راهنمای سایت
جستجو:
ورود کاربران
 
 
فراموشی کلمه عبور
رای دهید

چروک صورت

چروک صورت عبارت است از به وجود آمدن شیارهای عرضی در پیشانی و شیارهای طولی در بین دو ابرو و نیز شیارهای کنار چشم ها و دهان و بر روی گونه ها.

علل بوجود آورنده چروک

در ایجاد چروک صورت علت های گوناگونی وجود دارد. مسئول نگه داشتن قوام پوست کلاژن داخل درم می باشد. حال  به هر علتی در روند کلاژن سازی اختلالی بوجود آید می تواند باعث چروک پوست گردد. با افزایش سن کلاژن سازی دچار وفقه می گردد و افراد با سنین بالا پوستی افتاده دارند اختلالات ارثی در تولید کلاژن در بیماران سندرم مارفان و سندرم اهلر دانلس از این جمله اند در این بیماران پوست بعلت نقص در کلاژن سازی دچار افتادگی زودرس می گردد. علاوه بر کلاژن سازی علت های دیگری نیز در ایجاد چروک پوست دخیل می باشند از جمله:

- افزایش قدرت عضلانی زیر پوست می باشد افراد عصبی و اخمو به علت استفاده زیاد از عضلات صورت دچار این حالت می شوند و با افزایش قدرت این عضلات چروک زودرس پیدا می کنند. 

- افرادی که قبلاً چاق بوده ولی دچار لاغری می شوند. بعلت از دست دادن چربی زیر پوستی دچار افتادگی پوست می شوند و چروک به وجود می آید.

- افراد سیگاری به علت از دست دادن چربی زیر پوست (عدم تغذیه مناسب و کاهش اشتها) و همچنین نقص در کلاژن سازی و علت های گوناگون دیگر دچار چروک زودرس می شوند.

- پوست  های خشک نسبت به پوست های چرب زودتر دچار چروک می شوند که می تواند به دلیل علت زمینه ای پوست خشک باشد (عدم نگهداری آب در پوست به دلایل سرشتی).

برای پیشگیری در ایجاد چروک باید عوامل ایجاد کننده آن را از بین برد از جمله:

- تغذیه مناسب

- عدم مصرف مواد مخدر و دخانیات

 -اعصاب آرام و ....

روش های متنوعی برای از بین بردن چروک صورت وجود دارد:

1- مصرف کرمهای مرطوب کننده تا حدودی می توانند چروک های ریز را بطور موقت از بین ببرند.

2- انجام پیلینگ: چه بصورت تدریجی با مصرف کرمهای حاوی AHA با درصدهای پائین و چه به صورت پیلینگ در مطب با داروهای پیلینگ با درصد بالا . با این روش ها تحریک کلاژن سازی صورت می گیرد.

3- انجام لیزر با انواع گوناگون لیزر (تحریک کلاژن سازی)

4- جدیدترین روش برای از بین بردن چروک  صورت تزریق آمپول رقیق شده و غیر سمی شده سم میکروب بوتیلیسم (Botox) در داخل عضلات پوست صورت. با این روش عضلات صورت را فلج یا ضعیف می کنند و باعث از بین رفتن چروک صورت می گردد.

این روش موقتی می باشد و بسته به افراد از 3 ماه تا 9 ماه طول می کشد با تکرار تزریق این فاصله زمانی افزایش می یابد.

 

عوامل موثر در ایجاد چین و چروک صورت

پوست، تمام سطح بدن را پوشانده و بزرگ ترین ارگان بدن محسوب می شود. با توجه به قابل دید بودن پوست معمولاً وضعیت ظاهری آن اهمیت زیادی برای شخص دارد. عوامل زیر در بروز چین و چروک صورت دخالت دارند.

