راهنمای سایت
جستجو:
ورود کاربران
 
 
فراموشی کلمه عبور
رای دهید

آفتاب و تاثیرات آن بر پوست

Amazon.com: Anagram International 96412 Balloon, 29", Yellow ...

اشعه ی ماورا بنفش

قبل از آن که بدانیم چگونه باید از پوست خود محافظت کنیم دانستن این نکته که دقیقا خود را در مقابل چه چیزی محفوظ نگاه می داریم ضروری است ما خورشید را با تمام  عظمتش احساس می کنیم –مخصوصا هنگامی که بیرون از خانه به سر می بریم و خورشید در اسمان می درخشد حتی در روزهایی که خورشید پشت ابرها پنهان است پرتو های نور خورشید بر پوست ما می تابند. گرچه اشعه ی مادون قرمز خورشید باعث ایجاد گرما و روشنایی در روز می شود اما تابش اشعه ی ماورای بنفش نیز مهم بوده و تاثیرات ان بر پوست و چشم انسان خطری جدی به شمار می رود. اشعه ی ماورای بنفش دارای سه نوع متفاوت می باشد :UVC,UVB,UVAدر حقیقت اشعه ی UVCکاملا جذب فیلتر اتمسفر (جو) شده و به سطح زمین نمی رسد. (اگر چه سوراخ شدن لایه اوزون و عبور این اشعه از آن یکی از دلایل نگرانی محققان است) برخلاف UVC: دو نوع دیگر به میزان خاصی به سطح زمین می رسند اشعه ی UVBکه باعث سوختگی می شود از برخی جهات نیرومندتر از UVAمی باشد و برای پوست بسیار مضر می باشد. به عنوان مثال تاول ناشی از آفتاب سوختگی است تابش اشعه ی ماورای بنفش بین ساعات 10 صبح و 2 بعدازظهر بیشتر است ظاهراً ابرها مانع رسیدن برخی از این اشعات به زمین  محسوب نمی شوند و شما روزهای ابری هم دچار آفتاب سوختگی می شود سطوح مختلف از جمله آب، سیمان، شن، برف و حتی چمن می تواند بازتابنده ی UVAباشند که این خود مشکلات مضاعفی را برای پوست به وجود می آورد ارتفاع نیز یکی دیگر از علل افزاینده ی آفتاب می باشد زیرا با افزایش هر 1000 فوت ، 4% به نیروی UYRافزوده می شود به دلایل بسیاری تاثیر آلودگی بر لایه ازن که در فاصله زیادی از سطح زمین واقع شده است یکی از مشکلات جوی امروز بشر می باشد. لایه ازن سالم باعث جلوگیری از ورود UVBمی شود و تا حدی هم از نفوذ اشعه ی UVAجلوگیری می کند. اشعه ی UVAسوزاننده می باشد و با سوراخ شدن لایه ازن بر نفوذ آن افزوده شده و سوختگی های جدی ترین برای کسانی که بدون محافظ پوست بیورن می روند. به همراه خواهد داشت البته اشعه ی UVBاز شیشه نمی گذرد و زمانی که در خودرو و یا کنار پنجره نشسته اید خطری شما را تهدید نمی کند اما شیشه معمولی از پوست در برابر خطرات UVAمحافظت نمی کند و بنابراین به هیچ وجه محافظ پوست در برابر UVAنیست عینک های آفتابی بسیار موثر می باشند.

 

برنزه کردن پوست

در حقیقت بدون محافظ پوست، در معرض آفتاب قرار گرفتن مسئله ساز می باشد. برنزه کردن و هر چیزی که رنگ پوست شما را از حالت عادی تیره تر کند یک عکس العمل تدافعی در برابر آفتاب می باشد شاید رنگ برنزه زیبا به نظر برسد اما برای پوست مضر است ملانوسیت ها سلول های پوستی هستند که حاوی پروتئین قهوه ای رنگی به نام ملانین می باشند این سلول های قهوه ای پوست زمینه ی رنگ پوست طبیعی انسان را تعیین می نمایند جالب این که تفاوت بین سفیدترین و سبزه ترین پوست ها تنها در مقدار ناچیزی ملانین می باشد تحت تاثیر تابش آفتاب ملانوسیت ها ملانین زیادی تولید و در نتیجه پوست را برنزه می کنند با وجود آن که برنزه کردن یک واکنش حفاظتی محسوب می شود اما کاملا از پوست در برابر خطرات آفتاب مراقبت نمی کند. به قول یکی از پزشکان پوست برنزه کردن مثل پنبه بستن پا می باشد له پینه از پوست پا محافظت می کند اما چه کسی این نوع محافظت را دوست دارد.

