راهنمای سایت
جستجو:
ورود کاربران
 
 
فراموشی کلمه عبور
رای دهید

علل ریزش موی غیر طبیعی

 

ریزش مو علل مختلفی دارد. افرادی که متوجه می شوند که در هنگام شانه کردن یا برس کشیدن، موهایشان می ریزد و می بینند که موهایشان در حال کم پشت شدن است و به هر ترتیب موهای شان به راحتی از سرشان جدا می شوند و می ریزند، باید به پزشک مراجعه نمایند پزشک می تواند مشخص کند که آیا بیماری خاصی وجود دارد یا خیر و اگر وجود دارد آیا به درمان طبی پاسخ می دهد. پزشک با سوال در مورد وضع رژیم غذایی داروهای که در عرض شش ماهه گذشته مصرف شده سابقه ی خانوادگی ریزش مو و هرگونه بیماری اخیر و وضع مراقبت از موها، مشکل بیمار را ارزیابی می کند. پزشک ممکن است از خانمی که دچار ریزش مو است در مورد وضع سیکل های قاعدگی، حاملگی، سقط ها و یائسگی بیمار سوالاتی بکند.

 

علل ریزش موی بیش از حد

پزشک پس از بررسی و معاینه ی پوست سر و مو ممکن است چند تا از موها را زیر میکرسکوپ بررسی کند. در بعضی موارد  انجام  چند تست آزمایشگی دیگر از جمله آزمایش  خون و گرفتن نمونه از پوست سر ضرورت می یابد.

شش هفته تا سه ماه پس از هر بیماری که با تب بالا همراه باشد فرد ممکن است به طور ناگهان دچار ریزش شدید موها شود و از این مساله به شدت نگران شود. این ریزش مو معمولاً موقتی است و رشد مو در عرض چند ماه به حالت عادی باز خواهد گشت.

اختلال عملکرد «تیروئید» (هم پر کاری و هم کم کاری غده ی تیروئید) موجب ریزش مو می شود که معمولاً هر دو با درمان مناسب قابل علاج می باشند .

بسیاری از داروها نیز درصد کمی از افراد موجب ریزش موی قابل برگشت می شود. از این داروها می توان به بعضی از داروهای ضد التهاب مفصلی، بعضی از داروهای ضد نقرس ، بعضی از داروهای ضد افسردگی، بعضی از داروهایی که برای بیماری های قلبی  وفشار خون استفاده می شود .مقادیر بالای ویتامین A  و قرص های ضد حاملگی اشاره نمود. اختلالات هورمونی در خانم ها نیز می تواند موجب ریزش مو و همچنین با اختلالات دیگری چون جوش غرور جوانی (آکنه) رشد موهای زائد، چاقی مفرط و نازایی و ناباروری شود. در مردان اختلالات هورمونی از علل شایع ریزش مو به حساب نمی آیند. در صورتی که اختلال هورمونی فرد درمان شود رشد مو به حالت طبیعی برخواهد گشت.

بعضی افراد دو تا سه ماه پس از جراحی های بزرگ دچار ریزش مو می شوند که این حالت در عرض چند ماه رفع می شود. بیماری های مزمن نیز ممکن است موجب ریزش موی طولانی شوند.

 

ریزش موی ناشی از بافتن و یا بستن موها در پشت

آیا محکم بستن موها ممکن است موجب ریزش موها شوند؟

بله، هرگونه کششی که به طور طولانی مدت به مو وارد شود(بخصوص بافتن و یا بستن در پشت سر یا چهل گیس کردن) ممکن است موجب ریزش موی موقت به نام ریزش موی کششی شود. از علل دیگر این نوع ریزش مو می توان به محکم بستن موها از پشت سر ( دم اسبی) و خوابیدن با بیدگودی هایی که محکم به موها بسته شده اند اشاره کرد. ریزش مو به مدت سه تا شش ماه ادامه می یابد و بعد به تدریج متوقف می شود و سپس مجددا مو به آهستگی شروع به  رشد می کند. چنانچه فردی به مدت چندین سال از این روش های آراستن مو استفاده کند ممکن است دچار ریزش موی دایمی شود.

در بعضی از موارد موها در اثر کشیده شدن از محلی نزدیک به پوست سر می شکنند. این نوع ریزش مو بیشتر در قسمت های جلویی و طرفین سر دیده می شود این نقاط نوحی هستند که بیشترین میزان کشش بر موها وارد می گردد. البته در مواردی که تمام موهای سر بافته می شوند (چهل گیس) ریزش مو تمامی نواحی سر دیده می شود. بعضی موها کنده می شوند و بعضی دیگر می شکنند. این نوع ریزش مو تنها در پی استفاده مکرر از روش های بستن مو رخ می دهد و در مواردی که فرد به طور ناگاه از این روش ها استفاده کند صادق نیست.

 

حاملگی و ریزش مو

این نوع ریزش مو که به نام ریزش موی پس از زایمان شناخته شده است. حالت شایع ولی موقتی است در خانم های حامله، ریزش مو کمتر از حالت معمول است. ولی پس ازدنیا آمدن کودک، تعداد زیادی از موها وارد مرحله استراحت چرخه ی رشد می شوند و می ریزند ریزش مو حدود دو تا سه ماه پس از زایمان مشخص می شود. در این زمان بعضی از خانم ها متوجه زیادی مو در داخل شانه و برس خود می شوند ریزش مو حدود یک تا شش ماه طول می کشد و معمولا رشد مو به حالت طبیعی باز می گردد. این نوع ریزش مو پس از سقط جنین نیز رخ می دهد.

