راهنمای سایت
جستجو:
ورود کاربران
 
 
فراموشی کلمه عبور
رای دهید

بیماری، رنگ موها، فر دادن و صاف کردن موها

مراقبت های اولیه ی مو

نخستین گام در مراقبت از مو آگاهی از ساختمان آن است. مو یکی از ضمایم لایه ی خارجی پوست است و از یک سری سلول های تخصص یافته اپیدرم منشا می گیرد. این سلول ها (سلول های تخصص یافته اپیدرم) فولیکول مو را تشکیل می دهند. فولیکول های مو پیش از تولد تشکیل می شوند .پوست به طور متوسط حاوی هشتاد تا صد و بیست هزار فولیکول مو است که تعداد این فولیکول ها به صورت ژنتیکی تعیین شده و هیچ فولیکول جدیدی پس از تولد تشکیل نمی شود.

ریشه ی مو (پاپیلا) تنها بخش مو است که رشد می کند و زنده است و  محل آن در قاعده ی فولیکول می باشد. سلول هایی که مو را تشکیل می دهند می میرند و سخت (شاخی) می شوند و ساقه ی مو را به وجود می آورند. ساقه ی مو همانند اپیدرم از سلول های آکنده از کراتین تشکیل شده است.

این بخش از مو توسط یک ماده ی روغنی (سبوم) که به وسیله ی غده ی سباسه که به داخل فولیکول مو باز می شوند ترشح می شود چرب می گردد. یک عضله کوچک نیز وجود دارد که به فولیکول مو متصل می شود و باعث راست ایستادن موها می گردد.

مو از سه لایه تشکیل شده است. یک لایه ی داخلی به نام مدولا ( این لایه در بعضی انواع مو وجود ندارد.)

و یک لایه ی خارجی (پوششی) که کوتیکول خوانده می شود.

کوتیکول از سلول های تشکیل شده که همانند سفال های روی سقف شیروانی یکی قسمتی از دیگری را می پوشاند. وقتی لایه ی کوتیکول سالم باشد و آن سفال ها کاملاً پهن باشند. موها صاف و براق به نظر می رسند. ولی اگر لایه ی کوتیکول در اثر برس کشیدن، یا شانه کردن و یا در اثر رنگ کردن، بی رنگ کردن ، صاف کردن مو و ... آسیب ببیند، بعضی از سلول های کوتیکول مو شروع به جدا شدن و در نهایت ریزش می کنند. (درست مانند آن که توفان و گردباد موجب جدا شدن و بلند شدن و ریختن سفال های سقف های شیروانی شود). و در نتیجه، سطح مو ناهموار و حاوی نواحی فرو رفته می شود. چنین مویی به راحتی پیچ و تاب می خورد و در هم می رود و کدر و مات به نظر می رسد چرا که نور را از سطح ناهموار خود به صورت یکنواخت و منظم منعکس نمی سازد. در چنین مواردی گاهی انتهای موها ریش ریش و لایه لایه می شود (موخوره) ساقه ی مو یک بافت مرده است که قادر به ترمیم خود نمی باشد و لذا آسیب به آن به صورت دائمی باقی می ماند .پس برای  آن که دوباره صاحب موهای درخشان براقی شوید و موهایی داشته باشید که راحت شانه شوند و حالت بگیرند و از شما فرمانبرداری داشته باشند باید صبر کنید تا موی جدید و سالم رشد کند و ظاهر شود.

فرآورده های مخصوص  مو از قبیل حالت دهنده ها بر روی موهای آسیب دیده تاثیر موقتی دارند. ولی به هر حال از وارد شدن آسیب بیشتر به آنها جلوگیری می کند.

در نهایت باید گفت که هدف از مراقبت های اولیه ی مو به حداقل رساندن آسیب احتمالی وارده به لایه ی کوتیکول است. پس با موها بدرفتاری نکنید.

موها را به ملایمت شانه کنید. موها در مجاورت با آب متورم می شوند و در حالت مرطوب، شکننده و ترد می گردند. موها را با آبی که خیلی داغ نباشد کاملاً مرطوب و خیس نمایید. سپس شامپو را اضافه کرده خوب مالش دهید تا به اندازه ی کافی کف کند. پوست سر را با نوک انگشتان ( و نه با ناخن) ماساژ دهید تا ناخن ها پوست سر را نخراشند و تحریک نکنند.

اگر موهای تان خیلی بلند است و یا موهای حساس و آسیب دیده ای دارید پوست سر را به چهار قسمت وهر قسمت را به طور جداگانه شامپو کنید. سپس موها را به اندازه ی کافی آب بکشید تا بقایای شامپوشسته شود. 

اگر موهای تان چرب و یا شدیداً چرک و کثیف باشد لازم است یکبار دیگر آنها را شامپو کنید تا مو و پوست سرتان کاملاً تمیز شود. 