1- سن

همه دوست دارند که سال های زیادی پوستی لطیف و صاف مثل کودکان داشته باشند با افزایش سن، فیبرهای کلاژن پوست تغییرات کمی و کیفی پیدا کرده و این امر موجب افت خاصیت ارتجاعی و کششی پوست می شود. با افزایش سن از میزان بافت چربی زیر جلدی کاسته شده و همین مسئله باعث شل شدن پوست می گردد در مجموع با گذشت زمان چروک ها و خطوط ظریف در پوست پیدا شده و با افزایش سن تعداد عمق این  خطوط افزایش پیدا می کنند.

 

2- ارث 

برخی افراد زودتراز سن  خود به دلایل وراثتی دچار چین و چروک می شوند، که غیر قابل جلوگیری است.

 

3- اشعه آفتاب

این عامل قابل جلوگیری و در حقیقت مهم ترین فاکتور قابل پیشگیری در پیدایش چین و چروک های صورت است اگر از سنین پائین و از روی عادت از آفتاب پرهیز کرده و از ضد آفتاب به طور منظم استفاده شود نقش بسیار موثری در ممانعت از پیدایش خطوط صورت دارد محافظت از پوست در برابر سرما  وباد نیز عامل مهمی در پیشگیری از بروز خطوط و چروک های صورت است.

 

4- انقباض عضلات

نقاطی از صورت که تحرک بیشتری دارند و انقباض عضلانی در آنها بیشتر است (مثل دور دهان، دور چشم و پیشانی) چین و چروک بیشتری پیدا می کنند. در کسانی که به هر دلیل به طور مرتب از عضلات صورت خود استفاده می کنند (مثل اخم کردن مکرر یا چین انداختن به پیشانی و یا خندیدن زیاد) خطوطی عمود بر جهت کشش عضلانی تشکیل می شود. در ابتدا این خطوط فقط در هنگام انقباض عضله ظاهر و پس از رفع انقباض از بین می روند ولی با تکرار این عمل، خطوط دائمی می شوند. خطوطی که با این مکانیسم در صورت به وجود می آیند عبارتند از: خط اخم بین ابروها، خطوط عرضی پیشانی و خطوط قسمت خارجی چشم ها.

 

5- میزان رطوبت پوست

اگر مقدار رطوبت پوست به هر دلیلی کاهش یابد. لایه شاخی پوست خشک، نازک و پوسته پوسته شده و در نتیجه ترک هائی درآن ایجاد می شود.

 

6- تنش های عصبی

در افراد عصبی به دلیل انقباض بیش از حد عضلات صورت، چروک های عمیق در صورت ایجاد می شود. دیر خوابیدن نیز از جمله عوامل موثر در بروز چروک است.

 

7- زیاده روی در مصرف قهوه، چای پر رنگ، مواد چربی و مواد قندی برای پوست مضر است.

 

8- رژیم غذائی سخت و شدید باعث کاهش چربی زیر جلدی شده و چین و چروک ایجاد می شود.

 

9- کشیدن سیگار

در افراد سیگاری چروک های عمیق در اطراف چشم ها بیشتر دیده می شود. ترک سیگار در رفع این ضایعات بسیار موثر است.

 

 

 

گردآوری و تنظیم :نایس کلوب

برگرفته از کتاب علل، علایم و تشخیص بیمار ی های پوست، صورت و مو ، مولف: بهزاد خراد زیر نظر دکتر علیرضا خرمی

 

 

برچسب ها:


مطالب دیگر:

اشتراک
نظر شما
نام:
نظر:  
عضویت در خبرنامه نایس کلوب
  
جستجو در سایت بر اساس کلمات کلیدی:

صفحه اصلی | درباره ما | قوانین و مقررات سایت | تماس با ما | راهنمای سایت | تبلیغات در سایت
عضویت در سایت | معرفی سایت به دوستان

E-mail: info@nicecloob.com
Phone: 09198145162 - 09381578776
آدرس: بابل - خیابان بابلسر - کوچه آخوندی - ساختمان مانلی
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
لطفاً پیش از استفاده از سایت صفحه راهنمای سایت را مطالعه فرمایید. استفاده از این سایت بدان معناست که شما قبلاً صفحه راهنمای سایت را مطالعه کرده و به مفاد آن واقفید.

به نایس کلاب امتیاز دهید