی ، جوشانده برگ زیتون ،جوشانده نعنا ، جوشانده جعفری، جوشانده آویشن، جوشانده پوست انار ، جوشانده زنجبیل ،جوشانده گل گاو زبان،طرز تهیه جوشانده،طرز تهیه سبوس برنج ،طرز تهیه جوشانده آویشن ، طرز تهیه جوشانده رازیانه ، طرز تهیه جوشانده خاکشیر، طرز تهیه جوشانده گل گاو زبان ، طرز تهیه جوشانده  نعناع،طرز تهیه جوشانده ریشه کاسنی ، طرز تهیه جوشانده کاسنی،

برچسب ها:


مطالب دیگر:

اشتراک
نظرات ستاره
خیلی خوبم نبود
نظر شما
نام:
نظر:  
عضویت در خبرنامه نایس کلوب
  
جستجو در سایت بر اساس کلمات کلیدی:

صفحه اصلی | درباره ما | قوانین و مقررات سایت | تماس با ما | راهنمای سایت | تبلیغات در سایت
عضویت در سایت | معرفی سایت به دوستان

E-mail: info@nicecloob.com
Phone: 09198145162 - 09381578776
آدرس: بابل - خیابان بابلسر - کوچه آخوندی - ساختمان مانلی
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
لطفاً پیش از استفاده از سایت صفحه راهنمای سایت را مطالعه فرمایید. استفاده از این سایت بدان معناست که شما قبلاً صفحه راهنمای سایت را مطالعه کرده و به مفاد آن واقفید.

به نایس کلاب امتیاز دهید