به یاد داشته باشید که تمام مادران جوان، دچار ریزش موی پس از زایمان نمی شوند و تمام خانم ها نیز با هر بار حاملگی دچار ریزش مو نمی شوند.

با موهای تان به ملایمت رفتار کنید و آنها را به حداقل میزان ممکن دست کاری کنید موها را با یک برس نرم (بهتر است از موی طبیعی باشد). برس کنید و به ملایمت و به آرامی شامپو کنید و برای خشک کردن موها آنها را مالش ندهید بلکه در حوله بپیچید موهای خود را با یک شیو ه ملایم و طبیعی که نیاز به وارد کردن کشش یا دست کاری بیش از حد نداشته باشد بیارایید. حوصله داشته باشید این نوع ریزش مو به ندرت بیش از چهار ماه به طول می انجامد. 

 

ریزش مو و قرص های جلوگیری از بارداری

عده ی بسیار قلیلی از خانم ها در هنگام مصرف قرص های جلوگیری از بارداری دچار ریزش مو می شوند که البته بیشتر پس از قطع مصرف این داروها رخ می دهد. بعضی از خانم هایی که از قرص های جلوگیری از بارداری خوراکی اسنفاده می کنند مستعد نازکی ارثی موها هستند و این حالت ممکن است تحت تاثیر اثرات شبه هورمون مردانه ی بعضی از موارد داخل این قرص ها ، تشدید شود.

وقتی خانمی مصرف داروهای جلوگیری از بارداری خوراکی را قطع می کند متوجه می شود که دو تا سه ماه موهایش شروع به ریزش می کنند.

این ریزش مو ممکن است که به مدت شش ماه ادامه یابد و پس از این مدت معمولاً متوقف می شود. در عرض 6 تا 12ماه پس از توقف ریزش مو، موی سر به حالت طبیعی باز می گردد.

 

ریزش موی زنانه

این احتمال وجود دارد که بسیاری از خانم ها با افزایش سن دچار کم پشتی موها شوند. این شکل پایدار و ماندگار از ریزش مو تحت عنوان ریزش موی زنانه خوانده می شود و مشابه طاسی مردانه است. در اغلب موارد موهای فرق سر و در کل موهای قسمت فوقانی سر کم پشت می شوند ولی ممکن است ریزش مو با الگوی مشابه طاسی و ریزش مو ی مردانه با عقب رفتن خط رستنگاه مو همراه باشد سیر ریزش موی زنانه آهسته تر از ریزش موی مردانه است و ممکن است پس از یائسگی آشکار گردد. این خانم ها عملاً طاس می شوند. به طور کلی می توان گفت هر زن و مردی با افزایش سن تعداد موهایش کمتر می شود.

وراثت در هر دو نوع ریزش موی مردانه و زنانه نقش ایفا می کند عامل وراثت هم از پدر و هم مادر (در مردان وراثت بیشتر از مادر  و در خانم ها بیشتر از پدر می باشد) به ارث می رسد. این که موهای مادر کم پشت است به این معنی است که شاید شما هم با بالا رفتن سن دچار کم پشتی موها شوید.

عملی ترین راه برای پوشاندن و مخفی نمودن ریزش موی زنانه آرایش هوشمندانه موها می باشد. روش های درمانی جدید (ا ز قبیل پیوند مو) را نیز در بعضی مواقع در ریزش موی مردانه توصیه می کنند.

ریزش مو در خانم های جوان معمولاً به صورت موقتی و ناشی از عللی است که قبلاً توضیح دادیم و انتظار داریم که با رفع علت زمینه ای موها مجددا رشد خود را باز یابند. در صورتی که ریزش مو منتشر را نتوان با هیچ یک از این علل ارتباط داد توصیه می شود که با پزشک مشورت نمایید. در این مواقع انجام بررسی غدد درون ریز، معاینه دقیق بیمار و گرفتن شرح حال از وی ضرورت می یابد.

 

 

 

 

گردآوری و تنظیم : نایس کلوب

 

 

برچسب ها: ریزش مو, ریزش مو در زنان, ریزش موی زنانه, ریزش مو و قرص ضد بارداری, درمان ریزش م زنان, ریزش مو در شیردهی


مطالب دیگر:

اشتراک
نظر شما
نام:
نظر:  
عضویت در خبرنامه نایس کلوب
  
جستجو در سایت بر اساس کلمات کلیدی:

صفحه اصلی | درباره ما | قوانین و مقررات سایت | تماس با ما | راهنمای سایت | تبلیغات در سایت
عضویت در سایت | معرفی سایت به دوستان

E-mail: info@nicecloob.com
Phone: 09198145162 - 09381578776
آدرس: بابل - خیابان بابلسر - کوچه آخوندی - ساختمان مانلی
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
لطفاً پیش از استفاده از سایت صفحه راهنمای سایت را مطالعه فرمایید. استفاده از این سایت بدان معناست که شما قبلاً صفحه راهنمای سایت را مطالعه کرده و به مفاد آن واقفید.

به نایس کلاب امتیاز دهید