در واقع ملانین ضد آفتاب نمی باشد و افرادی که پوست سبزه دارند هم از اثرات منفی آفتاب رنج می برند پوست کدر و لکه دار چین و چروک و سرطان پوست از عوارضی هستند که ممکن است سبزه رویان دچار آن شوند جدی ترین آسیب آفتاب خطر اختلال در سیستم داخلی بدن است پوست بدن در برگیرنده ی ترکیباتی می باشد که برای سیستم ایمنی بدن ضررری محسوب می شوند. سلول های لانگرهانس در بشره ی پوست از حمله ی باکتریها به این سیستم و از جهش سلول ها جلوگیری می کنند این سلول ها یکی از ضروری ترین ارکان حفظ سلامتی می باشند.

نورآفتاب بر سلول های لانگرهانس آسیب وارد می کند به علاوه آفتاب مستقیما بر ساختار کلاژن اثر می گذارد و آن را از حالت یک شبکه منسجم حمایت کننده به صورت توده ای ضعیف و از کار افتاده در می آورد با نابودی کلاژن زیر سطح پوست و سلول های لانگرهانس لایه ی بیرونی پوست ضخیم شده و منابع تامین کننده ی خون سطح پوست مسدود می شوند که این از قابلیت ارتجاعی پوست می کاهد.

 

اس پی اف چیست؟

SPFمخفف عامل محافظت کننده در برابر آفتاب می باشد. SPFمشخص کننده ی مدت زمانی است که یک محصول از شما در برابر آفتاب سوختگی و اشعه ی UVBحفاظت می نماید و چنانچه شماره SPFرا در مدت زمانی که به طور معمول می توانید به نور خورشید بایستید ضرب کنید زمانی را نشان می دهد که بعد از استفاده کردن از محصول ضدآفتاب می توانید زیر آفتاب باشید به عنوان نمونه چنانچه بتوانید به صورت عادی 25 دقیقه بدون آفتاب  سوختگی در معرض خورشید قرار بگیرید استفاده از کرم ضد آفتابی با SPF15این امکان را به شما می دهد که 6 ساعت و ربع بدون سوختگی در معرض آفتاب باشید (15 × 25 برابر با 375 دقیقه) همان طور که می دانید میزان SPFتنها مربوط به محافظت پوست در برابر اشعه ی UVBمی باشد و هیچ اطلاعاتی د در مورد محافظت از پوست در برابر UVAکه می تواند باعث سرطان پوست و یا چین وچروک شود نمی دهد چنانچه SPF 15یا SPF 30حاوی اوبنزون، دی اکسید تیتانیم و یا اکسید روی نباشد شما در برابر اشعه ی  UVAآسیب پذیر بوده و خطرناک به نظر می رسد.

 

استفاده از کرم ضد آفتاب

پرسش بعدی این است که با وجود اینکه بسیاری  از محصولات حاوی ضد آفتاب می باشند (کرم پودر، مرطوب کننده)، چگونه باید از آنها استفاده نمود؟ در مورد ضد آفتاب باید گفت که محافظت تنها از طریق شماره ی SPFو ترکیبات محافظت کننده در برابر اشعه ی UVAانجام نمی شود. بلکه به میزان استفاده از ضد آفتاب، زمان، مکان و چگونگی استفاده مکرر آن نیز مربوط می باشد به خاطر داشته باشید که استفاده ی روزانه 20 دقیقه محصول ضد آفتاب پیش از آن که از خانه بیرون بروید، عامل مهمی در محافظت از پوست شماست.