اگر موهای خشک و حساس و یا آسیب دیده ای دارید. پس از شامپو کردن موها از یک حالت دهنده (نرم کننده ی مو) استفاده نمائید. نرم کننده به صورت یک لایه ی نازک روی سطح ساقه ی مو پخش شده به این ترتیب سلول های ناهموار کوتیکول را هموار و صاف نموده، فرو رفتگی ها و ناهمواری های سطح مو را پر می کند. در این حالت شانه کردن و برس کشیدن موها آسان تر می شود. موها درهم نمی روند و جلا و درخشش خود را باز می یابند چرا که نور از چنین سطح صافی بهتر و یکنواخت تر منعکس می گردد. برای شانه کردن موهای مرطوب از شانه هایی استفاده کنید که فاصله ی دندانه های آن زیاد باشد و لبه های نرمی داشته باشد و نوک دندانه های آن تیز نباشند. هرگز موی مرطوب را برس نکشید چرا که موی مرطوب حالت ارتجاعی (الاستیک) دارد و ممکن است بر اثر کشش حاصل از برس کنده شود، موهای درهم رفته و پیچ و تاب خورده را به آهستگی و ملایمت با شانه باز کنید و این عمل را از انتهای موها شروع کرده به تدریج به سمت پوست سر بروید.

در صورت استفاده از سشوار (خشک کردن  موها با استفاده از حرارت) و یا وسایل مخصوص حالت دهی به موها (از قبیل بیگودی و ...) مطمئن شوید که حرارت دستگاه بیش از حد نباشد و درجه ی سشوار روی متوسط (و نه درجه ی بالا) باشد این عمل مدت زمان خشک شدن موها را طولانی تر می کند. ولی در مقابل سیب کمتری به موها وارد خواهد شد.

از بابلیس ­و­بیگودی برقی به صورت روزانه استفاده ­نکنید و­حداکثر دو یا سه بار­در هفته آنها را به کار برید.

از برس های نرم و بیگودی های اسفنجی استفاده کنید و حتی المقدور بیگودی های معمولی (برسی) را به کار نبرید. برای حالت دادن موها آنها را بیش از حد لازم برس نکشید و از برس های مویی از جنس طبیعی یا برس های نایلونی استفاده کنید که نوک گرد و غیر تیزی دارند.

موها را با رنگ بری، رنگ کردن و یا گذاشتن مواد فر دایم و یا صاف کردن موها با مواد شیمیایی مخصوص صاف کردن موها، به میزان بیش از حد دستکاری نکنید. در موقع مصرف فرآورده هایی که جهت استفاده در منزل تهیه و عرضه شده اند. دستور مصرف و راهنمایی های لازم جهت به کارگیری آنها را به دقت مطالعه نمایید. اگر موهای شما آسیب دیده اند، بهتر است خود برای اصلاح آنها اقدام نکنید و آنها را به دست یک آرایشگر حرفه ای بسپارید. افراد حرفه ای و خبره می دانند که چگونه احتمال آسیب دیدن موها را به حداقل برسانند.

موها را در برابر آثار زیان آور و مخرب و خشک کننده ی نور خورشید محافظت کنید. اگر شنا می کنید پس از شنا کردن بلافاصله موها را شامپو کنید تا کلر و مواد شیمیایی دیگر و یا آب نمک (که موها را خشک می کنند) کاملاً شسته شوند.

 

چرخه ی رشد مو

موی بعضی از حیوانات از جمله گوسفند و انواع خاصی از سگ های پشمالو و مو بلند به صورت پیوسته و غیر منقطع رشد می کند. ولی این مطلب در مورد انسان صدق نمی کند. رشد موی انسان حالت چرخه ای و دوره ای دارد و از یک مرحله استراحت و در پی آن یک مرحله رشد  تشکیل می شود. اینکه موهای تان به چه میزانی بلند شود، بستگی به طول مدت مرحله ی رشد دارد. (البته با فرض آنکه موها را اصلاً کوتاه نکنید). و چون وضع چرخه ی رشد یک مساله ژنتیکی و ارثی است شما هیچ دخالتی در آن نمی توانید بکنید. چرخه ی رشد موهای سر 2 تا 6 سال طول می کشد و در این مدت مو حدود 8/0 تا 25/1 سانتی متر در ماه رشد می کند. سپس مو وارد یک مرحله ی انتقالی می شود که طی آن رشد مو متوقف می شود و ته آن حالت چماقی شکل پیدا می کند و مو از ریشه اش (پاپیلا) جدا می شود و سپس می ریزد.

با شروع چرخه ی رشد موی جدید، موی جدید تشکیل می شود. تمام موهای سر در یک زمان معین، در یک مرحله از رشد نیستند. به طوری که در هر زمان حدود 15 درصد موهای سر در حالت استراحت هستند و لذا می ریزند. اگر چنین نبود همه ی ما به صورت دوره ای دچار طاسی نسبی می شدیم .(همان گونه که در بعضی از حیوانات این حالت رخ می دهد).  

چون طول مدت چرخه ی رشد مو بسیار متغیر است . میزان رشد طولی و طول موی افراد مختلف نیز متفاوت است. تنها افرادی که دارای چرخه ی رشد موی بسیار طولانی مدت هستند امکان دارد که موها به زیر کمر برسند.