اما چه زمانی باید از ضد آفتاب استفاده کرد؟ چنانچه از محصولات پوستی متعددی استفاده می کنید آخرین محصولی که باید در روز از آن استفاده نمایید ضد آفتاب می باشد هر محصول پوستی، حتی آب (تقریبا تمام مرطوب کننده ها، دارای50 % آب می باشند) چنانچه بعد از ضد آفتاب مصرف شود باعث کاهش اثرات ضد آفتاب می گردد. و به همین علت است که بعد از شنا و یا عرق کردن، مجددا از ضد آفتاب استفاده می کنیم.

- 15 تا 20 دقیقه قبل از خروج از منزل از ضد آفتاب استفاده کنید.

این زمان باعث می شود ضد آفتاب جذب تمام سطح پوست شود.

- استفاده از ضد آفتاب به مقدار کافی  

مصرف کنندگان ضد آفتاب تنها 50% میزان ذکر شده از ضد آفتاب ها استفاده می کنند بنابراین تنها 50 % از محافظت SPFرا دریافت می کنند. آیا کسی هنگام خروج از منزل از ضد آفتاب به اندازه کافی استفاده می کند؟ مسئله اینجا که اگر ضد آفتاب- به علت گران قیمت بودن- به مقدار کافی مصرف نشود، سلامت پوست به خطر خواهد افتاد و نیم توان از محافظت SPFبه طور کامل بهره مند شد.

- چنانچه از BHAو AHA، رتین- آ، رنوا، دیفرین و یا تریتینویین دارویی و تازوارک، اتیوا و تریتینویین ژنریک استفاده می کنید. این ترکیبات پوست شما را در معرض آسیب بیشتری قرار می دهند و لایه ی محافظتی برای پوست ایجاد می کنند که ممکن است پوست را در معرض آسیب های آفتاب سوختگی قرار دهند.

- آفتاب سوختگی بسیار بد است اما باید توجه داشت که 12 تا 24 ساعت بعد، آفتاب سوختگی شروع به گسترش می کند!

- در مورد نوزادان و یا کودکان و خردسالان، باید مسئله ضد آفتاب را کاملا و دقیقا مرود توجه قرار دهید. پوست کودکان در برابر اشعه های خورشید حساس است و صدمات ناشی از آنان حساس تر نیز می شود. لازم به ذکر است که همه فرمولاسیون های ضد آفتاب ها که دارای SPFمی باشند، از لحاظ سن و سال مصرف کننده هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند. مهم آن است که فرمولاسیونی که شما انتخاب می نمایید دارای تاثیر بیشتری باشد و حاوی یکی از ترکیبات حفاظت کننده ی پوست در برابر  UVAکه در بخشش های پیشین به آن اشاره شد از جمله اوبنزون، دی اکسید تیتانیم و یا زنیک اکساید باشد.

- چنانچه به دنبال ضد آفتابی با تحریک پذیری کمتر می گردید ضد آفتابی را انتخاب کنید که حاوی تنها دی اکسید تیتانیم خالص و یا زنیک اکساید باشد این محصولات نسبت به سایر ضد آفتاب هایی که دارای ترکیبات دیگری می باشند تحریک پذیری کمتری دارند.

- چنانچه مایل به برنزه کردن می باشید تنها راه سالم برای انجام این کار، محصولات برنزه کننده طبیعی است که توسط فروشندگان عمده لوازم آرایش به بازار عرضه می گردد.

 

مقاوم در برابر آب نه ضد آب

هیچ ضد آفتابی نمی تواند ضد آب باشد زیرا در صورت تعریق و یا شنا توانایی اصلی خود را از دست داده و باید دوباره مصرف شود. محصول مقاوم در برابر آب دیدن، بدان معنی است که ارزش SPFبعد از استفاده از محصول و 40 دقیقه در آب ماندن مورد ارزیابی قرار گرفته است. این ارزش می تواند نشان دهنده مقاومت محصول در برابر آب باشد. محصول بسیار مقاوم در برابر آب به معنی ارزش SPFروی برچسب است که محصول باید بعد از 80 دقیقه در آب ماندن سالم باقی بماند. چنانچه شنا و یا عرق می کنید دقیقا باید از ضد آفتابی استفاده کنید که برچسب مقاوم در برابر آب و یا بسیار مقاوم در برابر آب را دارا می باشد. فرمولاسیون ضد آفتاب های مقاوم در برابر آب کاملا متفاوت از فرمولاسیون ضد آفتاب های معمولی می باشد. ضد آفتاب های مقاوم در برابر آب از ماده ای بنام اکریلیت بهره می جویند که به آنها کمک می کند تا بیشتر زیر آب سالم باقی بمانند. ترکیبات اکریلیت مانند اسپری مو، از جمله ترکیبات نگهدارنده می باشند. این ترکیبات لایه پلاستیکی را بر سطح پوست ایجاد می نمایند که می تواند به مقدار قابل ملاحظه ای ذرات آب و یا اشک را –پیش از این که لایه محافظتی ضد آفتاب را بشویند- جذب خود نماید. من استفاده ی روزمره از این گونه ضد آفتاب ها را توصیه نمی کنم. ترکیبات اکریلیت هنگام شنا و یا تعریق، محیط زیر آرایش را کهنه و چسبناک می کند.