کوتاه ترین چرخه ی رشد مو را به 30 سانتی متر خواهد رساند. اگر از طول موهای تان راضی نیستید و به نظرتان کوتاه اند این امر احتمالاً به خاطر کوتاه بودن چرخه ی رشد موهایتان می باشد. شما می توانید این مطلب را با بررسی نوک موهایتان متوجه شوید. موهایی که رشد طبیعی دارند و آسیب ندیده اند و آنها را کوتاه نکرده اند. نوک نازک و ظریفی دارند. اگر نوک موهای تان ظریف و باریک باشد موهای تان تا حدی که باید رشد خواهد کرد. اگر نوک مو پخ یا دندانه دندانه باشد یا به طور عرضی قطع شده باشد به این معنا است که ساقه ی مو بریده شده (موها را کوتاه کرده اند). یا شکسته شده و موهای شما به طور طبیعی خود نخواهند رسید علت این حال اخیر ممکن است حرارت بیش از حد ناشی از استفاده از وسایل خاص حالت دهی مو و آرایش مو، قرار گرفتن در تماس نور خورشید، مجاورت با آب کربنه یا آب نمک و یا نتیجه ی برس کشی بیش از حد و مکرر، رنگ بری بیش از حد و شدید صاف کردن موها و سایر دست کاری ها باشد که روی مو انجام می گیرد. در این موارد مراقبت مناسب از موها به شما کمک خواهند کرد تا موهای بلندتری داشته باشید.

در برخی موارد نادر (از قبیل سوء تغذیه، به هم خوردن شدید تعادل هورمونی و بدکاری تیروئید) کوتاهی مو ناشی از وجود یک مشکل بالینی پزشکی است وگرنه هیچ مشکل ندارید و اگر حالتان کاملاً خوب باشد کوتاهی موهای تان نیز ناشی از بیماری خاصی نخواهد بود.

 

موهای مجعد، فر دار و موهای صاف

تجعد و پیچ و تاب موها بستگی به شکل مقطع عرضی موها دارد. هر چه مقطع عرضی مو گردتر باشد، مو صاف تر و هرچه مقطع حالت بیضی تری داشته باشد. مو مجعدتر و پر پیچ و تاب تر خواهد بود. موهای سر نژادهای شرقی، معمولاً صاف است چرا که مقطع عرضی گرد دارند. مقطع عرضی موها در نژادهای قفقازی باریک تر و بیضوی تر است در حالی که مقطع عرضی موی سر سیاه پوستان شبیه روبان پهن و شبیه نوار است و در بعضی از این افراد حتی فولیکول مو هم پیچ خورده و یک شکل خمیده دارد که این امر نیز بر روی حالت تجعد مو تاثیر خواهد گذاشت.

توزیع موها در سطح بدن در نواحی مختلف بدن متفاوت است. مثلاً به طور کلی موی ناحیه ی ریش، زیر بغل، تن و موی ناحیه زهار در نژاد قفقازی بیش از نژاد شرقی است. البته در اثر آمیختگی نژادهای مختلف در جهان این الگوها تنوع بسیاری دارند.

 

رنگ مو

رنگ مو، حاصل وارد شدن رنگدانه ملانین توسط ملانوسیت ها به داخل سلول های تازه تشکیل یافته مو است این عمل در انتهای در حال رشد مو (پاپیلا) اتفاق می افتد. ملانوسیت های مو دو نوع ترکیب تولید می کنند: یک، ملانین سیاه- قهوه ای (شبیه  آنچه ملانیست های پوستی تولید می کنند). و یک رنگدانه ی قرمز زرد به نام فئوملانین. ملانین سیاه- قهوه ای عامل ایجاد موی قهوه ای، سیاه و یا بلوند است که این تنوع رنگ بستگی به غلظت آن دارد. فئوملانین عامل رنگ قرمز است. موی فاقد رنگدانه  به رنگ خاکستری یا سپید درمی آید.

 

 

تنظیم : نایس کلوب

 

 

برچسب ها: رنگ مو، موی فر دار ، موی مجعد،رشد مو ، مراقبت از م


مطالب دیگر:

اشتراک
نظر شما
نام:
نظر:  
عضویت در خبرنامه نایس کلوب
  
جستجو در سایت بر اساس کلمات کلیدی:

صفحه اصلی | درباره ما | قوانین و مقررات سایت | تماس با ما | راهنمای سایت | تبلیغات در سایت
عضویت در سایت | معرفی سایت به دوستان

E-mail: info@nicecloob.com
Phone: 09198145162 - 09381578776
آدرس: بابل - خیابان بابلسر - کوچه آخوندی - ساختمان مانلی
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
لطفاً پیش از استفاده از سایت صفحه راهنمای سایت را مطالعه فرمایید. استفاده از این سایت بدان معناست که شما قبلاً صفحه راهنمای سایت را مطالعه کرده و به مفاد آن واقفید.

به نایس کلاب امتیاز دهید