 

دی اکسید تیتانیم و اکسید روی

اغلب دی اکسید تیتانیوم و اکسید روی را به عنوان ترکیبات غیر شیمیایی ضد آفتاب ها بر می شمارند اما این تصور کاملا اشتباه است این دو ماده از هر لحاظ شیمیایی می باشند. و علت آن که این مواد را عموما غیر شیمیایی می دانند آن است که از جمله مواد معدنی یی می باشند که در ترکیب ضد آفتاب نقش دارند و دیگر آن که آلرژی زا نبوده و ظاهراً برای پوست مفید واقع می شوند.

در کنار ایمنی، این مواد توانایی بالاتری نسبت به سایر مواد در محافظت از پوست در برابر اشعه ی UVAدارند. تنها عیب این دو ماده این است که هنگام استفاده به میزان زیاد پوست را سفید می کنند. ذرات سازنده ی اکسید روی در مقایسه با ذرات سازنده ی تیتانیوم دی اکساید در ترکیبات ضد آفتاب از ارجعیت بالاتری برخوردار می باشند. ذرات دی اکسید تیتانیوم اشعه های UVبا طول موج کم را جذب نموده و اشعه هایی با طول موج زیاد را انعکاس داده و پراکنده می سازد این کار شبیه به عملکرد سایر ضد آفتاب های شیمیایی برای دفع UVBاست.

 

آفتاب سوختگی

همه ی ما با آفتاب سوختگی آشنا هستیم. حتی اگر زمان کوتاهی در معرض نور خورشید باشیم احتمال بروز سوختگی جدی وجود دارد. همان طور که قبلا هم اشاره کردم. آفتاب سوختگی  12 الی 24 ساعت بعد از سوختگی اولیه گسترش می یابد. اما برای این که آفتاب سوختگی بدتر نشود و همچنین به التیام آن کمکی کرده باشیم لازم است درباره ی چگونگی مراقبت از پوست بدن آگاهی داشته باشیم. اساسا درمان آفتاب سوختگی مانند درمان سایر سوختگی ها می باشد. نباید در صورت آفتاب سوختگی پوست خود ار با لایه ی ضخیمی از پماد بپوشانید چه این عمل موجب ازدیاد حرارت شده و باعث آسیب بیشتر می شود. بهتر است در چنین شرایطی از وسایل خنک کننده استفاده کنید (یخ را مستقیماً روی پوست قرار ندهید زیرا یخ بسیار سرد می باشد و می تواند باعث ایجاد سوختگی متفاوتی بر روی پوست بشود) سپس پوست را برای چندین ساعت متوالی کمپرس آب سرد نمایید. پوست را خیس نکنید آب زیاد روی پوست می تواند از التیام آن جلوگیری به عمل آورد.

 

آیا استفاده ازAHA، BHAو تریتینویین پوست شما را در معرض خطرات ناشی از نور خورشید قرار می دهد؟

یکی از علایم اصلی پوست آسیب دیده به واسطه ی آفتاب این است که لایه ی خارجی پوست زمخت و دارای چین و چروک می شود. با وجودی که این واکنش در جهت محافظت از پوست می باشد ولی راه مناسبی برای محافظت از پوست در برابر نور خورشید نبوده و تنها در ظاهر زیباست! تریتینویین یا سایر محصولات مراقبتی که این ماده را دارند با تغییر در سلول های ناهنجار، آنها را به حالت اولیه خود بر می گردانند و می توانند برای اصلاح لایه ی خارجی و ضخیم پوست مفید واقع شوند تغییر لایه ی بیرونی پوست، پوست را در برابر اثرات آفتاب آسیب پذیرتر می سازد اگر چه ترمیم ظاهری پوست آسیب دیده یا اصلاح لایه ها، خیلی بهتر از آن است که پوست را بدون محافظت در معرض آفتاب قرار دهیم. به علاوه AHAو ترتینویین عامل تولید حساسیت بیشتر در برابر نور خورشید نمی باشند.

 

آیا ضد آفتاب می تواند سرطان زا باشد؟

گاهی اوقات چکیده ی مطالب رسانه ها، هر چند هم که از تاریخ گذشته باشند اگر از بنیاد خوبی برخوردار باشند احساسات و نگرش های تازه ای تولید می کنند که می توانند ظاهراً جدید و چشمگیر هم باشند مثلا یک رسانه اعلام کرده است که طبق مطالعات انجام شده ضد آفتاب ها جلوگیری از ابتلا به سرطان پوست نمی نمایند و براساس شواهد موجود این گونه نتیجه می گیریم که آفتاب سوختگی احتمالا باعث ملانوماس نمی شود البته یکی از علایم مهم ملانوماس، آفتاب سوختگی می باشد که به علت زیاد ماندن در معرض آفتاب به وجود می آید. بخصوص در افرادی که از لحاظ ژنتیکی پوستشان حساس می باشد. اگر چه سلول های پایه و سلول های رنگدانه کارسینوما مستقیماً در ارتباط با نور آفتاب می باشند در حقیقت آفتاب سوختگی، در ایجاد سرطان پوست که در اروپا و استرالیا و اخیراً در ایالات متحده نمونه هایی از آن دیده شده است نقشی ایفا نمی نماید.

با این توصیف اهمیت حفاظت از پوست در برابر اشعه ی UVA(اشعه ی ایجاد کننده ی چین و چروک و سرطان پوست) و اشعه ی UVB(اشعه یی که باعث آفتاب سوختگی می شود) مشخص گردیده است. اخیرا شیمیدان های آرایشی اغاز به تولید ضد آفتابی نموده اند که با داشتن ترکیباتی خاص قادر به محافظت از پوست بدن در برابر اشعه های UVA، UVBمی باشند. محافظت خوب از پوست در برابر آفتاب حداقل کاری است که می توان برای کاهش و یا توقف آسیب هایی که باعث ایجاد بیشتر چین و چروک روی پوستمان می شود انجام داد.

 

استفاده از ضدآفتاب و برنزه شدن

به چند دلیل پاسخ به این سوال ضروری به نظر می رسد یکی از این دلایل به این حقیقت بر می گردد که حتی بهترین ضد آفتاب ها هم مانع جذب برخی از اشعه های خورشید را به پوست بدن نمی باشند.  افزایش شماره یSPFنشان دهنده محافظت بهتر و جدی تر از پوست نمی باشد بلکه حاکی از محافظت از پوست در مدت زمان طولانی تری می باشد. SPF30بدین معنی است که شما می توانید 30 دقیقه و یا بیشتر از زمانی که بدون ضد آفتاب در مقابل آفتاب دچار سوختگی اندکی می شود. با استفاده از ضد آفتاب خارج از منزل و در معرض آفتاب باشید. با این ضد آفتاب تا 18 ساعت بدون ایجاد سوختگی می توانید در معرض آفتاب باشید.

و به این علت است که سازمان تغذیه و درمان اجازه نداده است این محصولات دارای برجسب 30 SPF  به بالا باشند. ضد آفتاب با فرمولاسیون عالی و با SPF30تنها پوست شما را در برابر 97% تا 98% اشعه های نور خورشید مورد محافظت قرار می دهد. و این بدان معنی است که 2% تا 3% اشعه های خورشید می توانند از پوست شما عبور کرده و باعث تولید ملانین بیشتر شوند (برنزه شدن پوست) این مورد بخصوص در مورد افرادی که پوست سبزه تر دارند و یا در افرادی که پوستشان مستعد آسیب می باشد

صدق می کند چرا که تولید ملانین در آنها امری طبیعی می باشد. به علاوه بیشتر افراد در مورد چگونگی محافظت در برابر خورشید دارای تصور غلط و یا اطلاعات ناقصی می باشند. استفاده از ضد آفتاب و اطلاع داشتن در مورد این که ترکیبات سازنده و محافظت کننده در برابر UVAاز جمله اوبنزون، دی اکسید تیتانیم و اکسید روی در ضد آفتاب وجود دارند و یا خیر، امری ضروری می باشد به خاطر داشته باشید که شما باید:

- هر روز از ضد آفتاب استفاده کنید. نه فقط زمانی ک قصد دارید مدت طولانی را زیر آفتاب بمانید.

- از ضد آفتاب به مقدار لازم استفاده نمایید.

- ضد آفتاب را 20 دقیقه قبل از خروج از منزل استفاده نمایید.

- چنانچه زمان طولانی یی در معرض آفتاب قرار داشتید و بعد شنا کردید و یا به شدت عرق کردید ضد آفتاب مقاوم در برابر آب و یا بسیار مقاوم در برابر آب خود را هر 40 تا 80 دقیقه استفاده نمایید.

- بعد از هر بار شستن دست هایتان، ضد آفتاب را تجدید نمایید.

- هنگامی که بیرون از خانه و یا در کنار ساحل هستید از کلاه لبه دار، عینک آفتابی و دستکش استفاده کنید و تا انجا که امکان دارد از قرار گرفتن در مقابل نور مستقیم خورشید خودداری نمایید.

- سعی کنید بین ساعت 11 صبح تا 2 بعدازظهر را کمتر در خارج منزل سپری نمایید.

- در روزهایی که ساعات طولانی بیرون از خانه به سر می برید سعی کنید تا آنجا که امکان دارد در زیر سایه باشید.

 

لباس و SPF

 هر روز صبح لباس خود را می پوشید جهت مراقبت از پوست نواحی یی را که در معرض آفتاب قرار می گیرند ضدآفتاب می زنید و فکر می کنید که بخشهایی از بدن که به وسیله ی لباس پوشانیده شده اند در برابر نور خورشید محفوظ می باشند و دیگری  نیازی به ضد آفتاب ندارند. در این مورد تجدید نظر کنید زیرا آن بخش هایی که در زیر لباس پنهان هستند نیز از آسیب های خورشید در امان نمی باشند. با وجود این که لباس محافظ بدن در برابر آفتاب به حساب می آید اما اگر پارچه ی لباس نازک و سبک باشد و یا نور از آن بگذرد ممکن است پوست بدن آسیب ببیند. مهمترین عامل تعیین کتنده در این مورد نوع بافت پارچه می باشد. نوع پارچه و ضخامت آن کم اهمیت تر می باشند. رنگ نیز نقش کوچکی در این مورد ایفا می نماید به عنوان مثال رنگ های تیره به نسبت رنگ های روشن نور بیشتری را به خود جذب می کنند به هر حال اگر در این مورد دچار تردید هستید پیش از پوشیدن لباس از ضد آفتاب استفاده نمایید.

 

 

تهیه و تنظیم:نایس کلوب


 

برچسب ها: ضد آفتاب-مصرف ضد آفتاب-ضد آفتاب خوب-آفتاب سوختگی


مطالب دیگر:

اشتراک
نظر شما
نام:
نظر:  
عضویت در خبرنامه نایس کلوب
  
جستجو در سایت بر اساس کلمات کلیدی:

صفحه اصلی | درباره ما | قوانین و مقررات سایت | تماس با ما | راهنمای سایت | تبلیغات در سایت
عضویت در سایت | معرفی سایت به دوستان

E-mail: info@nicecloob.com
Phone: 09198145162 - 09381578776
آدرس: بابل - خیابان بابلسر - کوچه آخوندی - ساختمان مانلی
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
لطفاً پیش از استفاده از سایت صفحه راهنمای سایت را مطالعه فرمایید. استفاده از این سایت بدان معناست که شما قبلاً صفحه راهنمای سایت را مطالعه کرده و به مفاد آن واقفید.

به نایس کلاب امتیاز دهید